Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 12:39:11

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 20:35:50

75-letnia, samotna kobieta. Chora, utrzymuje się z renty po zmarłym mężu, wkrótc

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


75-letnia, samotna kobieta. Chora, utrzymuje się z renty po zmarłym mężu, wkrótce czeka ją zabieg medyczny. Wciąż, mimo wieku, czeka na szczepienie, nie ma nawet wyznaczonego terminu.

Pewnego dnia wychodzi do lekarza z warszawskiego mieszkania, w którym mieszka od 12 lat. Wychodzi i… nie ma już dokąd wrócić. Do mieszkania pod jej nieobecność włamuje się właścicielka, wspierana w tym przez rosłych mężczyzn z jednej z firm, które za pieniądze pomagają w pozbyciu się niechcianych lokatorów. Wezwana na miejsce Policja nic nie robi, choć właścicielka nie ma nakazu eksmisji – a nawet gdyby miała, w czasie pandemii eksmisje są zakazane.

Ta historia wydarzyła się w ubiegłą środę – pani Teresa zadzwoniła do Sejmu w trakcie posiedzenia, płacząc i prosząc o interwencję. Natychmiast po jej telefonie pojechałam na miejsce (wraz z posłanką Katarzyną Kotulą). Policji już nie było – mimo próśb, nie zaczekała. Udało się zorganizować pomoc prawną, pojechaliśmy wraz z panią Teresą na komendę, gdzie złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Po licznych interwencjach w dzielnicy i w pomocy społecznej, pani Teresa tamtej nocy trafiła do noclegowni w ośrodku interwencyjnym. Niestety, wciąż nie ma zapewnionego lokalu tymczasowego – w tej sprawie wciąż interweniuję, już nie tylko w dzielnicy, ale też u prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski. Na ten moment pani przebywa wciąż w ośrodku, wyposażona przez nas w nieco najpotrzebniejszych rzeczy, ale bez pieniędzy i przerażona ryzykiem zakażenia (przypominam, że mimo wieku wciąż nie została zaszczepiona!). Zszokowana, że w samym środku pandemii w jednej chwili straciła dach nad głową.

Ta sprawa jest daleka od zakończenia – ale każdego dnia robimy wszystko, by pani Teresa mogła jak najszybciej zaznać spokoju i albo wrócić do mieszkania, w którym żyła od lat, albo uzyskać lokal tymczasowy od miasta. Miasta, które przecież po to jest, żeby w dramatycznej sytuacji pomóc swoim mieszkańcom!

Skąd pani Teresa wiedziała, do kogo się zwrócić? Kontakt ze mną poradziła jej… lekarka pogotowia. Dodając podobno, że jeśli ktokolwiek z Sejmu jej może pomóc, to będzie to tylko Lewica.

Kiedy dziś czytam słowa mojej byłej już klubowej koleżanki, że do Zjednoczonej Prawicy przeszła, bo na lewicy brakuje jej “społecznej wrażliwości” i “przekonania, żeby robić coś konkretnego dla ludzi”, to mam ochotę zapytać, czy wie, że przeszła do obozu władzy, pod rządami której chora 75-latka może być bezprawnie wyrzucona na bruk w środku pandemii? Pod rządami której Policja nie może lub nie chce nic zrobić w tej sytuacji? Pod rządami której może sobie spokojnie hulać firma przypominająca raczej zorganizowaną grupę przestępczą, czerpiąca zyski z pozbawiania ludzi dachu nad głową?

Nie wiem, czego posłanka Pawłowska szuka na prawicy. Ale jeśli ktokolwiek szuka i potrzebuje “społecznej wrażliwości”, to po prostu i po ludzku – zapraszam do kontaktu.

A o sprawie pani Teresy będę oczywiście jeszcze informować.

[zdjęcie zrobione podczas interwencji w środę, w mieszkaniu sąsiada p. Teresy – wraz z nią i Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP czekamy na przyjazd prawnika, któremu przy tej okazji serdecznie dziękuję za pomoc]


Źródło
Opublikowano: 2021-03-22 17:13:56

Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzi

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie niezależny od nacisków, bezkompromisowy, który stanie po stronie wykluczonych, ofiar reprywatyzacji, eksmitowanych, bezdomnych i kobiet.

Piotr Ikonowicz od ponad 40 lat walczy o ludzką godność i prawdziwie demokratyczne społeczeństwo. Posiada niezrównane doświadczenie w niesieniu pomocy najbiedniejszym i bezdomnym.

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł i aktywista działający od dekad w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. W 2021 r. został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.

Piotr Ikonowicz wielokrotnie wspierał strajki i protesty pracownicze, występował przeciw warszawskiej reprywatyzacji i zabiegał o prawa osób w kryzysie bezdomności. Jego wybór na funkcję RPO będzie najlepszym potwierdzeniem faktu, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka.

Piotr Ikonowicz to człowiek z dumą noszący czerwoną koszulę i utożsamiający się z tradycją polskich socjalistów aż od Ludwika Waryńskiego i jego Proletariatczyków. A do tego jasno wskazujący: w kapitalizmie wyzysk i bieda nie jest „wypadkiem przy pracy”, które można skutecznie redukować, jeśli zbierze się dość ludzi dobrej woli.

Wielokrotnie udowodnił, że niezależnie od sytuacji nie boi się walczyć o tych, którzy potrzebują pomocy. Nie będzie bał się religijnych hierarchów, czy liderów partyjnych, a osoby pokrzywdzone będą miały kogoś, na kim mogą polegać.

My – ludzie lewicy – udzielamy poparcia Piotrowi Ikonowiczowi na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich i apelujemy o poparcie jego kandydatury w głosowaniu plenarnym.

#Ikonowicz #IkonowiczRPO


Źródło
Opublikowano: 2021-03-19 16:04:57

Polski po pandemii nie odbudują „obajtki” i „rydzyki”. Polskę po pandemii odbu

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Polski po pandemii nie odbudują „obajtki” i „rydzyki”. Polskę po pandemii odbudują pracownicy!

Krajowy Plan Odbudowy musi być planem stabilizacji i bezpieczeństwa na rynku pracy – a nie dalszego uśmieciowienia i wyzysku.

#KPO #SejmKPO,Sejm

Źródło
Opublikowano: 2021-03-17 14:33:12

Prawa pracownicze to prawa obywatelskie

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Prawa pracownicze to prawa obywatelskie ✊
Prawa socjalne to prawa obywatelskie ✊
Prawa lokatorów to prawa obywatelskie ✊
Prawa kobiet to prawa obywatelskie ✊
Prawa mniejszości to prawa obywatelskie ✊
Prawa wykluczonych to prawa obywatelskie ✊

I dlatego Piotr Ikonowicz to kandydat Lewica na Rzecznika Praw Obywatelskich! 🚩

#IkonowiczNaRPO


Źródło
Opublikowano: 2021-03-15 15:01:43

Ponad 50 tysięcy dzieci w Polsce jest wychowywanych przez pary jednopłciowe. T

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Ponad 50 tysięcy dzieci w Polsce jest wychowywanych przez pary jednopłciowe. Te dzieci dowiedziały się wczoraj, że:
👉 UE jest prawdziwym domem dla ich rodzin.
👉 Polska władza chce ich rodziny rozbijać, niszczyć i zastraszać.
I Ty, Prawico, chcesz wychowywać polskie dzieci na patriotów?


Źródło
Opublikowano: 2021-03-12 11:30:23

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Arkadiusz Boroń, Maciej Gdula i Hanna Jakubek ro

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Arkadiusz Boroń, Maciej Gdula i Hanna Jakubek rozmawiają o sytuacji polskiej szkoły w pandemii. Zapraszamy do udziału w dyskusji o godz. 19!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-11 19:01:03

Co takiego zapewnia ustawa o zawodzie psychologa proponowana przez Lewica i Ogól

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:Co takiego zapewnia ustawa o zawodzie psychologa proponowana przez Lewica i Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów?

O tym współautor projektu ustawy Dariusz Standerski

A już 15 marca zapraszamy do dyskusji o projekcie na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa!

Organizacje zainteresowane udziałem w posiedzeniu prosimy o zgłoszenia na adres: kontakt@dziemianowicz-bak.pl


Źródło
Opublikowano: 2021-03-10 09:49:05

Ustawa o zawodzie psychologa – zapraszamy do udziału w konsultacjach projektu Le

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


❗Ustawa o zawodzie psychologa – zapraszamy do udziału w konsultacjach projektu Lewica i Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów❗

Wszyscy walczymy dziś z pandemią koronawirusa, ale za rogiem czai się kolejna – pandemia depresji, zaburzeń i problemów wymagających wsparcia psychologicznego.

Organizacja takiego wsparcia wymaga porządnego uregulowania zawodu psychologa!

Dlatego wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Psychologów opracowaliśmy projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Reguluje on m.in. kwestie:

👉 prawa do wykonywania zawodu psychologa
👉 zasad wykonywania zawodu psychologa
👉 organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów

Dziś projekt ten skierowaliśmy do konsultacji społecznych. Jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa zapraszam organizacje społeczne i zawodowe zrzeszające psychologów oraz wszystkie osoby zainteresowane przedmiotem ustawy do udziału w konsultacjach naszego projektu.

Zapraszam także pozostałe środowiska polityczne do współpracy na rzecz tej ustawy – ustawy, która w końcu, po 20 latach chaosu z powodu braku rzetelnych regulacji, pozwoli psychologom w pełni realizować misję tego ważnego zawodu zaufania publicznego.

www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/lewica-zapraszamy-do-wspolpracy-nad-projektem-ws-uregulowania-zawodu-psychologa,129384.amp


Źródło
Opublikowano: 2021-03-09 17:47:29

#KobietyBudują

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:#KobietyBudują

Buduj z nami!

Ty. Twoja mama, babcia, siostra czy córka.
Koleżanka z pracy, z którą chodzisz na demonstracje i pani w sklepie, od której co rano kupujesz pieczywo. Opiekunka Twoich rodziców i nauczycielka Twoich dzieci.

Każda z nas robi coś, co jej i innym wokół pozwala łatwiej przetrwać trudny czas. Buduje lepszy, bardziej bezpieczny i solidarny świat wokół nas. Możemy być z tego dumne – nie tylko w Dzień Kobiet!

Napisz o sobie i bliskich Ci kobietach. Co robią, co chciałyby zrobić i co chciałyby, by zrobione zostało, żeby Polska po pandemii była lepszym miejscem do życia. Dla wszystkich!

Ja do dyskusji o tym, jak budować lepszą Polskę zaprosiłam wiele wspaniałych kobiet: działaczki, posłanki, ekspertki, polityczki. O rynku pracy i związkach zawodowych, o edukacji, o ochronie zdrowia. O walce z kryzysem klimatycznym i sprawiedliwej transformacji energetycznej, o mieszkaniach dla młodych i nie tylko. To m.in. Maja Staśko, Julia Kubisa, Marcelina Zawisza, Kaja Filaczyńska, Iga Kazimierczyk, Joanna Erbel, Karolina Pawliczak – Posłanka na Sejm RP, Gabriela Morawska-Stanecka, Katarzyna Szwarc, Anita Sowińska. A lista wciąż rośnie!

A Wy?
Z jakimi kobietami chcecie budować Polskę?
Z kim jeszcze chciałybyście porozmawiać o tym, jak odbudować ją po pandemii, kryzysie i rządach prawicowej władzy?
Od czego zaczęłybyście budowę Nowej Rzeczpospolitej?

Piszcie do mnie na kontakt@dziemianowicz-bak.pl

A ja już dziś zapraszam Was na serię spotkań z kobietami, które budują i odbudują nasz świat!

O terminie każdego spotkania będę Was informować na bieżąco 🙂. Do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 10:45:19

„Moim ideałem jest taki ustrój społeczny, w którym by wolno było z czystym su

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

🌹 „Moim ideałem jest taki ustrój społeczny, w którym by wolno było z czystym sumieniem kochać wszystkich” Róża Luksemburg 🌹
5 marca 1871 roku w Zamościu urodziła się Róża Luksemburg – socjalistka, działaczka ruchu robotniczego, demokratka, polska polityczka pochodzenia żydowskiego.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 09:27:26

Lewicowa jak młoda Polka? Tak!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Lewicowa jak młoda Polka? Tak! 🎉

Aż 40% młodych Polek deklaruje, że ma poglądy lewicowe! To świetna wiadomość, która oznacza, że to właśnie z Wami, młodymi kobietami, będziemy budować bardziej sprawiedliwą, socjalną, równą, bezpieczną, demokratyczną i zieloną Polskę!

Dziękuję Wam, Dziewczyny, za te deklaracje! A jeśli chcecie działać, gorąco zapraszam Was do współpracy – piszcie na kontakt@dziemianowicz-bak.pl lub poprzez media społecznościowe.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-04 16:53:28

Polska szkoła uczy za dużo i nie tego, co trzeba. Nie odpowiada ani na potrzeby

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Polska szkoła uczy za dużo i nie tego, co trzeba. Nie odpowiada ani na potrzeby uczniów, ani na oczekiwania rodziców.

Takie są efekty lat zaniedbań i nieprzemyślanych reform.

Do porannej kawy (a może lepiej zamiast?) polecam tekst Antona Ambroziaka w OKO.press 👇 https://oko.press/co-nam-przeszkadza-w-polskiej-szkole/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1614580217


Źródło
Opublikowano: 2021-03-01 08:41:15

Dość antypracowniczej polityki PiS, dość traktowania pracowników w pandemii ja

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Dość antypracowniczej polityki PiS, dość traktowania pracowników w pandemii jak ludzi gorszego sortu. Wprowadzając kolejne obostrzenia, rząd nie może zapominać o pracujących – czy to w Polsce, czy tuż poza naszymi granicami!


Źródło
Opublikowano: 2021-02-25 14:10:08

Dziś Dzień Walki z Depresją. Objawy tej choroby ma nawet 50% nastolatków LGB

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Dziś Dzień Walki z Depresją.
Objawy tej choroby ma nawet 50% nastolatków LGBT+. Tymczasem do Ministerstwo Edukacji i Nauki trafił właśnie kolejny homofob!

Domagamy się odwołania Grzegorza Wierzchowskiego z resortu i przedstawienia przez ministra planu przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach!


Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 19:09:12