Przypominamy, że już jutro – czwartek, o godz. 18.30, w sali konferencyjnej Pańs

Marcelina Zawisza:

Przypominamy, że już jutro – czwartek, o godz. 18.30, w sali konferencyjnej Państwomiasto się kolejna debata z cyklu #WarszawaWybiera!
Tym razem naprzeciw siebie staną kandydaci do Rady Warszawy. Jakie mają plany? Co sądzą na temat kluczowych warszawskich problemów? Jak postrzegają swoje dotychczasowe działania? Nasze spotkanie będzie doskonałą okazją, aby to sprawdzić!

Prelegenci będą rywalizować ze sobą w dwóch grupach oraz w dwóch „płaszczyznach”. Pierwszej – dyskusyjnej i drugiej – bardziej praktycznej (warsztatowej).
W debacie poruszone zostaną tematy wpisujące się w następujące kategorie:
I. KOMUNIKACJA
II. ZIELEŃ I PRZESTRZEŃ MIEJSKA
III. TOŻSAMOŚĆ MIASTA I POLITYKA HISTORYCZNA… Więcej


WarszawaWybiera

Źródło
Opublikowano:

Według ministra Radziwiłła pielęgniarki zarabiają dobrze, wcale nie są przepraco

Marcelina Zawisza:

Według ministra Radziwiłła pielęgniarki zarabiają dobrze, wcale nie są przepracowane, wcale nie ma ich za mało na oddziałach… Z jaśniepańskiej perspektywy pana ministra właściwie nie wiadomo, czemu bezczelne pielęgniarki się buntują zamiast pokornie odrabiać służbę. Chyba tylko po to, żeby narażać włości pana ministra „na milionowe straty”.

Słucham – i mam deja vu. W 2007 siedziałem z protestującymi pielęgniarkami pod KPRM i słuchałem konferencji premiera Kaczyńskiego. Przywódca PiSu wygrażał wtedy protestującym prokuraturą i straszył je konsekwencjami popełnianych przez nie „przestępstw”. Zdumione pielęgniarki usłyszały też, że nie da się podnieść płac pielęgniarek bez podniesienia… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Wczoraj w Wielkiej Brytanii przedstawiono parlamentowi raport o wojnie irackiej.

Marcelina Zawisza:

Wczoraj w Wielkiej Brytanii przedstawiono parlamentowi raport o wojnie irackiej. Raport jasno pokazuje, że wojna, której zamieniła Bliski Wschód w piekło, została rozpętana w oparciu o fałszywe dane. Polski rząd brał udział w niezgodnej z prawem międzynarodowym wojnie, przyczyniając się do śmierci tysięcy ludzi, destabilizacji regionu i rozkwitu terroryzmu. Nadal nikt nie poniósł za to odpowiedzialności.

Chciałbym, żeby taki raport i debata były możliwe także w Polsce. Nadal pamiętam butę polityków, którzy w 2003 wysyłali polskie wojsko na tę wojnę wbrew woli większości Polaków. Nadal pamiętam Leszka Millera okłamującego opinię publiczną w sprawie irackiej broni masowego rażenia. Nadal… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę radykalnie przekształcającą polski syste

Marcelina Zawisza:

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę radykalnie przekształcającą polski system oświaty. Okazał się głuchy na głos środowiska nauczycieli, rodziców i ekspertów, na apele samorządów i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny pokazał, że brakuje mu odwagi, by sprzeciwić się złym pomysłom partii, z której się wywodzi. Reforma minister Anny Zalewskiej to fundamentalnie zły, nieprzygotowany i szkodliwy pomysł, którego konsekwencje przez lata dotykały będą uczniów, nauczycieli i pracowników szkół. Przepychana w szalonym tempie przez Prawo i Sprawiedliwość reforma zaszkodzi polskim szkołom, spowoduje masowe zwolnienia nauczycieli i poważnie ograniczy dostęp uczniów do dobrej i stabilnej… Więcej

Źródło
Opublikowano:

Walczymy o Hutę Szkła w Zawierciu! O 13:00, w środę 30 sierpnia, pod Urzędem Mi

Marcelina Zawisza:

Walczymy o Hutę Szkła w Zawierciu! ✊ O 13:00, w środę 30 sierpnia, pod Urzędem Miasta w Zawierciu odbędzie się wspierana przez partię Razem demonstracja solidarnościowa z pracownicami i pracownikami huty. Będziemy domagać się od samorządu ratowania zakładu i wsparcia załogi. Jeśli zależy ci na Polsce i demokracji, to Twoje miejsce jest na tej demonstracji. Skandaliczną sprawę huty szkła opisuje dla Wirtualna Polska Mateusz Trzeciak z zarządu Razem: „Majątek spółki rozpłynął się w powietrzu. Pracownice i pracownicy mówią, że wszystko wskazuje na celowe doprowadzenie zakładu do ruiny. Opowiadają o wywożeniu towaru i maszyn prywatnymi samochodami przez kierownictwo. O platynowanej części… Więcej

Źródło
Opublikowano: 2021-06-18 18:01:10

Najwyższy czas zapewnić pracownikom i pracownicom ochrony zdrowia godne warunk

Marcelina Zawisza:


Najwyższy czas zapewnić pracownikom i pracownicom ochrony zdrowia godne warunki pracy i adekwatne płace.

Zamiast oklasków pora spełnić ich postulaty.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-26 12:53:46

Podczas wczorajszej konwencji zaprezenotwałyśmy pięć filarów naszej koalicji.

Marcelina Zawisza:


Podczas wczorajszej konwencji zaprezenotwałyśmy pięć filarów naszej koalicji.

Zdrowie
?‍⚕️ Krótsze kolejki – 7,2% PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku
? 850 mln euro na szpitale powiatowe
⚕️ Badania pocovidowe – bezpieczni po chorobie
? Produkcja szczepionek w Polsce
?‍⚕️ Wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego

Opieka
? 200 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach
? Podwyższenie wszystkich świadczeń na dzieci
♿ Godne życie osób z niepełnosprawnościami: urlop wytchnieniowy, asystent osobisty, mieszkania wspomagane
? Pakiet zdrowia dla każdego seniora (pulsoksymetr, ciśnieniomierz i inne)
? Dzienne domy opieki dla seniorów
? Sanatoria – więcej miejsc, krótsze oczekiwanie

Edukacja
?‍⚕️ Psycholog w każdej szkole
? 2 tygodnie szkolnej integracji na start
?‍? Program nauczania – jakość, nie ilość
? Edukacja klimatyczna i zdrowotna
? Ciepły i zdrowy posiłek dla każdego ucznia
?? Program „Młodzi Europejczycy”
?‍? Podwyżki dla nauczycieli

Praca
? 100% pensji na chorobowym
? Koniec ze śmieciówkami
?‍? 14 dni urlopu na samozatrudnieniu
? 3500 zł płacy minimalnej w budżetówce + coroczna waloryzacja
?️ Mieszkania na wynajem – niski czynsz

Klimat
☀️ 8 mld więcej na odnawialne źródła energii co roku
? Neutralność klimatyczna przed 2050 r.
? Wymiana 3,5 mln pieców-kopciuchów
? 25% niższe stawki za śmieci i stabilne ceny
? Nowe parki narodowe: Turnicki Park Narodowy, Jurajski Park Narodowy, Mazurski Park Narodowy, Stobrawski Park Narodowy, Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Park Narodowy Środkowej Odry.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-24 08:18:06

Społeczna Agencja Najmu to krok w dobrym kierunku, ale ten krok nie może trakt

Marcelina Zawisza:


Społeczna Agencja Najmu to krok w dobrym kierunku, ale ten krok nie może traktowany jako zastępstwo budowy mieszkań na wynajem. Tutaj państwo PiS jednak haniebnie abdykowało.

Jak na politykę mieszkaniową patrzy Razem, możecie przeczytać na naszej stronie https://partiarazem.pl/2019/09/polityka-mieszkaniowa-razem/


Źródło
Opublikowano: 2021-05-21 12:25:33

Abstrahując od zawartości projektu, procedowanie ustawy – i to tak ważnej i potr

Marcelina Zawisza:Abstrahując od zawartości projektu, procedowanie ustawy – i to tak ważnej i potrzebnej, jak o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – w takim trybie, gdzie jako parlamentarzyści mamy dosłownie chwilę, żeby zapoznać się z treścią, ale przede wszystkim nie ma czasu na spotkania i konsultacje z grupami medyków, których dotyczą te zapisy, to przede wszystkim ogromny brak szacunku, splunięcie w twarz pracownikom ochrony zdrowia.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-21 06:41:57

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Zdrowia usłyszeliśmy, że Główny Inspektor Far

Marcelina Zawisza:Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Zdrowia usłyszeliśmy, że Główny Inspektor Farmaceutyczny w prawie prowadził walkę z nielegalnym wywozem leków za granicę nakładając około 665 mln zł kar pieniężnych, ale skuteczność egzekucji jest… żadna.

Posłuchajcie odpowiedzi na moje pytanie udzielonej przez Panią Renatę Rychter, Dyrektorkę Departamentu Prawnego GIF.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 11:42:32

W Sejmie procedowana jest bardzo ważna ustawa o sposobie ustalania najniższego

Marcelina Zawisza:


W Sejmie procedowana jest bardzo ważna ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – chodzi w niej o ustalenie współczynników pracy dla poszczególnych grup medyków.

Grupą, która wyraziła szczególny protest wobec niektórych założeń tego projektu są pielęgniarki i położne. Jako Lewica w pełni wspieramy je w walce o godną pracę i płacę.

Będziemy więc zgłaszać poprawki zawierające postulaty sformułowane przez związki zawodowe pielęgniarek i położnych. Możecie o nich posłuchać na nagraniu z dzisiejszej konferencji prasowej.

[NA ŻYWO] Postulaty pielęgniarek i położnych nie mogą czekać ani chwili dłużej!


Źródło
Opublikowano: 2021-05-20 09:47:16

W czasie pandemii odnotowano 7-krotny wzrost występowania depresji. Zaraz po wys

Marcelina Zawisza:W czasie pandemii odnotowano 7-krotny wzrost występowania depresji. Zaraz po wystąpieniu w Polsce zagrożenia epidemiologicznego, Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego opublikowała rekomendacje, wśród których znalazło się poparcie dla prowadzenia terapii online. Refundacja obejmuje jednak tylko teleporady indywidualne.

W sektorze prywatnym terapeuci z powodzeniem korzystają ze środków porozumiewania się na odległość. Ci pacjenci, których nie stać, żeby korzystać z prywatnego leczenia, musieli jednak przerwać terapię.

W odpowiedzi na apele ze strony środowiska psychoterapeutów skierowałam do Ministra Niedzielskiego interpelację poselską z pytaniami o możliwość objęcia refundacją zdalnej terapii grupowej. Odpowiedź była odmowna.

– Niechęć wobec dopuszczenia trybu zdalnego argumentowano zagrożeniem poufności, ale w dobie powszechnego dostępu do smartfonów nagrywanie jest też przecież możliwe podczas terapii w sali. Możemy wzorować się na państwach takich jak Portugalia czy Norwegia. Tam zespoły zajmujące się e-zdrowiem zarekomendowały kilka platform, z których mogą korzystać psychoterapeuci, a pacjenci mogą dzięki temu uczestniczyć w psychoterapii online. U nas nie przedstawiono pacjentom żadnej oferty — mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej dr hab. Anna Zajenkowska, członkini zarządu Europejskiej Federacji Psychoterapii Analitycznej.

Terapeuci podkreślają, że w ramach publicznej ochrony zdrowia terapia grupowa jest niezwykle popularną formą psychoterapii. W wyniku lockdownu utracono więć ciągłość pracy terapeutycznej.

– Doświadczenia z terapii grupowych online w sektorze prywatnym pokazują, że jest to skuteczna i bezpieczna metoda pracy z pacjentami, więc postulujemy, żeby objąć nią też pozostałych pacjentów. Jeśli Ministerstwo Zdrowia obawia się, że spadnie na nie cały ciężar, to mogę zapewnić, że środowisko psychoterapeutów jest gotowe przejąć część odpowiedzialności, bo jest na to dobrze przygotowane — przekonywała Anna Mędrzejewska, przewodnicząca Instytutu Analizy Grupowej Rasztów.

Ci, których stać z powodzeniem korzystają z tego rozwiązania, a tych, których nie stać państwo pozostawiło samych sobie. To prosty postulat, o który będziemy zabiegać do skutku.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-18 18:17:01

Ochotnicza Straż Pożarna spełnia o wiele więcej zadań niż tylko wspieranie zawod

Marcelina Zawisza:


Ochotnicza Straż Pożarna spełnia o wiele więcej zadań niż tylko wspieranie zawodowych strażaków, choć i tu warto przypomnieć, jak nieocenione jest ich dobre rozpoznanie okolicy, które pozwala najsprawniej dotrzeć na miejsce zdarzenia – a bardzo często dużo ważniejszy od sprzętu jest czas reakcji.

Nie każda Ochotnicza Straż Pożarna ma zgromadzone pokaźne środki. Stąd szacunki, że 20-30% OSP przestanie istnieć w wyniku zapowiadanej przez rządzących reformy, bo nie mają zasobów, żeby wyszkolić i wyposażyć się na takim poziomie, jak jest w zapisach oczekiwane. Liczą się- wcale nie mam na myśli metaforycznie – nie wozy, a ludzie. Na 3300 zdarzeń w roku przy jedynie 126 zużyto więcej niż 1000l wody, więc proponowany wymóg wyposażenia jednostek w wozy o takiej pojemności, wydaje się conajmniej nieuzasadniony. W wielu interwencjach potrzeba tylko samochodu osobowego i ekipy gotowej nieść pomoc – nawet najmniejsze jednostki są więc ogromną wartością dla lokalnej społeczności i to właśnie wobec strażaków i strażaczek OSP wielu mieszkańców ma dług wdzięczności za ochronę życia i zadbanie o bezpieczeństwo.

Oprócz działalności gaśniczo-ratunkowej OSP są też często najważniejszymi ośrodkami życia społecznego i kulturalnego na obszarach wiejskich. Nie do zaakceptowania są więc dla mnie zmiany prawne zagrażające dzialałności Ochotniczych Straży Pożarnych. Stąd ja, ale też pozostali posłowie i posłanki Lewicy jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, ale też po prostu strażakami z naszych regionów, żeby u źródła dowiedzieć się, które przepisy są problematyczne i jak powinniśmy im przeciwdziałać w naszej pracy parlamentarnej.

Miałam ogromną przyjemność porozmawiać o projekcie uchwały z Andrzejem Latuskiem – naczelnikiem OSP Kadłub Turawski Trzymajcie kciuki, żeby udało nam się zablokować szkodliwe pomysły MSWiA.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-18 14:10:23

Kiedy dzwonicie pod numer alarmowy oczekujecie sprawnie działającego systemu. Ni

Marcelina Zawisza:


Kiedy dzwonicie pod numer alarmowy oczekujecie sprawnie działającego systemu. Niestety – operatorzy numerów alarmowych mają kiepskie wynagrodzenia, system na którym pracują ciągle się psuje (tak, ten system, który jest tak istotny dla ratowania życia i zdrowia nas i naszych bliskich), a rząd ignoruje ich postulaty i uwagi. Dzisiaj odbył się protest pod Sejmem zorganizowany przez operatorów numerów alarmowych zrzeszonych w Konfederacja Pracy. Wspólnie z Adrian Zandberg byliśmy ich wesprzeć.

Czego się domagają?

➡️Podjęcia dialogu z ich grupą zawodową, w celu stworzenia przepisów, które zabezpieczą sprawne funkcjonowanie Systemu Powiadamiania Ratunkowego.
➡️Zmian prawnych pozwalających na REALNĄ poprawę sytuacji związanej z organizacją i funkcjonowaniem Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
➡️Zmian mających na celu poprawę działania Systemu Teleinformatycznego Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
➡️Zmian prawnych umożliwiających Operatorom równą szansę awansu i rozwoju zawodowego.
➡️Zmian prawnych w rozporządzeniach dotyczących oceny pracy Operatorów.
➡️Zmian prawnych zapewniających wzrost wynagrodzenia zasadniczego Operatorów Numerów Alarmowych, w tym wzrost wynagrodzenia za pracę wykonywaną w godzinach nocnych i święta.
➡️Zmian prawnych zapewniających dodatkowy urlop wypoczynkowy po przepracowaniu min. 5 lat na stanowisku Operatora Numerów Alarmowych/ Starszego Operatora Numerów Alarmowych/ Koordynatora/ Koordynatora- Trenera.
➡️Równego traktowania Operatorów Numerów Alarmowych.
➡️Objęcia Operatorów dodatkowym wynagrodzeniem z tytułu realizowania na polecenie MSWiA oraz pracodawców dodatkowych obowiązków w związku z sytuacją epidemiologiczną.
➡️Zapewnienia obsady osobowej w poszczególnych Centrach, umożliwiającej obsługę zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe na terenie województwa.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-17 17:57:42

Jak pewnie wiecie, do 30 września bieżącego roku wszyscy musimy wziąć udział w s

Marcelina Zawisza:


Jak pewnie wiecie, do 30 września bieżącego roku wszyscy musimy wziąć udział w spisie powszechnym. Dominująca metodą zbierania danych ma być “samospis internetowy”. Od razu po udostępnieniu formularza pojawiły się jednak sygnały od osób słabowidzących i niewidomych, że aplikacja nie została wystarczająco dostosowana do ich potrzeb.

Wraz z pozostałymi posłankami i posłami Razem skierowałam więc interpelację, w której wylistowaliśmy szereg aspektów do korekty. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź od prezesa GUSu, że formularz zostanie poprawiony pod kątem wymienionych przez nas problemów.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 20:31:57

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dziś także ich protest w War

Marcelina Zawisza:


Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Dziś także ich protest w Warszawie.

Jakie są ich postulaty?

‼ Wynagrodzenia uwzględniające doświadczenie zawodowe, uciążliwość pracy, jej trudne warunki,
‼ dodatki “covidowe” wypłacane bez upokarzających procedur utrudniających ich uzyskanie
‼ zmiany w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia – tak, by pielęgniarki z licencjatem były wynagradzane (zgodnie z prawdą) jako posiadające wyższe wykształcenie.

Kadry medyczne to skarb naszego kraju. Musimy dbać o to, by ich przybywało – zwłaszcza, że nasze społeczeństwo się starzeje. Niestety, kadra pielęgniarska od lat starzeje się wraz ze społeczeństwem – średnia wieku pielęgniarki w Polsce to w tej chwili 53 lata! Kształcenie nowych pielęgniarek nie zaspokaja zapotrzebowania na ich pracę – wiele z nich nie podejmuje pracy w zawodzie lub wyjeżdża. Nic dziwnego – warunki pracy i płace w Polsce nie umywają się do tych “na zachodzie”, a nawet do warunków “na południu” – w moim okręgu wyborczym Republika Czeska jest również często wybierana jako kierunek emigracji.

Jakiś czas temu rozmawiałam z zaprzyjaźnioną pielęgniarką, młodą dziewczyną. Oznajmiła, że i ona wyjeżdża.

W Polsce pracowała w dwóch szpitalach, na oddziałach gdzie znajdowały się osoby niesamodzielne po wylewach i zawałach. Mówi, że pielęgnowanie osób w tym stanie sprawiło, że w wieku 28 lat zaczęła mieć poważne problemy z kręgosłupem. Nie ciężko chyba sobie wyobrazić, jakim wysiłkiem jest przewrócenie na bok czy podniesienie biernych osób, które ważą 70-100 kg. Żaden ze szpitali nie oferował podnośników, które pomogłyby jej w pracy. A w Wielkiej Brytanii taki sprzęt jest w standardzie, w każdym szpitalu, w którym o to pytała.

W Polsce musiała pracować w dwóch miejscach, żeby się samodzielnie utrzymać i móc choć trochę odkładać na przyszłość. Ale w takim trybie pracy, mówi, że może zapomnieć o zakładaniu rodziny, bo jej na to nie stać. W Wielkiej Brytanii spokojnie utrzyma się z jednej pensji. Więc pojechała. Ona i setki jej koleżanek.

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych wypada mi życzyć tego, o co walczą na ulicach Warszawy protestujące: spełnienia postulatów protestu, zmian, które pozwolą na zwiększenie liczby pracujących w zawodzie, godnych warunków pracy i płac adekwatnych do doświadczenia zawodowego i wysiłku wkładanego w pracę pielęgniarek i położnych!

Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 13:34:44

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia było poświęcone zapisom w KPO dotyczącym

Marcelina Zawisza:Dzisiejsze posiedzenie Komisji Zdrowia było poświęcone zapisom w KPO dotyczącym ochrony zdrowia. Skorzystałam z możliwości zabrania głosu, żeby przypomnieć o bardzo istotnym zagadnieniu, jakim jest bezpieczeństwo lekowe.

Pandemia boleśnie pokazała nam, że nie możemy być zależni od wyrobów farmacuetycznych produkowanych w odległych zakątkach świata. Nie osiągniemy suwerenności lekowej bez zdecydowanych działań w tym obszarze. Stąd moje pytania do MZ, które poznacie oglądając załączone wideo.

Ponadto na nagraniu można podziwiać, jak syn dzielnie asystuje mi w pracy.

Zapraszam Was również przy tej okazji na jutrzejszą debatę zatytułowaną „Lokalna suwerenność lekowa”, która towarzyszy premierze raportu Fundacja Instrat, którego współautorem jest dyrektor mojego opolskiego biura Jerzy Przystajko.

https://www.facebook.com/events/535797757409817?ref=newsfeed


Źródło
Opublikowano: 2021-05-11 13:49:08

Tysiące pracowników pomocniczych pracujących w placówkach ochrony zdrowia, mimo

Marcelina Zawisza:


Tysiące pracowników pomocniczych pracujących w placówkach ochrony zdrowia, mimo pracy na oddziałach covidowych przez długie miesiące nie dostało dodatku covidowego.

Z doniesień prasowych wynika, że w końcu Ministerstwo choć trochę się zreflektowało i planowany jest jednorazowy przelew w wysokości 5 tysięcy złotych. To dobry kierunek, ale kwota zwyczajnie nie jest zadowalająca. Pamiętajmym, że salowe i sanitariusze od początku pandemii mają kontakt z zakażonym – tak jak medycy są na pierwszej linii frontu i bez nich szpitale nie mogłyby funkcjonować.

Do tego nie wiadomo czy pieniądze w ogóle dotrą do pracowników, których zatrudniają zewnętrzne firmy. Przypomnijmy, że w tym sektorze outsourcing jest szalenie powszechny.

Stąd moje pytania do Ministra Zdrowia:

1. Czy wynegocjowana w ramach zespołu trójstronnego premia będzie dotyczyła również pracownic i pracowników zatrudnianych przez firmy zewnętrzne?

2. Czy premia dla pracownic i pracowników zatrudnianych przez firmy zewnętrzne zostanie przekazana im bezpośrednio, czy Ministerstwo przewiduje inny mechanizm jej przekazania?

3. Jeżeli środki na wypłatę premii zostaną przekazane pracownicom i pracownikom pośrednio przez firmy zewnętrzne – jak rząd planuje dopilnować, że premie rzeczywiście trafią do pracownic i pracowników?


Źródło
Opublikowano: 2021-05-07 08:54:44

Stany Zjednoczone popierają zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19

Marcelina Zawisza:


Stany Zjednoczone popierają zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19!

Na forum WTO Polska jest jednym z krajów, które blokują zawieszenie prawa patentowego. Mam nadzieję, że po deklaracji administracji Bidena rząd Mateusza Morawieckiego zmieni zdanie. Szczególnie, że na forum międzynarodowym premierowi zdarzyło się już pomysł poprzeć. Więcej odwagi!

Zawieszenie patentów uruchomiłoby prawdziwie masową produkcję szczepionki. Pozwoliłoby wyrównać nierówności w dostępie do szczepień. Żadna prywatna firma nie powinna mieć uprawnień do decydowania o tym, kto ma dostęp do bezpieczeństwa i zdrowia, szczególnie w okresie pandemii. Obecnie to właśnie firmy farmaceutyczne kierując się przyszłym zyskiem, wybierają kraje do których szczepionki trafia. W efekcie w najbogatszych krajach szczepi się 25 razy szybciej niż w biednych państwach.

Przypomnę, że abyśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie, ważne jest aby zaszczepić nie tylko mieszkańców i mieszkanki naszego kraju czy kontynentu. Potrzebujemy zaszczepić populację światową. To jedyny sposób, by powstrzymać coraz groźniejsze mutacje wirusa. Czy to możliwe? Zawieszenie patentu na pewno pomoże osiągnąć ten cel dużo dużo dużo szybciej.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 22:35:05

Dzieje się coś naprawdę groźnego. Coś przed czym ostrzegaliśmy. W związku z głos

Marcelina Zawisza:

Dzieje się coś naprawdę groźnego. Coś przed czym ostrzegaliśmy. W związku z głosowaniem Europejskiego Funduszu Odbudowy u osób, które jeszcze niedawno wrzucały na swoje profile europejskie flagi, pojawił się antyeuropejski ściek. Przestajemy ufać Unii.

Budka: Nie może być tak, że – bez głosu polskiego parlamentu – o środkach wydatkowanych z KPO będą decydować wyłącznie polscy i brukselscy urzędnicy, że PE będzie miał więcej do powiedzenia, aniżeli polski parlament.

Jachira: Unia rzuciła kość za 260 mld zł i nagle przestała się liczyć demokracja, prawa człowieka i przyzwoitość. Lewica, PSL i Polska 2050 świętują, cieszy się też Kaczyński, który co roku i tak zadłuża Polskę na dodatkowe 200 mld. Za głupotę przywódców przyjdzie zapłacić nam wszystkim.

Borys Budka uruchamiając narrację antyeuropejską, której nie powstydziłby się Zbigniew Ziobro, bierze odpowiedzialność za nasilający się brak zaufania i narastającą wrogość wobec UE. Dokładnie tak samo jak David Cameron już na zawsze zapisał się na kartach historii jako ten, który dla partyjnych interesów próbował rozgrywać prawicę i w efekcie doprowadził do Brexitu, tak Budka będzie tym, który podważył zaufanie do struktur europejskich. Nie twierdzę, że to nas doprowadzi do Polexitu, ale widzę zmianę w nastawieniu do wspólnoty i utratę wiary w projekt europejski. Wydaje się, że KO i jej sympatycy stwierdzili, że można go wysadzić tylko po to, żeby spróbować zastąpić PiS u władzy. I to przeraża.

Pytacie czy w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy ufam PiSowi. Oczywiście, że nie. Bardziej ufam Europie. Tu warto mieć świadomość kilku technikaliów.

Komisja Europejska ma możliwość sprawdzić, czy pieniądze w Polsce będą przyznawane kolegom prezesa, czy będą rozdzielane sprawiedliwie pomiędzy województwa, czy będą dostawać je tylko samorządy, w których rządzi Zjednoczona Prawica. W związku z tym, że środki będą przesyłane w ratach, KE będzie zatwierdzać każdą transzę osobno. Do czego to doprowadzi? Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, Unia może zakręcić kurek z pieniędzmi.

Te środki będą również objęte zasadą praworządności. W sprawie tej ma wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale już teraz Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do działań, bo wysłanie do TSUE zapytania o zgodność z traktatami nie powinno wstrzymywać działania nowego mechanizmu kontroli.

Już teraz UE reaguje na przyjmowane w Polsce uchwały antyLGBT+ odbierając część środków europejskich. Przyjęcie mechanizmu warunkującego wypłacanie środków od przestrzegania zasady praworządności tylko kontrolę europejską wzmocni.

Dobrobyt naszego kraju, ale także demokracja i respektowanie praw człowieka, zależą od tego jak silnie jesteśmy związani z Europą oraz jak silna i solidarna jest Unia. Europejski Fundusz Odbudowy to krok w kierunku jeszcze głębszej integracji europejskiej. To nie tylko ogromne środki finansowe, które pomogą nam wyjść z zapaści gospodarczej. To kolejny krok w kierunku federalizacji. Tym bardziej głos za EFO był głosem za silniejszą, bardziej solidarną i skonsolidowaną Europą. Sama jestem trochę zaskoczona jak bardzo zgadzam się w tej kwestii z europosłanką Koalicji Europejskiej Różą Thun, która napisała, że tutaj chodziło o coś więcej niż boje partyjne. W tym głosowaniu chodziło o przyszłość Europy.

Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 13:24:06

Czas na przygotowanie do sezonu grypowego jest teraz. Nie można znów zwlekać do

Marcelina Zawisza:

Czas na przygotowanie do sezonu grypowego jest teraz. Nie można znów zwlekać do jesieni, bo powtórzy się sytuacji z zeszłego roku, kiedy ludzie chcieli się szczepić, ale brakowało dawek.

Przypomnijmy, że globalny niedobór szczepionek szacowany jest obecnie na 25-30%. Rozwiązać należy kwestie optymalizacji dostaw, sprawnej realizacji szczepień w sytuacji dwóch akcji masowych szczepień w tym samym czasie oraz planowania procesu dostarczania szczepionek na rynek polski.

Miesiąc temu skierowałam do Ministra Zdrowia obszerną interpelację, żeby zweryfikować, czy prace w tym zakresie już się toczą. Wprawdzie niestety nie znamy jeszcze specjalnych szczegółów, ale coś tam wypracowują, więc jest nadzieja, że nie powtórzy się zeszłoroczne fiasko.

Z dobrych wieści, dowiedziałam się, że toczą się postępowania o objęcie szczepionki refundacją dla grupy od 6 miesiąca życia do ukończenia 24 miesiąca życia oraz od ukończenia 60 miesiąca życia do 18 roku życia. Jest więc nadzieja, że do grup, którym przysługuje bezpłatna dawka, dołączą dzieci i młodzież.

Pytałam również, czy jeśli uczniowie i uczennice w sezonie szczepień na grypę będą uczęszczać na zajęcia stacjonarne, to rozważane jest umożliwienie realizacji szczepień dzieci w szkołach. Miałam tu na myśli mobilne punkty szczepień, jak te, które z powodzeniem działają w ramach akcji szczepień na koronawirusa, ale mam wrażenie, że w ministerstwie stwierdzili, że oczekuję, że dawki będą podawać nauczyciele między sprawdzaniem obecności, a odpytywaniem, bo w odpowiedzi przeczytałam, że do przeprowadzenia szczepiania potrzebny jest lekarz, więc nie, nie planują akcji w szkołach.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 08:55:04

Oczywiście, że zagłosowałam za Europejskim Funduszem Odbudowy, z którego Polska

Marcelina Zawisza:

Oczywiście, że zagłosowałam za Europejskim Funduszem Odbudowy, z którego Polska otrzyma 250 mld złotych.

Nasza poturbowana pandemią i kolejnymi lockdawnami gospodarka potrzebuje tych pieniędzy jak tlenu. Spora część komentatorów europejskich mówi o EFO “Plan Marshalla 2.0”, Historyczny Fundusz Odbudowy. To dla Polski moment na miarę stulecia.

Dlatego to nie było głosowanie za PiSem czy przeciwko PiSowi. To było głosowanie za silną Polską w silnej Europie. To było głosowanie dla przyszłych pokoleń. W imieniu tych, którzy oczekują pomocy: pracowników, którzy stracili pracę lub którym radykalnie spadły zarobki, firm, które musiały się zamknąć lub zawiesić działalność, za samorządami, które ledwo zipią, szpitali, które potrzebują wsparcia, młodych, którzy nie mają gdzie mieszkać.

Gdy ważą się losy milionów Polek i Polaków PO chciała grać w rosyjską ruletkę z polskim społeczeństwem. Tylko po to aby ugrać partyjne interesiki. Ile czasu mieliby czekać Ci, którzy potrzebują wsparcia? Kwartał? Pół roku? Rok? Kto by im pomógł zapłacić rachunki? Ile Komisja Europejska miałaby czekać na Polskę?! Przecież urzędnicy Komisji Europejskiej mówili wprost – po tym jak Polska i Węgry groziły wetem w sprawie budżetu UE, KE przygotowała się na ewentualność stworzenia EFO bez Polski i bez Węgier. Głosowanie do skutku, przez wiele miesięcy to nawet nie liberalna mrzonka – to kłamstwo. Tym bardziej, że obiecywano sojusz z Konfederacją. Absurd.

850 mln euro dla szpitali powiatowych, ponad 70 tysięcy mieszkań (w tym mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami) dla młodych, 500 mln dla poszkodowanycyh branż, ponad 30 proc. dla samorządów i komitet monitorujący to nasz wkład w przyszłość. Przyszłość Polski w Europie i przyszłość kolejnych pokoleń. Kto mógłby, dla własnego partykularnego interesu partyjnego zagłosować inaczej? Cóż.


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 20:21:10

Pandemia wyostrzyła wiele patologii polskiego rynku pracy. To był naprawdę trudn

Marcelina Zawisza:

Pandemia wyostrzyła wiele patologii polskiego rynku pracy. To był naprawdę trudny rok. Więc nie zdziwcie się, że to będzie długi wpis.

Ogromna część pracowników i pracownic straciła 20 procent swojej pensji. Ich zatrudniający w związku z tym, że skorzystali z Tarczy Antykryzysowej zwanej również AntyPracowniczą, mogli wypłacać im 80 proc. wynagrodzenia. Kto ma kredyt, chore dziecko, osobę z niepełnosprawnością w rodzinie wie, że tak ogromna dziura w budżecie potrafi doprowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. W Danii zastosowano inne rozwiązanie – państwo dopłacało do pensji pracowników pod warunkiem, że poziom ich wynagrodzenia pozostawał bez zmian. Widać są kraje, które potrafią dbać o swoich pracowników i pracownice. Szkoda, że Polska pod rządami PiS nie jest w tym zaszczytnym gronie. Jako Lewica złożyliśmy ustawę, które te patologie naprawia. Nadal tkwi w zamrażarce Marszałek Witek.

Ogromna grupa kobiet (bo nie ma się co oszukiwać, to głównie są kobiety), które mają dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym lub szkolnym w związku z zamknięciem placówek opiekuńczo-wychowawczych musiały skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego. I to kolejna grupa, która straciła 20 proc. swojej pensji. Ale to nie wszystko. Do tego straciły miesiące składowe do emerytury. Co to spowoduje? Ich emerytury będą niższe i dodatkowo będą musiały pracować pół roku dłużej, żeby ten czas "odrobić", bo prawo do emerytury minimalnej jest przysługuje dopiero po wypracowaniu lat składkowych. Apelowałyśmy wspólnie z Magdaleną Biejat i Darią Gosek-Popiołek do premiera Morawieckiego, żeby zmienili te zapisy. Bez skutku. Prorodzinny PiS na w nosie rodziny. Zero na zaskoczeniometrze, ale nadal fakt warty odnotowania.

Pracownicy, którzy w trakcie pandemii muszą skorzystać ze zwolnienia zdrowotnego, to kolejna grupa która otrzymuje 80 proc. pensji. Minister zdrowia przyznał, że około 50 proc. zakażeń pochodzi z zakładów pracy. Dlatego apelowałam wspólnie z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, aby rząd wprowadził w życie postulat Lewicy, aby za czas zwolnienia chorobowego płacić pełne wynagrodzenie. To ważne, aby ludzie w czasie pandemii, gdy czują się źle, zdrowieli w domu, zamiast zarażać kolejne osoby. Tymczasem, gdy grozi im utrata jednej piątej pensji, często decydują nie kwestie zdrowotne a ekonomiczne. Karanie za chorowanie zniechęca do dbania o zdrowie własne i innych. To kolejna ustawa Lewicy, która leży w zamrażarce Marszałek Witek.

Wspólnie z Agnieszka interweniowałyśmy również na Poczcie Polskiej, gdzie pracownicy otrzymali pisma o możliwości zwolnienia ich z powodu długotrwałej absencji chorobowej. Dzięki pomocy Razemowej prawniczki udało się pomóc pani napisać pozew o przywrócenie do pracy, a Razemowy prawnik będzie pomagał jej w sądzie. Klub Lewicy złożył również ustawę, która zakazuje zwalniania w trakcie pandemii z powodu długotrwałej nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniem chorobowym. To jeszcze jedna ustawa, która leży w zamrażarce.

Tysiące pracowników pomocniczych pracujących w placówkach ochrony zdrowia, mimo pracy na oddziałach covidowych przez długie miesiące nie dostawało dodatku covidowego. Sanitariusze i salowe od początku pandemii narażają swoje życie i zdrowie codziennym kontaktem z zakażonymi, a rząd dopiero teraz zaproponował im łaskawie 5 tysięcy złotych jednorazowej rekompensaty. To dobry kierunek, ale kwota co najmniej niewystarczająca. Do tego nie wiadomo czy pieniądze w ogóle dotrą do pracowników, których zatrudniają zewnętrzne firmy, a outsourcing w tym sektorze jest na zastraszającym poziomie. Mamy skandaliczne informacje, że firmy na początku pandemii zażądały więcej pieniędzy od szpitali, jednocześnie nie podnosząc pensji tym, którzy i które są realnie na pierwszej linii frontu. Ministerstwo nie ma zamiaru robić niczego z zatrudnieniem przez firmy zewnętrzne. Przyznali również, że nigdy nie policzyli ilu jest pracowników niemedycznych, ile z tych osób jest outsourcowanych. Na domiar złego nie prowadzą też statystyk ilu pracowników niemedycznych zaraziło się koronawirusem, a ilu zmarło. Jakby ich w ogóle nie było. Widać dla Ministerstwa są ludźmi gorszej kategorii.

Ogromna grupa ludzi straciła pracę w trakcie pandemii. Gastronomia, turystyka, branża fitness, butiki z dnia na dzień musiały zamknąć swoją działalność, więc ich pracownicy z dnia na dzień zostali bez pracy. Przygotowaliśmy projekt ustawy o świadczeniu kryzysowym, ale Prawo i Sprawiedliwość uznało, że 2300 zł dla osób, które tracą pracę w pandemii i z powodu pandemii nie mogą znaleźć nowej, to za dużo. Więc ustawa nadal kwitnie w lasce marszałkowskiej.

Wiem, że taka wyliczanka, która pokazuje, że państwo nie działa i zostawia ludzi bez pomocy jest przygnębiająca. Ale jest i pozytyw: jest nadzieja, że może być lepiej. Jest w Polsce klub parlamentarny i partie, które pokazują merytoryczne rozwiązania, które mogą pomóc pracownicom i pracownikom naszego kraju. Tą alternatywą jest Lewica. Dlatego cieszę się, że jako członkini partii Razem i posłanka na Sejm RP mogę nie tylko wylistować co działa źle, ale także pokazać jak wyglądałaby sytuacja milionów pracowników i pracownic, gdyby to właśnie Lewica rządziła Polską.

Pierwszy maja to moje ulubione święto. Tym bardziej wzrusza mnie, ile dobrych projektów przygotowaliśmy. Będą gotowe do wprowadzenia, gdy przejmiemy władzę. Tymczasem: niech się święci!

Zdjęcie: składnie kwiatów w Opolu
Koszulka: Lewacka Szmata


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 15:08:01