Dziś od godziny 14 do 18, na Plantach na Skwerze Andrzeja Wajdy, zbierać będziem

Daria Gosek-Popiołek:

Dziś od godziny 14 do 18, na Plantach na Skwerze Andrzeja Wajdy, zbierać będziemy z Razem Kraków podpisy pod uchwałą organiczającą wyprzedaż miejskich gruntów i należących do miasta mieszkań.
To wspólna inicjatywa Razem i Kraków dla Mieszkańców, bo chcemy miasta dla mieszkańców, nie deweloperów!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-06 13:46:21

Od wczoraj w Polsce powinna obowiązywać unijna dyrektywa life – work – balance.

Daria Gosek-Popiołek:


Od wczoraj w Polsce powinna obowiązywać unijna dyrektywa life – work – balance.
Powinna, ale w Polsce nie wejdzie w życie – rząd nie zdążył przeprowadzić międzyresortowych uzgodnień. A bez tego – nie ma szans na jej procedowanie w sejmie.
Brzmi jak ponury żart patrząc na to, w jakim tempie PiS przyjmuje niedopracowane ustawy.

Sprawdźmy na co rządowi nie wystarczyło czasu:
🧑🏻‍🍼na wydłużenie urlopu ojcowskiego – tak ważnego, by dążyć do równouprawnienia na rynku pracy kobiet i mężczyzn
👨‍👩‍👧‍👦na zmiany dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i delegowania rodziców małych dzieci. Teraz matka czy ojciec
może odmówić pracy godzinach nadliczbowych jeśli dziecko jest w wieku do 4 lat. Teraz miałoby to być wydłużone o kolejne 4 lata lata (czyli obejmowałyby rodziców dzieci do 8 roku życia)
👩‍👧‍👦wprowadzenie bezpłatnego urlopu opiekuńczego wynoszącego do 5 dni
👩🏾‍💻ułatwienia w elastycznej organizacji pracy (praca zdalna, elastyczny rozkład czasu pracy, czy praca w niepełnym wymiarze)

Podczas gdy na plakatach konserwatywne stowarzyszenie dramatycznie pyta: „Gdzie są TE dzieci?”, podczas gdy rząd sam bije na alarm pokazując spadające wskaźniki dzietności, a prawica narzeka, że współczesny model życia jest trudny do pogodzenia z macierzyństwem, nagleTEJ właśnie rządzącej prawicy brakuje czasu – i zaangażowania, by wprowadzić przepisy, które ułatwiają łączenie pracy opiekuńczej z pracą zawodową.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-03 15:32:55

Powstankom i powstańcom, za walkę z faszyzmem, za walkę o wolność – wolność dla

Daria Gosek-Popiołek:


Powstankom i powstańcom, za walkę z faszyzmem, za walkę o wolność – wolność dla wszystkich, należy się nasz ogromny szacunek, a przede wszystkim – pamięć.

Pamiętajmy dziś też o wszystkich ofiarach Powstania Warszawskiego: kobietach, dzieciach, osobach starszych, o ludności cywilnej, która nie walczyła, a która doświadczyła tak wielu aktów barbarzyństwa.

Chwała Bohaterkom i Bohaterom!

#PowstanieWarszawskie #1Sierpnia #ChwałaBohaterkom #ChwałaBohaterom


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-01 17:35:03

Rozdawanie ulotek czy gazetek – to oczywiście tylko pretekst do rozmowy. Kilka o

Daria Gosek-Popiołek:


Rozdawanie ulotek czy gazetek – to oczywiście tylko pretekst do rozmowy. Kilka ostatnich dni w Tarnowie, Nowym Sączu, Gorlicach, Brzesku, Miechowie, Olkuszu, Chrzanowie czy Oświęcimiu to były dziesiątki właśnie rozmów. Nie tylko o inflacji, rosnących ratach kredytów, czy obawach, że jesienią i zimą ludzie będą marznąć w swoich domach. Też o tym, co przynieść może ze sobą rok 2023, o strategiach politycznych, oczekiwaniach wyborców i wyborczyń.

Ale dla mnie najważniejsze są te spotkania, na które obywatele i obywatelki przychodzą z konkretnymi problemami i prośbami o pomoc. Bo w należącej do gminy kamienicy przecieka eternitowy dach. Bo mieszkanki jednej gminy mają kłopot z powołaniem gminnej rady seniorów. Bo potrzebna jest interwencja w jednej ze szkół, gdzie dyrekcja zdaje się nie zauważać, że nie wszystkie dzieci są wierzące. Bo lokalny samorząd dalej wierzy, że eleganckie i prestiżowe ulice to takie, na których nie rosną żadne drzewa. Bo w publicznej administracji łamane są prawa pracownicze i pracujący tam nie wiedzą co robić i gdzie szukać pomocy. To są sprawy małe i duże – ale wszystkie są równie ważne. I cieszę się, że mieszkańcy i mieszkanki uważają, że mogę im pomóc. I zrobię wszystko, by to zrobić.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-08-01 11:41:30

Strach, że w zimie w mieszkania będą marznąć, obawa, że za moment rata kredytu w

Daria Gosek-Popiołek:


Strach, że w zimie w mieszkania będą marznąć, obawa, że za moment rata kredytu wzrośnie, lęk, że ceny żywności jeszcze bardziej pójdą w górę. O tym mówili nam dziś mieszkańcy i mieszkanki Tarnowa, Nowego Sącza i Brzeska. Ludzie martwią się o siebie i swoich bliskich. Widzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości sobie nie radzi z tymi problemami. I pytają: a co wy byście zrobili?

Odpowiadamy: dodatek węglowy – to złe rozwiązanie. Należy zastąpić go dodatkiem energetycznym, przyznawanym niezależnie od tego, czym dana rodzina ogrzewa dom. I powinien trafić do tych, którzy tego potrzebują. Chcemy drugiej waloryzacji emerytury, by seniorzy nie musieli wybierąć, czy kupić lekarstwa, opłacić rachunki, czy kupić jedzenie. Pracownicy budżetówki muszą otrzymać podwyżki (w przeciwieństwie do posłów, którzy tej podwyżki nie potrzebują). A raty kredytów należy zamrozić na poziomie z grudnia 2019 roku – i opracować korzystny dla kredytobiorców mechanizm konwersji kredytów opartych na zmiennych stopach procentowych – na te oparte o stałe.

Dziękuję wszystkim posłom, posłankom, politykom Lewica i Razem: Włodzimierz Czarzasty, Tomasz Trela, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska, Maciej Gdula, Jakub Bocheński i Jacek Jabłoński za udział w trasie Lewicy po Małopolsce!
Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-28 20:01:34

Wakacyjny objazd klubu Lewicy i Partii Razem odwiedzi w najbliższych dniach Mało

Daria Gosek-Popiołek:


Wakacyjny objazd klubu Lewicy i Partii Razem odwiedzi w najbliższych dniach Małopolskę. W czwartek czekamy na Was w Tarnowie, Nowym Sączu i Brzesku, a w piątek w Gorlicach, Miechowie, Olkuszu i Chrzanowie.

Spotkamy się z wami nie w klimatyzowanych salach, w otoczeniu ochroniarzy – ale na targowiskach, rynkach, w parkach. Porozmawiajmy wspólnieo tym, co trzeba zmienić i jak żyje się w Polsce!

Do zobaczenia!Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-27 15:35:29

Mamy odwagę powiedzieć, że państwo polskie może wybudować 300 tysięcy mieszkań w

Daria Gosek-Popiołek:


Mamy odwagę powiedzieć, że państwo polskie może wybudować 300 tysięcy mieszkań w 5 lat. Mamy odwagę powiedzieć, że miasta są dla mieszkańców, a nie dla deweloperów!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-26 17:22:42

Gdy spojrzymy na polski rynek pracy widzimy wiele problemów. Generalnie pracujem

Daria Gosek-Popiołek:


Gdy spojrzymy na polski rynek pracy widzimy wiele problemów. Generalnie pracujemy bardzo długo, a udział płac w PKB jest niski. Do tego dochodzą wciąż bardzo rozpowszechnione umowy śmieciowe, a poziom uzwiązkowienia (na tle innych krajów europejskich) jest bardzo niski. Wielu pracowników skarży się na mobbing i przepracowanie. I choć kolejne kraje przyjmują unijną dyrektywę life – work – balance (której jednym z celów jest wsparcie aktywnych zawodowo rodziców w łączeniu obowiązków zawodowych z obowiązkami rodzinnymi) – to wygląda na to, że w Polsce poczekamy jeszcze trochę na to, bo rząd jak zwykle nie zdążył przygotować przepisów.

Od wielu lat Razem konsekwentnie proponuje, by skrócić tydzień pracy – do 35 godzin. Widzimy, że kolejne kraje decydują się na taki krok. Od 2000 roku krócej pracują Francuzi, krótszy niż 40 godzinny tydzień pracy wprowadziły Dania czy Belgia. Firmy, które na całym świecie skracają tydzień pracy swoim pracownikom, mówią o rosnącej wydajności zatrudnionych tam ludzi, mniejszej liczbie zwolnień lekarskich. 35-godzinny tydzień pracy to rozsądne, realne do wprowadzenia rozwiązanie.

Dlatego gorąco zachęcam Was do poparcia naszej propozycji:


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-25 15:05:26

Kraków sukcesywnie wyprzedaje mieszkania i tereny, które powinna służyć mieszkań

Daria Gosek-Popiołek:


Kraków sukcesywnie wyprzedaje mieszkania i tereny, które powinna służyć mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta. Możemy to powstrzymać! Wspólnie z Kraków dla Mieszkańców i Razem Kraków przygotowaliśmy projekt uchwały, która znacznie ograniczy sprzedaż gruntów i lokali miejskich.

Pod projektem uchwały można podpisać się już jutro, w sobotę 23 lipca w godzinach 12:00-14:00 na Błoniach przy przystanku „Parku Jordana”, zapraszam w imieniu Razem Kraków.

Projekt uchwały, który przygotowaliśmy wyjmie spod sprzedaży:

✅ tereny nieobjęte miejscowym planem zagospodarowania,
✅ tereny przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną,
✅ tereny przeznaczone pod zieleń,
✅ lokale mieszkalne,
✅ budynki, w których znajdują się lokale mieszkalne.

Zachęcam do poparcia tego projektu, to krok w stronę Krakowa otwartego na potrzeby mieszkańców!

Podpis można złożyć także w:

🔹 Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a od poniedziałku do soboty w godz. 18:00-21:00
🔹 biurze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców przy al. Kijowskiej 22 w dni powszednie w godz. 9:00-17:00
🔹 moim biurze poselskim, ul. św. Gertrudy 14/2


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-22 15:17:49

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-22 12:40:25

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-20 17:33:39

Wysychający San – te zdjęcia kilka dni temu opublikował Krzysztof Jędrzejczyk, w

Daria Gosek-Popiołek:


Wysychający San – te zdjęcia kilka dni temu opublikował Krzysztof Jędrzejczyk, współpracownik posłanki Monika FalejMonika Falej – Posłanka RPPosłanka RP . Te zdjęcia pokazują, w jak krytycznym momencie jesteśmy.

Wysychające rzeki to nie jakiś fantastyczny scenariusz przyszłości. To dzieje się tu i teraz. Widzimy to na dużych rzekach – jak Wisła i na mniejszych ciekach wodnych.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę zasobami wodnymi pytany o niskie stany na rzekach odpowiada nieustannie: jeśli dzieje się to na rzekach, które są drogami wodnymi – musimy zbudować więcej stopni wodnych. A inne rzeki się dla ministerstwa nie liczą – no chyba, że można je wykorzystać inwestycyjnie.

Te niskie stany rzek to czerwone światło. To ostatni moment, by zmienić sposób gospodarowania kurczącymi się zasobami wodnymi Polski. To czas na zmianę priorytetów: z betonowania, budowy stopni wodnych, regulowania na renaturyzację, zatrzymywanie wody w krajobrazie.

To nasze podstawowe narzędzia w walce z suszą. I to one pozwolą ocalić nasze rzeki.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-19 16:20:03

Brak mieszkań socjalnych i komunalnych, deficyt terenów zielonych, deweloperzy

Daria Gosek-Popiołek:


❌Brak mieszkań socjalnych i komunalnych, ❌ deficyt terenów zielonych, ❌deweloperzy zabudowujący każdy skrawek terenu wyprzedanego przez miasto – to problemy, z którymi mierzą się mieszkańcy i mieszkanki Krakowa. Czas je zakończyć! Wspólnie z Łukasz Gibała, Razem Kraków, Ewa Owerczuk, Aleksandra Rogalińska, Zuzanna Piekarz i Kraków dla Mieszkańców ogłosiłam dzisiaj utworzenie komitetu obywatelskiej w tej sprawie.
Zamierzamy wystąpić do Rady Miasta Krakowa z projektem uchwały dotyczącym zakazu wyprzedaży gruntów miejskich. Nasz projekt zakłada wyłączenie spod sprzedaży m.in. terenów:
☑️ nieobjętych ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania,
☑️ przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną
☑️ przeznaczonych pod zieleń i lasy.

Spod sprzedaży zostaną także wyłączone lokale mieszkalne i budynki, w których znajdują się lokale mieszkalne (z wyjątkiem sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców, dokonywanej na zasadach określonych w odrębnej uchwale Rady Miasta
Krakowa).

Zbiórka podpisów pod projektem uchwały będzie trwała przez kilka następnych tygodni. Osoby zameldowane w Krakowie lub wpisane tutaj do rejestru wyborców mogą złożyć podpis u aktywistów i aktywistek Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców i krakowskiego okręgu Partii Razem. Wierzę, że Kraków powinien być miastem prowadzącym aktywną politykę mieszkaniową, dbającym o tereny zielone i przyjaznym ludziom. Ta uchwała to krok w tym kierunku! 🙌


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-18 17:31:01

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-15 14:35:34

Politycy PiSu prześciagają się w dobrych radach związanych z kryzysem surowcowym

Daria Gosek-Popiołek:


Politycy PiSu prześciagają się w dobrych radach związanych z kryzysem surowcowym i inflacją. Polki i Polacy muszą więc zagryźć zęby i myśleć optymistycznie, spłacać swój kredyt z wiarą, że przyjdzie lepszy czas, muszą – na wakacjach – jeść mniej i taniej lub spać u znajomych.
No i powinni ocieplić swoje domy – powiedział wczoraj premier.
Jest to być może jedyna sensowna rada ze strony premiera.
Tylko zapytajmy: ZA CO zwykła polska rodzina, bez oszczędności (lub z małymi oszczędnościami) ma ten dom ocieplić.
Premier mówi: skorzystajcie z dotacji. Tylko jak, skoro koszty ocieplenia domu wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do cen z 2018 (kiedy tą dotację ustanowiono) – a w zmienianym właśnie programie nie przewidziano wzrostu “kosztów kwalifikowalnych” – czyli wzrostu cen materiałów. A to właśnie koszty są największym problemem przy korzystaniu ze wsparcia rządowego programu “Czyste Powietrze”. I niestety, nie urealniono progów dochodowych kwalifikujących do programu, co oznacza, że choć na skutek inflacji spadają realne dochody gospodarstw – Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdaje się tego nie zauważać.

Będę interweniowała w MKiŚ w związku z koniecznością zmian w rządowym projekcie tak, by w końcu był on realnym narzędziem wspierającym ludzi zagrożonych ubóstwem energetycznym!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-14 16:43:29

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-12 13:48:53

Brutalne zatrzymanie przez kilkunastu nieumundurowanych policjantów, szykany i p

Daria Gosek-Popiołek:


Brutalne zatrzymanie przez kilkunastu nieumundurowanych policjantów, szykany i pobicie. To nie opis filmu sensacyjnego, a sytuacja która wydarzyła się na krakowskim osiedlu kilka dni temu. Zatrzymane osoby to dwóch obywateli Bangladeszu – pan Iqbal i pan Jahid, którzy od kilku lat mieszkają i pracują w Krakowie. Po kilkunastu godzinach mężczyźni zostali zwolnieni z aresztu, policjanci przyznali że „doszło do pomyłki”. W związku z tą oburzającą sytuacją skierowałam pismo do Komendanta Miejskiej Policji w Krakowie pytając o przebieg zatrzymania, naruszenie nietykalności osobistej, nieprawidłowości, jakie miały miejsce w czasie interwencji i konsekwencje zawodowe, jakie będą wyciągnięte wobec interweniujących policjantów.

Relacja poszkodowanych każe przypuszczać, że działania policjantów były podyktowane uprzedzeniami rasowymi i wyznaniowymi, dlatego w piśmie pytam również o zasadność pytań o religię, a także procedury obowiązujące krakowskich policjantów w zakresie przeciwdziałania profilowaniu rasowemu, ksenofobii i uprzedzeniom na tle wyznaniowym.

Dziękuję dziennikarzom Gazety Krakowskiej za podjęcie tego tematu, obiecuję monitorować tę sprawę.


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-10 11:27:53

Absurdalne zyski banków to nie jest wynik naturalnego cyklu gospodarki czy praw

Daria Gosek-Popiołek:


Absurdalne zyski banków to nie jest wynik naturalnego cyklu gospodarki czy praw przyrody, ale konkretnych decyzji politycznych. Wskaźnik WIBOR, który wpływa na wysokosć rat kredytów hipotecznych, jest ustalany w gronie kilku bankowców, którzy dbają o interesy swoje, a nie tysięcy polskich rodzin. To musi się zmienić!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-08 18:34:29

Dziś po raz 10 z rzędu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, a to

Daria Gosek-Popiołek:


Dziś po raz 10 z rzędu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe, a to oznacza, że wkrótce znów wzrosną raty kredytów hipotecznych. Jako Lewica od lutego mówimy o konieczności zamrożenia WIBORu, aby zapobiec bankructwom tysięcy polskich rodzin. PiS wyrzucił naszą ustawę do kosza, a zaproponowane przez premiera Morawieckeiego wakacje kredytowe za moment przestaną być jakąkolwiek ulgą. Dlatego apelowalśmy dziś do premiera, żeby zaczął w końcu realnie dbać o życie i dach nad głową zwykłych Polek i Polaków!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-07 20:05:18

Daria Gosek-Popiołek:Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-07 13:13:08

#TurnickiTERAZ! – spotkanie informacyjne // Kraków

Daria Gosek-Popiołek:

Walka o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego nadal trwa, a już jutro w Spółdzielnia Ogniwo będziecie mieć możliwość dowiedzieć się z pierwszej ręki o działalności Inicjatywa Dzikie Karpaty i uzyskać swój egzemplarz mapy turystycznej tego społecznie projektowanego parku!

Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-06 18:48:50

Sześć lat po uchwaleniu przez Sejmik Województwa Małopolskiego tzw. uchwały anty

Daria Gosek-Popiołek:


Sześć lat po uchwaleniu przez Sejmik Województwa Małopolskiego tzw. uchwały antysmogowej, radni zdecydowali, że jej kształt ulegnie daleko idącym zmianom. Wczoraj burzliwa dyskusja w sejmiku pokazała, że polityczna zgoda osiągnięta kilka lat temu w temacie walki o czyste powietrze jest już przeszłością. I że nie ma szans na to, że do końca 2022 wyeliminujemy nie spełniające żadnych norm i wymogów kopciuchy.

W sejmiku apelowałam, by w sytuacji, gdy są gminy, w których mieszkańcy mają problemy z wymianą kotłów – wprowadzić dla nich specjalne programy wsparcia, być może ułatwić procedury, zatrudnić dodatkowych doradców. A nie rozmontowywać uchwałę, która ratuje przecież nasze zdrowie i życie. Bo problemem nie są zbyt “ambitne” cele uchwały antysmogowej. Problemem jest to, że gdy był czas na zmiany gminy małopolskie zwlekały i nie podejmowały działań, a sejmik w porę nie zareagował oferując dodatkowe wsparcie.

Bo cele uchwały antysmogowej są po prostu adekwatne do skali problemu. W sezonie grzewczym 2014/2015 poprzedzającym rok, w którym przyjęto uchwałę stacje pomiarowe odnotowały, że dni z przekroczeniem wartości dopuszczalnych dla pyłów PM10 w Krakowie było 160, w Nowym Sączu – 85, Skawinie ponad 80, w Zakopanem – ponad 60. I choć teraz liczby “dla Krakowa” są lepsze, to w Małopolsce wiele gmin nadal dusi się od smogu.

Próby rozwodnienia uchwały antysmogowej oznaczają, że małopolskie dzieci nadal będą chorować na astmę i choroby układu oddechowego. Że dla wielu z nich jesień i zima oznacza miesiące, podczas których nie będą mogły wychodzić z domu. Oznacza kłopoty zdrowotne dla seniorów. W ten sposób nie dba się o życie ani zdrowie.

Szkoda, że radni tego nie rozumieją.Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-05 12:22:41

Polskie teatry się zmieniają – i dzieje się tak za sprawą osób tam pracujących:

Daria Gosek-Popiołek:


Polskie teatry się zmieniają – i dzieje się tak za sprawą osób tam pracujących: aktorek i aktorów, którzy chcą, by w ich miejscu pracy (bo teatr to miejsce pracy) obowiązywały elementarne standardy dot. warunków pracy, relacji zawodowych, atmosfery.

I coraz częściej słyszymy właśnie o tych pozytywnych zmianach, o zakładanych w ostatnich czasach związkach zawodowych i ich sukcesach. Pracownicy reprezentowani przez związek zawodowy są silniejsi, mają narzędzia, by pozytywnie kształtować miejsce, w którym pracują. I oczywiście nie jest też tak, że zakładanie związku to rzecz prosta – często towarzyszą temu zastraszanie związkowców, utrudnianie pracownikom zrzeszania się, próby skłócenia zespołu, skonfliktowania pracowników podejmowane przez kierownictwo. To dzieje się i w sektorze prywatnym i w tzw. budżetówce.

Dziś w krakowskiej Gazecie Wyborczej głos zabrały dwie niesamowite związkowczynie – aktorki Teatru Groteska. I przede wszystkim mówią o odpowiedzialności – za zespół, za przyszłość teatru, za widzów, którą wzięli na siebie aktorzy i aktorki zakładając związek. Mówią o sukcesie jakim było wynegocjowanie zmian umów o dzieło na umowy o pracę. O tym, że mimo wygranej była też porażka – bo jedna ze związkowczyń musiała rozstać się z teatrem. Ale mówią też o nadziei: “Chcemy teatru partnerskiego, teatru, w którym głos aktorów i aktorek się liczy – pewnie można by powiedzieć, że dostrzegamy potrzebę większej demokratyzacji w teatrze. (…) Osiągnięcie naszego celu, czyli wypracowanie atmosfery wzajemnego poszanowania, przysłuży się i samemu teatrowi, i odwiedzającym go widzom. Chcemy rozwijać się właśnie dla nich.”

Od miesięcy wspieram związkowców i związkowczynie z Teatru Groteska w tej walce i będę to robić nadal. A pracującym w krakowskiej kulturze przypominam, że silne związki zawodowe to lepszy dialog z pracodawcą i miastem, to szansa na poprawę sytuacji w waszym miejscu pracy. A w moim biurze zawsze znajdziecie pomoc i wsparcie w każdej tego typu sprawie!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-04 11:07:38

Już jutro, 3 lipca, na placu Chrobrego o godzinie 16 rozpocznie się Bielski Mars

Daria Gosek-Popiołek:


Już jutro, 3 lipca, na placu Chrobrego o godzinie 16 rozpocznie się Bielski Marsz Równości . Będziemy na nim wraz z Razem Podbeskidzie i mam nadzieję, że spotkam się z wieloma z was.
W czasie Marszu Równości będziemy też zbierać podpisy pod petycją zobowiązującą władze powiatu bielskiego do odstąpienia od przyjętej przez nich dyskryminującej, promowanej przez fundamentalistyczne organizacje, uchwały nazywanej Samorządową Kartę Praw Rodzin.

Do zobaczenia!


Źródło: Daria Gosek-Popiołek
Więcej w kategorii: Daria Gosek-Popiołek

Opublikowano: 2022-07-02 19:14:34