Byłam dziś na Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, bo wspieram i podziwiam walkę młodzieży o naszą przyszłość. Kryzys klimaty

Magdalena Biejat:

Byłam dziś na Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, bo wspieram i podziwiam walkę młodzieży o naszą przyszłość. Kryzys klimatyczny oznacza dla Polski brak wody w kranach latem, rosnące ceny żywności, fale upałów zagrażające zdrowiu i życiu najsłabszych z nas. Młodzi ludzie to rozumieją. Najwyższy czas, żeby zrozumieli to wszyscy politycy i podjęli zdecydowane działania.Źródło
Opublikowano: 2020-09-25 16:32:09

Dziś – po 6 miesiącach od wybuchu epidemii! – Komisja Finansów zajmie się wreszc

Magdalena Biejat:

Dziś – po 6 miesiącach od wybuchu epidemii! – Komisja Finansów zajmie się wreszcie nowelizacją budżetu na 2020 rok. Może Wam się to wydawać nudne, ale jest to najważniejsza ustawa w tym roku, bo to od niej zależy, na co znajdą się pieniądze w tym kryzysowym roku.

Musicie wiedzieć, że jest to najbardziej tajemniczy budżet w historii III RP. Do dziś rząd nie dostarczył szczegółów budżetu ani posłom i posłankom, ani opinii publicznej. Dostaliśmy za to 600 stron tabelek, z których absolutnie nic nie wynika. Najwyraźniej rząd jest zbyt zajęty wewnętrznymi sporami, żeby zająć się finansami państwa. Premier Morawiecki przepycha więc budżet przez Sejm kolanem, na szybko i w ostatniej chwili. To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie! Wyborców lewicy nie interesują ani losy ministra Ziobry, ani kto się z kim pozamienia na stołki. Chcą za to wiedzieć, czy polskie szkoły będą uczyły nasze dzieci, czy osoby, które stracą pracę w wyniku kryzysu, będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Chcą wiedzieć, czy znajdą się pieniądze na rehabilitację i badania profilaktyczne, czy może rząd pogodził się już z faktem, że więcej kobiet będzie w Polsce umierało na raka piersi niż na koronawirusa?

Tego wszystkiego nie dowiemy się z lektury budżetu. Co za to wiemy na pewno? Wysokie podwyżki dostanie wojsko. Tak jakby przed kryzysem i pandemią miały obronić nas samoloty i rakiety. To najgorszy czas na robienie kosztownych zakupów w amerykańskim supermarkecie z bronią. Chcemy w takim razie wiedzieć, na co dokładnie pójdą dokładnie te 3 miliardy dla MON. I dlaczego akurat teraz rząd zwiększa wydatki na obronność?

O tym wszystkim mówiliśmy dziś na konferencji prasowej. Będą też o to pytać posiedzeniu Komisji Finansów poseł Tomasz Trela i Dariusz Standerski, dyrektor Biura Legislacyjnego Lewicy. Złożą też nasze poprawki, które przekazują środki na ochronę zdrowia i do samorządów, czyli tam, gdzie te pieniądze będą najlepiej służyć mieszkańcom. Jeśli rząd ich nie przyjmie, sam sobie wystawi świadectwo.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-25 10:59:44

Dziś na wspólnej konferencji prasowej, razem z Miasto Jest Nasze i Razem w Warszawie, odnieśliśmy się do działań Ratusza

Magdalena Biejat:

Dziś na wspólnej konferencji prasowej, razem z Miasto Jest Nasze i Razem w Warszawie, odnieśliśmy się do działań Ratusza w sprawie sprzedaży zabytkowych Błoni Elekcyjnych na Kamionku. A dokładnie, do braku tych działań.

Historia sprzedaży kamionkowskich Błoni Elekcyjnych to kolejny przykład, jak warszawscy urzędnicy podejmują decyzje stojące w jawnej sprzeczności nie tylko z interesem mieszkańców stolicy, ale także z przepisami prawa. Sprzedając zabytkowy park urzędnicy Ratusza podjęli decyzje niezgodne z prawem i sprzeczne z interesem społecznym. Kolejny teren zielony pada na naszych oczach ofiarą deweloperów, a mieszkańcy tracą kolejny fragment publicznej przestrzeni. To, co najbardziej jednak razi, to konsekwencja, z jaką Ratusz bronił i nadal broni tej decyzji i stojących za nią osób.

Sprawa ciągnie się już przeszło 3 lata, a mimo to ani Hanna Gronkiewicz-Waltz ani Rafał Trzaskowski nie podważyli tej skandalicznej decyzji, nie pociągnięto do odpowiedzialności osób, które sprzedały kawał zabytkowego parku deweloperowi mimo braku zgody konserwatora zabytków. Prezydent Trzaskowski oświadcza, że miasto miałoby odkupować nielegalnie sprzedaną działkę ze stratą ponad 60 mln zł. Zapowiada wniosek do prokuratury, ale go nie składa. Nie robi nic, by zabezpieczyć park na Kamionku przed nieodwracalną dewastacją.

Domagamy się od Ratusza zdecydowanych działań i obrony interesu publicznego. Chcemy, aby stojący za tą decyzją urzędnicy już dziś zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Nadzorującym Biura Mienia, które sprzedało działkę na Kamionku jest wiceprezydent Robert Soszyński. Żądamy jego dymisji. Domagamy się także deklaracji od Prezydenta Trzaskowskiego, że zatrzyma wyprzedaż terenów zielonych w Warszawie.

Złożyliśmy też dziś wspólnie z MJN zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo, na mocy przysługujących mi jako posłance uprawnień, złożę wniosek do CBA o kontrolę i analizę procesu decyzyjnego w tej sprawie. Nie wiem, komu te decyzje służą, ale na pewno nie mieszkańcom.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-24 15:21:14

Dziś pod Ministerstwo Gospodarki Morskiej przyjechali stoczniowcy ze Stoczni Gry

Magdalena Biejat:

Dziś pod Ministerstwo Gospodarki Morskiej przyjechali stoczniowcy ze Stoczni Gryfia w Świnoujściu. Protestowali przeciwko likwidacji ich miejsca pracy, chcieli rozmawiać z ministrem Gróbarczykiem i przedstawić mu swoje postulaty. Minister nie znalazł jednak czasu dla związkowców, którzy przejechali 600 km, żeby się z nim spotkać. Zresztą dla pana ministra odległości są chyba rzeczą względną, bo zagrożonym utratą pracy stoczniowcom zalecał jeżdżenie 200 km dalej, do filli w Szczecinie.

Byłam na miejscu z posłanką Razem Daria Gosek-Popiołek i posłem SLD Dariuszem Wieczorkiem, którzy zabrali głos na proteście.
Na miejscu stoczniowców wspierają także Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP i Razem Szczecin.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-22 18:39:57

Jeżdżę rowerem nie tylko w trakcie Dnia Bez Samochodu. Niestety brak dobrze zaprojektowanej i rozwiniętej infrastruk

Magdalena Biejat:

Jeżdżę rowerem nie tylko w trakcie Dnia Bez Samochodu. Niestety brak dobrze zaprojektowanej i rozwiniętej infrastruktury rowerowej w Warszawie sprawia, że rowerzyści pozostają w ciągłym konflikcie z kierowcami.

Marzy mi się miasto, w którym ścieżki rowerowe nie ucinają się nagle za zakrętem, nie krzyżują się z chodnikami co 150 metrów, co utrudnia poruszanie się pieszych. Miasto, które zapewnia wygodny transport publiczny z domu do przedszkola, szkoły czy do pracy.

Poza budową kolejnych dróg rowerowych, w szczególności w osi północ – południe, w programie Razem w Warszawie znajdują się m. in. takie postulaty:
rozbudowa ’ślepych’ ścieżek rowerowych oraz znaki ostrzegające rowerzystów przed nimi i wskazujące alternatywną trasę,
rozbudowy sieci SKM wraz ze stopniowym przekształceniem jej w odpowiednik niemieckich S-Bahnów,
rozwój sieci parkingów rowerowych,
stworzenie sieci miejskich serwisów rowerowych,
stworzenie sieci stacji Veturilo pokrywających całą Warszawie.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-22 13:00:51

W sobotę demonstrowaliśmy wspólnie z Miasto Jest Nasze i Razem w Warszawie prze

Magdalena Biejat:

W sobotę demonstrowaliśmy wspólnie z Miasto Jest Nasze i Razem w Warszawie przeciwko nielegalnej sprzedaży zabytkowych Błoni Kamionkowskich. Od wczoraj możecie już podpisać petycję w tej sprawie, którą przygotowało MJN. Walczymy o to, żeby park wrócił do mieszkańców! Zachęcam Was bardzo do podpisania petycji! 🌱☘️🌳🌲🌿

(link w komentarzu)


Źródło
Opublikowano: 2020-09-22 10:08:18

Protest przeciw sprzedaży działki w parku na Kamionku. „Niech zajmie się tym Trzaskowski i prokuratura”

Magdalena Biejat:

Jest dla mnie oburzające, że trzeba wytaczać takie działa, wchodzić do urzędu z posłami, grozić nagłośnieniem sprawy przez media, żeby otrzymać informację, która wszystkim obywatelkom i obywatelom się należy. Tym bardziej, że ich ujawnienie nakazał Naczelny Sąd Administracyjny i była to realizacja prawomocnego wyroku.

Protest przeciw sprzedaży działki w parku na Kamionku. „Niech zajmie się tym Trzaskowski i prokuratura”

Hasła 'Park jest nasz!' i 'Gdzie jest Rafał?' skandowali uczestnicy protestu na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Domagali się uchylenia sprzedaży deweloperowi działki stanowiącej fragment tego parku.

Źródło
Opublikowano: 2020-09-20 18:18:20

Już za godzinę widzimy się przy Kinowej 23, zrobić sobie zdjęcie obok zabytkoweg

Magdalena Biejat:

Już za godzinę widzimy się przy Kinowej 23, zrobić sobie zdjęcie obok zabytkowego terenu Błoni Kamionkowskich sprzedanego przez Ratusz bez zgody konserwatora zabytków. Będziemy walczyć, żeby ogradzający go płot wkrótce zniknął a teren znowu służył mieszkańcom i mieszkankom! 💪🌳🌲🌱

Więcej o całej sprawie dowiecie się z profilu Miasto Jest Nasze, które walczy o Błonia od kilku lat i z artykułu w Gazecie Wyborczej (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2020-09-19 11:07:22

Dziś mamy głosować nad drukiem 539, który wprowadza zdjęcie odpowiedzialnoś

Magdalena Biejat:

Dziś mamy głosować nad drukiem 539, który wprowadza zdjęcie odpowiedzialności z urzędników, którzy łamali prawo, o ile robili to „w celu przeciwdziałania COVID-19”. PiS zapewnia sobie w ten sposób bezterminowo bezkarność, z mocą działania wstecz.
Choć za podejmowanie działań bez podstawy prawnej i poza granicami prawa każdy i każda ponosi odpowiedzialność, to od dawna rządzący dbają o specjalne traktowanie dla swoich. Teraz chcą tę zasadę zapisać w ustawie, budując państwo, w którym można bezkarnie zorganizować fikcyjne wybory za 70 mln zł, kupować bez przetargów respiratory od kolegów albo maski bez atestów do szpitali.
W demokratycznym państwie prawa nie może być równych i równiejszych. Decyzje, które kształtują życie wszystkich mieszkańców i mieszkanek kraju, nie mogą być podejmowane nieodpowiedzialnie – a do tego doprowadzi wprowadzenie tych przepisów. Zagłosuję przeciw tym skandalicznym propozycjom.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-17 18:01:22

Ochrona praw zwierząt jest jedną z rzeczy, która szczególnie łączy nas na Lewicy

Magdalena Biejat:

Ochrona praw zwierząt jest jedną z rzeczy, która szczególnie łączy nas na Lewicy. Już w grudniu na wspólnej konferencji Razem, SLD i Wiosny zapowiedzieliśmy, że będziemy starać się zakazać do 2023 r. wykorzystywania zwierząt w cyrkach, chowu futerkowego i klatkowego. Dlatego ucieszyła nas zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenia tzw. #5dlazwierząt, która realizuje część naszych postulatów dotyczących m.in.:
– ograniczenie uboju rytualnego,
– zakazu hodowli zwierząt futerkowych,
– zakazu występów zwierząt w cyrkach,
– zakazu trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi,
– rozszerzenia uprawnień organizacji pozarządowych dbających o prawa zwierząt.

Zagłosuję za tym projektem z pełnym przekonaniem. Nie wiem tylko, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się tym razem wygrać z lobby futrzarskim w jego własnym klubie i nie przyjdzie nam czekać na realizację tych postulatów do kolejnej kadencji, gdy będzie sprzyjająca temu lewicowa większość.5dlazwierząt

Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 17:52:45

W tym tygodniu razem ze społecznikami Miasto Jest Nasze i członkami Razem w Warszawie interweniowałam dwukrotnie w Ratus

Magdalena Biejat:

W tym tygodniu razem ze społecznikami Miasto Jest Nasze i członkami Razem w Warszawie interweniowałam dwukrotnie w Ratuszu, by wyegzekwować prawomocny wyrok sądu.
Od 2018 roku Miasto Jest Nasze próbowało uzyskać od m.st. Warszawy dokumenty potwierdzające, że sprzedaż zabytkowych Błoń Kamionkowskich, na których ma zostać wybudowane osiedle, była nielegalna. W tym roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Ratuszowi udostępnienie do publicznej informacji ekspertyz, na podstawie których sprzedano zabytkowy kawałek parku. Pomimo wyroku miasto aż przez 4 miesiące nie ujawniło dokumentów!
We wtorek urzędnicy nie wpuścili mnie do Biura Prawnego i nie dali mi dostępu do ekspertyzy po raz kolejny lekceważąc prawo. Poinformowano mnie, że dokument jest w archiwum i potrzebnych jest kilka dni, żeby można było mi go udostępnić. W magiczny sposób ekspertyza zmaterializowała się jednak tego samego dnia popołudniu na stronie urzędu miasta ¯_(ツ)_/¯
Z opinii prawnych opublikowanych po mojej interwencji wynika jasno, że przy sprzedaży fragmentu parku na Błoniach doszło do naruszenia prawa. Nie odpuścimy tej sprawy i będziemy walczyć dalej o zielone, dostępne dla wszystkich miasto, które działa w granicach i na podstawie prawa.
Zapraszam Was w sobotę o 12 na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z płotem, który postawił deweloper na Błoniach Kamionkowskich i który mam nadzieję wkrótce zniknie.

Przy publikacji ekspertyz miasto napisało: “Jesteśmy transparentni i nie mamy nic do ukrycia”. Szkoda, że przez 4 miesiące udawało, że sprawy nie ma i w trakcie interwencji próbowało mnie zbyć mówiąc, że nie wiedzą, gdzie są ekspertyzy, których ujawnienie nakazał Naczelny Sąd Administracyjny.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-16 13:09:48

Obejrzyj Zmieniamy Polskę także z opozycji

Magdalena Biejat:


Czy z opozycji da się zmienić Polskę? Razem i Lewicy się to udaje. Jesteśmy konstruktywnymi przeciwnikami PiS. Zobaczcie Magdalena Biejat w polsatnews.pl!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-15 11:43:20

Posłanka Magdalena Biejat z Razem wspólnie z Andrzejem Rozenkiem z SLD interweniują w sprawie megabloku w Pruszkowie! Po

Magdalena Biejat:

Posłanka Magdalena Biejat z Razem wspólnie z Andrzejem Rozenkiem z SLD interweniują w sprawie megabloku w Pruszkowie! Posłowie złożyli interpelację do Ministra Środowiska, w której pytają, jakim cudem deweloper chce budować na terenach podmokłych będących domem dla ponad 20 gatunków ptaków zagrożonych. Budowa bloku jest niezgodna z normami środowiskowymi i budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców Pruszkowa, którzy masowo się jej sprzeciwiają.

Pełny tekst interpelacji jest do przeczytania na stronie: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp…

Zawsze Razem z mieszkańcami!


Źródło
Opublikowano: 2020-09-12 14:19:16

Dziś z Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk prezentowałyśmy projekt autorstwa OPZZ dotyczący świadczenia macierzy

Magdalena Biejat:

Dziś z Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk prezentowałyśmy projekt autorstwa OPZZ dotyczący świadczenia macierzyńskiego, który złożyliśmy jako Klub Lewicy w Sejmie.

W tarczy antykryzysowej znalazł się przepis umożliwiający obniżenie wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia. Przepisy w szczególny sposób uderzyły w Polki, które w trudnym czasie pandemii urodziły dziecko. Mniej pracy i mniejsze pensje to potem mniejszy zasiłek macierzyński. Świadczenie to jest wyliczane na podstawie średniej zarobków z 12 miesięcy pracy poprzedzających moment urlopu macierzyńskiego. Wielu matkom obniżono pensje chwilę przed macierzyńskim. Nie widzimy powodu, żeby były pokrzywdzone na skutek rządowych ustaw antykryzysowych.

Chcemy, żeby świadczenie macierzyńskie było wyliczane na podstawie wynagrodzenia bez uwzględniania obniżek pensji wprowadzanych w czasie epidemii. Zgłoszony przez nas projekt zakłada automatyczne wyrównanie wszystkich wyliczanych wcześniej świadczeń i wypłacenie przez ZUS odpowiedniego wyrównania wszystkim poszkodowanym matkom. Bez konieczności składania wniosków i dopraszania się o przywrócenie właściwej wysokości świadczenia.

Jesteśmy po stronie kobiet i po stronie rodzin, po prostu. Liczę, że projekt zyska poparcie wszystkich klubów parlamentarnych i jak najszybciej będziemy mogli naprawić te nieprawidłowości.

Dziękuję OPZZ za inicjatywę i współpracę! Dziękuję za wspólną konferencję Katarzynie Dudzie i Renacie Górnej z Wydziału Polityki Społecznej OPZZ!Źródło
Opublikowano: 2020-09-11 14:58:41

Dziś 115 rocznica śmierci Marcina Kasprzaka, lewicowego działacza z przełomu XiX i XX w., związanego przez większość życ

Magdalena Biejat:

Dziś 115 rocznica śmierci Marcina Kasprzaka, lewicowego działacza z przełomu XiX i XX w., związanego przez większość życia z PPS. Przez lata działał w konspiracji, został stracony na Cytadeli w 1905 r. Jego aresztowanie wywołało falę protestów i było jednym z wydarzeń przyspieszających wybuch rewolucji 1905 roku.
Historia Kasprzaka popada w zapomnienie, podobnie jak jego pomnik, który stoi zaniedbany przy ulicy, której patronuje. Podbijam pytanie Razem w Warszawie do
Krzysztof Strzałkowski- Burmistrz Dzielnicy Wola: czy ktoś wreszcie zajmie się pomnikiem jednego z naszych bohaterów?
Źródło
Opublikowano: 2020-09-08 17:56:04

Jestem na manifestacji Extinction, by czuwać nad przestrzeganiem praw obywatelskich osób zatrzymanych i wesprzeć ich w w

Magdalena Biejat:


Jestem na manifestacji Extinction, by czuwać nad przestrzeganiem praw obywatelskich osób zatrzymanych i wesprzeć ich w walce przyszłość naszej planety.

Jest z nami Adrian Zandberg oraz Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk


Źródło
Opublikowano: 2020-09-07 12:14:21

Godzinę temu skończyliśmy posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym zadawaliśmy pytania

Magdalena Biejat:

Godzinę temu skończyliśmy posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym zadawaliśmy pytania Ministrowi Maciejowi Wąsikowi i Komendantowi Głównemu Policji Jarosławowi Szymczykowi na temat zajść na Krakowskim Przedmieściu 7 sierpnia. Pytaliśmy o to, dlaczego policja przekraczała uprawnienia w czasie demonstracji. Dlaczego zatrzymywano osoby demonstrujące, zamiast je wylegitymować? Dlaczego nie podawano podstaw prawnych? Dlaczego dokonano pokazowego aresztowania Margot na samym środku demonstracji, choć można się było spodziewać, że to doprowadzi do eskalacji sytuacji? Dlaczego po zatrzymaniach informowano osoby o ich prawach dopiero w momencie spisywania protokołów i ile godzin mijało od momentu zatrzymania?

Na te wszystkie pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Minister Wąsik nie odpowiedział też na moje pytanie, czy dostrzega, że osoby zatrzymane regularne nie mają zapewnionego dostępu do adwokata i jakie kroki zamierza podjąć, żeby tę sytuację naprawić. Bo to, co działo się w nocy z 7 na 8 sierpnia, niestety nie było wypadkiem przy pracy. To rzeczywistość, z jaką zatrzymani mierzą się codziennie.

Wbrew temu, do czego próbuje nas przekonać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komendant Główny, to nie jest nasz sposób na walkę z PiSem. Naszym obowiązkiem jest upominanie się o przestrzeganie podstawowych praw obywatelek i obywateli, niezależnie od ich przekonań, od tego, czy są kibicami, czy przedstawicielami mniejszości.

Wszystkie nasze pytania zadamy jeszcze raz na piśmie. I niezwłocznie podzielimy się odpowiedziami.


Źródło
Opublikowano: 2020-09-02 17:06:36

Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

Magdalena Biejat:

✔️ Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

✔️ Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

✔️ Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

✔️ Zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

✔️ Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie 4-brygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 19:11:49

Margot została postanowieniem sądu odwoławczego wypuszczona z aresztu. Kiedy zap

Magdalena Biejat:

Margot została postanowieniem sądu odwoławczego wypuszczona z aresztu. Kiedy zapadła decyzja o zastosowaniu wobec niej aresztu tymczasowego, wiele osób zwraco uwagę, że to kolejny z wielu przykładów nadużywania tego środka w Polsce.

Mimo że od 2010 rok przestępczość spadła, lawinowo rośnie liczba wydanych przez sądy decyzji o zastosowaniu aresztu tymczasowego, podpartych często lakonicznymi uzasadnieniami. Z raportu fundacji Court Watch wynika, że “tymczasowe aresztowanie bywa stosowane nawet w przypadkach, w których z dowodów zawartych w aktach sprawy nie wynika konieczność pozbawienia wolności człowieka, wobec którego obowiązuje zasada domniemania niewinności”. 90% wniosków składanych przez prokuratorów o zastosowanie tymczasowego jest uwzględniane, przez sądy. Do końca października 2019 r. liczba osób przebywających w aresztach wzrosła do 8617 osób. To dwa razy więcej, niż 4 lata temu.

Nie ma żadnego uzasadnienia dla przetrzymywania w więzieniach ludzi przed wydaniem wyroku na taką skalę. Konieczne jest wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących stosowania aresztów tymczasowych, o które apelują organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich:

▪️wymóg wyczerpującego uzasadnienia postanowień o zastosowaniu aresztu,
skrócenie maksymalnego czasu pobytu w areszcie tymczasowym (w 2018 r. 161 osób przebywało w nim ponad rok!),
▪️uśrednione odszkodowania za nieuzasadniony pobyt w areszcie,
▪️zachęcanie do stosowania poręczeń majątkowych, zamiast aresztu.

Polskiemu sądownictwu bardzo potrzebna jest reforma, która sprawi, że sądy będą służyły obywatelom. A nie taka, której celem jest zapewnienie stołków i bezkraności dla swoich.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-31 13:21:29

Sfałszowane wyniki wyborów prezydenckich w Białorusi uruchomiły falę protestów, zdecydowanie większą niż w 2010 roku. Sp

Magdalena Biejat:

Sfałszowane wyniki wyborów prezydenckich w Białorusi uruchomiły falę protestów, zdecydowanie większą niż w 2010 roku. Spotkało się to z gwałtowną reakcją reżimu, który bezpardonowo pacyfikuje protesty przy użyciu policji i OMON-u. Brutalne działania służb przyniosły pierwsze ofiary wśród demonstrantów, tysiące osób zostało zatrzymanych, nie brakuje też doniesień o stosowaniu tortur w aresztach. Główna kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki, Swietłana Ciechanouska, która zdaniem białoruskich mediów opozycyjnych zwyciężyła w wyborach, została zmuszona do emigracji do Litwy.

Zdecentralizowany charakter protestów i pogarszająca się w ostatnich latach sytuacja gospodarcza, sprawiają że protesty dalej trwają mimo represji, a nawet przybierają na sile. Pojawiają się ogromne, niespotykane w najnowszej historii Białorusi, spontanicznie tworzone wielosettysięczne manifestacje, wielotysięczne łańcuchy wolności, strajki w dużych zakładach przemysłowych i krzyki na wiecach Łukaszenki wzywające go do złożenia urzędu. Dyktatura Aleksandra Łukaszenki sypie się na naszych oczach.

Niezależnie od tego, czy zryw Białorusinek i Białorusinów przeciwko tracącemu poparcie Łukaszence się powiedzie czy nie, zasługują oni na nasze wsparcie i należy podjąć wszelkie działania mogące zmniejszyć przemoc stosowaną przez państwo białoruskie wobec własnych obywatelek i obywateli.

Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji w Białorusi. Lewicę reprezentowali Robert Biedroń, Maciej Konieczny i Andrzej Szejna. Mam nadzieję, że dzięki niemu uda się wypracować wspólną strategię wsparcia Białorusinek i Białorusinów na ich drodze do demokracji. Dziś na wszelkie sposoby musimy im okazać solidarność i wsparcie.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-26 18:24:23

Czy wiecie, że w Polsce nawet ponad 30% ptaków zabijanych w czasie polowań stanowią gatunki ściśle chronione, w tym wiel

Magdalena Biejat:

Czy wiecie, że w Polsce nawet ponad 30% ptaków zabijanych w czasie polowań stanowią gatunki ściśle chronione, w tym wiele znajdujących się w załączniku I Dyrektywy Ptasiej

Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, bo dokładnie 10 dni temu rozpoczął się sezon polowań na ptakiO tym, jak mało Polska robi na rzecz ochrony gatunków, mówiłam i pisałam już nieraz. Zobowiązują nas do tego unijne dokumenty – Dyrektywa Ptasia, a także Dyrektywa Siedliskowa, nie wspominając już o ratyfikowanych konwencjach – Ramsarskiej i Berneńskiej. Minister Środowiska niewiele sobie jednak z tego robi, a rzeź ptaków toczy się bez przeszkód.

Koalicja Niech Żyją zwróciła się do Ministra Wosia z wnioskiem o pięcioletnie moratorium na polowania na ptaki. Całkowicie popieram ten pomysł, co więcej – uważam, że Polska powinna jak najszybciej podjąć zdecydowane kroki w kierunku ochrony zagrożonych gatunków ptaków.
W związku z tym, wraz z posłanką Beata Maciejewska – Posłanka Lewicy, Gdańsk, zwróciłam się z interpelacją do MŚ. Pytamy w niej o to, czy:

🐦w celu realizacji zapisów obu dyrektyw, a przede wszystkim – w celu chronienia polskiej przyrody i różnorodności biologicznej – Ministerstwo Środowiska zmieni przepisy regulujące polowania na ptaki;

🐦czy ministerstwo planuje wprowadzenie ochrony łyski, jarząbka, bażanta, kuropatwy, gęgawy, gęsi zbożowej, gęsi białoczelnej, krzyżówki, cyraneczki, głowienki, czernicy, grzywacza i słonki oraz wykreślenie tych gatunków z listy zwierząt łownych;

🐦czy MŚ wprowadzi zakaz polowań na terenach przyrodniczo cennych, będących pod ochroną, takich jak: tereny Natura 2000, parki narodowe i ich otuliny, rezerwaty, otuliny rezerwatów, lasy chronione i inne rodzaje obszarów chronionych z uwagi na ich walory przyrodnicze i znaczenie przyrodnicze, do czego zobowiązuje Polskę zasada unijnej przezorności, jak również konieczność ochrony siedlisk (do czego jesteśmy zobowiązani na mocy Dyrektywy Ptasiej czy Dyrektywy Siedliskowej a także ratyfikowanych przez nasz kraj konwencji: Ramsarskiej z 1971 r. i Berneńskiej z 1979 r.);

🐦czy MŚ rozważa utworzenie tzw. refugiów wyłączonych z polowań, które obejmowałyby tereny podmokłe lub zbiorniki wodne zasobne w pokarm, dające możliwość ukrycia się przed drapieżnikami i stanowiące noclegowiska.

Oczekujemy od Ministerstwa Środowiska zdecydowanych działań w temacie ochrony ptaków przed polowaniami. Zegar tyka nieubłaganie, a jeśli nie ochronimy teraz konkretnych gatunków, znikną one bezpowrotnie. Powinniśmy chronić naturę, a nie ją niszczyć!


Źródło
Opublikowano: 2020-08-25 15:27:31

Nieoficjalnie: Szpital Czerniakowski będzie szpitalem covidowym. Czy ratusz i wojewoda dogadali się za plecami lekarzy?

Magdalena Biejat:

Zmiana Szpitala Czerniakowskiego w szpital covidowy oznacza odwołanie zabiegów dla kilku tysięcy pacjentów i odejście większości renomowanych specjalistów, którzy pracują w szpitalu od lat. Okuliści, otolaryngolodzy czy neurolodzy nie są w stanie skutecznie leczyć pacjentów z koronawirusem. W szpitalu jednoimiennym ponad 90% chorych to pacjenci internistyczni, a internistów w nastawionym od lat na specjalistyczne zabiegi Szpitalu Czerniakowskim jest jak na lekarstwo.

Miasto mogłoby zorganizować szpital jednoimienny w Szpitalu Południowym, gdzie od września miał się przenieść Szpital na Solcu, pozostawić go w jednym z wielu budynków szpitala przy Wołoskiej lub szpitala wolskiego. Możliwości jest wiele. Mimo to władze skłaniają się ku wariantowi niezrozumiałemu z punktu widzenia dobra pacjentów i krytykowanemu przez szereg specjalistów. Lekarze, pielęgniarki i władze szpitala mówią jasno: szpital jednoimienny przy Stępińskiej oznacza masowe zwolnienia wśród specjalistów, którzy już tam nie wrócą a w efekcie likwidację tej placówki po ustaniu epidemii.

Nieoficjalnie: Szpital Czerniakowski będzie szpitalem covidowym. Czy ratusz i wojewoda dogadali się za plecami lekarzy?

W Polsce przygotowywana jest nowa mapa szpitali jednoimiennych. Prace prowadzi Ministerstwo Zdrowia, ale według naszych informacji urząd miasta i urząd wojewódzki wstępnie porozumiały się już co do tego, który szpital ma przejąć funkcję szpitala jednoimiennego w Warszawie.

Źródło
Opublikowano: 2020-08-24 17:42:45

W szkołach szykuje się tragedia. Uczniowie i nauczyciele potrzebują Waszej interwencji.

Magdalena Biejat:

W szkołach szykuje się tragedia. Uczniowie i nauczyciele potrzebują Waszej interwencji.

Przedwczoraj opisałam posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, na którym minister Piontkowski przedstawił stan przygotowań na nowy rok szkolny. Jest przerażający. Dowiedzieliśmy się, że:
– MEN oczekuje od dyrekcji szkół podejmowania odpowiedzialnych decyzji o zamykaniu i otwieraniu szkół, dając im tylko ogólnikowe wskazówki,
– szkoły mają samodzielnie opracowywać swój tryb działania, metody nauczania i zasady przyznawania ocen,
– na szkoły przerzucono także odpowiedzialność za monitorowanie pracy nauczycieli, a nawet zmiany w programie nauczania!
Ministerstwo nie przedstawiło nawet jednego wskaźnika, na podstawie którego miałyby być podejmowane te decyzje.

Tymczasem dzisiaj padł kolejny rekord wykrytych zachorowań na COVID-19. Stwierdzono go u 903 osób. Jeszcze przed 1 września możemy osiągnąć 1000 (tysiąc!) wykrytych zachorowań dziennie. Wiosną szkoły zostały zamknięte, mimo że zachorowań było znacznie mniej. Tym razem już za kilkanaście dni uczniowie do nich wrócą – bez żadnych zabezpieczeń przed zakażeniem. W ciasnych korytarzach szkolnych i wypełnionych po brzegi salach choroba będzie się rozprzestrzeniać błyskawicznie.

Minister Piontkowski oblewa egzamin i umywa ręce. Jeśli i dla Was jego stanowisko jest nie do przyjęcia, napiszcie do niego! W komentarzu znajdziecie nasze wydarzenie i przykładową treść wiadomości e-mail.


Źródło
Opublikowano: 2020-08-21 18:08:01