Wśród wielu patologii polskiego rynku pracy jest także przymus chodzenia chorym

Maciej Konieczny:


Wśród wielu patologii polskiego rynku pracy jest także przymus chodzenia chorym do roboty. Podczas pandemii płacimy za to ogromną cenę mierzoną tysiącami śmiertelnych ofiar. Trzeba z tym wreszcie skończyć!

Około 50 proc. zachorowań pochodzi z zakładów pracy – tak twierdzi minister zdrowia. Dlatego w dzisiejszych czasach walka z pandemią, to również walka o prawa pracownicze. Bo pracownicy, którzy nie czują się bezpiecznie, albo nie mogą iść na zwolnienie z przyczyn finansowych, to zagrożenie dla nas wszystkich. Co więc robi rząd, żeby ograniczyć zakażenia w miejscu pracy? Nic.

Dzisiaj posłanki Lewica Marcelina Zawisza i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiły propozycje, które pomogą nie tylko zadbać o pracowników i pracownice, ale pomogą też walczyć z pandemią:

❗ Zawieszenie na czas trwania pandemii możliwości zwalniania pracownika z powodu długotrwałej absencji w pracy.
❗ 100 proc. wynagrodzenia na chorobowym.
❗ 3 dni na uzyskanie zwolnienia lekarskiego.

Nasze rozwiązania nie tylko pomogą zmniejszyć zakażenia trzeciej fali, ale pomogą nam zminimalizować ryzyko powstania czwartej. Od tego czy Prawo i Sprawiedliwość cokolwiek w tej sprawie zrobi zależy życie i zdrowie nas i naszych bliskich.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 14:55:57

Jak zapewne wiecie, każdej posłance i każdemu posłowi co miesiąc przysługuje ry

Maciej Konieczny:


Jak zapewne wiecie, każdej posłance i każdemu posłowi co miesiąc przysługuje ryczałt w kwocie 15 200 zł na prowadzenie biura. Może się wydawać, że jest to całkiem sporo, ale trzeba pamiętać, że w tej kwocie muszą się zmieścić wszystkie wydatki związane z utrzymaniem biur poselskich (czynsz, opłaty za media itd.), zatrudnieniem pracowników (w tym składka ZUS pracownika i pracodawcy oraz zaliczka na podatek), księgowością i wszelkimi innymi wydatkami.

Od utworzenia biura w listopadzie 2019 po wyborach do końca 2020 roku ponad ¾ wydatków mojego biura – 143 397,42 zł- stanowiły te związane z zatrudnieniem dwóch osób na pełen etat na podstawie umów o pracę. Kolejną, sporą pozycję – ponad 16 tysięcy zł – stanowią wszystkie koszty związane z wynajmem biur – podstawowego w Katowicach i filialnego, w Warszawie, w tym opłaty za ogrzewanie, niestety, elektryczne.

Ponad 10 tysięcy wydaliśmy na ekspertyzy i opinie oraz usługi prawne zamawiane u specjalistów, w tym na prowadzenie punktu bezpłatnej pomocy prawnej w katowickim biurze. W ubiegłym roku zapłaciliśmy też sporo za stworzenie strony internetowej- w kolejnych latach będziemy płacić wyłącznie za utrzymanie domeny. Z powodu pandemii i utrudnień w spotkaniach na żywo zmuszeni byliśmy do zakupu licencji komunikatora Zoom.

Lista wydatków (malejąco):
143397,42 – wynagrodzenia na podstawie umów o pracę
16253,74 – koszty wynajmu i utrzymania biur
10534, 38 – ekspertyzy i opinie
5735,08- umowy-zlecenia
4715,82- strona internetowa
4076,37 – obsługa rachunkowo-księgowa i bankowa
2338,61 – materiały biurowe, prasa, licencje programów komputerowych
766,29 – ogłoszenia prasowe i nekrologi
650 – kwiaty i wiązanki na uroczystości
532,5- przejazdy kolejowe asystentów społecznych
515,38- przejazdy posła taksówkami
287,77 – produkty spożywcze (poczęstunek dla odwiedzających biuro)
141- przejazdy służbowe pracowników
120 – badania lekarskie zatrudnionych
44,75- zakup zniczy na uroczystości okolicznościowe


Źródło
Opublikowano: 2021-03-31 11:33:37

Dobre wieści z Chorzowa!

Maciej Konieczny:


Dobre wieści z Chorzowa!

Niedawno pisałem o skomplikowanej sytuacji chorzowskiej porodówki, prowadzonej przez prywatny podmiot – Urovita Sp. z o. o. – którego kontrakt z NFZ miał wygasnąć 30 czerwca 2021 a oddział płynnie zostać przejęty przez Zespół Szpitali Miejskich od 1 lipca, z gwarancją pracy dla wszystkich zatrudnionych. Nagle okazało się, że Urovita zmieniła decyzję i chce zakończyć kontrakt z NFZ już pod koniec marca. Oznaczałoby to nie tylko, że przez co najmniej trzy miesiące małe chorzowianki i chorzowianie rodziliby się poza rodzinnym miastem, ale przede wszystkim – wykwalifikowana kadra medyczna straciłaby na ten okres pracę niemal z dnia na dzień. W mediach pojawiały się informacje, że być może część z dotychczas zatrudnionych mogłaby zostać zatrudniona wcześniej w strukturach szpitala, ale na pewno nie dotyczyłoby to wszystkich, a zwłaszcza położnych. W tej sytuacji zwróciłem się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do prezydenta Chorzowa.

Dziś moja współpracownica spotkała się z dyrekcją Szpitala. Spółka Urovita zdecydowała się jednak utrzymać oddział do końca czerwca, co daje nadzieję na płynne przejęcie go przez Zespół Szpitali Miejskich tak, jak planowano, od lipca i oznacza brak trzymiesięcznej luki w funkcjonowaniu położnictwa w mieście. Dotychczasowy, stary budynek ma zostać wyremontowany na potrzeby ginekologii i położnictwa. Oddział ginekologiczno-położniczo-neonatologiczny na ten czas faktycznie zostanie czasowo przeniesiony do sąsiedniego budynku. Cała kadra, tak medyczna, jak i personel pomocniczy otrzymała gwarancję zatrudnienia na dotychczasowych warunkach po przejęciu oddziału.

Cieszę się, że sprawa się rozwiązała pomyślnie dla wszystkich stron. Dziękuję dyrekcji szpitala, że w tak dla nich trudnym okresie znalazła czas na spotkanie i trzymam kciuki za nową-starą porodówkę w Chorzowie.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-30 19:46:07

Jak zostać bohaterem, którego czci Wojsko Polskie? Trzeba zadbać o to, żeby od

Maciej Konieczny:

Jak zostać bohaterem, którego czci Wojsko Polskie? Trzeba zadbać o to, żeby oddział zamordował kobietę w ciąży. Nie zaszkodzi też zabijanie dzieci. Dobrze widziane – podpalanie cywilów żywcem. Oczywiście pod warunkiem, że nie byli katolikami.

Takie wnioski można wysnuć z odpowiedzi, jaką otrzymałem od Ministerstwa Obrony Narodowej. Napisałem do MON po zdumiewających informacjach, że kompania honorowa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej upamiętni Romualda Rajsa „Burego”. Do mojego biura poselskiego dotarł plan uroczystości, według którego 14 sierpnia 2021 roku Wojsko Polskie odda hołd człowiekowi odpowiedzialnemu za zbrodnie na ludności cywilnej.

Przypomnę – na początku 1946 r. oddział… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 19:00:43

Jak zostać bohaterem, którego czci Wojsko Polskie? Trzeba zadbać o to, żeby oddz

Maciej Konieczny:


Jak zostać bohaterem, którego czci Wojsko Polskie? Trzeba zadbać o to, żeby oddział zamordował kobietę w ciąży. Nie zaszkodzi też zabijanie dzieci. Dobrze widziane – podpalanie cywilów żywcem. Oczywiście pod warunkiem, że nie byli katolikami.

Takie wnioski można wysnuć z odpowiedzi, jaką otrzymałem od Ministerstwa Obrony Narodowej. Napisałem do MON po zdumiewających informacjach, że kompania honorowa 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej upamiętni Romualda Rajsa „Burego”. Do mojego biura poselskiego dotarł plan uroczystości, według którego 14 sierpnia 2021 roku Wojsko Polskie odda hołd człowiekowi odpowiedzialnemu za zbrodnie na ludności cywilnej.

Przypomnę – na początku 1946 r. oddział „Burego” dokonał licznych zbrodni w okolicach Bielska Podlaskiego. Bandyci, bo trudno tych ludzi nazwać inaczej, spalili zamieszkane przez prawosławnych wsie Zaleszany, Szpaki, Zanie i Końcowizna. Z ich rąk zginęło 79 osób, sami cywile, w tym kobiety i dzieci. Część ofiar zginęła podpalona żywcem. Innych zabijano, kiedy uciekali z płonących domów. Tych ludzi zamordowano tylko dlatego, że byli prawosławni. Nawet Instytut Pamięci Narodowej – instytucja, którą trudno oskarżać o lewicowe sympatie – w 2005 r. stwierdził, że zbrodnie oddziału „Burego” mają znamiona ludobójstwa.

Chciałem wierzyć, że zapowiedź udziału Wojska Polskiego w tym ponurym kulcie to pomyłka. Ale okazuje się, że zbrodnie „Burego” po prostu ministerstwu nie przeszkadzają. Pan minister Skurkiewicz raczył odpisać, że „zawsze popiera inicjatywy uhonorowania bohaterów walki o wolność i niepodległość” i dlatego udział kompanii honorowej we wspomnianych uroczystościach „uważa się za zasadny”. I tyle. Pan minister ani słowem nie odniósł się do zbrodni obciążających „Burego”. Najwyraźniej mordowanie prawosławnych dzieci jest „walką o wolność”.

Pan minister nie odpowiedział na pytanie, kto podjął decyzję o udziale kompanii honorowej w upamiętnieniu „Burego”, ani czy dowódca odpowiedzialny za mordy na kobietach i dzieciach powinien stanowić wzór dla polskiego żołnierza.

Uznając morderców dzieci za bohaterów, ministerstwo pluje w twarz rodzinom ofiar i wszystkim prawosławnym obywatelom Rzeczypospolitej. Oddawanie hołdu zbrodniarzom to hańba dla polskiego munduru. Do sierpnia zostało jeszcze trochę czasu. Wystarczająco dużo, żeby się z tej skandalicznej decyzji – i wypowiedzi – wycofać.

Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 14:02:21

Moja asystentka społeczna, Julia Anna Lauer, była jedną z inicjatorek interpel

Maciej Konieczny:

Moja asystentka społeczna, Julia Anna Lauer, była jedną z inicjatorek interpelacji Daria Gosek-Popiołek, Paulina Matysiak i moje do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sprawie planowanych niekorzystnych rozwiązań dla kadry dydaktycznej szkół muzycznych.

Presja ma sens!
Członkini naszego okręgu, Julia Anna Lauer, absolwentka katowickiej szkoły muzycznej, była jedną z osób, które zaalarmowały posłanki Paulina Matysiak, Daria Gosek-Popiołek i Maciej Konieczny o planowanych przez ministerstwo niekorzystnych zmianach dotyczących kwalifikacji nauczycieli szkół artystycznych.

Projekt rozporządzenia zakładał, że nauczyciele szkół artystycznych musieliby, niezależnie od ukończenia studiów na wyższej uczelni muzycznej, legitymować się dyplomem ukończenia szkoły muzycznej lub ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia. Było to bardzo krzywdzące rozwiązanie, bo odebrałoby prawo uprawiania zawodu wielu osobom już w nim pracującym, ponadto, oznaczałoby w praktyce degradację rangi dyplomu ukończenia studiów wyższych.
Parlamentarzyści Razem zwrócili się do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z interpelacją w tej sprawie. Kilka dni temu przyszła odpowiedź z Ministerstwa – zdecydowało się ono wycofać z proponowanych zmian pod wpływem uwag.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-29 07:00:56

Fundamentalistom na uczelni już dziękujemy. Uniwersytet Śląski postawił się Ordo Iuris

Maciej Konieczny:


Można? Można!
Wreszcie, po prawie trzech latach, zakończyło się postępowanie dyscyplinarne w sprawie wykładowczyni socjologii z UŚ, która podczas zajęć zamiast rzetelnej wiedzy naukowej przekazywała swoje uprzedzenia i promowała skrajnie konserwatywną wizję rodziny jako jedyną dopuszczalną.

W 2018 uczestnicy i uczestniczki wykładów, wówczas na II roku socjologii, zgłosili władzom uczelni niewłaściwie ich zdaniem zachowanie swojej wykładowczyni. Skargą miała zająć się uczelniana komisja dyscyplinarna, tymczasem studenci zdążyli skończyć obronić licencjaty, a rozstrzygnięcia nie było. Obrady komisji wielokrotnie odwoływano i przesuwano na kolejne terminy, często informując samych zainteresowanych dopiero w dniu rozprawy.
To jednak nie wszystko- do akcji wkroczyła także prokuratura, która na wniosek anonimowej osoby badała, czy nie doszło do sfabrykowania dowodów przeciwko wykładowczyni. Władze UŚ zwracały uwagę, że ingerencja prokuratury na etapie wewnątrzuczelnianej sprawy dyscyplinarnej to atak na zasadę autonomii uczelni.

Dzisiejszy wyrok – nagana dla wykładowczyni- zamykający tę sprawę, pokazuje, że opór ma sens. Prawo do wolności słowa to nie przyzwolenie na wygłaszanie krzywdzących, dyskryminujących poglądów jako prawdy naukowej, lecz także prawo do obrony przed nimi i uzasadnionej krytyki.
Studentki, studenci- gratuluję!

Fundamentalistom na uczelni już dziękujemy. Uniwersytet Śląski postawił się Ordo Iuris

Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 17:00:49

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pocho

Maciej Konieczny:

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pochodzi z zakładów pracy. Czy można było temu zapobiec? Tak. Proponowaliśmy dwukrotnie wprowadzenie ustawowej zasady, że na kwarantannie otrzymuje się 100 proc. pensji. O tym, dlaczego ta zasada zmniejszyłaby skalę epidemii, możecie przeczytać na Oko.press. Tekst wrzucam w komentarzu, zachęcam do lektury. Ale ja dzisiaj nie o tym.

Ludzie, którzy podejrzewają u siebie chorobę, powinni się badać i iść na zwolnienie lekarskie bez lęku, że stracą za to pracę. Tymczasem Poczta Polska wysłała W TRAKCIE PANDEMII pisma do chorych pracowników, którzy często korzystają ze zwolnień, w którym grozi im zwolnieniem z pracy (o… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 11:12:31

Marcelina Zawisza interweniuje w sprawie skandalicznych, antypracowniczych pra

Maciej Konieczny:

Marcelina Zawisza interweniuje w sprawie skandalicznych, antypracowniczych praktyk w Poczcie Polskiej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że połowa nowych zakażeń pochodzi z zakładów pracy. Czy można było temu zapobiec? Tak. Proponowaliśmy dwukrotnie wprowadzenie ustawowej zasady, że na kwarantannie otrzymuje się 100 proc. pensji. O tym, dlaczego ta zasada zmniejszyłaby skalę epidemii, możecie przeczytać na Oko.press. Tekst wrzucam w komentarzu, zachęcam do lektury. Ale ja dzisiaj nie o tym.

Ludzie, którzy podejrzewają u siebie chorobę, powinni się badać i iść na zwolnienie lekarskie bez lęku, że stracą za to pracę. Tymczasem Poczta Polska wysłała W TRAKCIE PANDEMII pisma do chorych pracowników, którzy często korzystają ze zwolnień, w którym grozi im zwolnieniem z pracy (o… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-03-26 09:27:09

Rządzący lubią opowiadać jak świetnie sobie radzą z pandemią. Niestety jeżeli sp

Maciej Konieczny:Rządzący lubią opowiadać jak świetnie sobie radzą z pandemią. Niestety jeżeli spojrzymy na najważniejszą statystykę, czyli statystykę nadmiarowych zgonów za zeszły rok, to okaże się, że nie tylko nie jest różowo, ale jest wręcz tragicznie. Jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie.

Jednocześnie ministrowie z PiS z taką rezygnacją niemalże, jakby mówili o wyrokach boskich, mówią o tym, że niestety Polska nie może nic zrobić z tym, że brakuje szczepionek i leków. Naprawdę, wielkie farmaceutyczne korporacje są z tego świata i są narzędzia, których rząd mógłby użyć do tego, żebyśmy produkowali te leki w Polsce. Jest przymusowa licencja. Polskie firmy farmaceutyczne mówią od dawna, że są w stanie produkować szczepionki w Polsce. Niestety rząd do tej pory bardzo niewiele w tej kwestii zrobił.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-24 16:05:14

Polki i Polacy pracują niemal najdłużej w Europie. Czas to zmienić! Pra

Maciej Konieczny:

Polki i Polacy pracują niemal najdłużej w Europie. Czas to zmienić!

Pracujmy mądrzej, nie ciężej. Pracownik wypoczęty jest bardziej produktywny. Dlatego skróćmy pracę do 7 godzin! To w programie mamy od początku. A teraz do tego samego wniosku co my doszła Hiszpania. Chętne firmy będą mogły wziąć tam udział w programie skrócenia czasu pracy do 32 godzin tygodniowo, przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń. Skrócenie czasu pracy przyniosło już pozytywne efekty w innych państwach. Po Hiszpanii czas na Polskę!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-23 14:34:55

Czy wiecie, że wśród osób, które zginęły w pracy, co czwarta pracowała bez umo

Maciej Konieczny:


Czy wiecie, że wśród osób, które zginęły w pracy, co czwarta pracowała bez umowy o pracę? O ofiarach chciwości pracodawców mówił wczoraj w Sejmie Adrian Zandberg.
Potrzebujemy solidarnego państwa z silną Państwową Inspekcją Pracy, a nie taniego państwa z tektury!

W Polsce zysk jest ciągle ważniejszy niż ludzkie życie i zdrowie. Żeby przyśpieszyć produkcję, zdejmuje się osłony z niebezpiecznych części, demontuje się wyłączniki bezpieczeństwa, przecina się przewody, wiąże części maszyny drutem. Wszystko po to, żeby nie zatrzymywać produkcji. Żeby zwiększyć zysk. Za wszelka cenę. A ta cena to ludzkie życie.

Wśród osób, które zginęły w pracy, co czwarta nie miała umowy o pracę. Ofiary chciwości pracowały na śmieciówkach: na zleceniach, na umowach o dzieło czy na fikcyjnym samozatrudnieniu. Bo wbrew temu, co się wydaje części posłów na tej sali, pracownik na śmieciówce to nie tylko student, dorabiający w kawiarni do stypendium. Wśród ofiar wypadków, które były zatrudnione na śmieciówkach, najwięcej pracowało w przemyśle i na budowach.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-18 12:03:59

Dziś nietypowo, bo we wtorek, zaczyna się kolejne, już 27 posiedzenie IX kadencj

Maciej Konieczny:


Dziś nietypowo, bo we wtorek, zaczyna się kolejne, już 27 posiedzenie IX kadencji Sejmu. Będziemy się na nim zajmować m. in. kwestiami energetyki, a moje klubowe i partyjne koleżanki Marcelina Zawisza i Magdalena Biejat odniosą się do sprawozdania Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 r.

Tymczasem w ostatnich dniach wiele się działo w regionie.
❗ W ramach kontroli poselskiej w śląskim oddziale NFZ interweniowałem w sprawie dostępności świadczeń stomatologicznych w ramach kontraktu z NFZ podczas pandemii, w tym całodobowej pomocy stomatologicznej w sytuacjach nagłych,
❗ Napisałem do prezydenta Chorzowa w sprawie porodówki prowadzonej przez zewnętrzny podmiot, który nagle wycofał się na 3 miesiące przed planowanym terminem i kilkadziesiąt osób może zostać bez pracy, a mieszkanki Chorzowa bez oddziału położniczego w mieście,
❗ Z niepokojem śledzę temat Panteonu Górnośląskiego – rok temu, podczas konferencji prasowej pod katedrą mówiliśmy o wątpliwościach dotyczących jego lokalizacji i charakteru. Nic się od tego czasu nie zmieniło, poza tym, że katedra, która stała się centralnym punktem jesiennych protestów przeciwko wyrokowi TK wydaje się być najmniej odpowiednim miejscem do upamiętnienia wybitnych Ślązaków, a zwłaszcza Ślązaczek,
❗ Dowiedziałem się, że w Polskiej Grupie Górniczej – największym w UE przedsiębiorstwie górniczym- nie wykupiono ubezpieczenia OC wypadkowego dla pracowników. Będę się domagał wyjaśnień w tej sprawie.
❗ Rozesłałem do lokalnych samorządowców, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych list w sprawie konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. Czekam na odpowiedzi do 26 marca.
❗ Pomagamy mieszkańcom w sprawach pracowniczych i mieszkaniowych.

Dzieje się coś, co wymaga interwencji posła? Napisz do nas!
Potrzebujesz pomocy prawnej? Przyjdź na dyżur prawnika – w tym tygodniu w czwartek w godzinach 15 -19.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-16 09:00:01

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tydzień temu wydało dokument, z

Maciej Konieczny:


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tydzień temu wydało dokument, z którego wynika, że ustanowienie nowego języka regionalnego może zagrażać polszczyźnie. Od dłuższego czasu- ciągle bezskutecznie, z rzucanymi pod nogi kłodami- o taki status starają się język śląski/godka śląska oraz wilamowicki (wymysiöeryś).

Co daje status języka regionalnego? Nazwy miast i ulic byłyby zapisywane w dwóch językach, a sam język byłby nauczany w szkole. Obecnie taki status w Polsce ma wyłącznie język kaszubski. Tymczasem po śląsku w Polsce mówi ponad pół miliona osób! To drugi najpopularniejszy język mniejszościowy w kraju, w niczym nie gorszy od kaszubskiego ani polskiego.

1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny. Pamiętajmy, że mamy prawo zadeklarować używanie języka śląskiego/godki śląskiej!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-15 07:00:01

Konieczny: Zlikwidować liniowy PIT dla przedsiębiorców

Maciej Konieczny:


Mamy system podatkowy, w którym ci, którzy zarabiają więcej płacą mniejsze podatki. Podniesienie kwoty wolnej to tylko jeden z elementów, które składają się na sprawiedliwy system podatkowy. Potrzebujemy progresywnego systemu podatkowego, opodatkowania wielkich korporacji i biznesu oraz likwidacji liniowego podatku PIT dla przedsiębiorców.

Konieczny: Zlikwidować liniowy PIT dla przedsiębiorców

Źródło
Opublikowano: 2021-03-09 10:57:21

Zamiast kwiatów życzę wszystkim kobietom równości w życiu społecznym, politycz

Maciej Konieczny:

Zamiast kwiatów życzę wszystkim kobietom równości w życiu społecznym, politycznym , zawodowym i prywatnym.

♀️ W Polsce mamy prawie całkowity zakaz aborcji. Kobiety są zmuszane do urodzenia ciężko upośledzonego płodu i zmuszane są do patrzenia, jak to dziecko umiera w męczarniach;
♀️ Mamy najgorszy dostęp do antykoncepcji w całej Unii Europejskiej;

♀️ Mamy utrudniony dostęp do antykoncepcji awaryjnej;
♀️ Zabiegi in vitro nie są refundowane przez NFZ i są horrendalnie drogie;
♀️ Każdego roku w Polsce w wyniku przemocy domowej ginie od 400 do 500 kobiet;
♀️ 94 proc. zgwałconych lub molestowanych osób nie zgłasza sprawy organom ścigania. 67 proc. spraw dotyczących gwałtów rozpatrywanych przez prokuratury nie trafia w ogóle do sądów;
♀️ 88 proc. kobiet w Polsce doświadczyło molestowania seksualnego;
♀️ 23 proc. kobiet doświadczyło próby gwałtu;
♀️ Podwiązanie jajowodów jest w Polsce nielegalne. A wazektomia? Całkowicie legalna;
♀️ Ściągalność alimentów nie przekracza 20 proc. 94 proc. dłużników to mężczyźni;
♀️ Kobiety to blisko 52 proc. populacji w Polsce. W Sejmie tylko 28 proc. mandatów pełnią posłanki.
ZAMIAST KWIATÓW
PEŁNIĘ PRAW!
#DzieńKobiet #8MDzieńKobiet,8M

Źródło
Opublikowano: 2021-03-08 09:06:31

Dziś wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do tragicznego wypadku na pozio

Maciej Konieczny:


Dziś wieczorem w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do tragicznego wypadku na poziomie 665, w którym życie straciło dwóch górników, a kolejnych dwóch zostało rannych. Składam serdeczne wyrazy współczucia rodzinom, najbliższym i przyjaciołom Zmarłych.

Dziękuję ratownikom z Kopalni Mysłowice-Wesoła, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie za udział w akcji ratunkowej.


Źródło
Opublikowano: 2021-03-04 22:48:26

Poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski pomimo młodego wieku raczył podzieli

Maciej Konieczny:

Poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski pomimo młodego wieku raczył podzielić się nad wyraz dziaderską opinią, że młodzi to dzisiaj zamiast iść do roboty i wyprowadzić się od rodziców wolą oglądać Netflixa i machać tęczową flagą.

Studenci do nauki, pisarze do piór, a młodzi na śmieciówki, tak brzmi nowa mantra prawicowych jastrzębi. Jak młodzi porobią dwanaście godzin na umowie o dzieło to im się odechce demonstrowania. Tego samego dnia Robert Anacki z Porozumienia wygłasza w telewizji peany na cześć umów śmieciowych pouczając widzów, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Zjednoczona Prawica prześciga swoich liberalnych poprzedników w pogardliwych połajankach. Duch prezydenta Komorowskiego… More

Maciej Konieczny, profile pictureMay be a cartoon of 1 person and text that says 'Młodzi nie chcą się wyprowadzać z domu! Pis Symaledoft Solidarna Polska SB od Zakaz Netflixa? P Porozumienie Więcej Å›mieciówek? Stabilna praca idostępne mieszkania? Solidarna Polska P Porozumienie LEWICA razem Maciej Konieczny Poseł na Sejm RP'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 11:43:40

Wczoraj, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wart

Maciej Konieczny:

Wczoraj, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Warto przypomnieć, że podczas spisu powszechnego w 2011 roku ponad pół miliona osób zadeklarowało, że używa języka śląskiego w domu, co czyni go drugim – po polskim – najczęściej używanym językiem w Polsce!

Partia Razem/Lewica Razem od samego początku, tj. od kongresu założycielskiego wiosna 2015 r. postuluje nadanie etnolektowi śląskiemu statusu języka regionalnego. I choć w środowiskach językoznawczych nie ma zgody co do statusu godki/mowy śląskiej, uważamy, że decydujące znaczenie powinny być kryteria pozajęzykowe, przede wszystkim wola jej użytkowników.

Już za półtora miesiąca kolejny spis powszechny. Pamiętajcie, że macie prawo zadeklarować taką narodowość/etniczność, z jaką się utożsamiacie i taki język, jakim faktycznie posługujecie się w domu.

Maciej Konieczny, profile pictureMay be an image of outdoors and text that says 'LEWICA razem MIĘDZYŃARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO Maciej Konieczny Poseł na Sejm RP'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 10:05:09

Prawdopodobnie najlepsza konwencja polskiej lewicy jaką kiedykolwiek widzieliś

Maciej Konieczny:


Prawdopodobnie najlepsza konwencja polskiej lewicy jaką kiedykolwiek widzieliście. Całość w wykonaniu młodzieżówek. To koniecznie trzeba zobaczyć.

Młodzi Razem, Czerwona Młodzież PPS, FMS i Młoda Lewica gratulacje. To było niesamowite

Przyszłość Jest Teraz!

#PrzyszłośćJestTeraz – Konwencja #Lewica poświęcona młodym!

#ZrobimyToLepiejPrzyszłośćJestTeraz,Lewica,ZrobimyToLepiej

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 12:12:08

Dzisiejszy poranek spędziłem, zdalnie co prawda, w studiu Telewizja Regionalna

Maciej Konieczny:


Dzisiejszy poranek spędziłem, zdalnie co prawda, w studiu Telewizja Regionalna TVT.

Rozmawialiśmy o zmianie zdania PO w sprawie praw kobiet, o tym, co nas na opozycji łączy, a co dzieli oraz o niewydolności rządowego programu szczepień.

nagranie całej rozmowy możecie obejrzeć poniżej, do czego oczywiście serdecznie zachęcam

Debata Tygodnia w Telewizji TVT. Naszymi gości są Wojciech Saluga (PO) i Maciej Konieczny (Lewica). Rozmawiamy m.in. o przerywaniu ciąży, prawach kobiet, Koalicji 276 i buncie przedsiębiorców.

#DebataTygodnia #TelewizjaTVTDebataTygodnia,TelewizjaTVT

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 15:12:02