Zaczęłam pisać tekst o chińskich ambicjach klimatycznych i – oczywiście – w ra

Urszula Kuczyńska

Zaczęłam pisać tekst o chińskich ambicjach klimatycznych i – oczywiście – w ramach prokrastynacji zaczęłam grzebać w zdjęciach z okresu, kiedy mieszkałam w Chinach. Bo to okres, kiedy wszystko się dla mnie zaczęło. Byłam wtedy piękna i młoda, co widać na zdjęciu I to dość niesamowite jak nadal trudno mi o tym opowiadać i pisać bez popadania w skrajne tony.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: 1 person, indoor

Źródło
Opublikowano: 2021-01-14 16:39:24

Kuczyńska: Katastrofa klimatyczna zbliża się wielkimi krokami. Polska musi reagować (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Urszula Kuczyńska

Dziś na BiznesAlert.pl tłumaczę, jak odpowiedzialni politycy powinni reagować na zachodzące na naszych oczach zmiany klimatu.
Ostatnie doniesienia ze świata nauki wskazują, że jest – i będzie – o wiele gorzej niż nam się wydaje.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile picture

Kuczyńska: Katastrofa klimatyczna zbliża się wielkimi krokami. Polska musi reagować (ROZMOWA) – BiznesAlert.pl

Źródło
Opublikowano: 2021-01-13 21:17:09

Szanowne Ordo Iuris, skoro nie pasuje Wam cenzura w Internecie, może czas znie

Urszula Kuczyńska

Szanowne Ordo Iuris, skoro nie pasuje Wam cenzura w Internecie, może czas znieść tą w prawdziwym życiu i wywalić z kodeksu karnego przepis o „obrazie uczuć religijnych”?

Uczucia nie mają uczuć, nie można ich obrazić.

Obrazić można ludzi, co w Polsce dzieje się nagminnie: obrażane są kobiety, mniejszości etniczne i seksualne.

I jakoś Wam to nie przeszkadza.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Instytut Ordo luris @Ordoluris 9h Coraz więcej krytyki wywołują próby cenzurowania użytkowników przez największe portale społecznościowe. @Ordoluris wystąpił do premiera z apelem o podjęcie zdecydowanych działań zapobiegających cenzurze w sieci. Petycja stopcenzurzewinternecie.pl Zatrzymać cenzurę w internecie- apel do... ordoiuris.pl 8 25 66'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-12 22:56:24

Niemcy i Rosjanie boją się, że Joe Biden, który już za kilka dni obejmie urząd p

Urszula Kuczyńska

Niemcy i Rosjanie boją się, że Joe Biden, który już za kilka dni obejmie urząd prezydenta USA będzie w sprawie gazociągu Nord Stream 2 działał energiczniej niż jego poprzednik.

Mają prawo – wskazują na to wypowiedzi przedstawicieli przyszłej, amerykańskiej administracji.

Gazociąg Nord Stream 2 jest przez demokratów w USA postrzegany jako geopolityczna gra Rosji na osłabienie integracji europejskiej – przy czynnym współudziale Berlina, forsującego swoją gazową, energetyczną agendę. Ukraina i Polska podnoszą to zagadnienie od lat, widząc w Nord Stream 2 wyraźny i mocarstwowy krok na politycznej szachownicy.

Ostatnio, Niemcy wpadli na pomysł, jak chronić inwestycję w NS2 przed potencjalnymi sankcjami amerykańskiej administracji.

Ich pomysł jest tak przewrotny, jak tylko przewrotny może być w dzisiejszych czasach postprawdy.

Otóż Niemcy ustalili, że położenie ostatniego odcinka Nord Stream 2 sfinansuje … organizacja ochrony klimatu – fundacja Klimaschutz Stiftung – powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza. Bo przecież projekt ma przyczynić się do realizacji polityki klimatycznej Niemiec.

Nie wiem, jak to skomentować.

Jedyny komentarz, jaki przychodzi mi do głowy, to żebyście Wy – w czasach postprawdy – pamiętali, że niemiecka “polityka klimatyczna” polega na uzależnieniu się od rosyjskiego gazu – zamianie spalania jednych węglowodorów w spalanie innych z uwagi na irracjonalny lęk przed stabilnym i bezemisyjnym atomem.

To jest czysta irracjonalność, krok w kierunku krawędzi w erze postępującej katastrofy klimatycznej.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 15:54:42

Mark Zuckerberg ogłasza decyzję o zawieszeniu kont Donalda Trumpa na Facebooku

Urszula Kuczyńska

Mark Zuckerberg ogłasza decyzję o zawieszeniu kont Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie.

Zirytowałam się.

Nie dlatego, że to zła decyzja a dlatego, że to o wiele za późno i o wiele za mało. Osoba, która podłożyła ogień i podsycała płomienie, bo #algorytm, bo #reklamy, bo #korporacyjny zysk, bo źle pojęta „wolność słowa”, która już dawno zamieniła się w wolność do społecznej manipulacji i szerzenia kłamstw, teraz występuje w roli rycerza na białym koniu.

Pamiętam wszystkie przypadki blokowania kont na FB działaczom społecznym i aktywistom. Znam przypadki blokowania zdjęć karmiących mam, bo było widać sutek, kiedy filmiki z gwałtów hulały po FB pomimo zgłoszeń ofiar.

I mam szczerą nadzieję, że najbliższe dwa lata przewagi demokratów w Kongresie ograniczą władzę takich cynicznych monopoli cyfrowych porządkując ich działalność.

Pan Zuckerberg nie ratuje żadnej demokracji, jest jedną z przyczyn jej problemów na progu XXI wieku. Nic nie pokazuje tego lepiej niż wczorajszy dzień i Cambridge Analitica.

P.S. Nie, nie umyka mi ironia sytuacji, w której piszę te słowa na FB.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: 1 person

algorytm,reklamy,korporacyjny

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 20:50:31

Protestujący wdarli się na Kapitol, żeby przeszkodzić w liczeniu głosów elekto

Urszula Kuczyńska

Protestujący wdarli się na Kapitol, żeby przeszkodzić w liczeniu głosów elektorskich. Bo nie może być w demokracji tak, że wygra Joe Biden. W demokracji wygrać może tylko Donald Trump. A jak nie wygra, to wygra, bo zadzwoni do gubernatora Georgii, żeby „zorganizował” mu brakujące 12 tysięcy głosów.

W Izbie jest policja i służby specjalne – pod bronią. Zgromadzonych deputowanych ostrzeżono, że może dojść do wymiany ognia i żeby ogarnęli jak w razie czego schować się pod krzesła.

Republikanie tweetują ze środka o tym, że to próba zamachu stanu. Fajnie, że się w końcu zorientowali.

Wiceprezydent Mike Pence wydaje oświadczenie, w którym wyraźnie odcina się od wyborczych szachrajstw i kłamstw… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: 2 people, text that says 'LIVE UPDATES Protesters breach Capitol as Congress certifies Biden's win By Meg Wagner, Melissa Macaya, Mike Hayes Updated 3:26 p.m. January 2021 Melissa Mahtani, CNN CapitolHill BREAKING NEWS ARMED STANDOFF AT DOOR OF HOUSE FLOOR CNN CNN PRESIDENTIAL ELECTION CONGRESS COUNTS Capitol Electora College eview paused VOTE pr What you need to know NOW: Pro-Trump rioters have stormed where Congress were meeting President-ele 'swin. Trump protesters preach 0 BIDEN Biden's Electoral total:306 House floor has been evacuated, and recess. The mayor has All TRUMP 12 Facteck Fact 58 Posts Objections Protests The Process 20New Updates SORT'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-07 02:32:34

Polski internet rozgrzewa dziś do czerwoności wiadomość, że w Holandii instruk

Urszula Kuczyńska

Polski internet rozgrzewa dziś do czerwoności wiadomość, że w Holandii instruktorzy jazdy (samochodem) mogą z pełnoletnimi kursantkami umawiać się na płatność w postaci usługi seksualnej.

Ja mam wiele zastrzeżeń do takiego specyficznego pojmowania barteru, zwłaszcza, że z gospodarki barterowej to ludzkość – poza małymi społecznościami, gdzie działa on nadal w sąsiedzko-rodzinnej wersji – wyszła już dość dawno. Nie bez kozery zresztą.

Chciałam tylko zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
1. To jest informacja z 2015 roku;
Bierzcie to jednak pod uwagę mierząc swoje oburzenie i/lub rozbawienie.

2. „To Holandia” – piszą niektórzy moi znajomi – „Oni tam zakładają, że jak ktoś nie chce seksu to o tym… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: 1 person, text

Źródło
Opublikowano: 2021-01-06 17:30:55

Post z cyklu: różnice w świadomości, różnice w podejściu. Kilka miesięcy temu

Urszula Kuczyńska

Post z cyklu: różnice w świadomości, różnice w podejściu.

Kilka miesięcy temu natknęłam się na tekst naukowy informujący o postępach w pracach nad zastąpieniem krowiego mleka i nabiału wyrobami z poddanych specjalnej fermentacji i procesom przemysłowym drożdży. Mają ponoć łudząco podobny smak do „tradycyjnego” mleka i nabiału.

Przeczytałam ten artykuł z ogromną uwagą, świadoma, jak ważna to rzecz: nie ma mowy, abyśmy jako ludzkość zrezygnowali szybko i en masse z konsumpcji mleka i nabiału. Są źródłami łatwo przyswajalnego białka, no i ja – osobiście – kocham mleko do porannej kawy i ser halloumi. Żaden ze znanych mi dotąd zamienników nawet się do ich smaku nie zbliża a ja na dodatek nie… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Hochland FAMILIENASERIS BURGER Izraelski td postawi sobie ce produkcję ,mleka Autor:JK Dodano: 02-01-2021 07:34 rmentacji mikrobiolog czyli Tagi: udziału krów; Ralf Liebhold Hochland RE-Milk mleko bez krów Izraelski start-up Re-Milk Ltd postawił sobie za cel produkcję „mleka" opartego na fermentacji mikrobiologicznej. w ten sposób ta alternatywa białkowa mogłaby być produkowana bez udziału krów mlecznych.'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-05 00:33:29

Sprawa Świętokrzyski Park Narodowy bardzo leży mi na sercu. Dzisiaj przedstawici

Urszula Kuczyńska


Sprawa Świętokrzyski Park Narodowy bardzo leży mi na sercu. Dzisiaj przedstawiciele Stowarzyszenie MOST, złożyli w Najwyższa Izba Kontroli (NIK) doniesienie w tej sprawie.

Jak Wam już wspominałam, wiceminister Michał Woś robi, co może, aby pomniejszyć teren parku o kluczowy punkt na samym szczycie Łyśćca, zwanego też Świętym Krzyżem i przekazać ten punkt zakonowi oblatów, którzy rezydują tam w pobenedyktyńskim klasztorze. Zakonnicy wymyślili sobie bowiem doskonały sposób na zarobek – chcą uczynić z jednego z najcenniejszych w Polsce terenów przyrodniczych i historycznych kolejne miejsce turystyki religijnej, konkurujące z Jasną Górą. Chcą do serca Gór Świętokrzyskich, w pobliże ścisłego rezerwatu, do jednego z najstarszych obszarów chronionych w Polsce – zapraszać rocznie 200 000 turystów. 200 000!!!

Ostatnio, wiceminister Woś wpadł na genialny pomysł, jak obejść prawo i wymyślił, że park … powiększy. To znaczy odda oblatom ten kluczowy teren na szczycie Świętego Krzyża, ale namówił Lasy Państwowe do tego, by do parku włączyć 60ha przeciętnie cennych przyrodniczo terenów … w sąsiadującej gminie. Ten teren nawet nie przylega do granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Lasy Państwowe już wyraziły chęć jego oddania do ŚPN a więc wyłączenia go z normalnej gospodarki leśnej.

Jakie są powody, dla których Lasy Państwowe tak ochoczo zgadzają się na wyłączenie tego terenu, za to nie mają najmniejszego zamiaru zaprzestać wycinek w bezcennej Puszczy Karpackiej?

Czysto polityczne.

Rządząca prawica chce podsypać grosza kościołowi katolickiemu – drugiemu po skarbie państwa, największemu posiadaczowi ziemskiemu w Polsce.

To jest oburzające na wielu poziomach. Również na tym, że na szczycie Łyśca – oprócz pobenedyktyńskiego klasztoru – znajdują się zabezpieczone, materialne dowody na to, że Święty Krzyż był górą świętą dla Słowian, na długo zanim do Polski zawitało chrześcijaństwo. Czczono tam Ładę, bogów Lelum i Polelum, Światowida.

Wraz z oddaniem szczytu Łyśca oblatom, zniknie nie tylko dzika przyroda – przyspieszy też znikanie pamięci o tym, że kościół katolicki w Polsce nie ma monopolu na prawdę, moralność i przyzwoitość; że nie był pierwszą ani też nigdy nie był i nie będzie jedyną formą wiary i wyznawania w tym kraju religii – również chrześcijańskiej.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-04 15:30:40

Dziś, na portalu Megafon rozmowa z Julią Lauer, w której tłumaczę palącą konie

Urszula Kuczyńska

Dziś, na portalu Megafon rozmowa z Julią Lauer, w której tłumaczę palącą konieczność przeprowadzenia kompleksowych działań z zakresu adaptacji do zmian klimatu i mitygacji, dlaczego Polska potrzebuje transformacji energetycznej i dlaczego ma gorszy punkt wyjścia niż większość innych państw europejskich; czym jest optymalny miks energetyczny i na czym polega odpowiedzialna polityka w tym zakresie.

Zapraszam do lektury!

Na zdjęciu razem z aktywistami FOTA4Climate z protestu pod przedwcześnie wyłączaną elektrownią jądrową w niemieckim Philippsburgu.

Link do rozmowy w komentarzu.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: outdoor, text that says 'Czy energia atomowa to przyszłość? Wywiad z Urszulą Kuczyńską Julia Anna Lauer stycznia 2021 Polityka, Rozmowy przez #megafON, Społeczeństwo,T Teksty RATUJKLIMAT! KLIMAT! WSPIERAJ TOM! #fota4climate'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-04 01:52:41

Bohaterka jednego z moich tekstów – doktor (wkrótce) habilitowana Anna Veronika

Urszula Kuczyńska

Bohaterka jednego z moich tekstów – doktor (wkrótce) habilitowana Anna Veronika Wendland, członkini zarządu stowarzyszenia Nuklearia szerzącego w Niemczech wiedzę o energetyce jądrowej, została uznana przez magazyn Dewezet za jedną z najbardziej wpływowych osób roku 2020.

Wspaniała wiadomość

Link do tekstu o doktor Wendland w komentarzu.


Źródło
Opublikowano: 2021-01-02 18:12:54

Co tam, panie, w prądzie? No więc Chińczyki trzymają się mocno, że tak sparaf

Urszula Kuczyńska

Co tam, panie, w prądzie?

No więc Chińczyki trzymają się mocno, że tak sparafrazuję Wyspiańskiego. Polska za to trzyma się słabo, bo trzyma się tylko siłą swoich połączeń transgranicznych.

Innymi słowy – z analizy zrobionej dla portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że w roku 2020 prądu w sieci nam nie zabrakło tylko dlatego, że importowaliśmy go od sąsiadów. W rekordowej ilości.

Import energii elektrycznej pokrywa już w Polsce 10% całkowitego zużycia, czyli prawie połowę zapotrzebowania gospodarstw domowych. To dzięki importowi udało się w zeszłym roku uniknąć wprowadzania ograniczeń na zużycie, czyli 20 stopnia zasilania.

Tymczasem jeszcze 15 lat temu, w 2005 roku, podobną ilość, co teraz… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Ceny hurtowe na giełdach Ceny energii elektrycznej w I poł. 2020 roku 103 83 Ceny detaliczne dla gospodarstw domowych 125 767 916 124 545 1249 626 103 179 629 118 650 1342 Dane: PGE za TGE, EEX, Nordpool, Eurostat Styczeń 2021 455 wysokie Mapiecie.pl CC-BY-SA4.0'

Źródło
Opublikowano: 2021-01-01 19:27:36

Kochani, we wsi Uołba w rosyjskiej Jakucji żyje artysta ludowy – Michaił Bołpp

Urszula Kuczyńska

Kochani, we wsi Uołba w rosyjskiej Jakucji żyje artysta ludowy – Michaił Bołpposow, który od lat wykonuje rzeźby z bałbachu, czyli nawozu naturalnego.

2020 przyniósł wiele wydarzeń, ale jest coś, czego dowiedzieliśmy się przede wszystkim w czasach tego wszechogarniającego kryzysu: nasza klasa rządząca niejednokrotnie rzeźbi w tym samym materiale, co pan Bołpossow, tylko gorzej jej idzie.

Dlatego na nadchodzące lata życzę nam prawdziwych mężów i żon stanu; którzy wiedzą, czym jest praworządność i dobrze tworzone prawo; rozumieją ideę wspólnoty i praw obywatelskich, i którzy wiedzą, co robią. A przede wszystkim – którzy to robią. Bez rzeźbienia w bałbachu.

Wspaniałej zabawy w Sylwestra, w którym nie obowiązuje jednak zakaz przemieszczania się i do siego roku!

Info o panu Bołpossowie z Rosja: Horror from Real Mordor

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: outdoor

Źródło
Opublikowano: 2020-12-31 20:48:39

Kiedy na studiach zdawałam egzamin licencyjny dla pilotów wycieczek, uczyłam s

Urszula Kuczyńska

Kiedy na studiach zdawałam egzamin licencyjny dla pilotów wycieczek, uczyłam się, że Warszawa to prawdziwie zielone miasto, bo prawie 30% powierzchni stolicy to tereny zielone.

Przez ostatnie półtorej dekady sporo się jednak w tej kwestii zmieniło. Na gorsze. Na bardzo źle. Bo odsetek terenów zielonych w mieście spadł i spada nadal.

Zabudowywane są korytarze napowietrzające miasto, skwerek, gdzie starsi mieszkańcy spotykali się na moim osiedlu poszedł pod deweloperkę. O znikaniu terenów zielonych i wycinkach słychać dosłownie w każdej dzielnicy Warszawy.

Fatalną jakość powietrza czuć w Warszawie – dosłownie – w nosie, w płucach, na języku. Gdy tylko zaczyna się sezon grzewczy, powietrze w… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: sky, tree and outdoor, text that says 'Découvrir Paris Vivre Paris LODGISBLOG Exolorer France Partenaires Lodgis Backstage Paris Smart City, capitale écologique mondiale en 2050 ByORENA IN Paris en 2050 sera une ville conçue énergie positive avec des tours végétales, solaires hydrodynamiques, des ponts ogements, des appartements énergétiquement solidaires des tours d'appartements aux toits façon ruche. Tout programme... Paris semble pas vouloir rester figée cette image une ville connectée plus verte. ville haussmannienne les projets architecturaux SMART CITY 2050 c'est résultat d'une étude Batiment>> multiplient pour faire FrançaisI lacapitale 2014 pourl Mairie l'agence «Vincent Callebaut TROUVEZ VOTRE APPARTEMENT'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-30 22:11:10

W Chorwacji zatrzęsła się ziemia. I to dość potężnie, bo 6,2 stopnia w skali R

Urszula Kuczyńska

W Chorwacji zatrzęsła się ziemia. I to dość potężnie, bo 6,2 stopnia w skali Richtera to już nie są przelewki.
Basen Morza Śródziemnego to zresztą dość aktywny sejsmicznie rejon – całkiem niedawno w Chorwacji miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia.

W związku z trzęsieniem ziemi i zgodnie ze wszelkimi procedurami bezpieczeństwa, w elektrowni jądrowej Krsko w sąsiadującej z Chorwacją Słowenii doszło do standardowego, awaryjnego wyłączenia obiektu.

Elektrownia jądrowa Krsko to odziedziczona po czasach Jugosławii współwłasność słoweńsko-chorwacka i w związku z przynależnością Chorwacji do UE przeszła w 2011 unijny przegląd bezpieczeństwa. Przegląd wykazał, że Krsko jest w stanie… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: sky, text that says 'NDTV nuwe Wunu LIVE TV CORONAVIRUS ouvellla Nuciedi Γιαιι ગાนા AIleI 9.८ vayılluue LATEST INDIA VIDEO uyuake Ⅲ Neiyunuurny cruaua OPINION WORLD CITIES OFFBEAT Slovenia Nuclear Plant Shut After 6.2 Magnitude Earthquake In Neighbouring Croatia The earthquake was felt in several neighbouring countries, including Slovenia. World Agence France- Presse Updated: December 2020 5:54 pm IST TRENDING Actress Undergoes "Emergency Surgery": "Don't Take Health For Granted" Viral: American Supermodel Gigi Hadid Shared Of Indian Spices During Pregnancy MS Dhoni Hosts Yuzvendra Chahal Wife Dinner In Dubai See Pics Krsko nuclear power plant has been shut down as precaution.'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 23:10:56

35 lat temu służby bezpieczeństwa PRL rozpoczęły akcję „Hiacynt” – akcję masow

Urszula Kuczyńska

35 lat temu służby bezpieczeństwa PRL rozpoczęły akcję „Hiacynt” – akcję masowej inwigilacji i prześladowania osób homoseksualnych.

Zatrzymania i aresztowania poprzedziło zbieranie sąsiedzkich donosów na „podejrzanych” o miłość nie do tych, co trzeba.

Założono teczki ponad 11 tysiącom osób. Akcja trwała ponad 2 lata, ale teczki osobom homoseksualnym zakładano jeszcze w 1989.

Nigdy więcej. Miłość to miłość, ludzie to ludzie, nic politykom i policji do tego, kto z kim chce żyć i tworzyć rodzinę.

Pełni praw i równości małżeńskiej w państwie i wśród sąsiadów, którzy nas z uczuć nie chcą rozliczać.

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Smutna rocznica akcji "Hiacynt" 35 lat temu służby bezpieczeństwa PRL rozpoczęły akcję masowej inwigilacji osób homoseksualnych.'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-29 14:06:05

Dziś początek szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce. Bardzo się cieszę. Ka

Urszula Kuczyńska

Dziś początek szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce. Bardzo się cieszę. Każdy, kto tylko może powinien przyjąć szczepienie możliwie jak najszybciej i przybliżyć nas do zakończenia tego trudnego z wielu względów czasu i by chronić siebie i innych.

Nauka znów przychodzi nam z pomocą w egzystencjalnym kryzysie. Nie wolno jej lekceważyć ani odrzucać.

We wszystkich mediach szczepienia to dziś temat numer 1. I słusznie. Dzięki szczepieniom zniknęły tak straszne choroby jak polio i ospa prawdziwa.

Przed nami ogromne, logistyczne wyzwanie związane z dystrybucją szczepionki i przekonaniem ludzi, że warto ją przyjąć. W Polsce poziom lęku związany ze szczepieniem jest jednym z najwyższych w… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-12-27 16:27:40

Spokojnych i bezpiecznych świąt w gronie tych najbliższych i tych najważniejsz

Urszula Kuczyńska

Spokojnych i bezpiecznych świąt w gronie tych najbliższych i tych najważniejszych.

Obyśmy wszyscy pamiętali, żeby być przy nich i mieć ich przy sobie, bo w życiu nie ma chyba nic piękniejszego i bardziej istotnego niż czuła i uważna bliskość z drugim człowiekiem.

Wszystkiego dobrego!

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Bezpiecznych Bezpiecznychi Bozpiszmyah spokojnych 2020! Świąt'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-24 19:55:09

Kilka dni temu Natemat.pl opublikował tekst o skandalach wokół PornHub przedst

Urszula Kuczyńska

Kilka dni temu Natemat.pl opublikował tekst o skandalach wokół PornHub przedstawiając pokrótce śledztwa i artykuły The New York Times, które się do tego przyczyniły.

Bardzo dziękuję redakcji naTemat za kontakt, rozmowę i cytowanie w tekście.

Czas bezkarności i bezchołowia w branży #porn się kończy.
Łamanie życia tysiącom kobiet to nie sposób na zarobek – czas powiedzieć to jasno i zacząć wyznaczać jasne zasady, stawiać granice kapitalizacji naszych ciał w patriarchalnym systemie władzy.

Tę wojnę muszą stoczyć razem chrześcijańskie demokratki, katoliczki, ateistki, prawaczki i lewaczki. Koniec z zamykaniem oczu na realną krzywdę.

Potrzebujemy dyskusji o wpływie pornografii na społeczeństwo i… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: 1 person, text that says 'na:Temat DZIEJE SIĘ NATEMAT EXTRA POPKULTURA ZDROWIE ZWIĄZKI PREZ Artykuf" New Times naglośnił afere wokó Pornhuba Opisano nim historip 9-letniej Fot Instagram/nickkristof Dlaczego Pornhub usunął 10 mln filmów? Za tą decyzją kryją się dramatyczne historie kobiet'

porn

Źródło
Opublikowano: 2020-12-20 15:53:33

Jak neoliberalizm zniszczył energetykę jądrową

Urszula Kuczyńska

Dziś na Krytyka Polityczna mój tekst o tym, jak neoliberalizm wypchnął atom z wyobraźni społecznej i jak bardzo to ważne, by go dla tej wyobraźni odzyskać.

Kolega z Kaszub, gdzie ma stanąć pierwsza polska jądrówka pisze, że tekst dobry a kolega z Małopolski pochwala jego punkowy duch

Bo w sumie to ze mnie taka trochę atomowa punkówa.

Jak neoliberalizm zniszczył energetykę jądrową

Pisze Urszula Kuczyńska.

Źródło
Opublikowano: 2020-12-16 16:15:52

Jedną z najodważniejszych kobiet, jakie napotkałam na mojej drodze jest Rose K

Urszula Kuczyńska

Jedną z najodważniejszych kobiet, jakie napotkałam na mojej drodze jest Rose Kalemba – młoda dziewczyna ze Stanów Zjednoczonych. Rose ma szeroki uśmiech, wspaniałe włosy do samego pasa oraz mądrość i konsekwencję, z którymi trzeba się urodzić, bo nauczyć się ich nie da.

Rose jako kilkunastoletnia dziewczyna została porwana przez mężczyzn ze swojego miasteczka. W biały dzień i ze środka ulicy. Jej porywacze wywieźli ją za miasto i przez kilkanaście godzin zbiorowo i brutalnie gwałcili.

Nagrania z jej gwałtu trafiły na PornHub.

Rose przeszła piekło próbując dojść sprawiedliwości i doprowadzić do skazania swoich gwałcicieli.
Potem, czekała ją jeszcze przeprawa z PornHubem. PornHub nie… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says 'Visa i Mastercard uniemożliwiają swoim klientom płatności na największej platformie z filmami porno Dlaczego? Porshub hub'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-15 22:09:35

Kilka dni temu, pewna osoba obiegła "zielone" i energetyczne grupy na

Urszula Kuczyńska

Kilka dni temu, pewna osoba obiegła "zielone" i energetyczne grupy na FB wszędzie wklejając łamiącą wiadomość o tym, że ceny energii na Łotwie po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość … ujemną.

Brzmi jak doskonały news, co nie?

Wielkie było zdziwienie tej osoby, kiedy spotkała się ze ścianą śmiechu i kpin ze strony ludzi, którzy rozumieją, co ta wiadomość oznacza.

Bo to teoretycznie jest super, kiedy prądu w sieci jest tak dużo, że dostajesz go za darmo.

Tyle z teorii. Teraz praktyka.

Sytuacja ujemnych cen energii to nie jest żadna nowość. Ma miejsce wtedy, kiedy warunki pogodowe sprawiają, że zależne od nich OZE pracują pełną parą a jednocześnie źródła dyspozycyjne, pracujące w podstawie obciążenia, są już przykręcone przez operatora do możliwego w danych warunkach minimum i nie mogą zejść z produkcją niżej. Będą przecież potrzebne, jeśli nastąpi nagła zmiana w wysokości produkcji energii elektrycznej z OZE i trzeba będzie ją zastąpić produkcją z jednej z utrzymanych w gorącej rezerwie jednostek systemowych. Żeby nam nie zgasło światło a w przemyśle nie stanęła produkcja, nie można bowiem przerwać ciągłości dostaw.

Ponieważ jedną z ukrytych form dotowania źródeł OZE w Europie jest prawny wymóg, aby operator systemu prąd z OZE odbierał zawsze i w pierwszej kolejności, oznacza to, że operator musi go od danego producenta kupić, nawet, kiedy go nie potrzebuje, bo nikt go akurat nie używa.

Bez tego tzw. "pierwszeństwa na drutach" opłacalność inwestycji w OZE byłaby dużo niższa. W Wielkiej Brytanii niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy farmy wiatrowe mają płacone przez operatora systemu za to, aby produkować prąd "na pustym przebiegu", nie oddając go do sieci, bo groziłby jej destabilizacją wpadając między misternie poukładane i uporządkowane z wyprzedzeniem klocki.

Ceny ujemne to jeden z efektów działania rynku energii zorganizowanego wg logiki opłacalności inwestorskiej. Jeśli bowiem chcemy, by inwestorzy inwestowali (a chcemy, by inwestowali w OZE z wielu względów i pomimo, że to wcale nie uszczęśliwia operatora systemu) to rynek energii musi zadbać o to, by im się ta inwestycja zwróciła i przyniosła zysk.

Może się zwrócić i przynieść zysk, tylko jeśli zmusimy operatora do wypchnięcia z systemu energii produkowanej stabilnie i dyspozycyjnie po to, by wpuścić tę, którą przy dobrym wietrze akurat produkuje wiatr.

Dlatego z cen ujemnych nie ma się, co cieszyć. One wynikają z głęboko kapitalistycznej logiki rynku energii, gdzie kryterium nie jest użyteczność obiektu, nie jest stabilność jego produkcji, nie długożyciowość obiektów produkcyjnych a właśnie inwestorski zysk.

I na niego, w ostatecznym rozrachunku, zawsze zrzucają się odbiorcy energii elektrycznej w płaconych co miesiąc rachunkach.

Bo nie ma się co łudzić, one zawsze obejmują zakup również tej energii, której nikt z nas tak naprawdę nie potrzebował a operator i tak musiał go ze stołu wziąć i zachęcać nas do jej zużycia.

Dlatego nawet jeśli ten rachunek był dla Szwedów w czerwcu 2020 niższy niż w czerwcu 2019, to zaprawdę powiadam Wam: w grudniu i w lutym nie będzie już tak różowo.

Mnie w takich momentach zawsze jednak zastanawia co innego. Bo wiecie "zielona" i "odnawialna" opowieść o energetyce wciąż każe nam myśleć o oszczędności, efektywności energetycznej i zmniejszaniu zużycia.

Jak się to ma do praktycznego efektu głębokiej penetracji OZE w systemie energetycznym, którym jest dopłacanie ludziom do tego, by energię zużywali wówczas, gdy jej wcale nie potrzebują i nie chcą?


Źródło
Opublikowano: 2020-12-14 22:51:38

13 grudnia 1981 roku w Polsce nastał mrok stanu wojennego. Kilkadziesiąt lat

Urszula Kuczyńska

13 grudnia 1981 roku w Polsce nastał mrok stanu wojennego.

Kilkadziesiąt lat wcześniej, 13 grudnia 1937 roku, w innej części świata: w Nankinie, pięknym i zamożnym mieście portowym Delty Jangcy, mieście zachodnich ambasad i misji handlowych na północ od Szanghaju, rozpoczął się horror.

Kilka dni wcześniej, armia Chang Kai-Szeka wycofała się z Nankinu zostawiając ludność cywilną na pastwę atakujących Japończyków. Ci – dla ludności cywilnej – nie mieli absolutnie żadnej litości. 13 grudnia 1937 roku rozpoczął się horror trwający do lutego następnego roku: rzeź Nankinu.

Nie da się spokojnie pisać i myśleć o rzezi Nankinu. O gwałconych zbiorowo dziewczynkach i kobietach, o obciętych głowach… More

Urszula Kuczyńska #Lewica, profile pictureImage may contain: text that says '12月13日1937年 ICTIM 7300000 入庭 難者 難 300 00 urszulaKuczyńska#Lewica #Lewica urszula'

Źródło
Opublikowano: 2020-12-13 19:37:18

Wiecie, awarie w obiektach przemysłowych się zdarzają. Zdarzały się i w elektrow

Urszula Kuczyńska

Wiecie, awarie w obiektach przemysłowych się zdarzają. Zdarzały się i w elektrowni Bełchatów, i w Kozienicach, ale nie trafiały na nagłówki gazet. I zamiast zwrócić uwagę na bezpieczeństwo tego dość już wiekowego obiektu – bo Olkiluoto 2 to reaktor 2 generacji – i na to, że wszystkie zabezpieczenia zadziałały jak trzeba, że zarówno fiński STUK, jak i PAA zapewniają, że wszystko pod kontrolą – jest panika.
Dlaczego?
A wyobraźcie sobie, co by było, gdyby takie niemądre głosy rozlegały się za każdym razem, gdy odkrywa się jakąś usterkę Boeinga. Lotnictwo? Nie, dziękuję. Tylko baloniarstwo! Albo gdyby rozległy się po katastrofie Titanica. Okręty? Nie dziękuję. Tylko karawele! To by było strasznie głupie, nie? No więc tutaj też jest.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-11 21:09:46