W Visegrad Insight ukazał się artykuł poświęcony przejęciu Polskapresse przez Or

Fundacja Kaleckiego:

W Visegrad Insight ukazał się artykuł poświęcony przejęciu Polskapresse przez Orlen z punktu widzenia prawa i gospodarki cyfrowej.

Obok nabycia kilkuset tytułów medialnych, państwowa spółka uzyskała także możliwość dostępu do danych o 17 milionach użytkowników sieci w Polsce. Sprawa ma także kontekst europejski: Komisja Europejska niedawno przedstawiła dwa akty prawne (Digital Service Act i Digital Market Act), które mają ucywilizować to, co firmy robią z informacjami o nas firmy działające w internecie. Nie jest jasne, w jaki sposób regulacje będą wpływać np. na wykorzystanie mediów lokalnych w celach politycznych.

Warto też zwrócić uwagę, że w internecie podział na instytucje publiczne i prywatne (w kontekście m.in. kontrowersji wokół polityki platform społecznościowych, unikania opodatkowania czy sponsorowania polityków przez koncerny) w przypadku firm cyfrowych ma coraz mniejsze znaczenie. I to niezależnie od tego, czy mówimy o imperium Orlenu, Facebooka czy AliBaby.

"The takeover of the Polish local private media could serve as a real-life stress-test for European lawmakers. Although it is vital to make sure that legal definitions of ownership and control will include cases concerning publicly controlled companies, the future rules regarding digital media concentration should apply to both state and privately-owned enterprises."

Link do publikacji:
https://visegradinsight.eu/digital-empire-in-the-making-me…/


Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 12:31:05

Dziś w poranku Polsat News mówiłem o tym, jak okiełznać korporacje cyfrowe. Rząd

Adrian Zandberg:


Dziś w poranku Polsat News mówiłem o tym, jak okiełznać korporacje cyfrowe. Rząd dużo mówi w ostatnich dniach o Facebooku, Twitterze i suwerenności. Skoro tak, to czemu ciągle nie przegłosowano naszej ustawy o opodatkowaniu gigantów? Ustawa od dawna leży w Sejmie i nie może się doczekać na nadanie numeru druku.

Jeśli pan premier chce coś realnie zrobić, a nie tylko sobie pogadać na lajfie na fejsie – to ma proste zadanie. Wystarczy nadać numer druku i poddać ustawę pod głosowanie. Inne europejskie państwa jakoś mogłby to zrobić. Polska, niestety, zachowuje się w tej sprawie tchórzliwie. Pan premier ma raczej skromne papiery na występowanie w roli pogromcy gigantów.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 10:42:08

Wśród osób wiwatujących z powodu tego, że wielkie media społecznościowe banują

Piotr Ikonowicz:

Wśród osób wiwatujących z powodu tego, że wielkie media społecznościowe banują Trumpa i trumpistów można – oprócz totalniaków i ludzi zupełnie bezradnych wobec tendencji epoki, więc liczących, że decyzja wielkich korporacji rozwiąże problem za nich – dostrzec ludzi, którym pomyliły się skutki z przyczynami. Trump, tzn. jego popularność, jest skutkiem, nie przyczyną coraz gorszego świata, w jakim żyjemy. Przyczyną jest drapieżny kapitalizm, ogromne nierówności społeczne, brak perspektyw dziesiątek milionów ludzi itp., czyli to, czego częścią i współsprawcą są technologiczno-cyfrowe giganty. To dlatego ludzie głosują na Trumpów. Jeśli ktoś sądzi, że nie eliminując przyczyn poradzi sobie ze… More

Piotr Ikonowicz, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-12 20:57:48

Adrian Zandberg: Pożegnanie ze złudzeniem

Adrian Zandberg:

Polska polityka od lat żyje złudzeniem niewzruszonej potęgi Ameryki. Prawda jest nieco inna. Amerykanie od lat tkwią w głębokim kryzysie społecznym. Tamtejsza, zdziczała odmiany kapitalizmu nie wyszła im na dobre. Kraj coraz bardziej rozdzierają nierówności. Stany to z jednej strony największe korporacje na świecie, a z drugiej – dziesiątki milionów ludzi zepchniętych w ubóstwo i długi, walczących każdego dnia o przetrwanie. Dla nich amerykański sen zamienił się w koszmar. Muszą płacić ciężkie pieniądze za naukę czy za wizytę w szpitalu – za to, co my, Europejczycy, dostajemy bezpłatnie od państwa.

Polscy politycy od lat z fascynacja patrzyli na miliardy, które Ameryka wydawała na… More

Adrian Zandberg, profile picture

Adrian Zandberg: Pożegnanie ze złudzeniem

Źródło
Opublikowano: 2021-01-10 16:16:27

Już drukujemy kolejny numer, ale wciąż zachęcamy do lektury bieżącego, czyli 8

Obywatel:

Już drukujemy kolejny numer, ale wciąż zachęcamy do lektury bieżącego, czyli 84 numeru „Nowego Obywatela” poświęconego niemal w całości pandemii, w tym do lektury całego tekstu Macieja Grodzickiego o tym, jakie nonsensy kapitalizmu obnażył koronawirus i do czego już nigdy nie powinno być powrotu. Numer do kupienia w wersji papierowej w całym kraju w Empikach. A u nas wersja papierowa całkiem wyprzedana, ale za to w naszym sklepie internetowym można nabyć wersję elektroniczną za niewielką kwotę, a jeszcze taniej wychodzi w prenumeracie cyfrowej. Zapraszamy na zakupy: https://nowyobywatel.pl/sklep/

obywatel, profile pictureImage may contain: text that says 'Elity polityczne biznesowe, z poparciem ekonomistow głównego nurtu, nawołują dziś do powrotu do business as usual, albo wręcz do włączenia piątego biegu w procesach liberalizacji handlu. w ich wizji, COVID-19 zaburzył piękny porządek świata, który należy czym prędzej odtworzyć. Rzeczywistość pokazuje jednak, że ta droga prowadzi do przepaści. Organizacja produkcji w światowych łańcuchach wartości, koordynowanych przez monopolistyczne korporacje, stanowi dziś poważne zagrożenie dla warunków życia ludności, wspólnych zasobów stabilności makroekonomicznej. fragment tekstu dr. Macieja Grodzickiego z,Nowego Obywatela" nr 84 0.43%'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-10 14:12:26

EKONOMICZNY CZWARTEK: Z nierówności rodzi się radykalizmSUBSKRYBUJ nas na YouTube!

DOŁĄCZ do Razem 👉 http://partiarazem.pl/dolacz/

Bądź na BIEŻĄCO 👉 http://partiarazem.pl/zamow-newsletter/

Śledź nas:
FB 👉 https://www.facebook.com/partiarazem
Instagram 👉 https://www.instagram.com/partiarazem/
Twitter 👉 https://twitter.com/partiarazem
TikTok 👉 https://www.tiktok.com/@partiarazem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, bo możemy więcej!
Wpłać darowiznę na naszą działalność:

Nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 6408 8296
Nazwa: LEWICA RAZEM

Uwaga: polskie prawo zezwala partiom politycznym przyjmować darowizny przychodzące wyłącznie z kont krajowych i wyłącznie od osób fizycznych. maksymalna łączna wysokość wpłat od jednej osoby w roku kalendarzowym nie może przekraczać 31500 zł.

Źródło
Opublikowano: 2021-01-08 11:47:57

Nierówności. Skąd się biorą, jak im zaradzić? Mówi o tym właśnie Maciej Szlin

Anna Górska:


Nierówności. Skąd się biorą, jak im zaradzić?
Mówi o tym właśnie Maciej Szlinder z Zarządu Krajowego Razem.
https://www.facebook.com/partiarazem/videos/308869197214688/

Ekonomiczne czwartki z Maciej Szlinder


Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 19:29:31

Człowiek ubrany tylko w futro zajął wczoraj miejsce przewodniczącej amerykan

Jan Śpiewak:

Człowiek ubrany tylko w futro zajął wczoraj miejsce przewodniczącej amerykańskiego kongresu. Był on jedną z setek osób, które wtargnęły wczoraj na Kapitol domagając się unieważnienia wyborów prezydenckich w USA. Gdyby istniały wówczas telewizje informacyjne tak pewnie wyglądałaby transmisja ze zdobycia Rzymu przez Wizygotów w 410 roku.

Tak wygląda upadek imperium. Stany Zjednoczone po 30 latach rządów neoliberałów są wrakiem państwa. To spełnione marzenie Janusza Korwina Mikke i Leszka Balcerowicza. Usługi publiczne sprywatyzowane, bogaci nie płacą podatków, gospodarka jest totalnie zderegulowana, wszystkim rządzą korporacje, które kupują polityków. Dzisiaj USA to… More

Jan Śpiewak, profile pictureImage may contain: people sitting and indoor

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 17:56:02

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys a

Daria Gosek-Popiołek:

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys amerykańskiej demokracji trwa od lat. Szalony miliarder, próbujący przeprowadzić zamach stanu w obronie swoich interesów nie wziął się znikąd.

Nierówności społeczne sięgnęły w USA skrajnych, niespotykanych w innych rozwiniętych krajach, rozmiarów. Płace większości Amerykanów od długich dziesięcioleci stoją w miejscu, podczas gdy zyski garstki najbogatszych szybują w kosmos. Coraz to większe napięcia społeczne oraz postępująca oligarchizacja polityki są oczywistym efektem tych nierówności.

Jeżeli dodać do tego mocno dysfunkcyjny, dwupartyjny system wyborczy oraz instytucjonalny rasizm to w efekcie dostajemy… More

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 17:05:44

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem! Wychodząc od afery sz

Maciej Szlinder

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem!

Wychodząc od afery szczepionkowej, w której elity znów pokazały, że mają się za lepsze od innych, chciałbym zastanowić się nad kwestią nierówności. Co to znaczy, gdy mówimy, że nierówności są w Polsce niskie lub wysokie? Czy ważniejsza jest równość szans czy równość wyników? I dlaczego nierówności ekonomiczne to taka ważna sprawa? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj o 18.00

Zapraszam do oglądania i zadawania pytań w komentarzach bezpośrednio w czacie.

Maciej Szlinder, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'EKONOMICZNE CZWARTKI NIERÓWNOŚCI razem LIVE Q&A 7 STYCZNIA, GODZ. 1800 MACIEJ SZLINDER zarząd Razem f @partiarazem'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 15:57:02

Ciebie również oburzyła skandaliczna wypowiedź prezydenta Jaśkowiaka o dzielen

Razem Poznań:

Ciebie również oburzyła skandaliczna wypowiedź prezydenta Jaśkowiaka o dzieleniu poznaniaków i poznanianek na „elity”, które powinny być zaszczepione pierwsze, i całą resztę, która na ratującą życie szczepionkę ma grzecznie czekać? Nie poprzestawaj na oburzeniu: idź krok dalej, edukuj siebie i innych!
👉 Już dziś o 18.00 na fanpage’u Razem w ramach pierwszego w tym roku Ekonomicznego Czwartku Razem Maciej Szlinder opowie, skąd się biorą nierówności, dlaczego ważne jest, by je dostrzegać i dlaczego szkodzą nam wszystkim. Zapraszamy serdecznie! Może prezydent Jacek Jaśkowiak też znajdzie chwilę, by odpalić live’a i się doszkolić z „mentalności socjalistycznej”? 😏

Dziś pierwsze w nowym roku Ekonomiczne czwartki Razem!
Wychodząc od afery szczepionkowej, w której elity znów pokazały, że mają się za lepsze od innych, chciałbym zastanowić się nad kwestią nierówności. Co to znaczy, gdy mówimy, że nierówności są w Polsce niskie lub wysokie? Czy ważniejsza jest równość szans czy równość wyników? I dlaczego nierówności ekonomiczne to taka ważna sprawa? Na te pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć dzisiaj o 18.00
Zapraszam do oglądania i zadawania pytań w komentarzach bezpośrednio w czacie.

Razem Poznań, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'EKONOMICZNE CZWARTKI NIERÓWNOŚCI razem LIVE Q&A 7 STYCZNIA, GODZ. 1800 MACIEJ SZLINDER zarząd Razem f @partiarazem'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 15:39:41

Kapitol został odbity z rąk prawicowych fanatyków, członkinie i członkowie Kon

Anna Górska:

Kapitol został odbity z rąk prawicowych fanatyków, członkinie i członkowie Kongresu dokończyli pracę i uznali wybór Joe Bidena na kolejnego prezydenta USA.
Czy winę, za to, co się działo ponosi Donald Trump? Tak. Czy tylko on? Nie.
Utrwalany od dziesięcioleci w Polsce obraz USA, jako krainy szczęśliwości, dostatku i nieograniczonych możliwości zaczął pokrywać się poważnymi rysami w czasie, kiedy właśnie nasza miłość się rozpalała, za prezydentury Reagana.
Kiedy my wznosiliśmy mu pomniki, za to, że „obalił komunizm”, USA zbierało już żniwa jego rządów, rządów koszmarnych pod względem gospodarczych konsekwencji, powstawania nierówności, zwiększenia migracji, rozmontowywania demokracji.

To… More

Anna Górska, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'Anna Górska ZK Razem @AnnaGorska_PL Czy możemy już oficjalnie przestać być tak zapatrzeni w USA? Ten kraj nie działa od dekad. Pogłębiające się nierówności, oligarchiczna demokracja właśnie przynoszą skutki. w naszym interesie jest budowanie silnej i równej Europy dobrobytu. partiarazem.pl f @partiarazem partiarazem @partiarazem Partia Razem'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 13:21:28

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys

Daria Gosek-Popiołek:


Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys amerykańskiej demokracji trwa od lat. Szalony miliarder, próbujący przeprowadzić zamach stanu w obronie swoich interesów nie wziął się znikąd.

Nierówności społeczne sięgnęły w USA skrajnych, niespotykanych w innych rozwiniętych krajach, rozmiarów. Płace większości Amerykanów od długich dziesięcioleci stoją w miejscu, podczas gdy zyski garstki najbogatszych szybują w kosmos. Coraz to większe napięcia społeczne oraz postępująca oligarchizacja polityki są oczywistym efektem tych nierówności.

Jeżeli dodać do tego mocno dysfunkcyjny, dwupartyjny system wyborczy oraz instytucjonalny rasizm to w efekcie dostajemy… More

Daria Gosek-Popiołek, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 12:32:39

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys a

Marcelina Zawisza:

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys amerykańskiej demokracji trwa od lat. Szalony miliarder, próbujący przeprowadzić zamach stanu w obronie swoich interesów nie wziął się znikąd.

Nierówności społeczne sięgnęły w USA skrajnych, niespotykanych w innych rozwiniętych krajach, rozmiarów. Płace większości Amerykanów od długich dziesięcioleci stoją w miejscu, podczas gdy zyski garstki najbogatszych szybują w kosmos. Coraz to większe napięcia społeczne oraz postępująca oligarchizacja polityki są oczywistym efektem tych nierówności.

Jeżeli dodać do tego mocno dysfunkcyjny, dwupartyjny system wyborczy oraz instytucjonalny rasizm to w efekcie dostajemy… More

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 07:49:39

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys

Marcelina Zawisza:


Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys amerykańskiej demokracji trwa od lat. Szalony miliarder, próbujący przeprowadzić zamach stanu w obronie swoich interesów nie wziął się znikąd.

Nierówności społeczne sięgnęły w USA skrajnych, niespotykanych w innych rozwiniętych krajach, rozmiarów. Płace większości Amerykanów od długich dziesięcioleci stoją w miejscu, podczas gdy zyski garstki najbogatszych szybują w kosmos. Coraz to większe napięcia społeczne oraz postępująca oligarchizacja polityki są oczywistym efektem tych nierówności.

Jeżeli dodać do tego mocno dysfunkcyjny, dwupartyjny system wyborczy oraz instytucjonalny rasizm to w efekcie dostajemy… More

Marcelina Zawisza, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 03:17:23

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys a

Maciej Konieczny:

Wydarzenia w Waszyngtonie mogą być wstrząsające, ale nie zaskakujące. Kryzys amerykańskiej demokracji trwa od lat. Szalony miliarder, próbujący przeprowadzić zamach stanu w obronie swoich interesów nie wziął się znikąd.

Nierówności społeczne sięgnęły w USA skrajnych, niespotykanych w innych rozwiniętych krajach, rozmiarów. Płace większości Amerykanów od długich dziesięcioleci stoją w miejscu, podczas gdy zyski garstki najbogatszych szybują w kosmos. Coraz to większe napięcia społeczne oraz postępująca oligarchizacja polityki są oczywistym efektem tych nierówności.

Jeżeli dodać do tego mocno dysfunkcyjny, dwupartyjny system wyborczy oraz instytucjonalny rasizm to w efekcie dostajemy… More

Maciej Konieczny, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 01:04:50

Rozwadowska: Po pandemii będziemy pracować jeszcze bardziej śmieciowo, na własnym sprzęcie. I mało kogo to obejdzie

Maciej Konieczny:

„Koncerny wydają krocie na różne raporty, broszury, całe portale czy po prostu sponsorowane artykuły, by promować nowe pojęcia w stylu gig economy i próbować nas przekonać, że to są nowe formy relacji łączących dawnych pracowników i pracodawców. Ale przecież kierowca Ubera to jest dalej taksówkarz, a kurier na motorynce jest kurierem niezależnie od tego, czy pracuje dla platformy cyfrowej, czy dla pana Andrzeja, właściciela osiedlowej pizzerii. I jeszcze do tego słyszymy, że praca na produkcji jest coraz rzadsza. To kompletna bzdura, bo ktoś te nasze smartfony chyba jednak wytwarza?”

Nowy wspaniały świat zaskakująco przypomina ten stary tylko bez związków zawodowych, prawa pracy i państwowych regulacji. Świetny interes dla wielkiego biznesu, fatalny dla pracowników. Zapraszam do lektury doskonałego wywiadu z Adrianną Rozwadowską.

Maciej Konieczny, profile picture

Rozwadowska: Po pandemii będziemy pracować jeszcze bardziej śmieciowo, na własnym sprzęcie. I mało kogo to obejdzie

Źródło
Opublikowano: 2021-01-05 10:52:05

Już drukujemy kolejny numer, ale wciąż zachęcamy do lektury bieżącego, czyli 8

Obywatel:

Już drukujemy kolejny numer, ale wciąż zachęcamy do lektury bieżącego, czyli 84 numeru „Nowego Obywatela” poświęconego niemal w całości pandemii, w tym do lektury całego tekstu Nikodema Szewczyka o wpływie nierówności społecznych na przebieg pandemii. Numer do kupienia w wersji papierowej w całym kraju w Empikach. A u nas wersja papierowa całkiem wyprzedana, ale za to w naszym sklepie internetowym można nabyć wersję elektroniczną za niewielką kwotę, a jeszcze taniej wychodzi w prenumeracie cyfrowej. Zapraszamy na zakupy: https://nowyobywatel.pl/sklep/

obywatel, profile pictureImage may contain: one or more people and text

Źródło
Opublikowano: 2021-01-03 14:09:32

2020 był koszmarny.

Razem Wrocław:

2020 był koszmarny.

Pandemia, kryzys gospodarczy, postępująca katastrofa klimatyczna, rosnąca niesprawiedliwość i nierówności społeczne.
31 grudnia 2020 większość (jeśli nie wszystkie!) z tych problemów pozostaje nierozwiązanych. Niestety…

Życzenie sobie magicznej przemiany to oddanie swojego losu w ręce prawicowych populistów, którzy już się postarają o to, by żyło się nam jeszcze gorzej.

Tutaj więc życzeń nie będzie. Będzie za to zachęta do działania i aktywności.

Planeta nam się rozlatuje i możliwe, że za kilka lat nie będziemy mieli co pić. Dosłownie. Tymczasem rządy ustępują miliarderom i korporacjom pozwalając na dalszą degradację planety.

Mamy kryzys mieszkaniowy, ochrony zdrowia, edukacji, katastrofę klimatyczną, wojnę kulturową, walkę o prawo do decydowania o sobie, niepokoje społeczne na całym świecie, a za rogiem czai się katastrofa klimatyczna.

W 2021 trzeba zacząć działać, bo tylko od nas zależy, czy zatrzymany marsz Polski i świata ku przepaści.

Wciąż jest nadzieja, ale trzeba wziąć sprawy we własne ręce!


Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 18:24:36

Jak poważny jest problem nierówności w Polsce? „W 30 lat dorobiliśmy się niemal takich nierówności, do jakich Zachód dochodził kilkaset lat” | 300Gospodarka.pl

Fundacja Kaleckiego:

„Biorąc pod uwagę krótki okres budowania nierówności majątkowych w Polsce w warunkach rynkowych, to są one wręcz gigantyczne – dotarliśmy do poziomów niemal tak wysokich jak w krajach zachodnich, gdzie te procesy trwały setki lat. Pandemia pogłębi, zamiast ograniczyć, nierówności wewnątrz społeczeństw – w szczególności w kilku kluczowych obszarach. Jednym z nich jest edukacja – m.in. z powodu nierównej dystrybucji sprzętu służącego do zdalnej nauki. Pandemia ma również wpłynąć na pogłębienie nierówności płciowych, na co wpłynąć ma np. dodatkowe zwiększenie dysproporcji w podziale obowiązków domowych. Zwiększyć miały się także nierówności w sferze dostępu do ochrony zdrowia.
Z efektami tych… More

Fundacja Kaleckiego, profile picture

Jak poważny jest problem nierówności w Polsce? „W 30 lat dorobiliśmy się niemal takich nierówności, do jakich Zachód dochodził kilkaset lat” | 300Gospodarka.pl

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 15:41:39

Ciemna strona filantropii – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Filantropia miliarderów budzi zachwyt w mediach, a kwoty przeznaczane na cele charytatywne mogą wydawać się ogromne. Warto jednak pamiętać, że stanowią one jedynie niewielki promil majątku darczyńców. Może lepiej, by zamiast działalności charytatywnej miliarderzy uczciwie płacili podatki?

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera - pismo Równość, profile picture

Ciemna strona filantropii – Równość

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 17:09:23

Wczorajszy post o publicznej zrzutce na 7 apartamentów w Airbn zrobił niezłe

Jan Śpiewak:

Wczorajszy post o publicznej zrzutce na 7 apartamentów w Airbn zrobił niezłe zamieszanie. Podsumujmy dlaczego Airbnb to zło.

Airbnb było w założeniu fajną ideą w trendzie „sharing economy”. Wyjeżdżasz na wakacje na miesiąc, podnajmujesz komuś mieszkanie. Masz pokój wolny w dużym mieszkaniu, wynajmujesz pokój. Jednak błyskawicznie stał się narzędziem do zarabiania gigantycznych pieniędzy przez korporacje i rentierów. Na wynajmie mieszkania przez Airbnb można zarobić dwa, a nawet trzy razy więcej niż na wynajmie długookresowym. Rośnie liczba ludzi, którzy kupują mieszkania pod najem krótkoterminowy. Rynek Airbnb jest przejmowany przez coraz większe firmy, które… More

Jan Śpiewak, profile pictureImage may contain: text that says 'airbn'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 14:57:00

Pora na świat bez podatków! (ale tylko dla korwinistów)

Tomasz Markiewka:

Wolnościowcy lubią udawać, że podatki, biurokracja i urzędnicy to konsekwencja wprowadzania socjalistycznego wirusa do zdrowego organizmu kapitalizmu. Bujda! Tak naprawdę to konieczność w wielomilionowych społeczeństwach kapitalistycznych, które z jednej strony muszą zapewnić podstawowe warunki życiowe swoim obywatelom, z drugiej – chcą gwarantować działanie wolnorynkowej machiny.

To nie znaczy, że każda państwowa regulacja, każdy podatek i każdy przejaw biurokracji są potrzebne i użyteczne. Wszystkie te rzeczy mogą przybrać mądrzejszą lub głupszą postać, ale wolnościowe hasła o podatkach jako „kradzieży” tylko utrudniają rozmowę o tym, jak sensownie zorganizować cały system. Bo sugerują, że podatki z definicji są czymś niedobrym, w najlepszym razie złem koniecznym. W rzeczywistości to najlepszy wymyślony do tej pory sposób finansowania podstaw naszej cywilizacji: od ochrony zdrowia, po komunikację publiczną.

Pora na świat bez podatków! (ale tylko dla korwinistów)

Źródło
Opublikowano: 2020-12-25 01:54:17

O, Robert Reich, były sekretarz pracy USA, pisze dziś dla „Guardiana” o rzeczy

Tomasz Markiewka:

O, Robert Reich, były sekretarz pracy USA, pisze dziś dla „Guardiana” o rzeczy, którą powtarzam przy każdej okazji. Uzasadnianie bajecznego majątku miliarderów „prawami rynku” przypomina uzasadnianie rządów królewskich „prawami boskimi”. W obu przypadkach chodzi o zakonserwowanie hierarchii władzy za pomocą religijnych czy quasi-religijnych przekonań.

Szczególnie polecam ten fragment:

„Trudno znaleźć ideę, która zatrułaby tak wiele umysłów, jak koncepcja „wolnego rynku” istniejącego gdzieś tam we wszechświecie i podlegającego „ingerencjom” ze strony państwa. Zgodnie z tym poglądem każda zmiana, która dąży do zmniejszenia nierówności społecznych lub niepewności ekonomicznej – do tego, aby… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 22:35:56