Brak nauczycieli zagrożeniem dla funkcjonowania szkół – konferencja prasowa posł

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Brak nauczycieli zagrożeniem dla funkcjonowania szkół – konferencja prasowa posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk


Źródło
Opublikowano: 2021-09-20 13:01:09

#PolskiŁad miał w końcu wprowadzić sprawiedliwe podatki i zagwarantować środki n

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


#PolskiŁad miał w końcu wprowadzić sprawiedliwe podatki i zagwarantować środki na ochronę zdrowia. Ale dla M. Morawieckiego przywileje dla biznesu są ważniejsze, niż zdrowie i życie Polaków.

Cena? 5 mld zł mniej na NFZ rocznie!
Zapłacą ją pielęgniarki, ratownicy i pacjenci.
PolskiŁad

Źródło
Opublikowano: 2021-09-17 15:16:25

Jutro Rada Miejska Wrocławia będzie dyskutować nad rozwojem kolei miejskiej.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Jutro Rada Miejska Wrocławia będzie dyskutować nad rozwojem kolei miejskiej.

Jestem zdecydowaną zwolenniczką kolei aglomeracyjnej, dlatego wspólnie z Krzysztof Śmiszek zachęceni przez Akcja Miasto, apelujemy do wrocławskich radnych o działania w tej sprawie i jasną komunikację z wrocławianami!

Źródło
Opublikowano: 2021-09-15 09:19:48

Kryzys ochrony zdrowia jest „realny”.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Kryzys ochrony zdrowia jest „realny”.
Protest medyków jest „realny”.
Zagrożenie, że za kilka lat nie będzie miał nas kto leczyć jest „realne”.

Jedyne, co wymaga „urealnienia” to odwaga premiera Morawieckiego, by podjąć dialog z medykami i zabrać się za ratowanie ochrony zdrowia!Źródło
Opublikowano: 2021-09-13 15:23:11

Ich praca – Twoje życie.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Ich praca – Twoje życie.
Wspieraj protesty pracowników medycznych!

Godne pensje zamiast oklasków! Lewica wspiera protest pracowników ochrony zdrowia. 👩‍⚕️👨‍⚕️ ⚕️ Karetka nie ratuje – ratuje ratownik!
⚕️ Łóżko nie zadba o pacjenta – zadba pielęgniarka!
⚕️ Szpital nie leczy – leczy lekarz! Ich praca, Twoje życie! ❤️


Źródło
Opublikowano:

W Polsce jest kilkaset tysięcy pracowników zawodów medycznych: lekarzy, pielęgni

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

W Polsce jest kilkaset tysięcy pracowników zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników, położnych i innych. I ponad 38 milionów pacjentów. Bo każdy i każda z nas w różnych momentach swojego życia potrzebuje pomocy ludzi, których ciężką pracą jest tę pomoc nieść.

Jutro w Warszawie ci pracownicy i te pracownice będą protestować. Idąc ulicami stolicy, będą domagać się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i godnych warunków pracy. Wspierajmy ich w tym proteście – bo tak naprawdę odbywa się on dla nas, pacjentów i pacjentek.

Źródło
Opublikowano:

Wspólnie o szkołę wolną, równą, i patrzącą w przyszłość!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Wspólnie o szkołę wolną, równą, i patrzącą w przyszłość!

Dziękuję Wolna Szkoła za świetne spotkanie z klubem Lewica w Sejmie!

A wszystkich rodziców, uczniów, nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkół zachęcam do śledzenia i wspierania kampanii na rzecz dobrej szkoły https://www.wolnaszkola.org/

Źródło
Opublikowano:

Dość przemocy dolnośląskiej Policji!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Dość przemocy dolnośląskiej Policji!

Od 30 lipca do 6 sierpnia śmierć poniosło trzech mężczyzn, wobec których interwencje podejmowali policjanci z Dolnego Śląska.

Łukasz. Bartosz. Dmytro. O każdej z ofiar „czarnego tygodnia” dolnośląskiej policji dowiadujemy się tylko dzięki zaangażowaniu niezależnych mediów.

Dość zamiatania brutalności pod dywan, dość bezkarności, dość przemocy!

Domagamy się pilnej kontroli Komendy Głównej Policji, natychmiastowych działań, wyjaśnień i pociągnięcia winnych do odpowiedzialności.

Źródło
Opublikowano:

„Gdyby mój syn nie spotkał policjantów na swojej drodze, to by żył” – mówił ojci

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

„Gdyby mój syn nie spotkał policjantów na swojej drodze, to by żył” – mówił ojciec zabitego na komendzie we Wrocławiu Igora Stachowiaka.
Dziś Gazeta Wyborcza ujawniła informacje o kolejnej śmierci z rąk wrocławskiej Policji.

Źródło
Opublikowano:

Zła głupota i naiwne okrucieństwo.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Zła głupota i naiwne okrucieństwo.

Od dwóch tygodni obserwujemy jak polskie władze łamią konwencje międzynarodowe, dopuszczają do nieludzkiego traktowania osób uwięzionych na granicy i JEDNOCZEŚNIE z kretesem przegrywają propagandowe starcie z białoruskim reżimem. Zło i nieudolność, głupota i okrucieństwo – oto zestaw, który z wypiętą piersią prezentuje prawicowa władza i jej służby.

Odmowa udzielenia pomocy ludziom koczującym na zimnie, pod lufami karabinów, chorującym i przerażonym o swoje życie to nieludzkie traktowanie. To hańba władzy, ale i każdego strażnika, żołnierza i policjanta, który w tej odmowie uczestniczy – bez względu na to, jakie ma rozkazy.

Ale to też skrajna głupota i efektywne wspieranie białoruskiego reżimu, który z każdym dniem dostaje od Polski nowe argumenty, by pokazywać, jak niehumanitarnym państwem jest nasz kraj i jak pełne hipokryzji są opowieści zjednoczonej Europy o szacunku do praw człowieka. Im gorzej wygląda sytuacja w okolicach Usnarza, im bardziej niezgodne z prawem międzynarodowym rozporządzenia wydaje MSWiA, im silniej straż graniczna zagłusza organizacje i uniemożliwia pomoc medyczną uwięzionym – tym lepiej dla Łukaszenki. Głupotą jest tego nie widzieć, bezdusznością – udawać, że się nie widzi i wmawiać ludziom, że nieludzkie traktowanie uwięzionych ma cokolwiek wspólnego z oporem wobec białoruskich służb czy ochroną granic.

Wmawianie opinii publicznej przez prawicę, że nie można wpuścić i poddać procedurom azylowym ludzi koczujących na granicy, „bo po nich pojawią się następni” oznacza, że władza (oraz prawicowa część opozycji) jest nie tylko bezduszna, ale i naiwna. Bo czy naprawdę komuś się wydaje, że istnieje jakikolwiek scenariusz, w którym „następni” tak czy inaczej się nie pojawią? Czy prawica wierzy w złudzenie, że na polskiej – a tym samym unijnej – granicy nie będą pojawiać się coraz liczniej uchodźcy i migranci, uciekający przed wojnami, represjami, katastrofą klimatyczną i biedą, i poszukujący choć trochę bardziej bezpiecznego miejsca do życia, pracy, wychowania dzieci? Otóż – będą. Nie powstrzymają ich przed tym zasieki, strażnicy ani tragedie tych, co próbowali przed nimi.

Skutecznym orężem w walce czy to z białoruskim reżimem traktującym bezbronnych ludzi jak pionki w starciu z Unią Europejską, czy z każdym innym kryzysem, skutkującym wzmożonymi ucieczkami przez polską granicę, nie jest i nie będzie drut kolczasty.

Może nim być wyłącznie humanitarne traktowanie uciekających i mądra, jasna, długofalowa polityka migracyjna, budowana na zasadach solidarności i w porozumieniu z partnerami europejskimi. Polityka rzetelnych procedur azylowych, polityka udzielania międzynarodowej ochrony tym, którzy jej potrzebują, polityka włączania nowoprzybyłych osób – zarówno uchodźców, jak i migrantów – w systemy ochrony zdrowia, edukacji, rynek pracy etc.

Drutem kolczastym ani nie uratuje się życia uwięzionych na granicy ludzi, ani nie zbuduje się na nim silnego, bezpiecznego, europejskiego państwa. Jeśli prawica tego nie wie, jest głupia. Jeśli tylko udaje, że nie wie, jest też zwyczajnie, banalnie zła.

Źródło
Opublikowano: 2021-08-23 13:07:53

Dziś w Trzemesznie z załogą Paroc świętujemy sukces walki pracowniczej! Bo każdy

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

Dziś w Trzemesznie z załogą Paroc świętujemy sukces walki pracowniczej! Bo każdy udany strajk to zachęta dla innych do walki o godną pracę ✊ A jeśli potrzebujecie w tej walce wsparcia, śmiało piszcie na #PoselskaPomocPracownicza ppp@dziemianowicz-bak.pl Solidarność naszą siłą!


PoselskaPomocPracownicza

Źródło
Opublikowano: 2021-08-12 19:37:35

Międzynarodowy Dzień Młodzieży to dla nas – polityczek i polityków – powinien by

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Międzynarodowy Dzień Młodzieży to dla nas – polityczek i polityków – powinien być nie tylko dzień składania życzeń, ale przede wszystkim zobowiązań: do walki o klimat, o lepszą edukację, o dostępne mieszkania dla młodych, o bezpieczne, stabilne warunki pracy. Bo nasze dzisiejsze decyzje polityczne tworzą Waszą – młodych – przyszłość!

Dlatego, życząc Wam wszystkiego najlepszego, jednocześnie obiecuję słuchać Waszych postulatów, rozmawiać z Wami o Waszej przyszłości i przy każdej decyzji, głosowaniu i działaniu politycznym pamiętać, że chodzi w nich o Was!

Szczęśliwego Międzynarodowego Dnia Młodzieży! ❤


Źródło
Opublikowano: 2021-08-12 12:24:20

O godz. 1.28 podpisaliśmy porozumienie. Zaraz potem ruszyliśmy na hale, aby pr

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

???

O godz. 1.28 podpisaliśmy porozumienie. Zaraz potem ruszyliśmy na hale, aby przekazać warunki zakończenia strajku. Mamy to, o co walczyliśmy od roku. Ograniczenie umów śmieciowych, 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników jeszcze w sierpniu 2021 r. i gwarancje systemowych rozwiązań od 2022 roku. Mamy drugą w tym roku waloryzację płac, która obejmie 600 osób z 800 pracowników, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023.
Jest wreszcie to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej, co miesiąc. Dodatek będzie się także automatycznie waloryzować, co roku. Niektórzy pracownicy zyskają na nowym… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-08-11 03:02:46

Strajk w Parocu to dawno niespotykany przykład siły samorganizacji związkowej i

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Strajk w Parocu to dawno niespotykany przykład siły samorganizacji związkowej i solidarności pracowniczej ✊ O tym, o co toczy się walka w Trzemesznie, mówię w rozmowie z red. Dawidem Krawczykiem dla Krytyka Polityczna:

Dziemianowicz-Bąk o strajku w Trzemesznie: Jeżeli coś jest zgodne z prawem, to jeszcze nie znaczy, że jest sprawiedliwe

„Przede wszystkim w tym strajku chodzi o bardziej podmiotowe traktowanie pracowników i docenienie ich doświadczenia poprzez godne wynagrodzenie za ich pracę. Bo to właśnie dzięki ich pracy firma notuje spore zyski.

Jeśli chodzi o prawo pracy, to nie kwestionuję tego, że w obecnym porządku zatrudnienie w oparciu o umowy o pracę na czas określony jest legalne. Ale jeśli chodzi o prawidłowość ich stosowania, można mieć już wiele do życzenia. (…)

Ważne jednak jest nie tylko to, czy coś jest zgodne z prawem, czy nie, tylko czy oprócz zgodności z prawem jest to także sprawiedliwe – a to jest kwestią dyskusyjną, negocjowalną, może być przedmiotem sporu. Mam wrażenie, że w Polsce powszechnie zakładamy, że jak coś jest zgodne z prawem, to automatycznie jest sprawiedliwe i uczciwe, a nie zawsze tak jest. Prawo określa jedynie ramy, minimalne warunki pracy. Po to mamy takie narzędzia jak związki zawodowe, spory zbiorowe, czy strajki, żeby wywalczyć sobie to, czego nie da się zagwarantować jedynie przepisami prawa. Tym bardziej w warunkach dość słabej kontroli jego przestrzegania”.


Źródło
Opublikowano: 2021-08-10 17:25:46

Jak lewak z libkiem. Debata OKO.press. Agnieszka Dziemianowicz Bąk, Marek Tatał

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Jak lewak z libkiem. Debata OKO.press. Agnieszka Dziemianowicz Bąk, Marek Tatała, Agata Kowalska


Źródło
Opublikowano: 2021-08-08 15:21:21

Mija rok od wydarzeń Tęczowej Nocy – aresztowania Margot ze Stop Bzdurom, sponta

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Mija rok od wydarzeń Tęczowej Nocy – aresztowania Margot ze Stop Bzdurom, spontanicznego wybuchu solidarności z osobami LGBTQ+, policyjnej łapanki na Krakowskim Przedmieściu, represji wobec protestujących, zatrzymania 48 osób, poszukiwania osób przewożonych z komendy na komendę, dobijania się obrońców do zatrzymanych.

Nigdy nie zapomnę tej nocy – połączenia niezgody, lęku, solidarności, gniewu i determinacji, by nie pozwolić na systemową dyskryminację, przemoc i pozbawienie godności. Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom tamtego protestu gratuluję odwagi, by upomnieć się o rzecz zupełnie podstawową – prawo do normalnego życia tych, których ich własne państwo, nasze wspólne państwo, krzywdzi, upokarza represjonuje i dyskryminuje.

Pozostaję w niezmiennym podziwie dla Tęczowych Obrońców, czyli części warszawskiej adwokatury, wspaniałych prawników i prawniczek, które w środku nocy walczyły, by każda zatrzymana osoba mogła liczyć na opiekę prawną. Jestem pełna wdzięczności dla osób dziś tworzących kolektyw antyrepresyjny Szpila, a wtedy do świtu szukających zatrzymanych po warszawskich komendach. Dziękuję też koleżankom posłankom i kolegom posłom, z którymi wspólnie tamtej nocy domagaliśmy się poszanowania praw obywatelskich, godnego traktowania zatrzymanych, ich dostępu do obrońców.

W rocznicę tamtych wydarzeń kolektyw Szpila przygotował raport podsumowujacy zatrzymania z 7 sierpnia 2020 roku. Publikacja przedstawia analizę rozstrzygnięć Sądu w sprawie 35 złożonych zażaleń na zatrzymania. Obraz, jaki wyłania się z raportu jest bardzo czytelny: osoby miały prawo tam być i protestować. I nie powinna stać się im za to żadna krzywda.

Dokument jest dostępny do pobrania na stronie Szpili: https://szpila.blackblogs.org/2021/08/07/rok-po-teczowej-nocy-raport-podsumowujacy-zatrzymania-z-7-sierpnia-2020/


Źródło
Opublikowano: 2021-08-07 15:02:30

Nie pozwólmy złamać strajku głodem!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Nie pozwólmy złamać strajku głodem!

https://zrzutka.pl/fbgwhs

Trwa jeden z największych strajków ostatnich lat – strajk generalny w zakładzie przemysłowym Paroc w Trzemesznie. Strajkują wszystkie zmiany, determinacja załogi jest ogromna. Ale aby ją podtrzymać potrzebne jest wsparcie – zarówno to symboliczne, jak i finansowe.

Każdy dzień strajku to dla kilkuset strajkujących pracowników utrata wynagrodzenia, a więc kłopoty w opłaceniu czynszu czy raty kredytu. Dlatego proszę, jeśli możecie, zasilcie zbiórkę na rzecz strajkujących w Parocu. Pokażmy, że solidarność naszą siłą – także w walce o pracowników ✊

https://zrzutka.pl/fbgwhs


Źródło
Opublikowano: 2021-08-07 12:26:43

Jutro minie rok od Tęczowej Nocy – wydarzeń związanych z aresztowaniem Margot ze

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Jutro minie rok od Tęczowej Nocy – wydarzeń związanych z aresztowaniem Margot ze Stop Bzdurom, które przyniosło także masowe zatrzymania przez Policję aktywistek, uczestników spontanicznej demonstracji solidarnościowej, a także postronnych przechodniów.

W nocy z 7 na 8 sierpnia 2020 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Policja zatrzymała 48 osób, w tym zupełnie przypadkowych. Wiele z nich zatrzymała w sposób nieprawidłowy, bezzasadny i nielegalny. Tamtej nocy wiele z nas, posłanek lewicy, a także aktywistek i aktywistów antyrepresyjnych, przedstawicieli biura Rzecznika Praw Obywatelskich, adwokatów i adwokatek jeździło od komisariatu do komisariatu, szukając osób zatrzymanych i domagając się dla nich dostępu do prawnika. Realizacji ich konstytucyjnego prawa do obrony.

Dziś, tak jak rok temu chcemy powiedzieć: Nigdy nie będziecie szli sami, nigdy nie będziecie iść same! Byłyśmy z Wami w Tęczową Noc, byliśmy z Wami podczas jesiennych strajków kobiet, jesteśmy dziś. I dziś przedstawiamy ustawę, która każdej osobie zatrzymanej zapewni realny, faktyczny dostęp do pomocy prawnej. Tak, by walka o dostęp do obrońcy już nigdy nie musiała być tak zacięta, jak rok temu.

Art. 42 ust 2 Konstytucji mówi, że każdy ma prawo do obrony. W praktyce jednak często jest to prawo martwe. Na komendach nie ma list obrońców, z pomocy których mogłaby skorzystać osoba zatrzymana. Policja zbyt często zniechęca zatrzymanych do skorzystania z pomocy prawnej. Jeśli osoba zatrzymana nie ma przy sobie kontaktu do adwokata, to Policja takiej opieki nie przydziela.

To powód, dla którego młodzi ludzie zaczęli zapisywać sobie na ręce numer do prawnika lub organizacji antyrepresyjnych jak kolektyw Szpila. To wspaniale, że takie inicjatywy działają, że można liczyć bezinteresowne wsparcie adwokatów i adwokatek, że solidarność przeciw nadużyciom władzy rośnie. Ale czy naprawdę chcemy żyć w kraju, gdzie idące na pokojowa demonstrację dzieciaki muszą nosić na rękach numery telefonów?

W 2020 roku Policja zatrzymała 164 442 osoby. Nie ma danych o tym, ile z tych osób skorzystało przy zatrzymaniu z pomocy prawnej. Dzięki naszej ustawie, ta pomoc w końcu naprawdę będzie na wyciągnięcie ręki. Adwokat zapewni opiekę zatrzymanemu – by nie łamano jego praw, nie naruszano jego godności i żeby nie był przedmiotem tortur lub nieludzkiego czy poniżającego traktowania. Wielokrotnie apelował o to Rzecznik Praw Obywatelskich i wynika to z wiążącego Polskę prawa europejskiego i międzynarodowego.

My, jako Lewica, apelujemy do wszystkich środowisk politycznych, którym bliskie są zasady państwa prawa, ochrona obywateli przed represjami i praworządność – poprzyjcie ten projekt!


Źródło
Opublikowano: 2021-08-06 16:38:34

[NA ŻYWO] Przedstawiamy ustawę o prawach osoby zatrzymanej!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


[NA ŻYWO] Przedstawiamy ustawę o prawach osoby zatrzymanej!


Źródło
Opublikowano: 2021-08-06 12:02:09

Strajk generalny w Paroc Polska!

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:


Strajk generalny w Paroc Polska! ✊

Kiedy trzeba ciężko pracować na sukces firmy, zwykle słyszy się, że ten sukces będzie także sukcesem pracowników. Albo – że przecież „przypływ podnosi wszystkie łodzie”.

A potem okazuje się, że ten przypływ łodzie prezesów zamienia w luksusowe jachty, a łódki pracowników zostawia na mieliźnie.

Gratuluję załodze Paroc Polska w Trzemesznie, że mówią temu dość! 4 sierpnia wieczorem pracownicy zakładu produkującego izolację z wełny mineralnej rozpoczęli strajk generalny. Przerwali pracę, zatrzymali produkcję, zgasili piec. Strajkować będą wszystkie zmiany, strajk potrwa do odwołania.

Pracownicy, których w Parocu pracuje prawie 800, nie mają wygórowanych żądań. Chcą, by firma, która dzięki ich ciężkiej pracy przeszła suchą stopą przez pandemię i która notuje rekordowe zyski, w końcu ich doceniła.
Domagają się:
? Po pierwsze, podniesienia pensji i corocznej waloryzacji płac o wskaźnik inflacji. Dziś pensje pracowników fizycznych, pracujących w szkodliwych warunkach zapylenia w hali, otrzymują pensje niewiele wyższe niż płaca minimalna.
? Po drugie, podwyższenia dodatku stażowego – bo dziś po 15 latach pracy mogą liczyć na 70 zł.
? Po trzecie – stabilnych umów o pracę i zatrudnienia na czas nieokreślony po 6 miesiącach pracy. Załoga alarmuje, że umowy czasowe, niedające stabilizacji, uniemożliwiające wzięcie kredytu i spokojne planowanie przyszłości są dziś nadużywane przez kierownictwo.

Paroc to zakład przemysłowy pracujący na trzy zmiany przez cały rok. Lider w swojej branży. Spod bram w Trzemesznie każdego dnia wyjeżdża 200 tirow wypełnionych wełną mineralną. Strajk i zatrzymanie produkcji to realne straty finansowe dla spółki, prawdopodobnie znacznie większe niż spełnienie oczekiwań załogi. Dlatego kluczem do sukcesu pracowników jest ich wytrwałość. Wspierajmy ich w niej, bo walcząc o siebie, walczą o wszystkich pracujących – zbyt często zmuszanych, by ze swoich łódeczek podziwiać jachty prezesów.

[Zdjęcia pochodzą ze strajku ostrzegawczego w Parocu, 23 czerwca 2021]Źródło
Opublikowano: 2021-08-05 11:05:57