Maciej Konieczny: dla Śląska wciąż nie ma planu mądrej restrukturyzacji – Portal STRAJK

Maciej Konieczny:

"Zaczynanie transformacji energetycznej od zamykania kopalń to jakby zaczynać budowanie domu od dachu. Dopóki nasze elektrownie chodzą na węgiel, zamykanie kopalń niczego w kwestii klimatu nie zmieni.

Zdaniem Razem polski miks energetyczny powinien opierać się w maksymalnym stopniu na OZE, powinniśmy inwestować w energooszczędność na ile tylko się da, ale niezbędna też będzie stabilna, zielona baza w postaci energii jądrowej. Rozwój OZE wciąż w Polsce się ślimaczy. PiS zaorał realnie ustawą energetykę wiatrową na lądzie, nie możemy doczekać się farm wiatrowych na Bałtyku. Plany budowy elektrowni atomowych wyglądają nawet solidnie, ale pojawiły się realnie dopiero teraz, a też PiS nie wsławił się jak dotąd szczególnym mistrzostwem w prowadzeniu dużych projektów infrastrukturalnych."

Dla STRAJK.eu komentuję porozumienie rządu z górnikami:, zachęcam do lektury:

Maciej Konieczny: dla Śląska wciąż nie ma planu mądrej restrukturyzacji – Portal STRAJK

Porozumienie pomiędzy górniczymi związkami zawodowymi a rządem, podpisane 25 września (o czym na bie

Źródło
Opublikowano: 2020-09-30 11:10:07

To jest pani Halinka, którą miałem przyjemność poznać wczoraj. Pani Halinka prowadzi swój warzywniak na Woli nieopodal s

Jan Śpiewak:

To jest pani Halinka, którą miałem przyjemność poznać wczoraj. Pani Halinka prowadzi swój warzywniak na Woli nieopodal stacji metra Księcia Janusza od 20 lat. Pani Halinka jest kobietą instytucją. Sąsiedzi mogą u niej zostawić klucze, jak zapomną pieniędzy zawsze można przynieść następnego dnia, swoich klientów zna z imienia i nazwiska. Jej warzywniak jest jednym z miejsc, które tworzą coś co nazywamy miejskim klimatem i tożsamością miasta. Niestety urzędnicy z Woli mają to w nosie. Nie przedłużyli jej po 20 latach umowy, a nawet skrócili ją o trzy miesiące.

Zamiast lokalnych warzywników w naszych miastach zostaną niedługo tylko Żabki i Biedronki oraz nielegalny handel ze szczęk. Ten ostatni kwitnie a ratusz rozkłada bezradnie ręce chociaż większość stoisk należy raptem do kilku osób, które z okradania miasta zrobiły intratny biznes. Pani Halinka z przedsiębiorcy stanie się bezrobotna, miasto straci pieniądze z opłat z tytułu dzierżawy, a lokalna społeczność straci swojego dobrego ducha.

Czy chcemy żyć w takim mieście? Ja nie chcę. Zachęcam do pisania do burmistrza Woli, który postanowił pozbyć się Halinki Krzysztof Strzałkowski- Burmistrz Dzielnicy Wola. Jego adres e-mail: burmistrz.wola@um.warszawa.pl


Źródło
Opublikowano: 2020-09-30 09:12:28

"Jestem nauczycielem od wielu lat, po takiej wiadomości trudno się pozbierać" – kolejna ofiara homofobii, mia

Robert Maślak

"Jestem nauczycielem od wielu lat, po takiej wiadomości trudno się pozbierać" – kolejna ofiara homofobii, miała 12 lat.

"Dziewczynka popełniła samobójstwo w poniedziałek w swoim domu.

– O tej tragedii dowiedziałem się wczoraj, a rano uczniowie sami do mnie z tym przyszli – mówi nauczyciel jednej z kozienickich szkół, innej niż ta, w której uczyła się dziewczynka. – Uczę młodzież w tym samym wieku. Część z nich znała dziewczynkę, twierdzą, że została zaszczuta na tle orientacji seksualnej przez rówieśników w sieci i w realu. Podchodzę do tej tezy z rezerwą, ale jeśli się potwierdzi, to jeszcze pogłębi tragedię. To była wrażliwa, zdolna dziewczynka. Wychowywała się w normalnej, kochającej rodzinie.

Nauczyciel dodaje, że uczniowie przekazali mu też informację, że na początku roku szkolnego z klasy, w której uczyła się dziewczynka, do równoległej klasy przeniosła się jedna z uczennic. Też skarżyła się na szykany.

– Jestem nauczycielem od wielu lat, po takiej wiadomości trudno się pozbierać – mówi. – Co doprowadziło do tego, że dziecko zostało tak zaszczute?

Szkoła, w której uczyła się dziewczynka, ma ponad 700 uczniów.

– Nie ma szans na organizację takiej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jakiej byśmy oczekiwali – zauważa nauczyciel. – Jest jeden pedagog szkolny dla wszystkich uczniów i narzucane zadania z góry, najważniejsze są te pompatyczne, a na realną pracę z dzieckiem nie ma czasu.

Prokurator Beata Galas, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Radomiu, potwierdza, że śledczy badają przyczyny samobójstwa dziewczynki.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Kozienicach, dopiero się ono rozpoczęło – mówi. – Czekamy na wyniki sekcji zwłok, zostały zabezpieczone telefon i komputer. Dopiero biegły, który przełamie hasło i przeanalizuje dane, będzie mógł stwierdzić, jaka była sytuacja i co lub kto skłonił dziecko do takiego kroku, bo w tym kierunku śledztwo jest prowadzone: nakłonienia do samobójstwa.

Młodzi ludzie o swoich problemach mogą opowiedzieć na jednym z funkcjonujących telefonów zaufania. Tam znajdą pomoc w trudnych sytuacjach. Pod numerem telefonu 116 111 działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. 800 120 002 to numer Niebieskiej Linii dla ofiar przemocy w rodzinie. Oba numery są czynne całodobowo. Telefon wsparcia dla osób LGBT+ i ich rodzin oraz bliskich prowadzi Lambda w Warszawie. Numer 22 628 52 22 jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21."
Artykuł: https://radom.wyborcza.pl/…/7,48201,26350132,12-letnia-dzie…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 22:28:14

Jutro stanie ważny kawałek państwa. Skarbowcy wyłączą komputery, bo nie zgadzają się na kolejny rok mrożenia pensji, cię

Adrian Zandberg:

Jutro stanie ważny kawałek państwa. Skarbowcy wyłączą komputery, bo nie zgadzają się na kolejny rok mrożenia pensji, cięcia i zwolnienia. Oni już teraz nie wyrabiają się z zadaniami, których podczas epidemii zrobiło się tylko więcej.

Protest na razie jest symboliczny. Rząd, jak rozumiem, liczy na to, że cięcia i zwolnienia w KAS rozejdą się po kościach. Nie jestem wróżem, więc tego nie wiem. Wiem natomiast, czym skończy się głodzenie skarbowców. Kompetentni urzędnicy będą znikać – przeniosą się do sektora prywatnego. A pan minister za jakiś czas będzie się dziwić, czemu pogorszyła się obsługa podatników i spadły dochody budżetu. Chcemy tego?

Trzymam kciuki, żeby rząd wycofał się z tych nierozsądnych cięć. Uszkodzić maszynę państwa jest niestety dość łatwo. A po ministrze Kościńskim, który lata teraz z brzytwą po budżetówce, ktoś to będzie potem musiał posprzątać.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 18:55:32

Dobre wieści z Piekar Śląskich!

Maciej Konieczny:

Dobre wieści z Piekar Śląskich!
Rada Miasta Piekary Śląskie przyjęła 24 września 2020 uchwałę w sprawie wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. Uchwała ma formę apelu skierowanego do parlamentarzystów RP o uchwalenie przepisów zakazujących wykorzystywania zwierząt w cyrkach i bazach cyrkowych. Radne i radni z uznaniem przyjęli ostatnie działania legislacyjne Sejmu RP, mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt w Polsce.
Pomysłodawcy uchwały powołują się na m.in. 112 inspekcji przeprowadzonych w latach 2018 i 2019 w cyrkach, które wykazywały szereg zaniedbań w kwestii opieki nad zwierzętami. Rada uznaje, że niemożliwe jest prowadzenie tego typu działalności bez szkody dla zwierząt, a zatem przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt są szkodliwe dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży, gdyż przyczyniają się do ich wychowania w duchu przyzwolenia na bezrefleksyjna dominację człowieka i instrumentalne traktowanie słabszych.

Bardzo się cieszę, że samorządowcy z Piekar Śląskich podjęli taką inicjatywę i że w tej sprawie mówimy jednym głosem. Cały klub Lewicy zagłosował za zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Piekary Śląskie – gratulujemy!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 18:54:49

Marian vs Mieszkańcy 0:1

Jan Śpiewak:

Marian vs Mieszkańcy 0:1

Wielkie brawa dla mieszkańców! Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał wstrzymanie budowy osiedla w Lesie Bemowskim. Deweloper Marian chciał wybudować w otulinie rezerwatu w środku lasu osiedle. Chciał wykorzystać ustawę do walki z Covidem i tłumaczył, że osiedle łukowych domów ma służyć osobom na kwarantannie. Trzeba powiedzieć dość deweloperom i ich chciwości. W kupie siła 💪Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 18:46:08

Samobójcza śmierć dziecka to tragedia, co do której zawsze, ale to zawsze wiadomo, że można jej było uniknąć.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Samobójcza śmierć dziecka to tragedia, co do której zawsze, ale to zawsze wiadomo, że można jej było uniknąć.

Zapiszcie, proszę, te telefony i dajcie swoim dzieciom, uczniom, rodzeństwu, kolegom i koleżankom. Na wszelki wypadek.

🔴 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

🔴 22 628 52 22 – telefon wsparcia Lambdy dla osób LGBT i ich rodzin

🔴 800 120 002 – telefon Niebieskiej Linii dla ofiar przemocy w rodzinie

https://radom.wyborcza.pl/…/7,48201,26350132,12-letnia-dzie…


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 17:56:46

Francja zakazuje funkcjonowania ferm futrzarskich oraz występowania zwierząt w c

Robert Maślak

Francja zakazuje funkcjonowania ferm futrzarskich oraz występowania zwierząt w cyrkach i delfinariach. Ministra ds. transformacji ekologicznej Barbara Pompili, ogłosiła ponadto, że nie będą powstawać nowe delfinaria, wejdzie też zakaz kupowania nowych zwierząt do już istniejących. Dla obecnie otrzymanych w nich delfinów i 4 orek powstanie specjalny azyl.
Okres przejściowy do wygaszenia biznesu futrzarskiego potrwa prawdopodobnie 5 lat.
W Europie taki zakaz obowiązuje w 13 krajach. W kilku kolejnych, w tym w Polsce, trwają prace nad wprowadzeniem podobnych przepisów.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 17:45:24

Kontrowersyjna nominacja w nowym rządzie. Specjalny minister ma dawać odpór „lewackiej agendzie”

Maciej Konieczny:

50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych podpisało się pod listem w sprawie praw osób LGBT w Polsce. Ambasador USA Georgette Mosbacher wprost pisze, że dyskryminowanie przez Polskę osób LGBT realnie przekłada się na decyzje inwestycyjne i politykę innych państw wobec naszego kraju. To pokazuje, że ideologiczne obsesje prawicowych fanatyków i szczucie na mniejszości mają realną cenę dotyczącą relacji, którą wszyscy będziemy musieli zapłacić. I to mimo uporczywych zapewnień polskiego rządu, że stosunki z USA nigdy nie były lepsze. O relacjach z większością państw Unii Europejskiej rząd już nawet nie mówi, bo nie ma o czym.

Za kilka miesięcy Polskę czekają bardzo trudne negocjacje dotyczące zgody Komisji Europejskiej na zawarte z górnikami porozumienie i wsparcie publiczne dla górnictwa. Co robi rząd, żeby się do tego przygotować? Przygotowuje strategie? Opracowuje plany? Pozyskuje wsparcie europejskich partnerów? A gdzie tam. Rząd w ramach kłótni o stołki wymyśla sobie ministra ds. walki z lewacką ideologią i planuje wysłać na ten odcinek zaufanego człowieka Ziobry, Michała Wosia. Najwyraźniej prawicowe obsesje znowu okazały się ważniejsze niż interesy i potrzeby górników i ich rodzin oraz przyszłość Śląska.

Kontrowersyjna nominacja w nowym rządzie. Specjalny minister ma dawać odpór „lewackiej agendzie”

Od ziobrystów w KPRM pojawi się minister ds. światopoglądu. Stanie się to w środku międzynarodowego sporu o LGBT

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 15:49:26

Myśleliście, że jak zakończy się rekonstrukcja rządu, to Solidarna Polska odpuści i przestanie straszyć wymyśloną "

Julia Zimmermann:

Myśleliście, że jak zakończy się rekonstrukcja rządu, to Solidarna Polska odpuści i przestanie straszyć wymyśloną "ideologią LGBT"? Wygląda na to, że nie przestanie.

Michał Woś, znany jako minister środowiska (bez ochrony) i człowiek, który uważa, że kontrola NGOs-ów w stylu przypominającym rozwiązania z Putinowskiej Rosji, ma objąć w zrekonstruowanym już rządzie nowiutką tekę: ministra ds. "praw obywatelskich i tożsamości europejskiej". Tłumacząc na polski: ministerstwo ds. zwalczania tzw. agendy lewicowej.

"Agenda lewicowa" to w ustach prawicowców najwyższa obraza: prawa człowieka, brak dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną czy światopogląd, społeczeństwo otwarte i obywatelskie. Inaczej "cywilizacja śmierci".

Wygląda więc na to, że prowadzona przez organizacje pokroju Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris walka o podporządkowanie całego polskiego społeczeństwa zasadom moralnym pani Dulskiej nie tylko nie zelżeje, ale jeszcze się zaostrzy, otrzymując dodatkowe wsparcie ze strony nowego ministerstwa, nowego polsko-węgierskiego instytutu praworządności i może poddanej liftingowi Polska Fundacja Narodowa.

Kolejne 3 lata mają więc dużą szansę obfitować nie tylko w próby wprowadzania restrykcyjnych praw w Polsce, ale też wzmocnienie narzędzi propagandy, które będą ich bronić na scenie międzynarodowej.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 15:34:39

Czy pamiętacie, jak w sierpniu relacjonowałam Wam moją wizytę w otulinie Bieszcz

Daria Gosek-Popiołek:

Czy pamiętacie, jak w sierpniu relacjonowałam Wam moją wizytę w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego? 🌳🌲 Aktywiści i aktywistki walczą o to, by powstrzymać wycinkę drzew w tym cennym przyrodniczo miejscu – w Lesie Bukowym pod Obnogą.

Mieliśmy się wtedy spotkać z nadleśnictwem, które w ostatniej chwili odwołało wizytę. Lasy Państwowe nie zrezygnowały jednak z dewastacji terenu za pomocą maszyn, wycinki drzew pomnikowych i drzew biocenotycznych oraz z prac na terenie przypotokowym, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Jednak nie tylko Las Bukowy pod Obnogą jest zagrożony. Cięcia dotyczą także otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także lasów naturalnych Pogórza Karpackiego.

Utworzenie Parku Turnickiego, poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego, utworzenie rezerwatów Zakole Sanu, Przełom Wołosatego i Widełki i innych – to są sprawy, o które walczę i będę walczyć, bo uważam, że system, w którym traktuje się lasy jako plantacje i farmy jest błędny i zepsuty. Powinniśmy traktować lasy jako dobro wspólne, jako dziedzictwo, które trzeba zachować dla przyszłych pokoleń. 🌳🌲🌲🌳

Dlatego dzisiaj wzięłam udział w proteście zorganizowanym pod krakowską siedzibą Lasów Państwowych. 📢 Podobne akcje odbyły się dzisiaj we wszystkich 17 miastach, w których regionalne siedziby mają Lasy Państwowe. Wszędzie tam obywatele i obywatelki składali pisma w sprawie konieczności ochrony Puszczy Karpackiej.

Jednak to nie koniec protestów! Jeszcze dziś możecie wziąć udział w przemarszu kolorowego orszaku, który wyruszy o 18:00 spod Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, a następnie, z przystankiem pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, uda się pod siedzibę RDLP Kraków. Więcej informacji znajdziecie w wydarzeniu Nie oddamy Bieszczad piłom! – Kraków 💪

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 13:08:59

Marsz Nierówności ★ Marsz dla Wilczych Dołów!

Maciej Konieczny:


Zapraszam na jutrzejszy Marsz Nierówności w Gliwicach!
Rada Miejska Gliwic na ostatniej sesji całkowicie zignorowała głos tysięcy mieszkanek i mieszkańców miasta, upierając się przy przeskalowanym zbiorniku retencyjnym w okolicy osiedla Sikornik- jednej z ostatnich zielonych enklaw Gliwic.

Zamiast uczciwej debaty na temat ochrony chronionych gatunków zwierząt i ostatniego nieuregulowanego cieku wodnego w Gliwicach, miasto woli wydać kilkadziesiąt tysięcy na propagandowe ulotki, mające przekonać gliwiczanki i gliwiczan do nietrafionej inwestycji. Nie ma zgody na niszczenie przyrody i ignorowanie głosu mieszkańców!

Marsz rozpocznie się na gliwickim Rynku w środę 30 września o 17:00, a potem przejdzie pod Urząd Miast.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 12:44:51

W sierpniu i wrześniu na zaproszenie @Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i @Inicjatywa Dzikie Karpaty odwiedził

Daria Gosek-Popiołek:

W sierpniu i wrześniu na zaproszenie @Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i @Inicjatywa Dzikie Karpaty odwiedziłam Podgórze Przemyskie i Bieszczady. Przyjrzałam się rębniom prowadzonym na terenie projektowanego @Turnicki Park Narodowy i w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Od lat ekolodzy, ekolożki, aktywiści walczą o ochronę tych cennych przyrodniczo terenów. O utworzenie Turnickiego Parku Narodowego, o rozszerzenie Bieszczadzkiego, o tworzenie kolejnych rezerwatów, o ochronę Puszczy Karpackiej. To zbyt ważne lasy, by traktować je jak plantacje drzew.
Niestety, zarówno Ministerstwo Środowiska jak i instytucje powołane do ochrony środowiska nie są tym zainteresowane.

Dlatego dziś, w całej Polsce odbędą się protesty w obronie Puszczy Karpackiej. Spotkamy się w 17 miastach, by domagać się ochrony tego wyjątkowego w skali Europy terenu.
Manifestacje odbywają się pod hasłem „Nie oddamy Bieszczad piłom!”

W Krakowie spotykamy się o 11 pod siedzibą Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie (Al. Juliusza Słowackiego 17A) na manifestacji, w czasie której złożymy list z postulatami dotyczącymi ochrony Puszczy Karpackiej.

A o godz. 18.00 zapraszamy pod Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu, gdzie swój marsz rozpocznie kolorowy orszak, który z przystankiem pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, uda się następnie pod siedzibę RDLP Kraków.

Do zobaczenia,


Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 10:14:57

Wczoraj czekając na panią, którą spółdzielnia mieszkaniowa chce zlicytować, spacerowałem po ulicy Białostockiej. Mieliśm

Piotr Ikonowicz:

Wczoraj czekając na panią, którą spółdzielnia mieszkaniowa chce zlicytować, spacerowałem po ulicy Białostockiej. Mieliśmy złożyć wizytę komornikowi. Przez okno dojrzał mnie jednak prezes eksmitującej spółdzielni i do mnie zadzwonił z zapewnieniem, że jest skłonny do kompromisu i licytacji mieszkania będzie można uniknąć. Mój spacer w okolicy wyraźnie go zaniepokoił.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 07:24:28

Działamy pełną parą. Dwoimy się i troimy. Niestety rzeczywistość skrzeczy i znowu przygniotły nas nie zapłacone rachunki

Piotr Ikonowicz:

Działamy pełną parą. Dwoimy się i troimy. Niestety rzeczywistość skrzeczy i znowu przygniotły nas nie zapłacone rachunki. Dużo jeździmy po Polsce i wydajemy na benzynę. Dość powiedzieć, że zważywszy iż Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej działa od kilkunastu lat bez żadnej dotacji, tylko dzięki Waszym wpłatom, znów jest w potrzebie. Pomożecie?

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej
14 1020 1156 0000 7202 0083 2899

Źródło
Opublikowano: 2020-09-29 07:18:06

Piękni ludzie są wśród nas. "Jestem zażenowana, ponieważ wiem, że są wśród nas ludzie, którzy daleko bardziej niż j

Robert Maślak

Piękni ludzie są wśród nas. "Jestem zażenowana, ponieważ wiem, że są wśród nas ludzie, którzy daleko bardziej niż ja zasługują na nagrodę. A do nich zaliczałbym w pierwszym rzędzie pana Mariana Turskiego, a także moich kolegów i koleżanki z Szarych Szeregów…bardzo proszę, żebyście pamiętali, że to nie ja, to my, to pokolenie, oddawało życie za to, żebyśmy byli wolni, równi i żeby każdy człowiek, każdy w całym świecie miał swoją ludzką godność uszanowaną." – tak powiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego,Wanda Traczyk-Stawska w niedzielę na rozdaniu Koron Równości 2020. Poznaliśmy laureatki i laureatów plebiscytu organizowanego przez Kampania Przeciw Homofobii. W poszczególnych kategoriach zostali nimi: Wanda Traczyk-Stawska, Atlas Nienawiści (Paulina Pająk, Kuba Gawron, Paweł Preneta Kamil Maczuga), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Anna Błaszczak-Banasiak i redakcja OKO.press.
Nagrody specjalne Adam Bodnar i Krzysztof Gonciarz.
WIELKIE GRATULACJE! Zarówno dla zwycięzców plebiscytu jak i wszystkich nominowanych! Bo wszyscy stanęli i stoją w obronie dyskryminowanej społeczności LGBTQ.

Tutaj informacje i film z ceremonii: https://koronyrownosci.pl/
Więcej informacji: https://oko.press/oko-press-z-korona-rownosci/
Całe przemówienie Wandy Traczyk-Stawskiej: https://oko.press/traczyk-stawska-wszyscy-ludzie-sa-rowni-…/
W pierwszym komentarzu klip w którym wzięła udział Wanda Traczyk-Stawska.

#KoronyRownosci2020 #LGBT
#LGBTQ #LGBTRownePrawa #LGBTQIA #LGBTPoland


KoronyRownosci2020,LGBT,LGBTQ,LGBTRownePrawa,LGBTQIA,LGBTPoland

Źródło
Opublikowano: 2020-09-28 22:59:36

Przed momentem Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił przyjęcie Programu ochr

Daria Gosek-Popiołek:

Przed momentem Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił przyjęcie Programu ochrony powietrza‼️ To bardzo ważny projekt dla mieszkańców i mieszkanek Małopolski, w której średnioroczne stężenia benzo(a)pirenu są przekraczane we wszystkich 182 gminach województwa, zaś na przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu PM10 jest narażone ok. 800 tys. osób, czyli 23,5% populacji Małopolski. Nasze zdrowie i życie jest realnie zagrożone przez zanieczyszczenie powietrza, to przez nie choruje i umiera coraz więcej osób z naszego regionu.

O kompleksowe rozwiązanie od lat upominały się organizacje pozarządowe i grupy obywatelskie m.in Krakowski Alarm Smogowy, Skawiński Alarm Smogowy, Podhalański Alarm Smogowy, Alarm Smogowy Zielonki, Zabierzowski Alarm Smogowy, które również pracowały nad przygotowaniem Programu ochrony powietrza.

Apelowałam dziś do Radnych Sejmiku, by w czasie dyskusji i głosowania kierowali się przede wszystkim troską o zdrowie i jakość życia mieszkańców i mieszkanek regionu. Zachęcałam Radnych do przyjęcia poprawek ocenionych pozytywnie przez Sejmikową Komisję Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Bardzo się cieszę, że Sejmik skorzystał z szansy, by zapisać się w kartach historii regionu, jako ten, który problem smogu postanowił rozwiązać całościowo, w sposób przemyślany i bez zbędnej zwłoki. Wierzę, że dzięki Programowi ochrony powietrza Małopolska ma szansę przestać być czerwonym smogowym punktem w sercu Europy i zacząć być miejscem, w którym chce się żyć, chce się oddychać, do którego przyjemnością się wraca.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-28 16:02:54

NIK wydał raport o dostępności diagnostyki patomorfologicznej. Na Opolszczyźnie

Marcelina Zawisza:

NIK wydał raport o dostępności diagnostyki patomorfologicznej. Na Opolszczyźnie 1 lekarz tej specjalności przypada na 157 tys. osób. W kraju – 1/48,5 tys. W Mazowieckim – 1/33 tys.
Średnia europejska? 1/36 tys.

Obraz polskiej ochrony zdrowia w pigułce – nie dość, że jest marnie, to jeszcze występuje “syndrom kodu pocztowego”. W Warszawie europa, a poza tym – wtopa.

Nierówności w dostępie do ochrony zdrowia przerabiamy właściwie w każdym obszarze – dostępność mammobusów spada w pandemii bardziej poza wielkimi miastami, a więc tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

O tym jaki jest w mniejszych miastach i na wsiach dostęp do ginekologów też alarmował NIK. mówiąc delikatnie: fatalny.

Diagnostyka patomorfologiczna to też często wyprawa do większego miasta, albo nawet do stolicy. To samo z leczeniem onkologicznym.

PiS w “Piątce dla zdrowia”, ogłoszonej przez Kaczyńskiego w Opolu, pokazał pomysł na onkologię, który zamiast rozwiązać problemy dostępności do leczenia onkologicznego – pogłębi je. Bo tak to trzeba nazwać – budowa Wielkiego Instytutu Onkologii w stolicy to stworzenie na starcie bariery dostępu dla Polek i Polaków, którzy akurat do Warszawy mają daleko. A jest ich w kraju zdecydowana większość.

Dużo lepszą metodą jest rozwój ochrony zdrowia bliżej “prowincji” – województwa powinny oferować swoim mieszkankom i mieszkańcom możliwie kompletny zestaw usług zdrowotnych, tak, by kilkusetkilometrowe podróże po diagnozę i leczenie przestały być regułą. Najbardziej potrzebne usługi powinny oferować szpitale i przychodnie powiatowe, tak, by w regionach również złagodzić dysproporcje między stolicami województw i ich otoczeniem.

W ten sposób powinniśmy niwelować nierówności w dostępie do ochrony zdrowia.

Bo przecież każda i każdy ma w Polsce takie samo prawo do zdrowia, bez względu na to czy jest z Pluder w Opolskim czy z Mokotowa.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-28 12:57:43

Osiemdziesięciu polskich żołnierzy uda się z misją wojskową do Turcji, na granic

Maciej Konieczny:

Osiemdziesięciu polskich żołnierzy uda się z misją wojskową do Turcji, na granicę z Syrią. Granicę, na której niecały rok temu to nie kto inny, ale reżim Erdogana, któremu śpieszymy z pomocą, dokonał inwazji. Brutalna kampania, prowadzona przy współudziale fundamentalistycznych bojówek islamskich wymierzona była przeciwko kurdyjskim siłom samoobrony. Tym samym, które wsławiły się kilka lat wcześniej skuteczną walką z tak zwanym państwem islamskim, humanitarną interwencją w obronie prześladowanych Jazydów, a na opanowanym przez siebie terytorium stworzyły równościową i samorządną wspólnotę.

Teraz na turecko-syryjską granicę wyruszają polscy żołnierze, bo jak to ujął szef BBN Paweł Soloch – Odpowiedzieliśmy pozytywnie na niedawny apel strony tureckiej skierowany do sojuszników z NATO w związku z pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej.

To bardzo miło z naszej strony, że reagujemy na pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa na granicy. Czemu jednak stajemy po stronie agresora? Misja polskich żołnierzy ma mieć charakter pokojowy. Pytanie co to będzie oznaczało w praktyce, kiedy wojska Erdogana po raz kolejny postanowią najechać sąsiada? Będziemy ich zagrzewać do boju okrzykami? Podawać ciepłą kawę jak wrócą po ciężkim dniu etnicznej czystki? Wygląda na to, że zamiast tradycyjnego “za wolność naszą i waszą”, rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje hasło “za naszą i waszą niewolę”.

Wszystko to w imię wątpliwego sojuszu z turecką dyktaturą, która właśnie na ogromną skalę po raz kolejny wsadza do więzienia demokratyczną opozycję. Tylko w zeszły piątek aresztowanych zostało 82 liderów i liderek lewicowej i pro-kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej. Skąd ta nagła potrzeba wojskowego wsparcia reżimu Erdogana? Wiele wskazuje na to, że była to cena jaką płacimy za turecką zgodę na obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Koszty tej imprezy nie przestają rosnąć.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-28 12:55:35

Z całego serca dziękuję za nagrodę w plebiscycie Kampania Przeciw Homofobii #Kor

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Z całego serca dziękuję za nagrodę w plebiscycie Kampania Przeciw Homofobii #KoronyRówności. Gratulacje także dla przyjaciół z sejmowych ław – Magdalena Biejat i Franek Sterczewski – i wszystkich nominowanych i nagrodzonych w tym roku.

To nagroda w kategorii życie polityczne – jestem za nią wdzięczna, ale marzy mi się, żeby pewnego dnia nie była potrzebna. Bo polityka i państwo nie muszą mieć wiele wspólnego z miłością. Państwo nie musi nas kochać. Ale państwo nie może dobrowolnej miłości zabraniać. Utrudniać. Udawać, że nie istnieje. I że nie istnieją ludzie, którzy chcą kochać tak jak chcą, nikogo nie krzywdząc.

Dlatego to w polityce potrzebna jest zmiana. My, sojuszniczki i sojusznicy ze świata polityki mamy wiele do zrobienia. Nowelizacja kodeksu karnego, tak, żeby przemoc motywowana homofobią była ścigana jak przestępstwa z nienawiści. Związki partnerskie i równość małżeńska. Edukacja antydyskryminacyjna w szkołach i wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla młodych ludzi. To konkrety, po walce o które nas – polityków i polityczki – poznacie. Dziękuję, że możemy ją z Wami prowadzić!KoronyRówności

Źródło
Opublikowano: 2020-09-28 10:11:19

Jeżeli w Polsce dzieje się coś ciekawego, to Bieganierazem z pewnością tam będzi

Magdalena Biejat:

Jeżeli w Polsce dzieje się coś ciekawego, to Bieganierazem z pewnością tam będzie. Dzisiaj relacja Kacpra Kąkola z … wait for it… Kraśnika:
Półmaraton w Kraśniku, na który zapisałem się zanim stał się sławny na całą Polskę 🙈
Bardzo fajny bieg na 250 osób ze względu na obostrzenia. Zająłem 5 miejsce z nową życiówką 1:14:58 🏆💜🏆 jak widać wyżej miałem tęczową czapeczkę ze śmigiełkiem co miało być oznaką solidarnością ze społecznością LGBT oraz pokazaniem, że antenka 5G oraz WiFi to nie zło 😈
Musze przyznać, że spotkało mnie dużo pozytywnego odzewu ze strony biegaczy, organizatorów, ale również jednego radnego i Pana Burmistrza. Co oznacza dla mnie jasno, że miasto jest na językach Polski za sprawą kilku radnych, którzy zagubili się ze swoimi poglądami. 🏳️‍🌈🏳️‍⚧🏳️‍🌈💜❤️💜

If something interesting is happening in Poland, then @[108594987545832:274:Bieganierazem] will surely be there. Today Kacper Kąkola's report from… wait for it… Kraśnik:
Half marathon in Krasnik, which I signed up for before it became famous for the whole of Poland 🙈
Very nice run for 250 people due to restrictions. I took 5nd place with a new 1:14:58 🏆💜🏆 as you can see above I had a rainbow cap with a propeller, which was supposed to be a sign of solidarity with the LGBT community and showing that the 5 G and WiFi antenna is not evil 😈
I have to admit, I have met a lot of positive response from runners, organizers, but also one councilor and Mayor. Which means it's clear to me that the city is in Polish because of several councilors who have lost their views. 🌈🏳️ 🏳️ ⚧🏳️ 🌈💜❤️💜

TranslatedŹródło
Opublikowano: 2020-09-28 09:52:55