Dziś został osiągnięty maksymalny poziom żenady, wstydu, obojętności, kłamstwa

Daria Gosek-Popiołek:

Dziś został osiągnięty maksymalny poziom żenady, wstydu, obojętności, kłamstwa, braku kultury, szacunku przez Marcin Warchoł .
We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie, na którym Marcin Warchoł po wysłuchaniu naszych problemów obiecał:
1. Spotkanie z dyrekcją KAS;
2. Spotkanie z dyrekcją KIS
w celu rozwiązania problemów podatkowych związanych z fakturami korygującymi.
Po 5 miesiącach oczekiwania odbyło się kolejne spotkanie w wersji online. Niestety Maciej Konieczny oraz Piotr Ikonowicz nie zostali na nie wpuszczeni, ponieważ byli niewygodni…
Po 8 minutach krzyku i zakłamywania rzeczywistości, mówienia, że nikt niczego nam nie obiecywał Marcin Warchoł rozłączył się…
Ktoś, kto pracuje… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 18:30:24

Sejm skierował właśnie ustawę Kai Godek i Marka Jurka “Tak dla rodziny, nie dla

Daria Gosek-Popiołek:


Sejm skierował właśnie ustawę Kai Godek i Marka Jurka “Tak dla rodziny, nie dla gender” do dalszych prac w komisji.

Zrobił to kilka dni po tym, jak usłyszeliśmy o tragedii w Kozłowie, gdzie przemocowy ojciec pobił swojego syna i byłą partnerkę, zamordował jego 10 letniego przyjaciela swojego syna. Rodzina miała założoną Niebieską Kartę, mężczyźnie postawiono też zarzuty znęcania się nad rodziną, ale jego partnerka w sądzie je wycofała. 7 marca tego roku mężczyzna dostał takie same zarzuty jak w 2019 r.

Wszyscy są zgodni – ta tragedia nie musiała się wydarzyć. A stała się dlatego, że system nie chroni ofiar, nie wspiera dostatecznie kobiet, które próbują z przemocowym mężem czy partnerem się rozstać.

Zamiast realnie walczyć o bezpieczeństwo rodzin, o życie i zdrowie kobiet, o spokój dzieci – prawica woli bredzić o jakimś potworze gender. Woli straszyć Unią Europejską, rewolucją kulturalną, świeckością, szczuć na osoby LGBT+ desperacko licząc, że przełoży się to na sondaże.
Nie obchodzą ich prawdziwe problemy: samotność osób doświadczających przemocy w rodzinie, brak systemowego wsparcia, przemoc emocjonalna i ekonomiczna.

I nie tylko nie powinniśmy konwencji antyprzemocowej wypowiadać – my wciąż mamy wiele pracy nad wdrożeniem jej wszystkich zapisów!

Posłowie i posłanki głosowali wniosek za odrzuceniem projektu ustawy Kai Godek i Marka Jurka.Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 13:42:14

Pod koniec lutego, zaalarmowane raportem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym rea

Daria Gosek-Popiołek:


Pod koniec lutego, zaalarmowane raportem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym realizacji standardów opieki okołoporodowej w polskich szpitalach, zwróciłyśmy się z wnioskami o przeprowadzenie kontroli w zakresie opieki okołoporodowej w kilku krakowskich placówkach.

Zorganizowałyśmy wówczas konferencję prasową razem z posłanką Daria Gosek-Popiołek i przekazałyśmy nasze obawy i opowiedziałyśmy, jaki jest cel wnioskowanych kontroli.

Wówczas Aleksandra Owca mówiła: “Liczymy na to, że nasze wnioski popchną decydentów do zmian – zmian koniecznych dla bezpieczeństwa wszystkich osób, które zachodzą w ciążę”.

Niedawno otrzymałyśmy odpowiedź z jednego z organów odpowiedzialnych za kontrolowanie standardów opieki w podległych mu szpitalach – dzięki naszemu wnioskowi zagadnienie standardów opieki okołoporodowej zostało włączone do “Planu kontroli okresowych na rok 2021 r., dla których Gmina Kraków jest podmiotem tworzącym”. Kontrole mają się odbyć w szpitalu im. Żeromskiego i w szpitalu im. Narutowicza w II i III kwartale bieżącego roku.

Bardzo cieszymy się z faktu, że miasto Kraków przychyliło się do naszej prośby. Z chęcią zapoznamy się z wynikami kontroli i czekamy na informacje o działaniach w pozostałych krakowskich szpitalach.Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 12:11:02

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pocho

Daria Gosek-Popiołek:

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pochodzi z zakładów pracy. Czy można było temu zapobiec? Tak. Proponowaliśmy dwukrotnie wprowadzenie ustawowej zasady, że na kwarantannie otrzymuje się 100 proc. pensji. O tym, dlaczego ta zasada zmniejszyłaby skalę epidemii, możecie przeczytać na Oko.press. Tekst wrzucam w komentarzu, zachęcam do lektury. Ale ja dzisiaj nie o tym.

Ludzie, którzy podejrzewają u siebie chorobę, powinni się badać i iść na zwolnienie lekarskie bez lęku, że stracą za to pracę. Tymczasem Poczta Polska wysłała W TRAKCIE PANDEMII pisma do chorych pracowników, którzy często korzystają ze zwolnień, w którym grozi im zwolnieniem z pracy (o… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-28 13:34:19

W ciągu całego tygodnia działaczki Razem przedstawiały Wam sylwetki kobiet związ

Daria Gosek-Popiołek:


W ciągu całego tygodnia działaczki Razem przedstawiały Wam sylwetki kobiet związanych z Krakowem.

Simona Kossak, Maria Turzyma, Maria Dulębianka, Kazimiera Bujwidowa, Maria Orwid, Marcelina Kulikowska, Władysława Habicht, Wandą Bobkowska czy Maria Jarema wyjątkowo zasługują na uhonorowanie ławeczką na Skwerze Kobiet.

Głosowanie w konkursie Wyborcza.pl Kraków powoli dobiega końca – dziękujemy za wszystkie oddane głosy tym, którzy zagłosowali, i prosimy o głosy tych, którzy jeszcze tego nie zrobili (czas jest do końca dzisiejszego dnia – link wrzucamy w komentarzu).

Niezależnie od wyniku głosowania, mamy nadzieję, że podzieliłyśmy się z Wami dużą dawką wiedzy i że zainspirowałyśmy Was do dowiedzenia się czegoś więcej chociażby o jednej z opisywanych postaci.
#KrakowskieHerstorie na pewno się nie kończą, bo Razem nie przestanie wspierać i mówić o działaczkach, reformatorkach i polityczkach!

#krakowskieherstorie #krakow #kobietydopolityki #razem #lewica

Wszystkie zdjęcia, które oglądaliście przy postach, zrobił niezastąpiony członek krakowskiego Razem – Paweł Biernacki. Dziękujemy serdecznie!Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 20:01:54

Razem z: aDaSie, Fundacja Czas Wolny, Fundacja EcoTravel, Fundacja Otwarty Pla

Daria Gosek-Popiołek:

Razem z: aDaSie, Fundacja Czas Wolny, Fundacja EcoTravel, Fundacja Otwarty Plan, Konfederacja na rzecz Przyszłości Krakowa Cracovia Urbs Europaea, Kraków na warsztat, Lepsze Kliny, Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne, Nasza Olszanica, PODGÓRZE.PL, Zabłocie, Stowarzyszenie na Rzecz Toń, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody i Zielone-Kliny wystosowaliśmy dziś list otwarty do Jacek Majchrowski w sprawie przygotowywanego projektu nowego studium dla Krakowa.

edit: poparcie dla listu wyrażają również: Przestrzeń-Ludzie-Miasto i Funkcja Miasto

Oto jego treść:

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się z apelem o podjęcie działań włączających mieszkańców do procesu przygotowywania projektu… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-27 01:13:35

Pod koniec zeszłego roku zgłosili się do mnie studenci i absolwentki Akademii Mu

Daria Gosek-Popiołek:


Pod koniec zeszłego roku zgłosili się do mnie studenci i absolwentki Akademii Muzycznych zaniepokojeni planowanymi regulacjami dotyczącymi kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych. Zgodnie z projektem rozporządzenia, przygotowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, osoba taka musiałaby posiadać dyplom ukończenia szkoły muzycznej II stopnia lub ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, nawet jeśli ukończyła wyższą szkołę muzyczną.
Korzystając z faktu, że projekt został skierowany do konsultacji społecznych, muzycy napisali do Ministra Glińskiego petycję o odstąpienie od planowanych zmian [1]. Autorzy apelu zwrócili uwagę na krzywdzący charakter projektowanego rozwiązania, które wielu z nich odebrałoby możliwość dalszej pracy zawodowej.

Podzielając tę ocenę, razem z Paulina Matysiak i Maciej Konieczny, skierowaliśmy do Ministra interpelację w tej sprawie [2]. Przedstawiliśmy w niej argumenty środowiska muzyków zawodowych, pedagogów i pedagożek, osób studiujących na kierunkach muzycznych i absolwentów/absolwentek. M.in. zaznaczyliśmy, że studenci studiów muzycznych w toku studiów zdobywają wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program szkoły muzycznej II stopnia, a wszelkie ewentualne braki w wiedzy wynikające z nieuczęszczania przez nich do szkoły muzycznej II stopnia u są uzupełniane w toku edukacji na poziomie studiów muzycznych. Zwróciliśmy uwagę, że nowe rozwiązanie oznaczałoby w praktyce degradację rangi dyplomu ukończenia studiów wyższych, który straciłby moc jako dokument potwierdzający kwalifikacje. Zapytaliśmy też o braki kadrowe jakie nieuchronnie spowodują te zmiany.
Wczoraj otrzymaliśmy informację, że resort kultury zrezygnował z tego zapisu pod wpływem uwag, które spłynęły w toku konsultacji społecznych. To świetna wiadomość dla przyszłych nauczycieli i nauczycielek!

Za współpracę przy tej interwencji szczególnie dziękuję Julia Anna Lauer.Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 13:18:47

@Marcelina Zawisza interweniuje w sprawie pracowników Poczty Polskiej, których

Daria Gosek-Popiołek:

@Marcelina Zawisza interweniuje w sprawie pracowników Poczty Polskiej, których straszy się zwolnieniami za chorowanie!

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pochodzi z zakładów pracy. Czy można było temu zapobiec? Tak. Proponowaliśmy dwukrotnie wprowadzenie ustawowej zasady, że na kwarantannie otrzymuje się 100 proc. pensji. O tym, dlaczego ta zasada zmniejszyłaby skalę epidemii, możecie przeczytać na Oko.press. Tekst wrzucam w komentarzu, zachęcam do lektury. Ale ja dzisiaj nie o tym.

Ludzie, którzy podejrzewają u siebie chorobę, powinni się badać i iść na zwolnienie lekarskie bez lęku, że stracą za to pracę. Tymczasem Poczta Polska wysłała W TRAKCIE PANDEMII pisma do chorych pracowników, którzy często korzystają ze zwolnień, w którym grozi im zwolnieniem z pracy (o… Więcej


Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 09:27:09

Na początku marca dotarły do mnie informacje, że Dyrektor Krakowskiego Szpitala

Daria Gosek-Popiołek:


Na początku marca dotarły do mnie informacje, że Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II wydał zarządzenie o przeniesieniu Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej przy jednoczesnej likwidacji części łóżek. Decyzja ta spotkała się z protestem ze strony personelu oddziału oraz rodziców małych pacjentów i pacjentek.
Decyzja dyrekcji, utrzymana przez Marszałka Województwa Małopolskiego, jest tym bardziej niezrozumiała, gdy dodam, że oddział w 2016 roku przeszedł remont. Jest dobrze wyposażony i nowoczesny – dotąd znajdowało się tu 35 łóżek, a leczenie otrzymywało około tysiąca małych pacjentek i pacjentów roczne.
Jaki jest więc powód decyzji o przenosinach? Dyrekcja mówi o nowych wyzwaniach zdrowotnych związanych z epidemią koronawirusa i powikłaniami po COVID-19.

W momencie ogłoszenia przenosin oddziału pojawiały się pytania o warunki leczenia dzieci w czasie przeprowadzki i standard docelowej lokalizacji. Pod wpływem interwencji i nagłośnienia sprawy dyrekcja szpitala zdecydowała się najpierw przeprowadzić remont nowych pomieszczeń. To daje nadzieję, że szpital zatroszczy się o komfort małych pacjentów i ich rodzin.

Ale w sprawie nadal jest wiele niejasności. Dlatego zwróciłam się do Marszałka Województwa Małopolskiego z prośbą o przedstawienie harmonogramu i kosztorysu prac remontowych oraz podanie terminu osiągnięcia docelowej liczby łóżek. Poprosiłam również Rzecznika Praw Pacjentów o podjęcie działań mających na celu zapewnienie obecnym i przyszłym pacjentom tego oddziału odpowiednich do ich potrzeb warunków leczenia.
Od początku epidemii koronawirusa wielokrotnie zwracałam uwagę na to, że tzw. „pacjenci niecovidowi” nie powinni mieć utrudnionego dostępu do leczenia czy jego pogorszonych warunków kosztem pandemii. Musimy podjąć wszelkie wysiłki, aby dzieci korzystające z leczenia na Oddziale Pediatrii i Neurologii nie ucierpiały z powodu przenosin. Marszałek Województwa Małopolskiego powinien natomiast zadbać o transparentność działań i komunikację z rodzicami i personelem.
Koszty związane z pandemią nie powinny być przerzucane na barki najmłodszych pacjentów i pacjentek!Źródło
Opublikowano: 2021-03-24 14:11:13

Cały mój fb zalany jest petycją przeciw budowie osiedla w otulinie Jeziorka Cz

Daria Gosek-Popiołek:

Cały mój fb zalany jest petycją przeciw budowie osiedla w otulinie Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Tak, podpisałam sama, mieszkam niedaleko i widzę, jak pod deweloperkę znika wokół mnie zieleń. Ta fontanna na placu na Rozdrożu, która ma zniknąć pod pomnik Bitwy Warszawskiej to też jedno z moich miejsc. Bezsilność mnie aż rozsadza.

Pozwalam sobie zatem na komentarz.

Wiecie, co jest skuteczniejsze niż petycja? Niż protesty, niż chodzenie na radę miasta, niż nawet przykuwanie się do drzew i blokowanie buldożerów, jeśli ktoś miałby taki plan? Skuteczniejsze jest mieć radnych, którzy do takiego czegoś nie dopuszczą. Skuteczniejsze jest mieć prezydenta, który chce zielonego miasta.

Jak w… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 23:19:49

Jutro Rada Miasta Krakowa – Strona Oficjalna głosować będzie nad przyjęciem prog

Daria Gosek-Popiołek:


Jutro Rada Miasta Krakowa – Strona Oficjalna głosować będzie nad przyjęciem programu refundacji zabiegów in vitro dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa, dla krakowskich rodzin. Jest to inicjatywa przewodniczącego Rady Miasta, Dominika Jaśkowca.

Zacznijmy od tego, że niepłodność to choroba. Choroba, która wg danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w Polsce dotyka około 1,5 mln par w wieku rozrodczym. Dla części z nich jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z procedury in vitro.

To kwestia naszego życia, naszego zdrowia, szczęścia naszych rodzin.

Dlatego ruchy kobiece od lat domagają się wprowadzenia takich programów. To, że być może jutro program ten zostanie przyjęty to zwycięstwo aktywistek i polityczek (przede wszystkim Nina Gabryś i Lana Dadu), które o to walczyły zbierając podpisy na ulicach pod inicjatywą uchwałodawczą.

To ważne głosowanie – więc zachęcam was do napisania do swoich reprezentantek czy reprezentantów w Radzie Miasta i wyrażenia swoich oczekiwań jeśli chodzi o to głosowanie.

Ja również apeluję do radnych, by stanęli tym razem po stronie polskich rodzin i zagłosowali za tym programem!Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 12:43:24

Zapraszam do oglądania konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Krakowa!

Daria Gosek-Popiołek:


Zapraszam do oglądania konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Krakowa!

Konferencja prasowa Dominika Jaśkowca przewodniczącego Rady Miasta Krakowa w sprawie in vitro💉 dla mieszkańców Krakowa z udziałem posłanki na Sejm RP Daria Gosek-Popiołek oraz radnej Małgorzata Jantos.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 10:18:01

Czy wiecie, że 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody? Z tej okazji chcę Wam op

Daria Gosek-Popiołek:


Czy wiecie, że 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody? Z tej okazji chcę Wam opowiedzieć historię pewnej rzeki, która uzyskała swój własny “głos”. Otóż lokalne władze Kanady przyznały osobowość prawną rzece Magpie.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać abstrakcyjne, a także wyłącznie symboliczne, ale jak pisze adwokatka Karolina Kuszlewicz, to ważny krok na drodze do tego, aby życie inne niż wyłącznie ludzkie uzyskiwało realne narzędzia do egzekwowania swoich praw.
Magpie River ma od teraz dziewięć przysługujących jej praw, w tym prawo do swobodnego płynięcia, do utrzymania bioróżnorodności i prawo do podejmowania działań prawnych. Rzeka może być zgodnie z uchwałami reprezentowana przed sądami przez swoich „strażników”, czyli przedstawicieli prawnych.

Adwokatka Kuszlewicz zwraca także uwagę na to, że przyznawanie rzekom własnych pełnomocników i pełnomocniczek może być sposobem na o wiele bardziej efektywną walkę o ich ochronę na polu prawnym przed działaniem osób i instytucji, którym nie zależy na zachowaniu bioróżnorodności.
Dlatego z okazji Światowego Dnia Wody życzę każdej polskiej rzece (i nie tylko polskiej oraz nie tylko rzece!) swojej własnej prawnej obrończyni, możliwości swobodnego płynięcia i jak najmniejszej ingerencji w jej naturalny bieg.

Gdybym ja mogła być taką pełnomocniczką, chciałabym reprezentować rzekę Prądnik.

A wy? Jaką rzekę chcielibyście i chciałybyście reprezentować I o co walczyłybyście w jej imieniu?Źródło
Opublikowano: 2021-03-22 15:18:31

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów zachęcam do odwiedzin lasu w Waszym najbl

Daria Gosek-Popiołek:


Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów zachęcam do odwiedzin lasu w Waszym najbliższym otoczeniu!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-21 10:00:01

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu premier Morawiecki przedstawił informację n

Daria Gosek-Popiołek:Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu premier Morawiecki przedstawił informację na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń zdrowotnych. W całym kraju sytuacja jest dramatyczna i pogarsza się z dnia na dzień. Prawie 54 proc. Polaków z zaburzeniami psychicznymi zdiagnozowanymi przed pandemią odczuwa pogorszenie stanu zdrowia – alarmują badacze i badaczki z PAN. Zmniejszenie finansowania, ograniczanie dostępu pacjentów i pacjentek do lekarzy onkologów, psychiatrów, kardiologów, chirurgów i innych już doprowadziło nas do znacznego pogorszenia zdrowia Polaków i Polek, a także śmierci, których można było uniknąć, a których skali nie sposób oszacować.
Posłuchajcie, o co zapytałam Premiera Morawieckiego i jaki krakowski problem przedstawiłam z sejmowej mównicy.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-20 17:27:31

Już można głosować i wybrać matronki dla ławeczek na krakowskim Skwerze Praw K

Daria Gosek-Popiołek:

Już można głosować i wybrać matronki dla ławeczek na krakowskim Skwerze Praw Kobiet. Moje fantastyczne koleżanki z @Razem Kraków zgłosiły swoje propozycje: niesamowitych, zasłużonych działaczek. Przez najbliższe dni będą o nich wam opowiadać – więc zapraszam was do śledzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie!

Jako działaczki krakowskiego Razem z ogromną przyjemnością i zapałem włączamy się w akcję poszukiwania patronek dla ławeczek przy Skwerze Praw Kobiet zorganizowaną przez Gazeta Wyborcza.
W czwartek zgłosiłyśmy do plebiscytu 9 wybitnych związanych z Krakowem kobiet: ich herstorie powinny zapełnić szkolne podręczniki, ich nazwiska powinny zagościć na planach miast, ich twarze powinna rozpoznować każda Polka i każdy Polak:

🟥 Maria Dulębianka
🟥 Simona Kossak
🟥 Maria Turzyma
🟥 Kazimiera Bujwidowa
🟥 Maria Jarema
🟥 Maria Orwid
🟥 Marcelina Kulikowska
🟥 Wanda Bobkowska
🟥 Władysława Habicht
Każda z nich jest dla nas inspiracją i źródłem siły do walki o nasze prawa. Wszystkie mają życiorysy, które… WięcejŹródło
Opublikowano: 2021-03-20 09:02:00

Presja ma sens! Na początku marca w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimon

Daria Gosek-Popiołek:


Presja ma sens! Na początku marca w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach odbył się protest salowych i innych osób z personelu zajmującego się sprzątaniem szpitala, pomocą w czynnościach higienicznych i podawaniem posiłków. Protest dotyczył warunków zatrudnienia (m.in. braku prawa do urlopu czy zwolnienia lekarskiego przez stosowanie umów zlecenia zamiast umów o pracę), a także braku odpowiednich zabezpieczeń w środki ochrony osobistej przeciwko COVID-19.

Interweniowałam w tej sprawie u Pani Starosty Marii Gubały oraz w Państwowej Inspekcji Pracy. Kilka dni temu dostałam informację, że wskutek mojej interwencji zostaną wszczęte kontrole. Zostaną w nich zbadane warunki zatrudnienia i pracy personelu odpowiedzialnego m.in. za sprzątanie i wydawanie posiłków. Nadal będę monitorować sprawę i na bieżąco informować Was o wynikach kontroli, jestem również w stałym kontakcie z salowymi z Gorlic.

Sytuacja w Gorlicach to tylko część większego, systemowego problemu stosowania outsourcingu w szpitalach. Wczoraj pisała o tym Kaja Filaczyńska – endokrynolożka, współtwórczyni programu polityki zdrowotnej Partii Razem, warto zapoznać się z tym tekstem, link znajdziecie w komentarzu.Źródło
Opublikowano: 2021-03-18 16:07:56