[WIDEO] Barbara Nowacka publikuje nagranie, które niszczy wersję policji o agresji posłanki – wPunkt

WPunkt:

Z ostatniej chwili: [WIDEO] Barbara Nowacka publikuje nowe nagranie, które niszczy wersję policji o agresji posłanki.

[WIDEO] Barbara Nowacka publikuje nagranie, które niszczy wersję policji o agresji posłanki – wPunkt

Posłanka KO, Barbara Nowacka opublikowała w mediach społecznościowych nowe nagranie pokazujące moment, w którym została potraktowana przez policjanta gazem łzawiącym. Do zdarzenia doszło w sobotę, podczas manifestacji zorganizowanej przez “Strajk Kobiet”. Policjant spryskał No…

Źródło
Opublikowano: 2020-12-03 03:47:23

Byliśmy dzisiaj z Krzysztof Śmiszek i Jerzy Przystajko w Krapkowicach okazać sol

Marcelina Zawisza:

Byliśmy dzisiaj z Krzysztof Śmiszek i Jerzy Przystajko w Krapkowicach okazać solidarność z Maciejem Ruhutem, 14-latkiem którego policja naszła za udostępnienie na Facebooku wydarzenia Strajku Kobiet. Policja poinformowała jego mamę, że synowi grozi 8 lat więzienia, po czym poszła naskarżyć na niego do wychowawczyni. Państwo, które ściga 14-latków za aktywność obywatelską, a które jest bezbronne wobec alimenciarzy, gwałcicieli czy neonazistów to państwo słabe.

Maciej Rauhut jest naprawdę niesamowity, jest w nim tyle energii, mądrości i spokoju, że naprawdę mógłby oddzielić kilku polityków partii rządzącej . Cieszę się, że mogliśmy wspólnie przejść ulicami Krapkowic! Dziękuję Ci za wszystko Maćku!
Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 21:38:34

Biedroń do Trzaskowskiego: niemal dwa lata po podpisaniu Karty LGBT, wciąż brak działań – wPunkt

WPunkt:

Robert Biedroń w oficjalnym piśmie do Rafał Trzaskowski„Wciąż nie doszło do realizacji kluczowych i najważniejszych praktycznych działań” zapisanych w karcie LGBTQ+

Biedroń do Trzaskowskiego: niemal dwa lata po podpisaniu Karty LGBT, wciąż brak działań – wPunkt

Jak zauważa Robert Biedroń, pomimo tego, że od podpisania Karty LGBT mijają już niedługo dwa lata, jedyne działania podjęte do tej pory przez ratusz to te w warstwie czysto symbolicznej.

Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 18:41:06

UWAGA! JEST SPRAWA! Przeczytajcie proszę do końca!

Marcelina Zawisza:

UWAGA! JEST SPRAWA! Przeczytajcie proszę do końca!

W ostatnich kilku latach samobójstwa były w naszym kraju drugą, po urazach i wypadkach drogowych, przyczyna zgonów w grupie wiekowej 10-19 lat.

Brakuje psychologów i psychiatrów. Młodzi ludzie nie otrzymują należytej pomocy.

Według raportu UNICEF w kategorii "Zdrowie psychiczne oraz dobre samopoczucie" Polska zajęła 30. miejsce na 38 badanych krajów UE i OECD (ogólnie w badaniu 31. miejsce na 38 badanych krajów).

Sytuację pogarsza pandemia – brak kontaktu z rówieśnikami, przemoc domowa, strach o bliskich, presja większej samodzielności w nauczaniu zdalnym, samo nauczanie zdalne, znikające dzieci to tylko niektóre rzeczy, które wpłyną na dobrostan psychiczny najmłodszych mieszkańców i mieszkanek naszego kraju.

Do tego dochodzi przemoc wobec osób LGBT+, nie tylko ze strony rówieśników, ale także urzędników państwowych. Słyszą, że nie są ludźmi, że Polska bez nich byłaby lepsza, że są ideologią.

W związku z tragiczną sytuacją młodzi ludzie z Fundacji na Rzecz Praw Ucznia przygotowali ustawę, która ma na celu zagwarantowanie, że w każdej szkole znajdzie się psycholog. Ktoś, kto fachowo będzie mógł pomóc wszystkim tym, którzy tego potrzebują.

Podczas konferencji z pełnomocnikami komitetu Mikołajem Wolaninem o Oliwią Wyrzykowską, partia Razem, wspólnie z PSLem, poparła projekt.

Istnieje ogromne ryzyko, że ze względu na pandemię uczniowie i uczennice nie zabiorą podpisów!

Dlatego apeluję do Was o pomoc i wsparcie!

1. Pobierzcie i wydrukujcie kartę do podpisów!

Znajdziecie ją tutaj: http://ustawa.prawaucznia.pl/wykaz-podpisow.pdf

2. Podpiszcie, poproście o podpis waszych bliskich (jest pandemia więc zbiórka tylko po najbliższych osobach)

3. Wyślijcie na adres komitetu:
KIU Fundacji na rzecz Praw Ucznia
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań

Pokażmy im, że nie są sami!


Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 12:35:51

Na 10 grudnia wyznaczona jest w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ lic

Piotr Ikonowicz:

Na 10 grudnia wyznaczona jest w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ licytacja mieszkania samotnej matki z dwójką małych dzieci. Długów narobił były partner, który teraz ma w nosie, a zapłacić musi kobieta i jej dwie córeczki. Musimy zrobić wszystko, żeby nie wylądowały na bruku.

Piotr Ikonowicz, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 12:12:55

Trwa kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć!

Daria Gosek-Popiołek:

Trwa kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć!

W zeszłym tygodniu posłanki Lewica na konferencji prasowej w Sejmie zapowiedziały, że poddają projekt ustawy dotyczącej zmiany definicji gwałtu w Polsce konsultacjom społecznym. Na czym ma polegać zmiana? Ma wprowadzić zasadę, że gwałtem jest każdy stosunek seksualny, na który jedna ze stron nie wyraziła zgody. Projekt został przygotowany przez Fundacja Feminoteka i jest ważny oraz niezwykle potrzebny z kilku powodów.
Po pierwsze, obecnie obowiązujące w naszym kraju prawo nie chroni osób doświadczających gwałtu. Aby sąd orzekł, że doszło do wymuszonego stosunku seksualnego, trzeba udowodnić, że się przed nim broniło, że się go nie chciało, że się krzyczało. Tymczasem Szwecja przeprowadziła badania na grupie 300 kobiet dotkniętych gwałtem i aż 70% z nich podczas wymuszonego stosunku doświadczyło paraliżu całego ciała. To częsta fizjologiczna i psychologiczna reakcja organizmu na atak seksualny, która sprawia, że nie jesteśmy w stanie krzyczeć, odpierać atak, bronić się.

Jak w takim systemie możliwe jest ukaranie sprawcy za jego czyny?

Właśnie, jest niezwykle trudne, co potwierdzają doświadczenia w pracy z osobami doświadczającymi przemocy seksualnej chociażby Centrum Praw Kobiet i innych organizacji, a także działaczek takich jak Maja Staśko, które walczą z przemocą w Polsce.
Po drugie, Polska jako kraj wciąż jest sygnatariuszem tzw. Konwencji stambulskiej (Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej), a jednym z zapisów tego dokumentu jest właśnie wprowadzenie zasady zgody do prawodawstwa kraju-sygnatariusza. Jesteśmy zobowiązani do tego, by prawo służyło ludziom i chroniło tych, którzy doświadczyli przemocy.
W Polsce obecnie bardzo wielu sprawców gwałtów jest bezkarnych, a kobiety, które decydują się zgłosić swój przypadek na policję i walczyć o swoje prawa, doświadczają ogromnej traumy, niezrozumienia oraz napotykają wiele przeszkód na drodze policja-prokuratura-sąd. Nie mówiąc już o tym, ile osób doświadczających przemocy nie szuka pomocy, bo boją się stygmatyzacji społecznej, reakcji partnera, boją się o swoją rodzinę, myślą, że tak będzie lepiej. Oszacowanie rozmiarów przemocy względem kobiet jest trudne – także dlatego, że odpowiednie służby nie prowadzą statystyk – w roku 2012 Polska Policja zaprzestała informowania o liczbach interwencji w domach.
Przemoc ma różne formy i musimy z nią walczyć na wielu frontach. Przede wszystkim jednak – musimy głośno o niej mówić i dostosowywać prawo, aby skutecznie chroniło przed przemocą.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 20:57:43

1 grudnia 1955 policja w Montgomery w stanie Alabama aresztowała Rosę Parks, 42-

Maciej Konieczny:

1 grudnia 1955 policja w Montgomery w stanie Alabama aresztowała Rosę Parks, 42-letnią aktywistkę walczącą o prawa człowieka. Powód? Rosa Parks odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie. Jej aresztowanie było kamykiem, który wywołał lawinę.

Po wojnie secesyjnej w USA zniesiono niewolnictwo, a czarni mężczyźni uzyskali prawa obywatelskie. Nie oznaczało to jednak w praktyce wcale równych praw. Zwłaszcza, że kilkanaście lat po wojnie południowe stany zaczęły wprowadzać lokalne przepisy dyskryminujące czarnych, ograniczające ich prawa i wprowadzające segregację. Stworzono cały system drobnych, lokalnych, rasistowskich regulacji, który przypominał południowoafrykański apartheid. Przeszedł do historii jako “prawa Jima Crow”.

W efekcie czarni nie mogli korzystać z tych samych restauracji, toalet i musieli siedzieć oddzielnie w komunikacji miejskiej. Czarne dzieci chodziły do oddzielnych, często niedofinansowanych i przepełnionych szkół, nie były wpuszczane na uczelnie, a dorośli o wielu zawodach mogli tylko pomarzyć. Jednocześnie w dalszym ciągu aktywnie działał Ku Klux Klan, rasistowska organizacja terrorystyczna, która zastraszała czarną społeczność. Regularnie dochodziło też pod byle pretekstem do linczów. Ich ofiarami padali zarówno działacze na rzecz praw człowieka jak i zwykłe osoby o “nieodpowiednim kolorze skóry”. W sierpniu 1955 czternastoletni Emmet Till został brutalnie zamordowany, bo rzekomo miał podrywać białą kobietę. Jego mordercy zostali uniewinnieni.

Alabama była stanem, który wprowadził bardzo ścisłą segregację rasową. W autobusach w Montgomery miejsca dla białych pasażerów znajdowały się z przodu. Czarni siedzieli z tyłu pojazdu. Około godziny 18:00 wracając z pracy, Rosa Parks wsiadła do miejskiego autobusu na Cleveland Avenue i usiadła w pierwszym rzędzie przeznaczonym dla czarnych. Na kolejnych przystankach autobus zapełniał się nowymi pasażerami. Na wysokości Empire Theatre wsiadła duża grupa białych, dla kilku mężczyzn nie starczyło miejsc. Kierowca podszedł do pierwszego rzędu, w którym siedzieli czarni pasażerowie i zażądał, żeby ustąpili miejsca białym. Trzech czarnych mężczyzn po chwili wahania podniosło się i poszło na koniec autobusu. Rosa Parks odmówiła. Kierowca wezwał policję, która aresztowała Parks.

Zajmowanie miejsca dla białych w autobusach było jedną z powszechnie stosowanych przez czarnych aktywistów taktyk biernego oporu wobec rasistowskiego systemu. Aresztowanie Rosy Parks wzbudziło ogromne emocje również dlatego, że nie złamała żadnych przepisów. Siedziała przecież w strefie dla “kolorowych”. Po latach Parks wspominała, że kiedy kierowca kazał jej ustąpić miejsca coś w niej pękło i że było to jedno drobne upokorzenie, które przelało czarę goryczy. W dniu jej procesu czarna społeczność zorganizowała bojkot miejskich autobusów. Ogromna większość spośród 40 tysięcy czarnych mieszkańców mimo deszczu przemieszczała się po mieście pieszo. Bojkot trwał aż do grudnia następnego roku, kiedy sąd w przełomowym wyroku stwierdził, że segregacja w autobusach w Montgomery i w całej Alabamie jest niezgodna z prawem federalnym.

Rosa Parks została ostatecznie uniewinniona w sądzie apelacyjnym, ale ze względu na to, że stała się ikoną walki o prawa obywatelskie, nie mogła znaleźć pracy w Alabamie. Wyprowadziła się z mężem do Detroit. Do końca życia pozostała aktywistką walczącą o równość i sprawiedliwość. Zmarła w 2005 roku.

W 1964 roku prezydent Lyndon B. Johnson podpisał Ustawę o Prawach Obywatelskich, a rok później Ustawę o Prawie Głosowania. Były to kamienie milowe walki z usankcjonowanym prawnie rasizmem i dyskryminacją. Skończyła się epoka segregacji.

Oczywiście na tych ustawach walka o równe prawa się nie skończyła. Systemowy rasizm istnieje w USA do dzisiaj. Średni dochód czarnych rodzin jest o wiele niższy niż białych, usługi publiczne w czarnych dzielnicach otrzymują mniej finansowania. Czarni mają większe problemy ze znalezieniem pracy i większą szansę na wylądowanie w więzieniu. Walka z tymi zjawiskami ciągle trwa. Ich ostatnim przejawem jest ruch Black Lives Matter. Zaangażowane w ten ruch osoby, tak jak Rosa Parks, mają odwagę powiedzieć niesprawiedliwości “nie”.

Na grafice wykorzystałem zdjęcie Rosy Parks zrobione w dniu aresztowania na komisariacie.


Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 20:08:03

Dzisiaj o 19.00 dyskusja „Pełna kultura – Puste konta!” z

OZZ Inicjatywa Pracownicza:

➡️ Dzisiaj o 19.00 dyskusja „Pełna kultura – Puste konta!” z
Z udziałem: Pawła Nowożyckiego z komisji Inicjatywy Pracowniczej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Artworkers’ Forum, Marina Vishmidt, Emilija Švobaitė, Vaida Stepanovaitė i Noah Brehmer.

🎥 Dyskusja będzie transmitowana na żywo i dostępna bez rejestracji na stronie FB Kauno menininkų namai / Kaunas Artists' House w języku angielskim.

W maju 2019 roku pracownicy kultury z OZZ „Inicjatywa Pracownicza” rozpoczęli kampanię „Pełna kultura – Puste konta”, domagając się lepszych umów oraz wynagrodzeń. W sierpniu 2020 r. pracownicy kultury, wspierani przez Artworkers’ Forum, rozpoczęli strajk w Tate Modern po tym, jak muzeum ogłosiło, że zredukuje 300 miejsc pracy w swojej komercyjnej części, Tate Enterprises, niezależnie od tego, że rząd zapewnił pakiet wsparcia dla sektora w wysokości 1,57 bln £.
Warunki pracy w sektorze kultury są nękane przez nierówności, niskie płace i elastyczne, zależne od projektów kontrakty (jeśli w ogóle je dostaniemy) – czy związki zawodowe mogą nam pomóc? Podczas dyskusji zajmiemy się znaczeniem budowania ruchu związkowego przez pracowników kultury na Litwie.

➡️ https://www.facebook.com/events/128289228875277

➡️ Today at 19.00 a discussion ′′ Full Culture – Empty Accounts!" with
Participating: Paweł Nowożycki from the commission of the Employee Initiative at the Museum of Modern Art, Artworkers ' Forum, Marina Vishmidt, Emilia Švobait ė, Vaida Stepanovait ė and Noah Brehmer.

🎥 The discussion will be broadcast live and available without registration on the FB page in English.

In May 2019, cultural workers from OZZ ′′ Employee Initiative ′′ started the campaign ′′ Full Culture – Empty Accounts ", demanding better contracts and salaries. August 2020 cultural workers, supported by the Artworkers ' Forum, have launched a strike at Tate Modern after the museum announced that it will reduce 300 jobs in its commercial part, Tate Enterprises, regardless of the government provided a support package for the sector of 1,57 a billion £.
Working conditions in the cultural sector are being harassed by inequality, low wages and flexible, project-dependent contracts (if we get them at all) – can trade unions help us? During the discussion we will address the importance of building union traffic by cultural workers in Lithuania.

➡️ https://www.facebook.com/events/128289228875277

Translated

Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 19:06:27

Biednemu zabrać

Piotr Ikonowicz:

Biednemu zabrać

Pan Ireneusz z Radomia ma chore nerki, kręgosłup i poważne problemy z sercem. Utrzymuje się z zasiłku socjalnego z powodu całkowitej niezdolności do pracy w kwocie 645 zł plus zasiłku pielęgnacyjnego 206 zł. Ponieważ musiał jeździć do kardiologa do Warszawy a nie było go stać na bilety popadł w długi za mandaty. W pewnym momencie groziło mu nawet więzienie za wyłudzenie trzech bezpłatnych przejazdów. Niestety inwalidzi II grupy (stopień umiarkowany) nie mają żadnych zniżek na kolej. Pomoc społeczna, która wypłaca zasiłek odlicza od niego zasiłek mieszkaniowy, który wynosi 368 zł. I ten właśnie dodatek zajął komornik. To sprawia, że pan Ireneusz nie był w stanie zapłacić w listopadzie czynszu, który wynosi 390 zł. Doradziliśmy mu więc, aby zrezygnował z dodatku mieszkaniowego. W tej sytuacji całość zasiłku – 645 zł. – będzie przychodziła na konto, a ze jest to wiele mniej niż miesięczna kwota wolna od zajęcia, to komornik jej nie ruszy i dłużnik będzie znowu zdolny do płacenia czynszu. Rozmawiałem w tej sprawia z przedstawicielem Krajowej Izby Komorniczej i dowiedziałem się, że minister finansów wydał nawet okólnik, w którym wzywa komorników, aby dodatku mieszkaniowego nie zajmowali, bo same przepisy są tu niejednoznaczne. Oczywiście zrzucimy się na ten jeden czynsz, żeby uchronić nieszczęsnego inwalidę przed eksmisją, ale pozostaje faktem, ze ten schorowany człowiek musi żyć za 851 zł (zasiłek plus dodatek pielęgnacyjny) czyli w nędzy, bo prawie połowę musi wydać na mieszkanie. De facto odliczanie dodatku mieszkaniowego od głodowego zasiłku (645 zł) sprawia, że dodatek ten nie spełnia żadnej funkcji wspierania osób najuboższych. Tymczasem w Radomiu, pomoc społeczna w ogóle nie wypłaca zasiłków celowych. Gdyby wypłacała człowiek miałby na bilet kolejowy kiedy jeździł do lekarza. Inną formą wspierania osób ubogich zagrożonych wykluczeniem energetycznym jest dodatek energetyczny, takie wsparcie przy płaceniu rachunków za prąd. Niestety jest to pomoc symboliczna. W przypadku pana Ireneusza dodatek ten wynosił 36 zł 90 gr. I to też mu odliczono od zasiłku. I ten dodatek komornik tez zajął. Wygląda więc, że cokolwiek państwo jedna ręką daje ubogiemu, drugą ręka zabiera.

Piotr Ikonowicz

Piotr Ikonowicz, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 12:06:41

"Niech Amazon zapłaci!" – pod takim hasłem pracownicy korporacji, akty

OZZ Inicjatywa Pracownicza:

"Niech Amazon zapłaci!" – pod takim hasłem pracownicy korporacji, aktywiści i działacze związkowi na całym świecie domagali się w Czarny Piątek lepszych warunków prac, poszanowania prawa i planety.

Protesty miały miejsce w obiektach Amazon w Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Francji, Belgii, Włoszech, Polsce, Indiach, Bangladeszu, Filipinach, Australii oraz w europejskiej siedzibie Amazon w Luksemburgu. W Niemczech od piątku trwa strajk w siedmiu magazynach Amazona. Główne hasło protestu "Make Amazon Pay" było wyświetlane na budynkach korporacji m.in. w Londynie, Seattle, Hyderabad, São Paulo, a także rezydencji Jeffa Bezosa w Waszyngtonie.

To nie koniec! Czas, by Amazon uczciwie płacił pracownikom, płacił za swój wpływ na środowisko i płacił podatki!

Dołącz do kampanii: https://makeamazonpay.com

Nasze postulaty: https://bit.ly/367cOOg

#MakeAmazonPay #OrganizeAmazon #blackfriday2020 #2000dlakazdego

′′ Let Amazon pay!"-under this slogan corporate workers, activists and union activists around the world demanded better working conditions, respect for law and planet on Black Friday.

Protests took place in Amazon facilities in Brazil, Mexico, the United States, the UK and Spain. France, Belgium, Italy, Poland, India, Bangladesh, Philippines, Australia and European Amazon headquarters in Luxembourg. The strike in seven Amazon magazines has been underway in Germany since Friday. The main slogan of the ′′ Make Amazon Pay ′′ protest was displayed on corporate buildings m. in. in London, Seattle, Hyderabad, S ão Paulo, and Jeff Bezos residence in Washington.

It's not over! Time for Amazon to pay employees fairly, pay for its impact on the environment and pay taxes!

✊ Join the campaign: https://makeamazonpay.com

✊ Our demands: https://bit.ly/367cOOg

#MakeAmazonPay #OrganizeAmazon #blackfriday2020 #2000dlakazdego

Translated


MakeAmazonPay,OrganizeAmazon,blackfriday2020,2000dlakazdego

Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 10:59:21

Posłowie i posłanki na Sejm RP

Marcelina Zawisza:

Posłowie i posłanki na Sejm RP

Kamil Bortniczuk
Katarzyna Czochara
Janusz Kowalski
Marcin Ociepa
Violetta Porowska

LIST OTWARTY DO POSŁÓW I POSŁANEK ZJEDNOCZONEJ PRAWICY W WOJ. OPOLSKIM W SPRAWIE SYTUACJI FUNDACJI “DOM”

Zwracam się z apelem do posłów i posłanek, wybranych do Sejmu z list Zjednoczonej Prawicy z województwa opolskiego, o pilne rozwiązanie problemów Fundacji “Dom” Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Misją Fundacji jest pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom w diagnozowaniu, leczeniu i wszechstronnej rehabilitacji. Fundacja realizuje je od 1991 roku. Obecnie otacza opieką ok. 1500 rodzin. Dziennie setka dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności korzysta z oferowanej przez “Dom” rehabilitacji. Niestety, ze względu na zaniżone wyliczenia Narodowego Funduszu Zdrowia co do potrzeb występujących w regionie, fundacja znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Musi pilnie znaleźć 250 tys. zł by sfinansować świadczenia, powstałe w wyniku tzw. “nadwykonań”. “Nadwykonania” oznaczają, że mimo braku gwarancji odzyskania środków z NFZ “Dom” nie odmawiał pomocy potrzebującym dzieciom, którym ze względu na niepełnosprawność przysługuje rehabilitacja.

Przyczyną problemów finansowych fundacji jest także sposób rozdzielania środków z programu “Za życiem”. Przypominam, że celem ustawy miało być m.in. udzielanie wsparcia rodzinom i zapewnienie im dostępu do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Dokładnie tacy pacjenci stanowią sporą część podopiecznych Fundacji “Dom”, która specjalizuje się w rehabilitacji dzieci z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności, w tym w rehabilitacji dzieci z wadami genetycznymi i rozwojowymi: mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołami genetycznymi (w tym z Zespołem Downa), autyzmem, upośledzeniem umysłowym, chorobami psychicznymi, przepukliną oponowo-rdzeniową i innymi wadami rozwojowymi.

Niestety, według zarządzenia prezesa NFZ, pieniądze na usługi w rodzaju rehabilitacji na oddziałach dziennych przysługują wyłącznie tym poradniom i ośrodkom, które stale współpracują z poradnią neonatologiczną realizującą program DOK. W województwie opolskim jest 1 poradnia neonatologiczna, która prowadzi DOK ale nie ma „mocy przerobowych” do przyjęcia większej ilości dzieci. Konsekwencją jest odcięcie nie tylko podopiecznych tej konkretnej instytucji, ale wszystkich dzieci na Opolszczyźnie od środków na rehabilitację pochodzących z programu “Za życiem”.

W swoich wypowiedziach wielokrotnie deklarowali Państwo, że szczególnie leży Wam na sercu dobro dzieci z niepełnosprawnością. Zwykle ten temat poruszany jest przez posłów i posłanki Zjednoczonej Prawicy w debacie o możliwości przerywaniu ciąży. Żeby uzasadnić swoje budzące powszechne oburzenie i opór społeczny stanowisko w tej sprawie, czyli poparcie dla niemal całkowitego zakazu aborcji, deklarują Państwo troskę o dzieci.

Mam głęboką nadzieję, że w obecnej sytuacji okażą Państwo podobną troskę rodzinom, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością. Jako przedstawiciele i przedstawicielki Opolszczyzny w Sejmie oraz w partii rządzącej, z pewnością mają Państwo narzędzia, żeby wpłynąć na ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, oraz podlegającego mu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i nakłonić ich do zmiany praktyki opolskiego oddziału NFZ w sprawie nadwykonań oraz do zmiany szkodliwego zarządzenia, odcinającego dzieci z niepełnosprawnością z regionu woj. opolskiego od niezbędnej rehabilitacji.

Z poważaniem

Posłanka na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
Marcelina Zawisza
/-/

Marcelina Zawisza, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 21:44:51

Politycy prawicy przy okazji wyroku pseudo Trybunału Konstytucyjnego zarzekali s

Marcelina Zawisza:

Politycy prawicy przy okazji wyroku pseudo Trybunału Konstytucyjnego zarzekali się, że ich rząd tyyyyleeee robi żeby pomóc dzieciom z niepełnosprawnościami. Była nawet w Sejmie informacja minister Maląg na temat programu "Za życiem". Och, jaki rząd PiSu jest wspaniały, jaki cudowny, ile robi, och, och, ach, ach, nachwalić się pani minister nie mogła. W programach publicystycznych politycy Zjednoczonej Prawicy tak samo. No taki cudowny rząd, rehabilitacja dla każdego dziecka, urlopy wytchnieniowe, mieszkania wspomagane, wsparcie, Pani droga, na każdym etapie. Co tylko sobie kto zażyczy.

Jak wyglądają prawda pokazała między innymi posłanka Katarzyna Kotula posłanka na Sejm RP podczas debaty sejmowej.

Wyliczyła, że z programu sfinansowano czterdzieści osiem mieszkań chronionych w całej polsce. Siedemdziesiąt siedem miejsc w instytucjach opiekuńczych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Stu dwudziestu pięciu rodzinom osób z niepełnosprawnościami udzieliły wsparcia urzędy pracy.

"To nie są dane dla jednej gminy, miasta czy powiatu. To są dane na całą Polskę. Faktycznie imponujące!" – kpiła z minister Maląg. – "Z ilu urlopów wytchnieniowych skorzystano? Okrągłe zero! Dlaczego? Ponieważ przez 4 lata swoich rządów PiS nie był w stanie napisać przepisów, które pozwalałyby ich udzielać."

O tym, że PiS bajki pisze w sprawie pomocy osobom z niepełnosprawnościami wie każdy, kto choćby przez chwilę porozmawiał z osobą z niepełnosprawnością lub jej opiekunem.

Niedawno dowiedziałam się o sytuacji fundacji "Dom", Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która pod swoimi skrzydłami ma około 1500 podopiecznych. Muszę przyznać, że krew mnie zalała.

Ze względu na zaniżone wyliczenia Narodowego Funduszu Zdrowia, fundacja znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Musi pilnie znaleźć 250 tys. zł by sfinansować świadczenia, powstałe w wyniku tzw. “nadwykonań”. “Nadwykonania” oznaczają, że mimo braku gwarancji odzyskania środków z NFZ “Dom” nie odmawiał pomocy potrzebującym dzieciom, którym ze względu na niepełnosprawność przysługuje rehabilitacja.

Fundacja nie ma możliwości skorzystać z programu Za Życiem, ponieważ według zarządzenia prezesa NFZ, pieniądze na usługi w rodzaju rehabilitacji na oddziałach dziennych przysługują wyłącznie tym poradniom i ośrodkom, które stale współpracują z poradnią neonatologiczną realizującą program DOK. W województwie opolskim jest 1 poradnia neonatologiczna, która prowadzi DOK ale nie ma „mocy przerobowych” do przyjęcia większej ilości dzieci. Konsekwencją jest odcięcie nie tylko podopiecznych tej konkretnej fundacji, ale wszystkich dzieci na Opolszczyźnie od środków na rehabilitację pochodzących z programu “Za życiem”.

Teraz Fudnacja prosi o wsparcie finansowe. W komentarzu znajdziecie link do zrzutki. Każde pieniądze się przydadzą. Nie zostawmy podopiecznych fundacji bez wsparcia!

Dla polityków prawicy dziecko ważne jest "od momentu poczęcia" do momentu narodzin. Potem już niech się dzieje co chce.

Wiem, że niektórzy wpłacali na fundacje duże środki (pozdrawiam panie Januszu). Ale panie i panowie – od 6 lat jesteście u władzy. Od 6 lat macie prezydenta, premiera i większość parlamentarną. Pora na systemowe działania, a nie filantropię.

Napisałam do posłów Zjednoczonej Prawicy list otwarty z prośbą o pomoc. Czy pomogą? Wątpię. Ale warto w sprawie pomocy dzieciom z niepełnosprawnością odezwać się do każdego.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 19:51:35

Trwa doroczna kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć. Z tej okazj

Magdalena Biejat:

Trwa doroczna kampania 16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć. Z tej okazji Lewica przedstawiła projekt ustawy zmieniającej definicję gwałtu w kodeksie karnym. W Polsce nadal policja, sądy i opinia publiczna chętniej wierzą gwałcicielom niż ich ofiarom. Ostatnie szokujące wyroki sądów uniewinniające agresorów, bo ofiara nie krzyczała albo nie opierała się wystarczająco zdecydowanie pokazują, jak bardzo potrzebujemy zmiany prawa. Nasza propozycja wprowadza zasadę, że gwałtem jest każdy stosunek seksualny, na który jedna ze stron nie wyraziła zgody.

To proste rozwiązanie, które może radykalnie poprawić sytuację zgwałconych kobiet. Wydawałoby się, że wprowadzenie go powinno być dla każdego oczywiste. Tymczasem po ogłoszeniu go przez nasze posłanki, odezwał się (męski) chór głosów, lamentujących nad losem biednych mężczyzn, zmuszonych do proszenia o zgodę na seks. Co znamienne, nie lamentowali tylko skrajni konserwatyści. Znaleźli się wśród nich znani i lubiani przedstawiciele tzw. liberalnych mediów. Fala tych ubolewań, która przetoczyła się przez internet, była najlepszym dowodem, z jak ogromnym problemem się mierzymy i jak bardzo potrzebna jest zmiana prawa. Bo żyjemy w kulturze, w której nadal ok jest pytać, jak była ubrana ofiara gwałtu, a proste pytanie, czy wyraziła zgodę na seks, wywołuje popłoch.

(Zaczęłyśmy konsultacje ustawy. Jej treść znajdziecie pod linkiem w komentarzu.)

#16dni #16dniprzeciwkoprzemocy #trzymamystronękobiet #przemocmapłeć #kobiety #przemoc

EDIT: Nie musicie szukać w internecie przykładów wypowiedzi, o których piszę. Wystarczy, że zajrzycie w komentarze do tego posta. Nie kasuję ich i nie cenzuruję, bo uważam, że są najlepszym dowodem na to, że mamy rację.16dni,16dniprzeciwkoprzemocy,trzymamystronękobiet,przemocmapłeć,kobiety,przemoc

Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 17:43:16

Pojutrze, 2 grudnia o 13:00 spotykamy się pod Sądem Najwyższym . Będzie rozpat

Piotr Ikonowicz:

Pojutrze, 2 grudnia o 13:00 spotykamy się pod Sądem Najwyższym . Będzie rozpatrywana sprawa kasacyjna Mirosława Ciełuszeckiego. Człowieka, którego sądzono przez 18 lat, za rzekome działanie na szkodę własnej firmy, po czym zgubiono wszystkie najważniejsze (serwer i komputer z wszystkim danymi rachunkowymi) dowody i skazano na 3 lata więzienia.

Piotr Ikonowicz, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 08:43:38

Policja 28 listopada 2020 r. skuła Katarzynę Augustynek, przedstawicielkę inicja

Robert Maślak

Policja 28 listopada 2020 r. skuła Katarzynę Augustynek, przedstawicielkę inicjatywy "Polskie Babcie" i wrzuciła do suki. "Polska Babcia" na pytanie vzym jest dla niej policyjna przemoc, odpowiada: "Jest poniżeniem i upodleniem , bo taki jest ich cel. Nie chcą przecież udowadniać swojej przewagi fizycznej wobec małej, okrągłej, starszej kobiety. Nie muszą pokazywać, że są silniejsi. Chcą pokazać, że jestem bezradna."
Więcej: https://oko.press/nie-lubimy-jak-policja-bije-kobiety-sond…/


Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 01:05:34

Z zażenowaniem słucham polityków prawicy, którzy cieszą się z tego, że policjanc

Adrian Zandberg:


Z zażenowaniem słucham polityków prawicy, którzy cieszą się z tego, że policjanci poturbowali pokojowych demonstrantów albo że interweniująca posłanka, po pokazaniu legitymacji, została spryskana gazem łzawiącym. Dziś w Śniadaniu Polsat News tłumaczyłem pani posłance Stachowiak-Różeckiej z PiSu, że byłbym równie oburzony, gdyby to ją – pod innymi rządami – spałowano, albo opryskano gazem. Takie sceny po prostu nie powinny się wydarzyć. Niepotrzebna przemoc policji niszczy szacunek i zaufanie Polaków do państwa.


Źródło
Opublikowano: 2020-11-29 16:15:04

Wrocław się nie poddaje. Kilka tysięcy na ulicach skanduje: Solidarność Naszą

Robert Maślak


Wrocław się nie poddaje. Kilka tysięcy na ulicach skanduje: Solidarność Naszą Bronią i Mamy Prawo Protestować. Teraz na pl. Kościuszki.

#StrajkKobiet #WyrokNaKobiety #piekłokobiet #PrawaKobietStrajkKobiet,WyrokNaKobiety,piekłokobiet,PrawaKobiet

Źródło
Opublikowano: 2020-11-29 08:56:57

Dzisiaj ważna rocznica.

Anna Górska:

Dzisiaj ważna rocznica.
Ustanowienie praw wyborczych (czynnego i biernego) dla wszystkich bez różnicy płci, zmieniło życie Polek.
Wiele jest nadal do zmienienia! Wciąż pojęcia "nierówne traktowanie", "dyskryminacja ze względu na płeć", "przemoc wobec kobiet" są naszą codziennością, z którą walczymy, a ta walka – co pokazały chociażby ostatnie dni – trafia na opór rozhisteryzowanych obrońców i obrończyń patriarchatu.
Oni dzisiaj są u władzy, ale zmienimy to!
Ja codziennie robię krok w stronę tej zmiany i wiem, że #NieIdęSama, bo jest nas, FEMINISTEK, niezliczona ilość. 💪NieIdęSama

Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 12:37:59

Część radykałów uważa, że nasza działalność jest per saldo szkodliwa bo legitymi

Piotr Ikonowicz:

Część radykałów uważa, że nasza działalność jest per saldo szkodliwa bo legitymizuje panujący system wyzysku i dominacji, stanowiąc niejako wentyl bezpieczeństwa. Że zamiast walczyć z systemem łagodzimy jego objawy. Nie zgadzam się z tą opinią. Zasada "im gorzej tym bliżej powszechnego buntu" jest fałszywa. Pomagając ofiarom systemu jednak wkładamy kij w szprychy, uruchamiamy mechanizm społecznej samoobrony. To pewnie za mało, ale zawsze coś. Poza tym jeżeli przechodzę obojętnie obok cierpiącego człowieka, to jakie mam prawo do upominania się o prawa ludzkości? Do nazywania siebie humanistą?

Piotr Ikonowicz, profile picture

Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 10:51:38

Razem przeciwko wyzyskowi! Zawsze po stronie pracowników! Jeśli zdrapi

Razem Pomorze:

Razem przeciwko wyzyskowi!

Zawsze po stronie pracowników!

Jeśli zdrapiemy piękną, brokatową warstwę niskich cen w #blackfriday zobaczymy zaharowaną twarz pracownika. Dlatego popieramy akcję #MakeAmazonPay, czyli strajk pracowników Amazona. Ma on miejsce w aż 15 krajach, również w Polsce.

Nie ma zgody na obciążanie pracowników dodatkowymi obowiązkami bez możliwości premii. Zasługujecie na zapewnienie bezpieczeństwa, podwyżki i poszanowanie praw pracowniczych.

Amazon musi również osiągnąć zerową emisję dla dobra planety. Amazon musi płacić podatki w krajach, w których działa. Stać ich na to. Ale Jeffem Bezosem kieruje chciwość.blackfriday,MakeAmazonPay

Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 12:21:51

Zawsze po stronie pracowników!

Razem:

Zawsze po stronie pracowników!

Jeśli zdrapiemy piękną, brokatową warstwę niskich cen w #blackfriday zobaczymy zaharowaną twarz pracownika. Dlatego popieramy akcję #MakeAmazonPay, czyli strajk pracowników Amazona. Ma on miejsce w aż 15 krajach, również w Polsce.

Nie ma zgody na obciążanie pracowników dodatkowymi obowiązkami bez możliwości premii. Zasługujecie na zapewnienie bezpieczeństwa, podwyżki i poszanowanie praw pracowniczych.

Amazon musi również osiągnąć zerową emisję dla dobra planety. Amazon musi płacić podatki w krajach, w których działa. Stać ich na to. Ale Jeffem Bezosem kieruje chciwość.blackfriday,MakeAmazonPay

Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 12:20:39

! Zawsze po stronie pracowników! Jeśli zdrapiemy piękną, brokatową war

Adrian Zandberg:

!

Zawsze po stronie pracowników!

Jeśli zdrapiemy piękną, brokatową warstwę niskich cen w #blackfriday zobaczymy zaharowaną twarz pracownika. Dlatego popieramy akcję #MakeAmazonPay, czyli strajk pracowników Amazona. Ma on miejsce w aż 15 krajach, również w Polsce.

Nie ma zgody na obciążanie pracowników dodatkowymi obowiązkami bez możliwości premii. Zasługujecie na zapewnienie bezpieczeństwa, podwyżki i poszanowanie praw pracowniczych.

Amazon musi również osiągnąć zerową emisję dla dobra planety. Amazon musi płacić podatki w krajach, w których działa. Stać ich na to. Ale Jeffem Bezosem kieruje chciwość.blackfriday,MakeAmazonPay

Źródło
Opublikowano: 2020-11-27 12:01:31