Chcesz nowoczesnego, świeckiego państwa dla wszystkich? Wspieraj partię Razem.

Maciej Konieczny:

Chcesz nowoczesnego, świeckiego państwa dla wszystkich? Wspieraj partię Razem.

Dla równości, dla praw kobiet, dla klimatu, dla pracowników, uchodźców i ochrony zdrowia. Długo można wymieniać pola, na których toczymy walki z panoszącą się, często fanatyczną prawicą. Obserwując nasze kanały społecznościowe wiesz, że udało nam się obronić ludzką godność wiele razy! 🎅🎅🎅
Wesprzyj w ten wyjątkowy, mikołajkowy dzień nasze kolejne działania!
🎄🎄🎄 https://wesprzyj.partiarazem.pl/ 🎄🎄🎄


Źródło
Opublikowano: 2021-12-06 17:03:24

Wczoraj z Marta Stożek wsparliśmy protest w Kauflandzie. Nie ma zgody na prześla

Maciej Konieczny:


Wczoraj z Marta Stożek wsparliśmy protest w Kauflandzie. Nie ma zgody na prześladowania i zwalnianie związkowczyń i związkowców!

Protest pracowników Kaufland.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-06 13:56:38

Dziś obchodzimy Dzień Górnika. Również w tym roku, podobnie, jak rok temu na Ślą

Maciej Konieczny:


Dziś obchodzimy Dzień Górnika. Również w tym roku, podobnie, jak rok temu na Śląsku nie ma hucznych obchodów Barbórki z powodu wciąż trwającej pandemii. Ale nie tylko pandemia kładzie się cieniem nad branżą górnicza, lecz i jej niepewna przyszłość.

Odejście od paliw kopalnych, w tym węgla, jest nieuniknione i wydarzy się w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat- także w Polsce, także, choć może się to wydawać niewyobrażalne, na Śląsku. W polskim miksie energetycznym węgiel nadal dominuje jako surowiec i odejście od niego musi odbyć się stopniowo, solidarnie i odpowiedzialnie i przy uwzględnieniu potrzeb wszystkich grup społecznych i zawodowych związanych bezpośrednio lub pośrednio z górnictwem. Konieczna jest sprawiedliwa transformacja, stopniowe wygaszanie wydobycia, i gwarancje stworzenia na Śląsku równie dobrej jakości miejsca pracy, jak te w górnictwie. Niestety, rządzący wciąż nie mają dobrego planu dekarbonizacji polskiej enrgetyki. Zupełnie nikomu niepotrzebna, szkodliwa wojna rządu Mateusza Morawieckiego z Unią Europejską grozi wstrzymaniem środków pozwalających na przeprowadzenie transformacji w możliwie najmniej bolesny dla regionu sposób.

Jako Lewica Razem opowiadamy się za zieloną transformacją energetyczną z jak największym wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz energii atomowej. Taka modernizacja energetyki może być dla Śląska jako regionu szansą na rozwój rodzimych, innowacyjnych technologii i zachowanie wewnątrz naszej gospodarki ogromnych środków finansowych, które tracimy, importując z zagranicy paliwa kopalne. Nie możemy dać się skłócić i wmówić sobie, że trzeba wybierać pomiędzy ochroną interesów pracowników i walką ze zmianami klimatycznymi.

Dlatego w dniu górniczego święta chciałbym wam życzyć dalszej odwagi i determinacji w walce o swoje prawa, przyszłość waszych rodzin i całej górniczej społeczności. Środowiskom górniczym zawdzięczamy piękny, budujący wzór etosu pracy i wspólnoty. Od lat patrzę na Waszą umiejętność walki o prawa pracownicze – życzę Wam, by Wasza walka zawsze spotykała się z solidarnością ze strony reszty społeczeństwa! Dziś tradycyjne życzenie tylu wyjazdów, ilu zjazdów nabiera szczególnego znaczenia- w kopalni Bielszowice trwają poszukiwania dwóch górników. Wszyscy trzymamy za nich kciuki.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-04 13:39:31

Po wtorkowej konferencji prasowej, podczas której związkowcy z Amazona, mBanku,

Maciej Konieczny:


Po wtorkowej konferencji prasowej, podczas której związkowcy z Amazona, mBanku, Netii, Genpactu opowiadali o represjach, jakie ich spotkały za działalność związkową dostaję od Was dużo pytań, jak można ich wesprzeć.

Najlepszym wsparciem będzie zapisanie się do związku zawodowego, organizowanie kolegów i koleżanek z pracy i solidarna walka o poprawę warunków zatrudnienia w Polsce.

Ale w tej chwili Magdę Malinowską i Mariusza Ławnika, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie przez pracodawców warto też wesprzeć finansowo. stracili źródła utrzymania, a czeka ich sądowa długa walka o przywrócenie do pracy. Serdecznie zachęcam do wpłat!

Linki do zbiórek Magdy i Mariusza znajdziecie w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-03 16:54:39

W ostatnim czasie doszło do głośnych przykładów zwolnień dyscyplinarnych liderów

Maciej Konieczny:W ostatnim czasie doszło do głośnych przykładów zwolnień dyscyplinarnych liderów i liderek związkowych. Zwolnienia Magdaleny Malinowskiej z Amazona i Mariusza Ławnika z mBanku były w oczywisty sposób bezprawne i są kolejnym przykładem antyzwiązkowych represji. Historie Magdaleny i Mariusza to nie są odosobnione przypadki. W Polsce od lat można bezprawnie i bezkarnie łamać prawa pracownicze i utrudniać działalność związkową.

W 2017 w pracownicy Kauflandu dołączyli do Międzyzakładowej Organizacji Wolnego Związku Zawodowego Jedność Pracownicza. Odpowiedź pracodawcy była błyskawiczna. Dyscyplinarnie zwolniono dwóch związkowców, w tym wiceprzewodniczącego związku Przemysława Krajdę. Mimo, że Krajda podlegał ochronie związkowej, zwolniono go bez konsultacji ze związkiem zawodowym, co było rażącym naruszeniem ustawy o związkach zawodowych. Procesy o przywrócenie do pracy trwały 5 lat. Ostatecznie zakończyły się w Sądzie Najwyższym skazaniem jednego z członków zarządu Kauflandu za rażące naruszenie prawa pracy. Sąd nakazał też przywrócenie zwolnionych związkowców do pracy.

Związkowcy alarmują, że praca w Kauflandzie jest pracą ponad siły
Pracowników straszy się, że albo rozwiążą umowę za porozumieniem stron albo zostaną zwolnieni dyscyplinarnie, mimo że do zwolnienia dyscyplinarnego nie ma żadnych podstaw. Zdaniem związków zawodowych mobbing w Kauflandzie jest powszechny, a pracodawca nie próbuje mu przeciwdziałać. Związki zawodowe przedstawiały tę sprawę zarządowi kauflandu, ale ten od miesięcy nie znalazł czasu na spotkanie
Mimo bardzo ciężkiej pracy, pensje są niskie i tylko nieznacznie przekraczają pensję minimalną. W tej chwili w Kauflandzie trwa spór zbiorowy i referendum strajkowe, pracownicy domagają się podwyżek i realnej walki z mobbingiem.

Ponieważ zarząd Kauflandu lekceważy stronę społeczną, w związku z czym 6 grudnia, w najbliższy poniedziałek zdesperowani związkowcy organizują pod wrocławską siedzibą firmy protest. Chciałbym w tym miejscu zapewnić związkowców o moim wsparciu i solidarności, będę obecny na poniedziałkowym proteście, żeby wesprzeć ich osobiście.

Państwo polskie chroni związki zawodowe tylko teoretycznie. przepisy są martwe, a wielkie korporacje bezkarnie łamią prawo pracy. Najwyższy czas, żeby państwo polskie stanęło jednoznacznie po stronie prześladowanych związkowców i pracowników!


Źródło
Opublikowano: 2021-12-03 13:33:06

Wczoraj w Sejmie upomniałem się o podwyżki dla osób zatrudnionych na stanowiskac

Maciej Konieczny:Wczoraj w Sejmie upomniałem się o podwyżki dla osób zatrudnionych na stanowiskach cywilnych w policji. 25 tysięcy osób pracuje razem z funkcjonariuszami i funkcjonariuszkami w tych samych komendach i komisariatach otrzymując mniejsze wynagrodzenie. Pracownicy cywilni dbają o sprawne funkcjonowanie Polskiej Policji, wykonując bardzo odpowiedzialne zadania, wymagające dużej wiedzy i umiejętności, za niemal głodowe pensje. Od lat pomijano ich w podwyżkach, a od stycznia przyszłego roku znaczna część pracowników cywilnych Policji będzie otrzymywać minimalne wynagrodzenie.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-02 13:33:53

Posłuchajcie wczorajszego wystąpienia Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, któr

Maciej Konieczny:


Posłuchajcie wczorajszego wystąpienia Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP, która rozprawia się z antykobiecymi fantazjami prawicowych fanatyków.

Jest marzec 1998 roku, mam 21 lat i mieszkam w dużym mieście w centralnej Polsce. Moja koleżanka Agata, 25 latka, zostaje zgwałcona przez lekarza, do którego trafia na wizytę. Boi się poinformować organy ścigania. Po czasie odkrywa, że jest w 8 tygodniu ciąży. W gazecie znajduje ogłoszenie, prosi mnie o pomoc i wsparcie, a ja nie umiem i nie chce jej odmówić.

Na aborcję do obskurnego gabinetu w piwnicy domku jednorodzinnego jedziemy taksówką. Kilka tysięcy złotych zebrane od najbliższych koleżanek zostawiamy w szarej kopercie na stoliku. Z zabiegu wracamy tramwajem. Nigdy nikomu nie mówimy o tym, co się wtedy stało.

Ta historia wydarzyła się dlatego, że w 1997 roku Trybunał… WięcejŹródło
Opublikowano: 2021-12-01 23:31:52

Poświęćcie proszę kilka minut i posłuchajcie historii prześladowanych związkowcó

Maciej Konieczny:Poświęćcie proszę kilka minut i posłuchajcie historii prześladowanych związkowców i związkowczyń. A potem zastanówcie się, czy w państwie prawa może być miejsce na takie sytuacje.

Wczoraj na konferencji ze wziąkowcami mówiliśmy głośno i jednym głosem: dość antyzwiązkowych represji!

Będziemy walczyć o każdą osobę bezprawnie zwolnioną dyscyplinarnie, o każdą osobę szykanowaną za działalność związkową. To dzięki związkom zawodowym mamy 8-godziny dzień pracy, płatne urlopy i ubezpieczenia. Zrzeszanie się w związki zawodowe to najskuteczniejszy sposób wlaki o lepsze płace i godne warunki pracy. Korporacje doskonale to wiedzą, dlatego tak zaciekle zwalczają ruch związkowy.

Czas na silne związki zawodowe! Czas na realną ochronę przed bezprawnymi represjami!


Źródło
Opublikowano: 2021-12-01 20:07:18

W Polsce na Covid umiera najwięcej osób w Unii Europejskiej. Rząd zamiast coś z

Maciej Konieczny:


W Polsce na Covid umiera najwięcej osób w Unii Europejskiej. Rząd zamiast coś z tym zrobić, tchórzy przed antyszczepionkowcami.

Zandberg ostro o antyszczepionkowcach, szurach i foliarzach przed którymi klęka rząd PiS składając na ołtarzu sondaży ofiary z ludzi.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-01 14:47:49

Po miesiącach opowiadania głupot o tym, że każdy, kto nie popiera nieskutecznych

Maciej Konieczny:Po miesiącach opowiadania głupot o tym, że każdy, kto nie popiera nieskutecznych i nieludzkich działań rządu na granicy jest zdrajcą, sojusznikiem Łukaszenki itd., premier Morawiecki zdecydował się w poniedziałek niepsodziewanie na rozmowę z opozycją.

Zgadzam się z premierem Morawieckim, że sytuacja międzynrodowa jest poważna, zwłaszcza w kontekście agresywnych zachowań Rosji wobec Ukrainy. Niezależna Ukraina to jest Polska racja stanu i dobrze, że mówimy w tej sprawie jednym głosem.

Siłą, która może się przeciwstawić agresywnej putinowskiej Rosji jest solidarnie działająca Unia Europejska. Niestety zamiast prowadzić rozmowy i przygotowywac się na możliwe scenariusz wydarzeń, rząd PiS uwikłał się w jakieś kretyńskie wojenki z Unią, z których nie chce się wycofać.

Bezpieczna Polska to Polska będąca istotną częścią silnej i solidarnej Europy. Najwyższy czas, żeby do PiSu to dotarło.


Źródło
Opublikowano: 2021-12-01 12:58:54

Konstytucja gwarantuje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ustawy ch

Maciej Konieczny:


Konstytucja gwarantuje prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych. Ustawy chronią związkowców przed represjami ze strony pracodawców. Część z nich jest prawnie chroniona i nie można ich zwolnić bez zgody związku zawodowego.

Tyle teoria. Praktyka jest taka, że te przepisy są martwe. Korporacje mogą bezkarnie zwalczać związki zawodowe, zwalniać dyscyplinarnie ich liderów i liderki i zastraszać pracowników. Firmy doskonale wiedzą, że poszkodowane osoby będą musiały szukać sprawiedliwości w sądach pracy, które działają bardzo wolno. Wolą pozbyć się liderów czy liderek związkowych, zastraszyć pozostałe osoby i po dwóch, trzech latach zapłacić odszkodowanie, niż wejść w dialog z pracownikami i wysłuchać ich postulatów.

W ostatnich tygodniach mieliśmy prawdziwą falę antyzwiązkowych represji.
✊ Magdalena Malinowska z OZZ Inicjatywa Pracownicza została zwolniona dyscyplinarnie z Amazona, bo chciała wyjaśnić śmierć swojego kolegi, który zmarł w pracy.
✊ Mariusz Ławnik został zwolniony dyscyplinarnie, bo poinformował kolegów i koleżanki o tym, że założył Związek Zawodowy Pracowników mBanku.
✊ Karol Dwornik z “Solidarności” został zwolniony za działalność związkową w firmie Genpact.
✊ Dorocie Olszewskiej-Sioma, nauczycielce z Inicjatywy Pracowniczej zawieszono na pół roku prawo do wykonywania zawodu, bo przeprowadziła z uczniami szkoły podstawowej lekcję o depresji.
✊ Marcin Habera został zwolniony z Netii za założenie Związku Zawodowego Pracowników Korporacji. Te sytuacje łączy to, że te represje są w oczywisty sposób bezprawne.

Dzisiaj w Sejmie wspólnie ze związkowcami powiedzieliśmy jasno: dość bezczelnego łamania prawa! Składamy zawiadomienie do prokuratury przeciwko Amazonowi. Zaproponujemy też zmiany prawne. Osoba objęta ochroną związkową będzie mogła być zwolniona dyscyplinarnie tylko wtedy, kiedy pracodawca przed sądem dowiedzie, że nie wypełniała swoich obowiązków. Pracownik jest słabszą stroną stosunku pracy i prawo powinno go realnie chronić przed represjami

W Polsce prawo jest słabe wobec silnych i silne wobec słabych. Najwyższy czas to zmienić. Silne związki zawodowe, to najlepsza gwarancja przestrzegania praw pracowniczych i godnych warunków pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-30 15:04:32

Kolejna grupa pracowników budżetówki upomina się o swój los, tym razem osoby za

Maciej Konieczny:


Kolejna grupa pracowników budżetówki upomina się o swój los, tym razem osoby zatrudnione na stanowiskach cywilnych w Policji: księgowi, kadrowe, informatycy, pracownicy sekretariatów.

25 tysięcy pracownic i pracowników cywilnych Policji pracuje w tych samych komendach i komisariatach, co policjanci za, bywa, kilkakrotnie mniejsze wynagrodzenie; są to jedne z najgorzej wynagradzanych grup w sferze budżetowej. Dbają o sprawne funkcjonowanie Polskiej Policji, wykonując bardzo odpowiedzialne zadania, wymagające dużej wiedzy i umiejętności, za głodowa pensję. Od lat pomijano ich w podwyżkach. Od stycznia przyszłego roku znaczna część pracowników cywilnych Policji będzie otrzymywać minimalne wynagrodzenie.

W zeszłym tygodniu spotkałem się z przedstawicielkami Związku Zawodowego Pracowników Policji. Zwracały uwagę na niskie pensje i brak chętnych do pracy. Patrząc na ogłoszenia o pracę zamieszczane przez policję, które mi pokazywały, trudno się dziwić, że brakuje chętnych. Pensje proponowane pracownikom cywilnym Policji są skandalicznie niskie. Osoby, z którymi miałem okazję rozmawiać, gorzko komentują swoje położenie: ustawa o policji z 1990 roku reguluje status funkcjonariusza Policji, psa policyjnego, a nawet konia policyjnego. Wiecie o kim w ustawie nie ma ani słowa? O pracownikach cywilnych policji. Trudno się dziwić w tej sytuacji ich frustracji.

Tanie państwo, państwo oszczędzające na pracownikach administracji i obsługi, to państwo z kartonu, niesprawne. Oszczędności na osobach pracujących w budżetówce są tak naprawdę pozorne. Płacimy za nie my jako społeczeństwo, narzekając na przeciągające się procedury, długie terminy oczekiwania. Osoby wspierające pracę Policji, bez których ta nie mogłaby wykonywać swoich codziennych zadań, muszą otrzymywać godne wynagrodzenia, a nie głodowe pensje. Dlatego na najbliższym posiedzeniu Sejmu poprę zgłoszoną przez klub Lewicy poprawkę do budżetu przyznającą tej grupie zawodowej podwyżkę.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-27 17:13:54

Konferencja prasowa w sprawie nocnej napaści na Jakuba Sypiańskiego

Maciej Konieczny:


Konferencja prasowa w sprawie nocnej napaści na Jakuba Sypiańskiego


Źródło
Opublikowano: 2021-11-26 15:41:14

Dziś w nocy Jakub Sypiański, działacz partii Razem, tłumacz języka arabskiego, a

Maciej Konieczny:


Dziś w nocy Jakub Sypiański, działacz partii Razem, tłumacz języka arabskiego, aktywista Grupa Granica, który od wielu tygodni niesie pomoc potrzebującym na granicy został w okolicach Hajnówki napadnięty przez uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nieoznakowany samochód zatrzymał Jakuba w nocy. Uzbrojeni, umundurowani mężczyźni, jak się później okazało żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, próbowali go siłą wywlec z pojazdu za nogi. Zachowywali się agresywnie i wulgarnie. Zabrali mu kluczyki. Szczęśliwie napastnikom nie udało się odpiąć pasów i Jakub w samochodzie doczekał przyjazdu Straży Granicznej oraz wolontariuszy Grupy Granica. Zarówno obecna na miejscu Straż Graniczna jak i Policja odmówiły przyjęcia zgłoszenia przestępstwa.

Ataki na osoby niosące pomoc humanitarną są niedopuszczalne. Skandaliczna napaść z udziałem żołnierzy WOT musi spotkać się ze stanowczą odpowiedzią. Warto przypomnieć, że żołnierze WOT poza strefą stanu wyjątkowego nie mają uprawnień do zatrzymywania, przeszukania ani tym bardziej używania środków przymusu bezpośredniego. Państwo polskie nie może tolerować bezprawia w swoich szeregach, a polscy obywatele nie mogą padać ofiarą bandyckich napaści ze strony mundurowych.

Sprawa zostanie zgłoszona na Policję raz jeszcze. Osobiście będę domagał się wyjaśnień od Policji, Straży Granicznej, odpowiednich ministerstw. Jeżeli działania państwa polskiego na granicy są w choć połowie tak profesjonalne jak opowiadają o tym premier Morawiecki, ministrowie Kamiński i Błaszczak to z pewnością uda się znaleźć i ukarać winnych. Każdy inny scenariusz oznaczał będzie, że na granicy panuje chaos i bezprawie. To byłaby bardzo zła wiadomość dla Polski.

Więcej informacji przekażemy podczas konferencji prasowej Grupy Granica dziś o godz. 15:30 przed posterunkiem policji w Michałowie (ul. Białostocka 30A).

Źródło
Opublikowano: 2021-11-26 13:24:09

Kolejna firma zwalania przewodniczącego związku zawodowego!

Maciej Konieczny:


Kolejna firma zwalania przewodniczącego związku zawodowego!

Kilka dni temu mBank dyscyplinarnie zwolnił za “ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych” Mariusza Ławnika, przewodniczącego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników mBank SA. W jaki sposób Ławnik ciężko naruszył swoje obowiązki? Dokonał kradzieży? Przyszedł pijany do pracy? Zaatakował klienta? Nic z tych rzeczy. “Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych” polegało na… poinformowaniu kolegów i koleżanek z pracy o powstaniu w mBanku związku zawodowego.

Żeby zwolnić przewodniczącego związku, zgodnie z prawem, potrzebna jest zgoda związku zawodowego oraz rady pracowników. I związek i rada stanowczo sprzeciwiły się zwolnieniu Ławnika. To powinno zakończyć sprawę, ale nie zakończyło. Bank po prostu zignorował ich stanowisko i wręczył przewodniczącemu związku dyscyplinarkę, mimo że zgodnie z prawem nie mógł tego zrobić.

Represje za działalność związkową są Polsce do tego stopnia normą, że nawet rozpoznawalny, poważny bank nie boi się tego zrobić. Tym bardziej warto skandal nagłaśniać. Mbank zasłużył na potężny kryzys wizerunkowy. Zwalnianie związkowców pod byle pretekstem to zwykła dzicz, a nie poważna działalność.

Przykład Mariusza Ławnika i mBanku, to kolejny po Marcinie Haberze z Netii, Magdalenie Malinowskiej z Amazona czy też działaczy Solidarności w Genpact przykład antyzwiązkowych represji. Mimo, że prawo chroni związkowców, wielkie korporacje nic sobie z tego nie robią. Bo co mają do stracenia? Jeżeli przegrają sprawę w sądzie, to w najgorszym wypadku po latach będą zmuszeni przywrócić związkowca do pracy. W najlepszym uda im się zastraszyć i stłamsić ruch związkowy.

We wtorek spotkam się w Sejmie ze związkowcami i związkowczyniami, którzy pod różnym pretekstem zostali zwolnieni za korzystanie ze swoich konstytucyjnych praw. Wspólnie przedstawimy pomysły, jak skuteczniej chronić związki zawodowe i pociągać korporacje do odpowiedzialności za łamanie prawa pracy.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-26 12:10:47

Nie ma żadnych wątpliwości, że szczepienia ratują życie. Dzięki nim udało się wy

Maciej Konieczny:


Nie ma żadnych wątpliwości, że szczepienia ratują życie. Dzięki nim udało się wyeliminować polio i ospę prawdziwą, teraz możemy odesłać na śmietnik historii także COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej to nastąpi. Dzięki szczepieniom zmniejszymy liczbę hospitalizacji i zgonów.
Dlatego, jako Lewica Razem, postulujemy:
– jak najszybsze wprowadzenie OBOWIĄZKOWYCH szczepień przeciwko COVID–19*,
– ograniczenia dla osób niezaszczepionych,
– częste testy dla pracujących w ochronie zdrowia, edukacji, komunikacji zbiorowej, czy pomocy społecznej,
– wprowadzenie zakazu promocji postaw antyszczepionkowych i niebezpiecznych terapii nieznajdujących oparcia w dowodach naukowych.
(*za wyjątkiem osób, których stan zdrowia nie pozwala na szczepienia)
Szczepienia to zdrowie, szczepienia to życie!
#SzczepimySię


Źródło
Opublikowano: 2021-11-25 11:26:29

Oglądaliście Squid Game? Ministrowie Ziobro i Woś najwyraźniej tak, bo ewidentni

Maciej Konieczny:


Oglądaliście Squid Game? Ministrowie Ziobro i Woś najwyraźniej tak, bo ewidentnie postanowili się zainspirować serialem przy tworzeniu regulaminu nagród dla pracowników sądów. Można liczyć na całkiem niezłe nagrody za październik, o ile tylko nie wzięło się w tym okresie ani jednego dnia chorobowego. Jeżeli zachorowałaś, źle się poczułaś, nie chciałaś ryzykować zarażeniem współpracowników w środku panemii – zostajesz wyeliminowana. Wziąłeś jeden dzień urlopu na żądanie albo zdecydowałeś się oddać krew – zostajesz wyeliminowany. Nagroda dzielona jest pomiędzy pozostałych pracowników. Nic dziwnego, że przy tak restrykcyjnych kryteriach w niektórych sądach nagrody rzędu kilkunastu tysięcy złotych trafiają do pojedynczych osób. Reszta nie dostaje nic.

Czy ktoś w ministerstwie kompletnie oszalał? Niestety nie. W ten sposób minister Woś próbuje zemścić się na pracownikach, którzy w ramach protestu przeciwko mobbingowi i niskim płacom masowo szli na L4. Pracownicy zdecydowali się na tą formę sprzeciwu po tym jak wielomiesięczne protesty przed sądami nie przyniosły skutku, a Ministerstwo Sprawiedliwości pozostawało głuche na żądania związków zawodowych. W odpowiedzi minister Woś postanowił nie brać jeńców. Przygotował wytyczne dla dyrektorów sądów, w ramach których wyjątkowo szczodre nagrody za październik przysługiwać mają jedynie nielicznym: wiernym i zdrowym.

Wielokrotnie pisałem tutaj o skandalicznych warunkach pracy i przemocowych relacjach w polskich sądach. To przeciwko nim skierowane są protesty pracownicze. W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się wznieść systemowy mobbing w sądach na zupełnie nowy poziom. To chyba byłoby na tyle jeżeli chodzi o usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości w wykonaniu obecnej ekipy. Bez godnych warunków pracy ten wózek nie pojedzie.

Walka trwa. Pracownicy sądów nie ustają w walce o swoje prawa. Staramy się ich wspierać. Dziś w ramach poselskiej interpelacji jako posłowie i posłanki Razem pytamy o podstawy prawne i motywacje jakie stały za upiornymi zasadami przyznawania nagród.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-24 13:55:23

Dokładnie 84 lata temu, 23 listopada 1937 urodził się Karol Modzelewski, history

Maciej Konieczny:


Dokładnie 84 lata temu, 23 listopada 1937 urodził się Karol Modzelewski, historyk, socjalista i działacz opozycji demokratycznej.

Na świat przyszedł w Moskwie jako Cyryl Budniewicz. Wkrótce po narodzinach jego ojciec padł ofiarą “wielkiej czystki” i został zesłany do łagru. Odtąd wychowywany był przez matkę i ojczyma, Zygmunta Modzelewskiego, po którym przyjął też nazwisko.

W trakcie studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim działał w grupie studentów, zaangażowanych w październiku 1956 w próby reformowania PRL. Na fali październikowej “odwilży” wstąpił też do PZPR. Podobnie jak Jacek Kuroń był rozczarowany październikowymi reformami, uważał, że nie były wystarczająco daleko idące. Wspólnie ze studentami i robotnikami z Żerania Kuroń i Modzelewski zaczęli organizować środowisko, które krytykowało PZPR z lewicowych pozycji. Za tę działalność zostali w 1964 wyrzuceni z PZPR i ZMS, a Modzelewski również relegowany ze studiów doktoranckich. Rok później opublikowali głośny “List otwarty do partii”. Krytykowali PZPR za biurokrację partyjną, wyzysk robotników i domagali się wprowadzenia prawdziwej demokracji robotniczej. Następnego dnia po opublikowaniu listu zostali aresztowani, a następnie skazani za nawoływanie do obalenia przemocą ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Polski Ludowej. Modzelewski skazany został na trzy i pół roku, Kuroń dostał trzy lata.

Krótko po warunkowym zwolnieniu Modzelewski zaangażował się w studenckie protesty w marcu 1968. Znowu na kilka lat wylądował za kratami. W 1980 wstąpił do “Solidarności” i był jej pierwszym rzecznikiem prasowym. Jemu też przypisuje się wymyślenie nazwy związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego znów wylądował w więzieniu. Między kolejnymi odsiadkami udało mu się obronić doktorat.

Modzelewski wystartował w wyborach kontraktowych w 1989 i został senatorem z Wrocławia. W przeciwieństwie do wielu przedstawicieli “lewicy solidarnościowej” (chociażby Kuronia) od początku był twardym przeciwnikiem neoliberalnego modelu transformacji i reform Balcerowicza. Był założycielem Solidarności Pracy, następnie Unii Pracy i jej honorowym przewodniczącym. Zmarł 28 kwietnia 2019 roku.

To, co wyróżnia Karola Modzelewskiego na tle wielu działaczy opozycji demokratycznej w PRL, to jego twarde i uparte trzymanie się lewicowych wartości. Z tych pozycji Modzelewski krytykował zarówno pezetpeerowską biurokrację, jak i neoliberalne reformy. Był jedną z pierwszych osób, która ostrzegała jak tragiczne będą ich społeczne koszty. Po latach pisał:

“Plan Balcerowicza był bardzo radykalną opcją, o której – gdy zaczęła budzić społeczne protesty – pisano i mówiono, że „nie ma innej drogi”. Jest to żenujący frazes propagandowy, poręczny w politycznych polemikach, ale niedopuszczalny w poważnych i odpowiedzialnych sporach między uczonymi, a także w uczciwych dyskusjach między ekspertami. Gdy sformułowania o „jedynej drodze” używa dziennikarz, można wzruszyć ramionami, gdyż frazesy są chlebem powszednim tego zawodu. Gdy to samo mówi ekonomista, można uznać, że zmienia skórę – porzuca rolę uczonego lub odpowiedzialnego eksperta na rzecz roli agitatora.
[…]
Nie to jest więc dziwne, że ekipa Balcerowicza przeliczyła się w swoich prognozach. Godne uwagi jest to, że wielki rozziew między założonymi wskaźnikami a taktycznymi rezultatami nie skłonił ich do złagodzenia kursu. Przeciwnie, gdy okazało się, że w odziedziczonej po socjalizmie zmonopolizowanej gospodarce nazajutrz po „skoku w rynek” nie pojawiły się samorzutnie mechanizmy samoregulacji przez konkurencję, sternicy polskiej gospodarki nie uznali, że potrzebny tu jest dłuższy okres przejściowy i odpowiednia polityka państwa, lecz parli nadal najkrótszą drogą do zamierzonego celu. Zwiększyli tylko nacisk na ekspresową – upadłościową lub zarządzaną odgórnie – prywatyzację przedsiębiorstw państwowych. Moim zdaniem wskazuje to, że w ich zamiarach i w ich myśleniu motyw inżynierii ustrojowej górował nad praktycznym zadaniem opanowania hiperinflacji, uzdrowienia pieniądza i zrównoważenia budżetu. Chodziło im nade wszystko o to, by jak najszybciej „zbudować kapitalizm”.
[…]
Transformacja zmodernizowała Polskę, ale społeczny koszt tej modernizacji okazał się bardzo wysoki, a co ważniejsze – bardzo trwały. Pod względem rozpiętości dochodów i skali nierówności społecznych jesteśmy w ścisłej czołówce Europy. Są to nierówności trwałe, dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Wielkiemu zróżnicowaniu dochodów odpowiadają coraz głębsze różnice w zakresie opieki zdrowotnej, dostępu do wykształcenia i szans awansu kolejnych pokoleń. W rezultacie różnice te mają charakter bez mała niezmiennego podziału przywilejów i upośledzeń. Równość szans pozostaje w sferze marzeń. Dzieci i wnuki tych, których okręt neoliberalnej modernizacji zostawił za burtą, w większości już się nie wdrapią na pokład.”

Wszystkie cytaty pochodzą z autobiografii Karola Modzelewskiego “Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca” wydanej w 2013 roku.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-23 14:03:58

PiS od miesięcy przekonuje, że tylko wypychanie uchodźców i migrantów na granicę

Maciej Konieczny:PiS od miesięcy przekonuje, że tylko wypychanie uchodźców i migrantów na granicę zapewni Polkom i Polakom Bezpieczeństwo. Dziś wiemy, że to polityka nie tylko nieludzka, ale też nieskuteczna.

Służbom może się udać wypchnąć kogoś kilka razy, ale za którymś razem im się nie uda. Dziś wiemy, że z Białorusi przez Polskę do Niemiec przedostało się w ostatnich tygodniach prawie 10 tysięcy osób. To osoby, które były na terytorium Polski, ale nic o nich nie wiemy, bo udało im się uniknąć polskich służb. Oczywiście to osoby najsprawniejsze i najsilniejsze – takie miały w lesie największe szanse. Absolutną podstawą działania służb na granicy musi być weryfikowanie osób, którę granicę przekraczają. To się nie udaje i to na masową skalę.

Dlatego dużo rozsądniejsze, dużo bardziej ludzkie i dające nam większa kontrole nad tym, co się dzieje byłoby to, co proponujemy od początku kryzysu: procedowanie wszytskich wniosków azylowych. Mielibyśmy wtedy pełną wiedzę na temat tego, kto znalazł się na terytorium Polski. Te osoby, którym się to nalezy otrzymałyby w Polsce ochronę międzynarodową, inne możnaby bezpiecznie odstawić do domu. Na granicy bvłoby też mniej śmierci i cierpienia.

PiS zamiast tego nadal urządza okrutny polityczny teatrzyk, którego kosztem jest ludzkie życie.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-22 15:08:02