Dziś od godziny 14 do 18, na Plantach na Skwerze Andrzeja Wajdy, zbierać będziem

Daria Gosek-Popiołek:

Dziś od godziny 14 do 18, na Plantach na Skwerze Andrzeja Wajdy, zbierać będziemy z Razem Kraków podpisy pod uchwałą organiczającą wyprzedaż miejskich gruntów i należących do miasta mieszkań.
To wspólna inicjatywa Razem i Kraków dla Mieszkańców, bo chcemy miasta dla mieszkańców, nie deweloperów!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-06 13:46:21

Zachęcamy do poparcia projektu dotyczącego skrócenia czasu pracy!

Adrian Zandberg:


📢 Zachęcamy do poparcia projektu dotyczącego skrócenia czasu pracy!

1766 – tyle godzin średnio spędzamy w pracy. To najwięcej w całej Europie!

Projekt poprzeć można na stronie internetowej: https://pracujmykrocej.pl

👉 Partia Razem i Klub Parlamentarny Lewicy w najbliższym czasie zgłaszać będą flagowy projekt ustawy partii Razem o skróceniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo.

👉 Polska jest 2. krajem w Europie (po Grecji) jeśli chodzi o realny czas pracy osób zatrudnionych na pełen etat, który wynosi 40,7h w tygodniu. Dlatego chcemy aby Polacy pracowali krócej bez obniżki wynagrodzenia i żeby dzień pracy nie był dłuższy niż 8 godzin.

📢 Skrócony czas pracy to jednoznaczny zysk dla pracowników. Pokazał to pilotaż przeprowadzony w Islandii w latach 2015-2019. Dotyczył 1 proc. pracowników i okazał się takim sukcesem, że na krótszy czas pracy przeszło 86 % z nich. Dzięki krótszemu czasowi pracy pracownicy mają więcej czasu na życie rodzinne, wychowywanie i opiekę nad dziećmi. Więcej czasu mogą poświęcić na edukację, wolontariat, zwiększanie swoich kompetencji zawodowych, a mężczyźni wykazują większe zaangażowanie w wychowywanie dzieci.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-05 18:04:59

Ciekawe w co następnym razem zmienią się sklepy. Hotele? Baseny? Salony masażu?

Maciej Konieczny:

Ciekawe w co następnym razem zmienią się sklepy. Hotele? Baseny? Salony masażu?

Polki i Polacy to jeden z najbardziej zaharowanych narodów w Europie. Płace są marne, ceny szybują, a korporacje kpią z polskiego prawa udając, że sklepy są „placówkami medycznymi”, „klubem czytelnika” albo „pocztą”.

Zastanawia nas, ile naklejek trzeba zebrać, żeby mieć kanałowe w takich „placówkach medycznych”? Ile naklejek za morfologię? Ile za rezonans, a ile za cięcie cesarskie?

Wina leży też po stronie rządzących, którzy nie potrafią napisać ustawy, która nie miałaby dziur.

Wspieramy pracowników, bo każdy ma prawo do odpoczynku. Link do naszego stanowiska dot. handlu w niedzielę znajdziesz w komentarzach!




Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-08-05 12:02:37

Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powst

Maciej Konieczny:

↙️↙️↙️

Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś nazwano by go pewnie „lewakiem”. W powstaniu walczyli ludzie najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że Polska ma być demokratyczna i sprawiedliwa społecznie, a nie brunatna.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-08-04 10:35:24

Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstan

Magdalena Biejat:

Od niemieckiej kuli 78 lat temu zginął młody chłopak. Poeta, socjalista, powstaniec. Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś nazwano by go pewnie „lewakiem”.

W powstaniu walczyli ludzie najróżniejszych poglądach. Łączyło ich to, że Polska ma być demokratyczna i sprawiedliwa społecznie, a nie brunatna.




Źródło
Opublikowano: 2022-08-04 10:35:24

Od wczoraj w Polsce powinna obowiązywać unijna dyrektywa life – work – balance.

Daria Gosek-Popiołek:


Od wczoraj w Polsce powinna obowiązywać unijna dyrektywa life – work – balance.
Powinna, ale w Polsce nie wejdzie w życie – rząd nie zdążył przeprowadzić międzyresortowych uzgodnień. A bez tego – nie ma szans na jej procedowanie w sejmie.
Brzmi jak ponury żart patrząc na to, w jakim tempie PiS przyjmuje niedopracowane ustawy.

Sprawdźmy na co rządowi nie wystarczyło czasu:
🧑🏻‍🍼na wydłużenie urlopu ojcowskiego – tak ważnego, by dążyć do równouprawnienia na rynku pracy kobiet i mężczyzn
👨‍👩‍👧‍👦na zmiany dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i delegowania rodziców małych dzieci. Teraz matka czy ojciec
może odmówić pracy godzinach nadliczbowych jeśli dziecko jest w wieku do 4 lat. Teraz miałoby to być wydłużone o kolejne 4 lata lata (czyli obejmowałyby rodziców dzieci do 8 roku życia)
👩‍👧‍👦wprowadzenie bezpłatnego urlopu opiekuńczego wynoszącego do 5 dni
👩🏾‍💻ułatwienia w elastycznej organizacji pracy (praca zdalna, elastyczny rozkład czasu pracy, czy praca w niepełnym wymiarze)

Podczas gdy na plakatach konserwatywne stowarzyszenie dramatycznie pyta: „Gdzie są TE dzieci?”, podczas gdy rząd sam bije na alarm pokazując spadające wskaźniki dzietności, a prawica narzeka, że współczesny model życia jest trudny do pogodzenia z macierzyństwem, nagleTEJ właśnie rządzącej prawicy brakuje czasu – i zaangażowania, by wprowadzić przepisy, które ułatwiają łączenie pracy opiekuńczej z pracą zawodową.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-03 15:32:55

Posłanki i posłowie Partii Razem złożyli 20 lipca interpelację do prezesa Rady M

Anna Górska:


Posłanki i posłowie Partii Razem złożyli 20 lipca interpelację do prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”.

W ich opinii, mimo strategicznej wagi programu jądrowego, jest on prowadzony w sposób chaotyczny – uwagę zwraca zwłaszcza przede wszystkim uruchomienie konkurencyjnego projektu jądrowego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i jego szefa – ministra Jacka Sasina oraz brak współpracy pomiędzy brak współpracy pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska a pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej i podległą mu spółką Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. Zwracają też uwagę, że choć minął niemal rok od końca konsultacji publicznych tzw. specustawy jądrowej, to nadal nie wyszła ona z rządu na obrady sejmu.

W interpelacji padają pytania m.in. o brak transparentności w procesie wyboru dostawcy technologii i generalnego wykonawcy, model finansowania i harmonogram dalszych działań. Posłowie i posłanki pytają także udział spółek skarbu państwa (m.in KGHM i Orlen) w programie jądrowym opartym o realnie istniejące konstrukcje wielkoskalowych bloków jądrowych, na przykład w modelu zbliżonym do spółdzielczego (SaHo albo Mankala), w miejsce planów budowy niesprawdzonych bloków SMR.

Finalnie domagają się aktualizacji Polityki Energetycznej Polski i Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, tak by rozwijając moce jądrowe i OZE można było wyznaczyć datę odejścia polskiej energetyki od paliw kopalnych i co za tym idzie uniezależnienia się od ich importu.

Link do pełnego tekstu interpelacji w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-03 13:41:00

Wyścig rządu i opozycji na propozycje ws. kryzysu energetycznego

Adrian Zandberg:


„Politycy partii Razem zwrócili się też z apelem do niemieckiego rządu z propozycją wydzierżawienia przez Polskę przeznaczonych do zamknięcia niemieckich elektrowni atomowych. – Zdajemy sobie sprawę, że to jest trudny postulat. Ale istnienie tego w przestrzeni publicznej to nagłośnienie absurdu sytuacji, która ma miejsce w Niemczech – mówił pod koniec lipca poseł Maciej Konieczny’.

Dziś w Rzepie m.in. o naszych propozycjach dotyczących dodatku grzewczego i energetyki.

Wyścig rządu i opozycji na propozycje ws. kryzysu energetycznego

Źródło
Opublikowano: 2022-08-03 10:09:40

Dodatek grzewczy bez dyskryminacji!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Dodatek grzewczy bez dyskryminacji!


Źródło
Opublikowano: 2022-08-03 10:00:07

Chojnice dziś, w ramach #ZbiorkomemPrzezPolskę

Paulina Matysiak:


Chojnice dziś, w ramach #ZbiorkomemPrzezPolskę 🚄



ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 16:44:51

Emerytki z rocznika 1953 od lat walczą o sprawiedliwe świadczenia. W wyniku zmie

Magdalena Biejat:


Emerytki z rocznika 1953 od lat walczą o sprawiedliwe świadczenia. W wyniku zmieniających się przepisów, składając wniosek o wcześniejszą emeryturę wpadły w lukę prawną, która sprawia, że otrzymują one bardzo niskie świadczenia, niższe nawet niż 2000 zł na rękę.

Niestety mimo wyroków sądów, a nawet Trybunału Konstytucyjnego oraz kolejnych zmian przepisów, w dalszym ciągu nie udało im się osiągnąć celu. Dlatego walcząc o sprawiedliwe potraktowanie emerytek 53 Joanna Kotkowska-Pyzel z Razem złożyła w ich imieniu skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, zawierającą dodatkowo prośbę o zwrócenie się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Skąd w ogóle wziął się ten problem? Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z 2012 roku zmieniła sposób wyliczania emerytury powszechnej osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę – od wejścia w życie tej ustawy podstawę świadczenia pomniejsza się o sumę kwot pobranych z tytułu wcześniejszych emerytur.

Kobiety z rocznika 1953 miały tego pecha, że składały wniosek o wcześniejszą emeryturę zaraz przed zmianą przepisów i nie mogły wiedzieć, że skutkiem tego będzie znaczne obniżenie ich świadczeń. Po wspomnianej nowelizacji ustawy ich emerytura powszechna wynosiła mniej niż świadczenie dotychczas pobierane, wobec czego nie wypłacano im emerytury powszechnej, tylko niskie świadczenie z tytułu emerytury wcześniejszej.

Bardzo dziękuję Joannie Kotkowskiej-Pyzel @pyzeljoanna za zajęcie się tą sprawą i mam nadzieję, że nareszcie zakończy się ona sukcesem.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-02 10:56:19

Wczoraj ruszyła akcja #ZbiorkomemPrzezPolskę. Jej celem jest pokazanie miejsc, w

Paulina Matysiak:


Wczoraj ruszyła akcja #ZbiorkomemPrzezPolskę. Jej celem jest pokazanie miejsc, w których transport publiczny kuleje, a także tych, gdzie można go pochwalić. To również okazja do rozmów z podróżnymi i mieszkańcami o tym, co sądzą o dostępnej komunikacji zbiorowej, bo ich głos nie zawsze jest słyszany.

🚂 Przed nami 1744 km w 3 dni! Odwiedzamy wiele miejscowości, w tym Ciechanów, Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Piłę, Koszalin, Szczecin, Zieloną Górę czy Wrocław. Jeszcze w tym miesiącu pojedziemy na Podkarpacie i Dolny Śląsk, a kolejna edycja akcji odbędzie się jesienią!

🚌 Razem ze mną do udziału w podróży zapraszają Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, i dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej. Akcję #ZbiorKomemPrzezPolskę patronatem objęły media branżowe „Na Kolei” oraz „Kolejowy Portal”.

🚄 Do wspólnej podróży pociągami zaprosiliśmy osoby odpowiedzialne za kształt komunikacji zbiorowej lokalnie i w całym kraju. A zatem będzie to czas do merytorycznej dyskusji.

🚊 Chcemy pokazywać miejsca, mające duży potencjał turystyczny i doprowadzony transport, ale także takie pozbawione takiej możliwości. Będziemy szukać i pokazywać alternatywne sposoby dojazdu do tych ukrytych perełek na mapie naszego kraju.

‼️ Jedziesz pociągiem lub autobusem? Koniecznie podziel się zdjęciami i wrażeniami ze swojej podróży! Oznacz je hasztagiem #ZbiorKomemPrzezPolskę. Jak oceniasz transport publiczny w swojej okolicy?






Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 10:46:34

Pierwszy dzień #ZbiorkomemPrzezPolskę kończymy w Toruniu, który kocham

Paulina Matysiak:


Pierwszy dzień #ZbiorkomemPrzezPolskę kończymy w Toruniu, który kocham 😍❤️



ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 01:15:41

Najważniejszy dla mnie moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Magdalena Biejat:


Najważniejszy dla mnie moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczczenie pamięci pomordowanej ludności cywilnej na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

W tym roku złożyłam kwiaty w imieniu @partiarazem razem z moim synem. I razem wysłuchaliśmy słów powstanki Wandy Traczyk-Stawskiej: „Proszę, pamiętajcie, że tu leży bardzo dużo ludności cywilnej, żołnierzy, ludzi różnych wyznań i narodów. Razem, bo jesteśmy razem ludzką rodziną, bez względu na kolor skóry, zamożność, poglądy”.

Wielu powstańców właśnie o to walczyło: o Polskę równą, otwartą, kolorową. W której dla każdego znajdzie się miejsce. Cieszę się, że są wciąż z nami ci, którzy przypominają to na każdym kroku.


Źródło
Opublikowano: 2022-08-01 21:20:58

Olsztyn i przebudowa dworca. Będziemy patrzeć z Bartosz Grucela spółce PKP PLK

Paulina Matysiak:


Olsztyn i przebudowa dworca. Będziemy patrzeć z Bartosz Grucela spółce PKP PLK na ręce #ZbiorkomemPrzezPolskę



ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 21:06:17

W obliczu rosnących cen paliwa oraz postępującej katastrofy klimatycznej, transp

Maciej Konieczny:


W obliczu rosnących cen paliwa oraz postępującej katastrofy klimatycznej, transport publiczny jest jedną z najrozsądniejszych alternatyw do podróżowania samochodem.

Niestety kilka dni temu Zarząd Transportu Metropolitalnego Transport GZM zapowiedział istotne zmiany w cenniku i taryfikatorze, które w szczególności uderzą w mieszkanki i mieszkańców dzielnic oddalonych od centrów miast.

Co się zmieni? Ceny biletów jednorazowych wzrosną od 9 do 13 procent i wprowadzony zostanie jednolity taryfikator czasowy – bilety będą obowiązywać przez 20/40/90 minut, bez względu na to, po ilu gminach/miastach będziemy się poruszać. W praktyce oznacza to, że na przykład za przejazd z Ligoty do centrum Katowic, przyjdzie nam zapłacić nawet 6,60 zł zamiast 4 zł, jak do tej pory.

Czy transport publiczny musi być drogi? Naszym zdaniem nie, a świetnymi przykładami, z których Zarząd Transportu Metropolitalnego może czerpać są: bilet miesięczny na połączenia regionalne w cenie 9 euro wprowadzony w Niemczech lub darmowe przejazdy większością pociągów w Hiszpanii, które będą obowiązywać od września.

Jednakże przykłady godne pochwały można znaleźć również w naszym kraju. Obecnie ponad 50 małych i średnich miast w Polsce oferuje darmowy transport zbiorowy. Jednym z największych miast, które się zdecydowały na takich ruch są Żory, gdzie bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje już od 2014 roku i jest to aż 8 linii autobusowych. Korzysta z nich ponad 12 000 osób miesięcznie! Niestety pomimo niedawnego wymienienia taboru, po żorskich ulicach nie kursują jeszcze autobusy elektryczne.

Często w przypadku postulatów tańszej lub darmowej komunikacji publicznej pojawia się pytanie – no dobrze, ale kto za to zapłaci? Pomysłów na finansowanie może być wiele. Na przykład hiszpańskie darmowe pociągi będą finansowane z nowego podatku od nadzwyczajnych dochodów banków oraz firm energetycznych, które na obecnym kryzysie notują rekordowe zyski. Z kolei darmowa komunikacja miejska w Mińsku Mazowieckim jest współfinansowana ze strefy płatnego parkowania – to dopiero świetny pomysł!

Transport publiczny jest realnym orężem w walce z obecnym kryzysem ekonomicznym i katastrofą klimatyczną. Uczyńmy go wygodnym i dostępnym dla wszystkich.


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-08-01 19:25:04

Przystanek Ciechanów w pierwszym dniu trasy #ZbiorkomemPrzezPolskę

Paulina Matysiak:


Przystanek Ciechanów w pierwszym dniu trasy #ZbiorkomemPrzezPolskę 👌🏻



ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 19:22:21

Powstankom i powstańcom, za walkę z faszyzmem, za walkę o wolność – wolność dla

Daria Gosek-Popiołek:


Powstankom i powstańcom, za walkę z faszyzmem, za walkę o wolność – wolność dla wszystkich, należy się nasz ogromny szacunek, a przede wszystkim – pamięć.

Pamiętajmy dziś też o wszystkich ofiarach Powstania Warszawskiego: kobietach, dzieciach, osobach starszych, o ludności cywilnej, która nie walczyła, a która doświadczyła tak wielu aktów barbarzyństwa.

Chwała Bohaterkom i Bohaterom!

#PowstanieWarszawskie #1Sierpnia #ChwałaBohaterkom #ChwałaBohaterom


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-01 17:35:03

Ruszamy z naszą akcją #ZbiorkomemPrzezPolskę w czasie której zamierzamy sprawdzi

Paulina Matysiak:


Ruszamy z naszą akcją #ZbiorkomemPrzezPolskę w czasie której zamierzamy sprawdzić jak wygląda transport publiczny w naszym kraju. Odwiedzimy miejscowości w różnych częściach kraju, będziemy jeździć pociągami i autobusami, relacje z podróży będą pojawiać się na bieżąco w mediach społecznościowych.



ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 13:57:26

78 lat temu w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Warszawie wybuchło zbrojne po

Maciej Konieczny:


78 lat temu w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Warszawie wybuchło zbrojne powstanie. Było to drugie po tragicznym powstaniu w getcie militarne wystąpienie w stolicy Polski. Niemcy wymordowali tysiące cywilów i zniszczyli centrum lewobrzeżnej Warszawy. Po 63 dniach walk powstańcy skapitulowali. Dwieście tysięcy osób zginęło. Pozostali przy życiu zostali wygnani z dymiących jeszcze ruin – miasto opustoszało.

Powstanie warszawskie miało charakter antyfaszystowski. Wrogiem w nim było państwo nazistowskie, które kierowane nienawistną, rasistowską ideologią doprowadziło do najbardziej przerażających zbrodni w historii ludzkości. Trzeba o tym głośno przypominać dzisiaj, kiedy skrajna prawica próbuje zawłaszczać pamięć o tamtych dniach. Nie ma zgody na odradzanie się ideologii, która kilkadziesiąt lat temu zamieniła Europę w piekło!


Źródło: Maciej Konieczny
Więcej w kategorii: Maciej Konieczny
Opublikowano: 2022-08-01 13:19:57

Rozdawanie ulotek czy gazetek – to oczywiście tylko pretekst do rozmowy. Kilka o

Daria Gosek-Popiołek:


Rozdawanie ulotek czy gazetek – to oczywiście tylko pretekst do rozmowy. Kilka ostatnich dni w Tarnowie, Nowym Sączu, Gorlicach, Brzesku, Miechowie, Olkuszu, Chrzanowie czy Oświęcimiu to były dziesiątki właśnie rozmów. Nie tylko o inflacji, rosnących ratach kredytów, czy obawach, że jesienią i zimą ludzie będą marznąć w swoich domach. Też o tym, co przynieść może ze sobą rok 2023, o strategiach politycznych, oczekiwaniach wyborców i wyborczyń.

Ale dla mnie najważniejsze są te spotkania, na które obywatele i obywatelki przychodzą z konkretnymi problemami i prośbami o pomoc. Bo w należącej do gminy kamienicy przecieka eternitowy dach. Bo mieszkanki jednej gminy mają kłopot z powołaniem gminnej rady seniorów. Bo potrzebna jest interwencja w jednej ze szkół, gdzie dyrekcja zdaje się nie zauważać, że nie wszystkie dzieci są wierzące. Bo lokalny samorząd dalej wierzy, że eleganckie i prestiżowe ulice to takie, na których nie rosną żadne drzewa. Bo w publicznej administracji łamane są prawa pracownicze i pracujący tam nie wiedzą co robić i gdzie szukać pomocy. To są sprawy małe i duże – ale wszystkie są równie ważne. I cieszę się, że mieszkańcy i mieszkanki uważają, że mogę im pomóc. I zrobię wszystko, by to zrobić.






Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-01 11:41:30

Transport to przepustka do wolności. Do decydowania o swoim życiu, wyborze szkoł

Paulina Matysiak:


Transport to przepustka do wolności. Do decydowania o swoim życiu, wyborze szkoły, miejsca pracy, spotkania z rodziną i znajomymi.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 10:18:01