Chojnice dziś, w ramach #ZbiorkomemPrzezPolskę

Paulina Matysiak:


Chojnice dziś, w ramach #ZbiorkomemPrzezPolskę 🚄ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 16:44:51

Wczoraj ruszyła akcja #ZbiorkomemPrzezPolskę. Jej celem jest pokazanie miejsc, w

Paulina Matysiak:


Wczoraj ruszyła akcja #ZbiorkomemPrzezPolskę. Jej celem jest pokazanie miejsc, w których transport publiczny kuleje, a także tych, gdzie można go pochwalić. To również okazja do rozmów z podróżnymi i mieszkańcami o tym, co sądzą o dostępnej komunikacji zbiorowej, bo ich głos nie zawsze jest słyszany.

🚂 Przed nami 1744 km w 3 dni! Odwiedzamy wiele miejscowości, w tym Ciechanów, Olsztyn, Toruń, Bydgoszcz, Piłę, Koszalin, Szczecin, Zieloną Górę czy Wrocław. Jeszcze w tym miesiącu pojedziemy na Podkarpacie i Dolny Śląsk, a kolejna edycja akcji odbędzie się jesienią!

🚌 Razem ze mną do udziału w podróży zapraszają Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, i dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Prokolej. Akcję #ZbiorKomemPrzezPolskę patronatem objęły media branżowe „Na Kolei” oraz „Kolejowy Portal”.

🚄 Do wspólnej podróży pociągami zaprosiliśmy osoby odpowiedzialne za kształt komunikacji zbiorowej lokalnie i w całym kraju. A zatem będzie to czas do merytorycznej dyskusji.

🚊 Chcemy pokazywać miejsca, mające duży potencjał turystyczny i doprowadzony transport, ale także takie pozbawione takiej możliwości. Będziemy szukać i pokazywać alternatywne sposoby dojazdu do tych ukrytych perełek na mapie naszego kraju.

‼️ Jedziesz pociągiem lub autobusem? Koniecznie podziel się zdjęciami i wrażeniami ze swojej podróży! Oznacz je hasztagiem #ZbiorKomemPrzezPolskę. Jak oceniasz transport publiczny w swojej okolicy?


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 10:46:34

Pierwszy dzień #ZbiorkomemPrzezPolskę kończymy w Toruniu, który kocham

Paulina Matysiak:


Pierwszy dzień #ZbiorkomemPrzezPolskę kończymy w Toruniu, który kocham 😍❤️ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-02 01:15:41

Olsztyn i przebudowa dworca. Będziemy patrzeć z Bartosz Grucela spółce PKP PLK

Paulina Matysiak:


Olsztyn i przebudowa dworca. Będziemy patrzeć z Bartosz Grucela spółce PKP PLK na ręce #ZbiorkomemPrzezPolskęZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 21:06:17

Przystanek Ciechanów w pierwszym dniu trasy #ZbiorkomemPrzezPolskę

Paulina Matysiak:


Przystanek Ciechanów w pierwszym dniu trasy #ZbiorkomemPrzezPolskę 👌🏻ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 19:22:21

Ruszamy z naszą akcją #ZbiorkomemPrzezPolskę w czasie której zamierzamy sprawdzi

Paulina Matysiak:


Ruszamy z naszą akcją #ZbiorkomemPrzezPolskę w czasie której zamierzamy sprawdzić jak wygląda transport publiczny w naszym kraju. Odwiedzimy miejscowości w różnych częściach kraju, będziemy jeździć pociągami i autobusami, relacje z podróży będą pojawiać się na bieżąco w mediach społecznościowych.ZbiorkomemPrzezPolskę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 13:57:26

Transport to przepustka do wolności. Do decydowania o swoim życiu, wyborze szkoł

Paulina Matysiak:


Transport to przepustka do wolności. Do decydowania o swoim życiu, wyborze szkoły, miejsca pracy, spotkania z rodziną i znajomymi.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-08-01 10:18:01

Posłowie z województwa łódzkiego na zakupach. Biura poselskie wyposażyli m.in. w „krzyż wiszący” i lodówkę

Paulina Matysiak:

Dziennik Łódzki opisał wydatki na biura posłanek i posłów z województwa łódzkiego. Jak można przeczytać w artykule: nie wydałam ani złotówki na samochód i głównie przemieszczam się transportem publicznym oraz zatrudniam pracowników na umowę o pracę.

Posłowie z województwa łódzkiego na zakupach. Biura poselskie wyposażyli m.in. w „krzyż wiszący” i lodówkę

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-31 12:00:01

Nieubłaganie zbliża się sezon grzewczy, który dla wielu Polek i Polaków wiąże si

Paulina Matysiak:


Nieubłaganie zbliża się sezon grzewczy, który dla wielu Polek i Polaków wiąże się z budzącymi lęk strategicznymi pytaniami: czy opał do mojego domu będzie dostępny i czy będzie mnie na niego w ogóle stać? Niewątpliwie tej zimy problem dotyczyć będzie większej grupy ludzi z powodu kryzysu gospodarczego i wzrostu cen paliw. Doraźnym narzędziem zmniejszania zapotrzebowania na opał i wysokości rachunków jest np. termomodernizacja budynków, ale warto pochylić się nad jeszcze innym rozwiązaniem.

Ubóstwo energetyczne dotyka już ponad 4 miliony osób i należy podjąć konkretne kroki, aby sytuacja uległa znacznej poprawie w ciągu kolejnych sezonów grzewczych. Bardzo skutecznym narzędziem w zwalczaniu ubóstwa energetycznego jest rozwój sieci ciepłowniczych, dostarczających ogrzewanie taniej i efektywniej niż indywidualne urządzenia. Istnieją jednak całe obszary nieobjęte sieciami ciepłowniczymi, nawet w miejscowościach, w których część budynków jest połączona infrastrukturą cieplną. Szczególnie dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych. Jednym z przykładów może być sytuacja w Łęczycy — mieście, które mam zaszczyt reprezentować w Sejmie RP — gdzie na kilku osiedlach domków jednorodzinnych zamiast przyłączenia do c.o. pojawiają się jedynie mgliste obietnice inwestycji, na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy.

Wraz z posłankami i posłami z partii Razem: Daria Gosek-Popiołek, Magdalena Biejat, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza i Adrian Zandberg, złożyłam do Ministerstwa Klimatu i Środowiska interpelację, w której pytamy między innymi o wsparcie rozwoju sieci ciepłowniczych, plany programu dopłat do ich rozbudowy i tworzenia.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-30 10:00:01

W ramach #LatazRazem, podczas którego spotykamy się z mieszkankami i mieszkańcam

Paulina Matysiak:


W ramach #LatazRazem, podczas którego spotykamy się z mieszkankami i mieszkańcami miast w całej Polsce, jestem w województwie dolnośląskim. Wczoraj w Wałbrzychu w trakcie konferencji prasowej przedstawialiśmy wizję partii Razem dotyczącą dworca autobusowego, którego… nie ma.

Wraz z przedstawicielką i przedstawicielem Razem Wałbrzych: Anna Stabrowska i Maciej Zaboronek – profil polityczny, opowiedzieliśmy dlaczego dostęp do transportu publicznego jest tak istotny, nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale też dla turystów, którzy coraz częściej przyjeżdżają do Wałbrzycha.

Pan prezydent pytany o to, co sądzi o wałbrzyskim PKS i komunikacji autobusowej w mieście, odpowiada, że to jest myślenie sentymentalne o dawnych czasach. Tak, jakby transport zbiorowy był czymś, co mogło być tylko w PRL, a dzisiaj jest już przeżytkiem. To jest absurdalne i kłóci się z wizją zielonego miasta, na jakie kreuje się Wałbrzych.

Pociągi na Dolnym Śląsku są przepełnione, ludzie chcą nimi jeździć, a tymczasem rozwój kolei nie postępuje. Nie da się tego przeprowadzić tak szybko jak w przypadku sieci autobusowej, co jest łatwiejsze i tańsze w obsłudze. Autobus dojedzie wszędzie.

Jako posłanka i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, w ramach którego zajmujemy się problemem braku sensownych rozkładów jazdy czy dostępu do informacji o konkretnych przejazdach, będę wspierać wałbrzyski okręg partii Razem w omawianej sprawie. Będziemy apelować do prezydenta i rady miejskiej, aby temat potraktowali priorytetowo i wpisali budowę dworca autobusowego do przyszłorocznego budżetu. Tę inwestycję trzeba zacząć i nie można jej odkładać w daleką przyszłość.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-29 10:45:28

Gratuluję zwiazkowczyniom i związkowcom z Wolny Związek Zawodowy „Jedność Praco

Paulina Matysiak:


Gratuluję zwiazkowczyniom i związkowcom z Wolny Związek Zawodowy „Jedność Pracownicza” ogromnego sukcesu w walce o prawa pracownicze w Kauflandzie! Skończy się dyskryminowanie matek wracających po urlopach macierzyńskich, a za naruszenia pracodawca będzie musiał zapłacić pracownicom. To wszystko Wasza zasługa! Państwowa Inspekcja Pracy tylko stwierdziła fakt, o którym mówicie od lat, mimo pozwów, mimo zwolnień związkowców!

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, po co należeć do związku zawodowego. Dlatego! Związek walczy z dyskryminacją, nagłaśnia ją i eliminuje przy pomocy państwa. Walczy z pracodawcami, którzy zamiast słuchać, że jest źle, że są naruszenia, to wolą chwalić się statystykami i podawać pensje z Warszawy jako reprezentatywne.

Dziękuję Wam, bo wasze działania wpływają pozytywnie nie tylko na warunki pracy w Kauflandzie, ale na cały sektor handlu detalicznego, w którym wielkie międzynarodowe sieci handlowe rozpanoszyły się niemożliwie. Teraz, dzięki Wam, zaczną czuć gniewny oddech na karku, bo dajecie przykład innym związkom jak walczyć o prawa pracownicze.

Dziękuję Wojtkowi Jendrusiakowi, Jolancie Źołnierczyk, Katarzynie Pokusie i wszystkim związkowczyniom i związkowcom z Jedności Pracowniczej.

CC: Razem Maciej Konieczny Razem Wrocław Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Katarzyna Ueberhan Lewica Czerwoni Marta Stożek Konfederacja Pracy Grzegorz Ilnicki Pracownicza Demokracja Młodzi Razem – Dolnośląskie Młodzi Razem Sławomir Gadek

Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-27 22:59:59

Wraz z Anna Salamon, członkinią zarządu Razem Łódzkie, i Martyna Urbańczyk, rzec

Paulina Matysiak:


Wraz z Anna Salamon, członkinią zarządu Razem Łódzkie, i Martyna Urbańczyk, rzeczniczką okręgu partii Razem w Łodzi, zorganizowałyśmy konferencję prasową w związku z możliwymi podwyżkami cen biletów w komunikacji publicznej, ograniczeniami w rozkładach jazdy i sprawności wykorzystywanych przez Łódź taborów.

W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się informacje o możliwych zmianach w transporcie miejskim, które ponownie są przeciwieństwem słów prezydent Hanna Zdanowska z 2014 roku: „Za rok będziemy mieć najlepszą komunikację publiczną w Polsce”. Niestety od lat obserwujemy, że tak nie jest.

Wiele linii tramwajowych jest wyłączonych z użytku, ciągle są cięcia w rozkładach, w okresie letnim brakuje klimatyzacji w tramwajach (około 20% taboru ma jakąkolwiek klimatyzację, z czego tylko 3% w kabinie motorniczego) i bilety są po prostu drogie.

Będziemy przyglądać się dalszym decyzjom prezydent. Dla nas istotna jest perspektywa pasażerów, ale też pracowników, którzy od dłuższego czasu są w sporze zbiorowym i walczą o wyższe wynagrodzenia!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-26 12:17:46

To już trzy lata od powstania lewicowej koalicji. Pracujemy dalej!

Paulina Matysiak:

To już trzy lata od powstania lewicowej koalicji. Pracujemy dalej!

🤝 19 lipca 2019 roku partia Razem, Wiosna oraz SLD ogłosiły powstanie koalicji Lewica! 💜❤️ Wspólnymi siłami udało nam się wprowadzić do Sejmu progresywną reprezentację, w której znalazło się m.in. 6 posłanek i posłów naszej partii, w tym oczywiście Paulina Matysiak z Kutna. 🤝 Od trzech lat działamy w ramach koalicyjnego klubu poselskiego. W jego ramach potrafimy się pięknie różnić i działać na rzecz lewicowych postulatów. 📢 Dokładamy starań, aby głos Lewicy w kolejnej kadencji był jeszcze silniejszy!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-19 17:12:06

Weekend to odwiedziny w Berlinie w naszym razemowym okręgu na ich siódmych urodz

Paulina Matysiak:

Weekend to odwiedziny w Berlinie w naszym razemowym okręgu na ich siódmych urodzinach! Była konferencja o potrzebnym wsparciu Ukrainy, wieczorny quiz wiedzy, kolejny briefing o elektrowniach jądrowych, które Niemcy dalej chcą zamykać. Wróciłam z Berlina zaziębiona i już wracam do zdrowia, ale było warto 🙂


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-18 16:10:56

Ostatni tydzień to mnóstwo spotkań i wiele podróży :-)

Paulina Matysiak:


Ostatni tydzień to mnóstwo spotkań i wiele podróży 🙂

W Lubuskiem w ramach Lata z Razem odwiedziliśmy w mocnym składzie (z Zarządu Krajowego: Joanna Wicha, Anna Górska i Bartosz Grucela oraz poseł Adrian Zandberg) Zieloną Górę – na konferencji prasowej poruszyliśmy temat przeciągającego się remontu na trasie Czerwieńsk – Zbąszynek i niewygodnej dla pasażerów autobusowej komunikacji zastępczej. Z Gorzowa Wielkopolskiego do Zielonej Góry jedzie się ponad 2,5h 😳

Spędziliśmy dużo czasu z naszymi działaczami, odwiedziliśmy kocią kawiarnię 🐈 i spędziliśmy miło czas na pikniku. Do zobaczenia!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-18 10:38:19

Wczoraj odwiedziłam z Zarządem Krajowym w ramach naszego objazdu #LatozRazem Gor

Paulina Matysiak:


Wczoraj odwiedziłam z Zarządem Krajowym w ramach naszego objazdu #LatozRazem Gorzów Wielkopolski. Wzięliśmy udział w zorganizowanej przez Okręg Młodzi Razem Lubuskie konferencji prasowej na temat wykluczenia transportowego. Głos zabrała członkini lokalnej młodzieżówki Magdalena Zofia Krokosz. Mówiła o tym jak trudno jest młodym realizować plany o wymarzonej szkole czy uczelni, kiedy z miejscowości, w której się mieszka nie ma dojazdu. Ja w swojej wypowiedzi wspomniałam o tym, że bez rozwiązań strukturalnych nie uda się tej trudnej sytuacji w regionie rozwiązać. Okręg może w tej kwestii liczyć na moje i innych posłów Razem wsparcie. Popołudnie spędziliśmy na pikniku, wspólnym obiedzie i spacerze miejskimi bulwarami. To był fajny dzień, Gorzów jest wspaniały i na pewno tam przyjadę ponownie.

PS No i ścigałam się w workach. To trudna sztuka! 😉


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-14 13:41:42

We wtorkowe popołudnie spotkałam się w biurze Razem Łódzkie ze strajkującymi pra

Paulina Matysiak:


We wtorkowe popołudnie spotkałam się w biurze Razem Łódzkie ze strajkującymi pracownikami MOPS – Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych Łódź. Byli ze mną poseł Adrian Zandberg z Razem, członkini Zarządu Krajowego Razem Joanna Wicha oraz lokalni działacze i działaczki partii.

Strajk trwa już od kilkunastu tygodni — zadeklarowaliśmy wsparcie dla pracowników i pomoc w osiągnięciu porozumienia z miastem. Nadal w tej sprawie pojawia się wiele kontrowersji i wątpliwości, które należy jak najszybciej wyjaśnić.

Będziemy kontynuować rozmowy, zależy nam na tym, aby sprawa miała szczęśliwy finał. Wczoraj wspólnie z Adrianem Zandbergiem wysłałam kolejne pismo do pani prezydent Łodzi, w którym pytamy o oficjalne dokumenty potwierdzające odbyte dotychczas spotkania negocjacyjne, szczegóły na temat podstaw prawnych wczorajszego komunikatu dyrektora MOPS o nielegalności strajku oraz braku możliwości odbioru przysługujących pracownikom urlopów.

Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na fundusz strajkowy. Strajkujący nie otrzymują wynagrodzenia, dlatego każda złotówka jest na wagę złota, aby mogli po prostu mieć za co żyć i kontynuować walkę o swoje prawa. Zachęcam do ich wsparcia. Link w komentarzu.
Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-14 09:12:50

Drugim punktem lewicowej trasy #BezpiecznaRodzina w moim okręgu wyborczym była Ł

Paulina Matysiak:


Drugim punktem lewicowej trasy #BezpiecznaRodzina w moim okręgu wyborczym była Łęczyca! W tym pełnym uroku mieście spotkaliśmy się z mieszkańcami na miejskim rynku oraz pobliskim targowisku. Następnie złożyliśmy kwiaty pod lokalnym pomnikiem pamięci, a następnie zorganizowaliśmy konferencję prasową.

Potwierdziły się nasze spostrzeżenia, że podobne problemy towarzyszą Polkom i Polakom w całym kraju — ze skargami na wszechobecną drożyznę i obawy o spokojne jutro mieliśmy także do czynienia w Łęczycy. Dlatego podczas rozmów przedstawialiśmy rozwiązania, które jako Razem i cała Lewica chcemy wprowadzić w życie.

W Łęczycy byli m.in. poseł Razem Adrian Zandberg, poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela, członkini Zarządu Krajowego Razem Joanna Wicha, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz, rzeczniczka Razem Dorota Olko, współprzewodniczący struktur powiatowych Nowej Lewicy w Łęczycy Arkadiusz Borkowski, Agnieszka Smoręda, Anna Salamon i Rafał Grabski z Zarządu Okręgu Razem Łódzkie, Anna Sikora z Razem Sieradz oraz Arkadiusz Andrzejczak z sieradzkiej Nowej Lewicy.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-13 12:30:00

Wczoraj wakacyjna trasa Lewicy #BezpiecznaRodzina zawitała do mojego rodzinnego

Paulina Matysiak:


Wczoraj wakacyjna trasa Lewicy #BezpiecznaRodzina zawitała do mojego rodzinnego Kutna! Rozpoczęliśmy od konferencji prasowej, a następnie udaliśmy się na zakupy i rozmowy z mieszkańcami i sprzedawcami na kutnowskim targowisku.

Co wynika z tych rozmów? Ludzie martwią się tym, co teraz dzieje w naszym kraju, a także z obawą spoglądają w przyszłość. Rosnące raty kredytów oraz ceny żywności, paliw i opału spędzają im sen z powiek. Dlatego w ramach naszej lewicowej trasy przyjeżdżamy z konkretnymi pomysłami, które mogą im pomóc — to m.in. regulacja marż Orlenu z korzyścią dla klientów, zamrożenie rat kredytów czy rozwój transportu publicznego.

W Kutnie byli m.in. poseł Razem Adrian Zandberg, poseł Nowej Lewica Tomasz Trela, członkini Zarządu Krajowego Razem Joanna Wicha, współprzewodniczący Nowa Lewica Kutno Sebastian Walczak i sekretarz Wanda Chlebna, Agnieszka Smoręda i Rafał Grabski z Zarządu Okręgu Razem Łódzkie.


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-13 11:02:00

Spotkajmy się i porozmawiajmy na trasie #LatozRazem partii Razem i #BezpiecznaR

Paulina Matysiak:


☀ Spotkajmy się i porozmawiajmy na trasie #LatozRazem partii Razem i #BezpiecznaRodzina Koalicyjnego Klubu Lewica! Z kim widzę się już jutro w moim rodzinnym Kutnie, Łęczycy i Łodzi?

➡ 12 lipca:
▫ Kutno o 8:30 na Targowisku;
▫ Łęczyca o 11:00 na Rynku;
Spotkania w Kutnie i w Łęczycy w ramach trasy „Bezpieczna rodzina”.
▫ Łódź o 15:30, spotkanie ze strajkującymi pracownikami MOPS.

➡ 13 lipca:
▫ Gorzów Wielkopolski.
➡ 14 lipca:
▫ Zielona Góra.
➡ 15–16 lipca:
▫ Berlin.
Spotkania w ramach Lata z Razem.

Do zobaczenia!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-11 10:32:32

8 lipca autobus wodorowy – Solaris Urbino 12 hydrogen – rozpoczął swój kurs w Ko

Paulina Matysiak:


8 lipca autobus wodorowy – Solaris Urbino 12 hydrogen – rozpoczął swój kurs w Koninie. Jest to pierwsza taka sytuacja w Polsce!

Jak poinformowała pani Marta Przerwa z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. (MZK) nowy pojazd przewoźnika będzie wykorzystywany na pięciu liniach i w dni powszednie autobus ma pokonywać około 300 km dziennie a w resztę około 200 km. Jego tankowanie ma odbywać się w stacji wodoru na terenie ZE PAK S.A. w Koninie.

Jak działa taki autobus? Jak możemy przeczytać bezpośrednio u producenta:
„Sercem wodorowego autobusu jest ogniwo paliwowe, które pełni funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej na pokładzie pojazdu. Urządzenie działa na zasadzie odwróconej elektrolizy, wytwarzając prąd w trakcie użytkowania pojazdu. Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Pojazd nie generuje więc absolutnie żadnych szkodliwych substancji. Energia elektryczna przekazywana jest bezpośrednio do układu napędowego. Dzięki tej technologii autobus na pojedynczym tankowaniu osiąga zasięg nawet kilkuset kilometrów.
Autobus wyposażony jest w małą baterię trakcyjną, która ma za zadanie wspomaganie ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię. Bateria ładowana jest energią pochodzącą z wodoru oraz poprzez rekuperację z procesu hamowania. Jest też możliwość podładowania jej poprzez gniazdo plug-in. Uzupełnienie układu napędowego stanowi oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi.”

Czy autobus wodorowy jest przyszłością transportu? Myślę, że tak!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-10 10:02:38

Pierwszy reklamowy numer czasopisma „Równość” ukazał się 24 czerwca 1897 roku, a

Paulina Matysiak:


Pierwszy reklamowy numer czasopisma „Równość” ukazał się 24 czerwca 1897 roku, a 8 lipca ukazał się pierwszy numer regularny.

Złożyłam w Sejmie uchwałę – bo w tym roku mija 125 lat od ukazania się pierwszego numeru pisma wydawanego przez Tadeusza Regera. Głównym tematem czasopisma były losy robotników. „Równość” piętnowała wyzysk: 16-godzinne dniówki, przemoc fabrykantów, niewypłacanie wynagrodzeń, niebezpieczne warunki pracy czy głodowe pensje. Krytykowano pracę dzieci i informowano o przebiegu strajków. Pismo było czytane przede wszystkim przez polskich robotników Śląska Cieszyńskiego i Moraw, w szczególności członków związków zawodowych górników, hutników, metalowców, tkaczy i robotników drzewnych.

„Równość” wydawana jest także dziś – to kwartalnik, który wydaje Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera. Zajrzyjcie na ich stronę www.rownosc.eu
Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-08 17:30:36

Rowerem nie tylko na co dzień, ale i na wakacje? Wraz z Napoleonem Brylem, rower

Paulina Matysiak:

Rowerem nie tylko na co dzień, ale i na wakacje? Wraz z Napoleonem Brylem, rowerzystą i aktywistą z Krakowa, rozmawiałam o wyzwaniach, które mogą nas spotkać podczas podróży rowerem. O jakie wyprawy chodzi i jak się do nich przygotować? Odpowiedź znajdziecie w kolejnym w odcinku mojego podcastu!


Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-08 16:00:02

#LatozRazem w Częstochowie — bilet kolejowy nie tylko dla bogaczy!

Paulina Matysiak:


#LatozRazem w Częstochowie — bilet kolejowy nie tylko dla bogaczy!

Tydzień rozpoczęłam z członkiniami i członkami Razem Częstochowa, Joanna Wicha i Anna Górska, członkiniami zarządu krajowego partii Razem, Magdalena Biejat, posłanką Razem i Maciej Konieczny, posłem Razem. W trakcie spotkań:

— rozmawiałyśmy z osobami zainteresowanymi działalnością w polityce;
— wysłuchałyśmy problemów mieszkanek i mieszkańców Częstochowy i okolic;
— krytykowałyśmy plany wyburzenia lokalnego dworca;
— postulowałyśmy dostępny i sprawny transport kolejowy w Polsce.

Kampania „Złoty bilet”, zainicjowana przez posła Macieja Koniecznego, jest odpowiedzią na działania Kolei Śląskich, które przy okazji niedawnej „korekty” cen podniosły ceny biletów do poziomu dobra luksusowego. Różnica w cenie na tej samej trasie wynosi nawet 5 zł!

Już w następnym tygodniu w ramach trasy Koalicyjnego Klubu Lewica „Bezpieczna rodzina” będę brała udział w dwóch wydarzeniach — w moim rodzinnym Kutnie oraz w Łęczycy. Niedługo poinformuję o szczegółach.

Do zobaczenia!
Źródło: Paulina Matysiak
Więcej w kategorii: Paulina Matysiak
Opublikowano: 2022-07-06 18:00:08