10 przyczyn depresji dzieci i młodzieży według W. Eichelbergera, jak zapobiec depresji – MiastoDzieci.pl

Łukasz Kowalczuk:

„Z punktu widzenia młodych dorośli zarówno w skali lokalnej jak i w skali świata zachowują się jak patologiczna, niewydolna, uzależniona rodzina. A w takiej rodzinie nie chce się żyć. Można się albo zbuntować i udać się na asocjalny margines albo zapaść się w depresję lub niebyt. Na dłuższą metę przychodnie, szpitale i psychotropy nic na to nie pomogą. Pomóc może tylko radykalna zmienia sytuacji życiowej dzieci i oczywiście zmiana zachowania i postaw dorosłych.”

10 przyczyn depresji dzieci i młodzieży według W. Eichelbergera, jak zapobiec depresji – MiastoDzieci.pl

Depresja u dzieci i nastolatków nie bierze się z jednej, izolowanej przyczyny. Ja doliczyłem się 11-tu przyczyn tego dramatycznego zjawiska. Jak zapobiegać depresji u dzieci i młodzieży?

Źródło
Opublikowano: 2020-02-10 20:18:32

Kończy się jakiś etap, Razem zamyka biuro w Gdyni.

Kończy się jakiś etap, Razem zamyka biuro w Gdyni. Dzisiaj spakowałem większość rzeczy. Niedługo przeprowadzka. Będzie jedno biuro w Trójmieście, w Gdańsku. Jeszcze od wyborów mieliśmy tutaj kilkanaście spotkań, przyjęliśmy do partii kilkanaście nowych osób, gościliśmy posłankę Razem. Biuro nie funkcjonowało codziennie, jednak było dla nas miejscem ważnych rozmów i decyzji. Świadkiem dwóch ostatnich lat Razem w Gdyni. Smutno mi, nie lubię takich zmian. Do tego też oczywiście dochodzi fakt, że tracę pracę. No i kolejny, że Razem na Pomorzu jakoś niespecjalnie odnalazło się w układance Lewicy w ostatnich wyborach. W pewnym sensie jest to lekcja brutalnej polityki, w pewnym po prostu zawiedzione ideały i wypalony entuzjazm. Praca, którą wykonywaliśmy przez 4 lata nie wiadomo czy i komu się opłaciła jeszcze. Czy sześć osób w Sejmie z Razem czy cała Lewica będzie w stanie dać coś więcej i czy nie zmarnuje tego, co już wypracowaliśmy wcześniej. Nowe możliwości to też nowe pokusy i nowe zagrożenia. Zobaczymy co dalej. Musimy się nauczyć nowych rzeczy, np. tego jak lokalnie korzystać z reprezentacji sejmowej. Jako partia Razem stoi też przed wyzwaniem pogodzenia pozostałych jeszcze ideałów z realiami walki politycznej.

Wrzucam biuro choć miałem pomysł, żeby wrzucić jakieś nasze spotkania jeszcze i napisać coś więcej od siebie. Nie wiem jednak czy znajdę przez najbliższy okres na to siłę. Więc się podzielę chociaż tym. Miejsce na ziemi jest ważne, chociaż ludzie są ważniejsi – tego się trzymajmy.
Źródło
Opublikowano: 2019-12-20 18:09:23

Rodzice nie chcą likwidacji SP nr 51 w Gdyni. Miasto: zmiany są konieczne

Władze Gdyni podjęły decyzję o wygaszeniu kolejnej szkoły. Konsultacje jak zwykle na ostatnią chwilę mimo, że przymiarki do likwidacji trwają od kilkunastu miesięcy (we wrześniu szkoła otrzymała nowe boisko). Dzisiaj miał w tej sprawie miejsce protest pod Urzędem Miasta. Jakie są plany wobec miejsca obecnej SP 51 na Kamiennej Górze (drogi atrakcyjny rejon śródmieścia prawie nad morzem)? Nie ufałbym włodarzom, że nie zostanie oddane kiedyś tam deweloperom. Mam wrażenie, że akurat w tym aspekcie planowanie jest niezwykle konsekwentne i z wyprzedzeniem.

Ekipa rządząca Gdynią zanim zacznie likwidować kolejne rzeczy z zasobu infrastruktury społecznej powinna zrewidować swoją długoletnią politykę miejską. To wieloletnim zaniedbaniom m.in. w polityce mieszkaniowej rządzącej ekipy zawdzięczamy fakt, że Gdynia się wyludnia; że śródmieście nie jest atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi z dziećmi; że jest tu po prostu za drogo. Prezydent Szczurek za jakiś czas będzie politykiem, który rządzi przez okres trwania równy pokoleniu. Decyzje podejmowane w tym czasie zbierają swoje żniwo. Bez dobrze zlokalizowanych szkół, tanich mieszkań, żłobków nasze miasto będzie jeszcze mniej atrakcyjne. To zaś oznacza mniej pieniędzy z podatków, większy ruch przejazdowy z przedmieść czyli korki itd. Większe nakłady na infrastrukturę drogową i parkingi oraz dalsze wyludnianie i drożyznę mieszkaniową. Ten proces trwa od lat, problemy likwidowanych szkół, bibliotek i dziesiątki milionów na parkingi oraz drogie festiwale i komercyjny klub sportowy to część jednej i tej samej układanki.

Rodzice nie chcą likwidacji SP nr 51 w Gdyni. Miasto: zmiany są konieczne

Po likwidacji gimnazjów Gdynia chce dostosować szkoły do nowych warunków. Miasto zapowiada, że przez 10 lat rozbuduje siedem placówek i zmieni sposób funkcjonowania czterech kolejnych.

Źródło
Opublikowano: 2019-12-18 15:13:55

Czyje miasto #Gdynia? Trwa burzliwe spotkanie w sprawie Polanki Radłowskiej w Sali Rady Miasta Gdyni. Świetne przemówien

Czyje miasto #Gdynia? Trwa burzliwe spotkanie w sprawie Polanki Radłowskiej w Sali Rady Miasta Gdyni. Świetne przemówienie Martyna Regent z Polanka dla Wszystkich💜 Świetnie się słuchało mieszkańców, doskonałe argumenty za basenami i amfiteatrem, miejscem do podziwiania zatoki i spotkań. Prezydent idzie w zaparte (chociaż właśnie obiecuję że będzie sądził drzewa), ale to nie koniec walki ze strony społecznej.
Gdynia

Źródło
Opublikowano: 2019-11-26 19:35:50

Jedna z odsłon gdyńskiej batalii o przestrzeń publiczną. Wielka część nadmorskie

Jedna z odsłon gdyńskiej batalii o przestrzeń publiczną. Wielka część nadmorskiej Polanki Redłowskiej jest w tej chwili zaniedbanym parkingiem, gdzie latem samochody parkują gdzie się da. Reszta jest miejscem spotkań, pikników, ognisk a nawet wydarzeń jakie organizowaliśmy jako Razem czy Pikniku Obywatelskiego. Prezydent chce się pozbyć części terenu, sprzedać go pod hotel. W Gdyni brakuje atrakcyjnych ogólnodostępnych terenów spotkań, brakuje deptaka z prawdziwego zdarzenia – jako przestrzeni miejskiej a nie czysto turystycznej. Plac Kaszubki jest źle pomyślany i nie spełnia roli placu, mimo inwestycji w fontanny itd. nie przyciąga żadnych stałych aktywności i atrakcji (może Międzytorze wprowadzi więcej życia). Straciliśmy Park Rady Europy bo władze miasta nie wywiązały się z warunków na jakich kiedyś go przejęły. Prywatyzacja atrakcyjnych terenów jest łatwym sposobem na oddanie odpowiedzialności za przestrzeń, za relacje miejskie. Prezydent Szczurek nie ma wizji miasta, ma wizję maszyny ekonomicznej. Udaje mu się tę wizję realizować, w jego mniemaniu bez zgrzytów. Tylko, że ta wizja oddala Gdynię od bycia samodzielnym miastem pod względem atrakcyjności dla mieszkańców. Gdynia nie jest miastem, w którym ścierają się i mają pole do realizacji różne wizje mieszkańców. Deweloperzy mają pole do popisu, powstają drogie mieszkania ale nie ma pomysłu na przestrzeń publiczną i instytucje otwarte na ludzi. Sprzedawanie kolejnych terenów dalej przekierowuje naszą, mieszkańców aktywność na sąsiednie miasta, na Gdańsk i Sopot. Samorządność zmonopolizowała i wyjałowiła pole do rozwoju, które byłoby pomyślane choć trochę inaczej niż chce tego rządząca w ten sam sposób od 20 lat ekipa. Taka absolutna hegemonia i powtarzanie w nieskończoność tego samego pomysłu na rozwój nie działa. Gdynia się wyludnia. Atrakcje dla turystów nie zastąpią życia w mieście. Turystyka się też zmienia, ludzie podróżują, żeby zobaczyć np. Kopenhagę nie dlatego, że ma hotele nad morzem. Pamiętam jak byłem w czerwcu w Lublinie i to miasto, które nie ma morza i latem nie przyciąga plażami przyciąga właśnie przestrzenią miejską, życiem, kulturą. W Lublinie jest ogromny plac i w ciągu kilku lat rozciągnięto przestrzeń zamkniętą dla samochodów chyba o jakieś 100% a i tak była większa niż chyba w Gdańsku. Podczas gdy w Gdyni powstał ogryzek deptaka na Abrahama, nazywany „rewolucją” albo woonerfem Dobrze, że powstał ale potrzeby są większe. Czasy się po prostu zmieniają.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-25 16:02:41

„Zdrowie psychiczne – gdzie jesteś?”. Nietypowy marsz w Gdańsku


Byliśmy dzisiaj na Marsz dla zdrowia psychicznego. Przypominałem, że musimy zająć się lepszym finansowaniem opieki zdrowotnej, bo jesteśmy odpowiedzialni jako wspólnota za warunki życia w Polsce i ich konsekwencje dla zdrowia. Z Razem wypowiadała się Joanna Szkudlarek (która oprócz tego ogarnęła w czasie marszu transport nagłośnienia 💪 – dwie rzeczy jednocześnie). Posłuchajcie w nagraniu Onetu. Wydarzenie zainicjowała młodzież z Młoda Zaraza i Młodzi Razem Pomorze (na nagraniu Emil Reszczyński) bo to na nich zaniedbania polskiego państwa odbijają się najbardziej.

Źródło
Opublikowano: 2019-11-24 19:24:20

Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu odpowiedzialne za to w jakim stanie z

Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu odpowiedzialne za to w jakim stanie znajdują się jednostki. Potrafimy się doprowadzić nawzajem na skraj wytrzymałości. Szczególnie młode osoby są bezbronne w starciu z presją i konfliktami. W starciu z chorobą mamy konstytucyjne prawo do opieki. Równej, skutecznej i bezpiecznej. Nie możemy uciekać od odpowiedzialności. Musimy finansować opiekę psychiatryczną na dobrym poziomie.


Źródło
Opublikowano: 2019-11-16 17:51:31

Powiat kartuski wydaje publiczne pieniądze na promowanie pseudomedycyny i handlu

Powiat kartuski wydaje publiczne pieniądze na promowanie pseudomedycyny i handlu dziwnymi specyfikami. Do informacji dotarliśmy dzięki Jacek Słupecki, który zauważył problem i wystąpił z wnioskiem o informację publiczną na ten temat. Poszedł nawet na wykład, co niekoniecznie jest przyjemne. Doskonałą grafikę zrobił Michał Kowalewski. Wczoraj w Gdańsku na spotkaniu otwartym rozmawialiśmy o kolejnych inicjatywach. Razem Pomorze to zespół wielu osób, które od kilku lat wkładają pracę w interwencje i projekty. Możesz być jedną z nich. Dzisiaj o 18-tej mamy spotkanie otwarte w Gdyni, zapraszam: Dołącz do nas! Spotkanie otwarte Lewicy Razem Gdynia


Źródło
Opublikowano: 2019-11-13 15:44:22

Kiedy widzę osobę wypaloną zawodowo, która mówi: Rzygać mi się chce, od razu wypisuję zwolnienie lekarskie

"To nie chwilowe rozleniwienie czy rozczarowanie pracą. To wstręt do niej, przemęczenie. Stan, w którym organizm odmawia posłuszeństwa, a pracownik na myśl o pracy – to najczęściej powtarzane słowa – ma w głowie jedno zdanie: „Rzygać mi się chce”. Nie ma sensu takiej osoby zostawiać przy biurku. Bo, po pierwsze, z tej pracy nic nie będzie, nie będzie wydajna. Czasem może nawet stwarzać zagrożenie dla innych. Po drugie, trwanie w tej sytuacji to dla pracownika prosta droga do powikłań: depresji czy stanów lękowych. Wtedy bywa, że konieczne jest już leczenie farmakologiczne."

Kiedy widzę osobę wypaloną zawodowo, która mówi: Rzygać mi się chce, od razu wypisuję zwolnienie lekarskie

Posłowie pracujący do czwartej nad ranem utrwalają stereotyp, że praca po pracy jest cnotą. Marzy mi się, by wykreowali inną modę: na higieniczne życie zawodowe. Rozmowa z psychiatrą Maciejem Klimarczykiem

Źródło
Opublikowano: 2019-11-07 20:05:20

Olga Gitkiewicz: Pociąg przesuwano na ósmą, żeby ludzie nie mogli nim dojechać do pracy. Nazwali to „wygaszaniem popytu”

„Ten termin: wygaszanie popytu, pada tam dosłownie. To mniej więcej pokazuje, jak o tym wówczas myślano: wożenie ludzi niekoniecznie jest rentowne, więc choć ludzie tego potrzebują, to im to trochę obrzydzimy i wmówimy, że wcale nie.”

Olga Gitkiewicz: Pociąg przesuwano na ósmą, żeby ludzie nie mogli nim dojechać do pracy. Nazwali to „wygaszaniem popytu”

W Polsce latami spadała liczba połączeń i komfort jazdy, godziny odjazdów nikomu nie pasowały i w końcu wkurzeni ludzie przesiadali się z pociągów i autobusów do samochodów. Nie stać cię na samochód? To masz problem, coś z tobą nie tak – mówi Olga Gitkiewicz w rozmowie z Onetem

Źródło
Opublikowano: 2019-11-06 17:19:49

Chciałbym, żeby każdy i każda mogli być sobą w życiu społecznym, od szkoły zaczy

Chciałbym, żeby każdy i każda mogli być sobą w życiu społecznym, od szkoły zaczynając. Możecie liczyć na Razem i lewicę, różnorodność i solidarność naszą bronią 🌈💜Szkoła musi dbać i być bezpieczna dla wszystkich uczennic i uczniów. Chcesz wesprzeć młodzież LGBT+? Celebruj z nami #TęczowyPiątek!


Źródło
Opublikowano: 2019-10-25 11:25:19

Zapraszam dzisiaj wieczorem na spotkanie otwarte w biurze w Gdyni. Lewica stoi p

Zapraszam dzisiaj wieczorem na spotkanie otwarte w biurze w Gdyni. Lewica stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Naszą siłą jest zaangażowanie oddolne, bycie blisko ludzi. Jeśli chcesz spróbować działać choć trochę politycznie, lub chcesz tylko dowiedzieć się więcej to zapraszam serdecznie!W ramach spotkań otwartych, zapraszamy do Gdyni. Poznajmy się, porozmawiajamy, działajmy razem! 💪
Czwartek, 24.10, godz 18-19:30 biuro Razem ul. Śląska 53B pok. 205 (II piętro, biurowiec Xenon, wejście od podwórza)


Źródło
Opublikowano: 2019-10-24 12:21:00

Sport jest bardzo ważny, szczególnie jako kultura fizyczna na co dzień. Choć ocz

Sport jest bardzo ważny, szczególnie jako kultura fizyczna na co dzień. Choć oczywiście nie do przecenienia są emocje, których dostarczają nam ulubione zespoły sportowe na masowych imprezach, na stadionach, na które sporo wydaliśmy publicznych pieniędzy. Miasta powinny jednak dążyć do tego, by finansowanie zawodowego sportu, imprez komercyjnych nie odbywało się kosztem miejskiej komunikacji, wodociągów, inwestycji w inne kluczowe obszary. Kontrowersyjne informacje o dofinansowaniu stadionu jakie odbywa się z budżetów kluczowych spółek miejskich zostały wyrwane Gdańskowi dzięki Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz interwencji sądu.

Jawność i przejrzystość działań samorządów ciągle zależy od działań obywatelskich i nie stała się jeszcze standardem obowiązującym. Przed nami więc dużo oddolnego aktywizmu i przypominania, że promocja demokracji za jaką ustawowo odpowiada samorząd lokalny powinna opierać się na szerokim i przejrzystym dostępie do informacji publicznej. Nie ma ustroju demokratycznego bez przepływu wiedzy w kluczowych obszarach jej funkcjonowania.


Źródło
Opublikowano: 2019-10-23 13:11:17

#wedrowiecnadmorzemmgly #caspardavidfriedrich #gdynia #lasychylońskie #trojmiejskiparkkrajobrazowy #partiarazem

#wedrowiecnadmorzemmgly #caspardavidfriedrich #gdynia #lasychylońskie #trojmiejskiparkkrajobrazowy #partiarazem

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, na zewnątrz i przyroda

wedrowiecnadmorzemmgly,caspardavidfriedrich,gdynia,lasychylońskie,trojmiejskiparkkrajobrazowy,partiarazem

Źródło
Opublikowano: 2019-10-20 17:26:17