O ile decyzja wujka Joe jest dość daleka od obietnic składanych w trakcie kampan

Sztuczne Chwasty:

O ile decyzja wujka Joe jest dość daleka od obietnic składanych w trakcie kampanii wyborczej, gdy obiecywał umorzenie wszystkich długów, to nadal anulowanie do $10 000 długu studenckiego (do $20 000 jeśli dana osoba otrzymała tzw. Pell Grant, dla Amerykanów o niskich dochodach) jest krokiem właściwie bez precedensu oraz szokiem dla nas, Polaków, przyzwyczajonych do łamania obietnic wyborczych.*

Dla wielu z was system kształcenia w Stanach Zjednoczonych może wydawać się kuriozalny, jeśli nie potworny (podobnie jak system bezpieki zdrowotnej). Wszystko jest nakierowane na generowanie zysku, a by uzyskać wyższe wykształcenie nie wystarczy, jak u nas, mieć dobre wyniki w nauce by dostać się na… Ещё


Возможно, это изображение текст «Joe Biden po anulowaniu długów studentom A teraz podniesiemy odrobinę podatki korporacjom Mr Jezu,komunizm Jezu, komunizm»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Kolejny rok, kolejna rocznica najbardziej traumatycznego wydarzenia XX wieku. 83

Sztuczne Chwasty:

Kolejny rok, kolejna rocznica najbardziej traumatycznego wydarzenia XX wieku. 83 lata temu runęła na Polskę faszystowska nawała, uderzając z terenów Rzeszy i Prus Wschodnich, okupowanych Czech i faszystowskiej, katolickiej Słowacji. Przekonana o swojej mocarstwowości Polska okazała się kolosem na glinianych nogach, której przywódcy szybko zbiegli za granicę, pozostawiając miliony Polaków na pastwę losu. Rozpoczął się długi koszmar nazistowskiej okupacji, gdy ostatni kolonialny projekt starej Europy zamienił nas w niewolników „rasy panów”, którzy docelowo mieli zostać zwyczajnie wymordowani.

Opresja rodziła jednak opór, a pozostali w kraju oficerowie, politycy i zwyczajni Polacy zbudowali od… Ещё


Возможно, это изображение текст «Nigdy więcej»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Pamiętacie, jak pisaliśmy, że cenę za ocieplenie klimatu przez bogate państwa za

Sztuczne Chwasty:

Pamiętacie, jak pisaliśmy, że cenę za ocieplenie klimatu przez bogate państwa zapłacą głównie państwa biedne? Chcielibyśmy się mylić, ale niestety mieliśmy rację. Pakistan, kraj odpowiedzialny za mniej niż 1% emisji gazów cieplarnianych, właśnie doświadcza apokaliptycznej powodzi. Jedna trzecia kraju zniknęła pod wodą, co oznacza, iż powódź objęła obszar równy całemu terytorium Polski (!), a dotknęła ona ponad 33 miliony osób, z czego 6.4 miliona straciło właściwie dach nad głową (Polska to niecałe 38 milionów ludzi).

Oczywiście, biorąc pod uwagę, że Pakistan leży w Azji, a do tego jest krajem muzułmańskim, a jego mieszkańcy mają nieodpowiednią karnację, to w mediach polskich powódź… Ещё


Возможно, это изображение 1 человек и текст «Mogliście nie zauważyć, ale dzięki zmianom klimatu jedna trzecia Pakistanu zniknęła pod wodÄ. To tak mniej więcej Polska, pod względem powierzchni i ludności. Tak tylko mówię.»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Wiesz, że partia rządząca czuje oddech opozycji na karku, jeśli znowu zaczyna pi

Sztuczne Chwasty:

Wiesz, że partia rządząca czuje oddech opozycji na karku, jeśli znowu zaczyna pierdolić o reparacjach wojennych za konflikt sprzed prawie stu lat, tym razem żądając od Niemiec ponad sześciu bilionów złotych (ekwiwalent około trzynastokrotności przychodów do budżetu państwa za rok 2022). Moglibyśmy szukać dziury w metodach wyliczeń i ogólnie dziwacznej retoryce skrajnej prawicy rządzącej naszym skrawkiem raju, w tym obsesji na punkcie „Niemców” napadających na Polskę, ale jest to raczej zadanie dla księgowego. Nas bardziej interesuje aspekt polityczny i społeczny.

Polityczny, bo, uwaga, Platforma jak zwykle z PiSem i przyjęła sztandarową obsesję PiSu jako element swojego programu… Ещё


Возможно, это изображение 2 человека и текст «Kochanie będziemy żądać reparacji od Niemiec. Znowu? Co, za sto lat dalej będziecie żulić? Oczywiście. z odsetkami.»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Na pewno zdążyliście się już dowiedzieć o tym, że kopnęła w kalendarz Elżbieta I

Sztuczne Chwasty:

Na pewno zdążyliście się już dowiedzieć o tym, że kopnęła w kalendarz Elżbieta II, znana głównie z tego, że była corgisiarą, wierną żoną swojego kuzyna, oraz matką co najmniej jednego bogatego pedofila. Czekają nas teraz dwa tygodnie płaczu, rozdzierania szat oraz prób wymuszania na nas empatii przez mass media, bo przecież to była taka miła starsza pani, wór cnót wszelakich, oraz przecież każdy z nas mógłby być królem, gdyby tylko wstawał wcześniej, pracował ciężej, oraz był właściwym plemnikiem we właściwej komórce jajowej.

Będą to te same media, komentatorzy i użytkownicy, którzy o apokaliptycznej katastrofie w Pakistanie nie wspomnieli ani słowem, chociaż pozostawia miliony bez dachu… Ещё


Возможно, это изображение 4 человека и текст «Ziemia, gdyby wszyscy przejmowali się nią tak, မ00000 jak jakąs starą królową, gdy kopnie w kalendarz»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Mamy dzisiaj nieokrągłą, ale znaczącą rocznicę: Minęło 21 lat od zamachów z 11 w

Sztuczne Chwasty:

Mamy dzisiaj nieokrągłą, ale znaczącą rocznicę: Minęło 21 lat od zamachów z 11 września, które wstrząsnęły światem, a reakcja na nie, drastycznie nieproporcjonalna, zmieniła kierunek historii. Nie da się tego inaczej określić: To był więcej niż atak, to była potwarz dla amerykańskiego imperium i hańba, której nie da się zmazać inaczej, jak krwią. I tak przez ostatnie dwadzieścia lat toczyła się tak zwana „wojna z terrorem”, chociaż poniewczasie należałoby ją określić wojną terrorem – państwowym terrorem.

Nikt nie żałuje – bo i nie powinien – talibów, skrajnych fanatyków religijnych, którzy po obaleniu z amerykańską pomocą demokratycznego rządu Afganistanu wprowadzili takie piekło na ziemi,… Ещё


Возможно, это изображение текст «Dwadzieścia lat temu terroryści zabili nam 3 tysiące obywateli. Dlatego przez ostatnie dwie dekady zabiliśmy 900 tysięcy ludzi, stworzyliśmy ISIS, prawie 40 milionów uchodźców. අසිසිසසක්සද W końcu ktoś musi bronić praw człowieka»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dzisiaj gościnnie od znajomego amerykańskiego lewicowca, przetłumaczone i miejsc

Sztuczne Chwasty:

Dzisiaj gościnnie od znajomego amerykańskiego lewicowca, przetłumaczone i miejscami mocno zremiksowane. Czy jesteście gotowi na zostanie czarownicami? Oczywiście, o ile już w tym pięknym kraju nimi nie jesteście.

Prawica zawsze sprowadzi każdy złożony problem do takiego poziomu, na którym ich łatwe rozwiązanie będzie miało sens – oczywiście, pod warunkiem, że nie będziesz się temu zbytnio przyglądał. Najczęściej jest to rozwiązanie sprowadzające się do palenia czarownic: A ludzie, którzy wspierają ten sposób rozwiązywania problemów nie zdają sobie sprawy, że kiedy skończą się czarownice, to oni będą następni w kolejce.

Proste: Skrajna prawica potrzebuje kogoś do marginalizacji. To rdzeń… Ещё


Возможно, это изображение текст «Lewica: Problem jest złożony i wymaga długofalow- Prawica: To CZAROWNICA, na stos!»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Wychodzi na to, że dzisiaj mijają nam trzy lata od czasu, gdy Chwasty wyrosły na

Sztuczne Chwasty:

Wychodzi na to, że dzisiaj mijają nam trzy lata od czasu, gdy Chwasty wyrosły na betonie aspołecznych mediów i uparcie odmawiają zwiędnięcia – jak na chwasty przystało. Wiele obserwowaliśmy przez te trzy lata i pewnie jeszcze więcej się naobserwujemy. Dla nas najlepsze wiadomości to wykopanie putinowskich faszystów ze znacznej części Ukrainy w klasycznym bait-and-switch, co jest dla nas po prostu ewenementem i daje powód do nadziei (z natury jesteśmy pesymistyczni), że ultranacjonalistyczny, reakcyjny reżim Władzia wreszcie padnie na ten głupi ryj i go sobie rozwali. Obok tego jest też przebakiwanie przez Unię o opodatkowaniu rekordowych zysków koncernów energetycznych, które obecnie zbijają… Ещё

Возможно, это изображение 1 человек и текст «Faszystów wykopują z Ukrainy UE chce opodatkować koncerny energetyczne Mijają trzy lata razem Miło Miło:) :)»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Im bliżej końca roku i rozpoczęcia sezonu wyborczego tym weselej. Przy okazji po

Sztuczne Chwasty:

Im bliżej końca roku i rozpoczęcia sezonu wyborczego tym weselej. Przy okazji podnoszenia płacy minimalnej, jak co roku, mamy też wysyp typowego patoliberalnego pieprzenia, że przez to będzie kryzys ekonomiczny, wojna atomowa, zabraknie papieru toaletowego, a rano nie będzie Teleranka.

I chociaż możemy się śmiać z tego, że polskie libki żyją w przeszłości, mniej do śmiechu jest z tym, że to nadal bardzo – za bardzo – popularny pogląd. I do tego całkowicie oderwany od rzeczywistości!

Przypomnijmy tutaj zeszłorocznego Nobla z dziedziny ekonomii (technicznie nie nobel, a nagroda Banku Szwedzkiego dedykowana Alfredowi i wręczana przy okazji Nobli właściwych; nie nam dywagować na temat… Ещё


Возможно, это изображение 4 человека и текст «Tato, co robisz? Szukam dowodów, że jak rośnie płaca, to i bezrobocie. I co, znalazłeś? Ni chuja.»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Z cyklu rzeczy, które są ważniejsze od śmierci Wielkouchego: Śmierć ZA/UM, twórc

Sztuczne Chwasty:

Z cyklu rzeczy, które są ważniejsze od śmierci Wielkouchego: Śmierć ZA/UM, twórców wspaniałego Disco Elysium. Okazało się, że słowa Messier były ironicznie prorocze, gdyż kapitalizm nie dość, że wchłonął krytykę estońskiego kolektywu artystycznego, to jeszcze go rozwalił. Kluczowe postaci odpowiedzialne za stworzenie Disco, czyli główny designer Robert Kurvitz, główny artysta Aleksander Rostov, i pisarka Helen Hindpere nie są już częścią ZA/UM.

Samo studio agresywnie prowadzi rekrutację w celu – uwaga – głębokiej monetyzacji nowej gry, co w połączeniu z adaptacją Disco Elysium przez Amazona daje nam… No cóż, wątek prosto ze świata przedstawionego.

Jak się okazuje, krytyka kapitalizmu… Ещё


Возможно, это изображение текст «JOYCE MESSIER „Nie potrafię. Bo to jest takie proste. Ktoś może zafarbować sobie włosy na zielono, założyć płaszcz swojej babci paradować tak do woli. Kapitał potrafi wchłonąć wszelką krytykę. Nawet *krytycy* kapitału tak naprawdę jedynie go *wzmacniają*..."»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Wyjeżdżamy na weekend* i zaraz wszyscy tracą rozum. Lewica złożyła projekt bezpł

Sztuczne Chwasty:

Wyjeżdżamy na weekend* i zaraz wszyscy tracą rozum. Lewica złożyła projekt bezpłatnych posiłków dla wszystkich uczniów w Polsce. Jest to postulat absolutnie racjonalny i oparty na twardych dowodach, iż jest to właściwie bezapelacyjnie dobry pomysł, więc oczywiście, libki i skrajna prawica musiały zacząć darcie japy. Można twierdzić, że to margines – i prawdopodobnie jest – ale jednak zwraca uwagę fakt, iż polska prawica (zarówno ta libkowa, jak i faszyzująca, czy to pod flagą żółto/czarną, czy nie) jest tak zdegenerowana, że zapewnienie ciepłych posiłków dla uczniów to dla nich zbrodnia, komunizm, dosłownie 11 Września po raz kolejny.

Często okraszone anegdotkami, jak to uczniowie ogórkiem… Ещё


Возможно, это изображение 1 человек и текст «Polska 2022: Reakcje libków na darmowe posiłki szkolne Po moim trupie Zdychajcie, małe kurwie Jak można żreć gdy Konstytucje łamio»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Polacy nie są specjalnie buntowniczym narodem. Po ostatnim zrywie z lat osiemdzi

Sztuczne Chwasty:

Polacy nie są specjalnie buntowniczym narodem. Po ostatnim zrywie z lat osiemdziesiątych została nam bardzo konsekwentnie wybita z głowy idea jakiegokolwiek oporu albo kontenstacji rzeczywistości.

I tak, chociaż mamy kryzys ekonomiczny związany z galopującą inflacją i niskimi wynagrodzeniami, kryzys mieszkaniowy ze względu na zanik państwowego budownictwa, kryzys paliwowy,, kryzys środowiskowy, kryzys, kryzys, kryzys. A na wschodzie Władimir P. ogłosił częściową mobilizację i dalej będzie szedł w zaparte ze swoją inwazją, łącznie z groźbami eskalacji konfliktu jeszcze dalej. Co następne, jak myślicie? Atomówki? Bo na ogrzewanie na każdą kieszeń na zimę już nie ma co liczyć.

A tymczasem… Ещё


Возможно, это изображение текст «Hej stary, pacz, jestem człowiek Żyję w permanentnym kryzysie Mam depresję Chodzę do pracy I nic z tym nie robię»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Tautologią byłoby stwierdzić, że polskie elity są odklejone od rzeczywistości, a

Sztuczne Chwasty:


Возможно, это изображение 1 человек и текст «Chłopi chcieliby, żeby efekty były zaraz, głównie finansowe A ja pracuję nawet 20 godzin na dobę i jakoś mogę poczekać»” />

Tautologią byłoby stwierdzić, że polskie elity są odklejone od rzeczywistości, ale jakoś człowiek się łudzi, że może jednak nie całkiem. A potem wchodzi tu Gazeta Wyborcza cała na biało i wywiadem z żoną nieżyjącego oligarchy przypomina, że tak, jest odklejona bardziej niż nam się wydaje.

Kulczykowa, nomen omen Grażyna, słynie z tego, że ma kasę, bardzo dużo kasy, w cholerę dużo kasy, a po tym jak Janek przypadkiem i bardzo tragicznie kopnął w kalendarz na stole operacyjnym, ma jej tyle, że nawet nie wie, co z nią zrobić. A jej wywiad to destylat mentalności polskiego libka-kapitalisty, który od dawna nie musi pracować na swoje utrzymanie i dawno stracił kontakt z rzeczywistością, której… Ещё


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dzisiaj nie byliśmy w stanie znaleźć odpowiedniego klasycznego dzieła, ani nawet

Sztuczne Chwasty:

Dzisiaj nie byliśmy w stanie znaleźć odpowiedniego klasycznego dzieła, ani nawet współczesnego, by opisać nastrój, bo tak trochę zwaliło się newsów.

26% i pierwsze miejsce na podium dla italskich faszystów (serio, nawet nie kryją się z uwielbieniem dla Mussoliniego, a ich liderka zaczynała karierę w neofaszystowskiej młodzieżówce), co oznacza, iż po raz pierwszy od lat faszyści zdobywają władzę w demokratycznych wyborach.

W Rosji sytuacja gwałtownie się pogarsza, z falą podpaleń i dosłownie strzelania do wojskowych odpowiedzialnych za pobór, a na granicach z np. Chinami stawiają zasieki, by powstrzymać Rosjan uciekających z kraju.

W Iranie trwają zamieszki wywołane zamordowaniem przez… Ещё


Возможно, это изображение в мультипликационном стиле (2 человека)Возможно, это изображение 1 человек и текст «BĘDZIE DOBRZE KIEDY WRESZCIE POKONAMY TYCH DRUGICH»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Wszyscy zastanawiają się nad tym, kto wysadził Nordstream, a my chcielibyśmy poś

Sztuczne Chwasty:

Wszyscy zastanawiają się nad tym, kto wysadził Nordstream, a my chcielibyśmy poświęcić chwilę na historyczne wydarzenie: Na Kubie, większością głosów 2:1, zdecydowano się przyjąć najbardziej progresywny kodeks rodzinny na całym świecie. Tak, kochani, komunistyczna Kuba jest w awangardzie ludzkości, jeśli chodzi o prawa rodzin i osób LGBT.

Co zawiera kodeks? Z punktu widzenia osób LGBT, to właściwie krok w przód o lata świetlne: Równość małżeńską z prawem do adopcji dzieci, związki partnerskie dla wszystkich, możliwość donacji komórek jajowych, a co za tym idzie in vitro, oraz surogacji, a także wielorodzicielstwo – czyli możliwość posiadania więcej, niż dwóch rodziców.

Co istotne, nie są… Ещё


Возможно, это изображение 1 человек и текст «Gdyby Maryja miała rodzić Jezusa dziś rodziłaby na komunistycznej Kubie FundacjaChwastnicexd»

Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dzisiaj zmarł Jerzy Urban, legendarny szitposter, propagandzista i generalnie za

Sztuczne Chwasty:


Dzisiaj zmarł Jerzy Urban, legendarny szitposter, propagandzista i generalnie zabawny starszy pan z odstającymi uszami. Biorąc pod uwagę skalę, na jaką polski liberalny establishment polityczny przytula zdeklarowanych faszystów (Giertych), ludzi bez kręgosłupa moralnego (Gowin), czy PiSowców wszelkiej maści (Sikorski et al), to wschodnioeuropejski Szczur Miki jawi się jako postać wręcz rubacznie urocza. Taki Zagłoba na miarę naszych czasów.

W sumie pasuje, bo Zagłoba był strasznym męskim przyrządem.

Uczcijmy pamięć Jerzego Urbana sekundą ciszy.

.

OK, była sekunda, więc przypominamy: Urban był nadal wpływowy i bogaty, a jakkolwiek nie lubilibyśmy NIE, to nadal pozostaje panem bogatym, za… ЕщёŹródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Podatki, podatki, niewielu lubi je płacić (najmniej ci, co nie mają zielonego po

Sztuczne Chwasty:

Podatki, podatki, niewielu lubi je płacić (najmniej ci, co nie mają zielonego pojęcia o działaniu państwa), za to każdy lubi z nich korzystać, jeździć nowoczesną komunikacją, korzystać z dróg publicznych, nie ginąć w płonącym domu, czy nie bankrutować z powodu rachunków za leczenie, jak w najbardziej trzecioświatowym z krajów pierwszego świata, Stanach Zjednoczonych.

W idealnym społeczeństwie podatki są sprawiedliwie progresywne, zgodnie z zasadą od każdego według możliwości (i każdemu według potrzeb). Polska, jak wiemy, nawet nie znajduje się w tym samym układzie słonecznym, co idealne społeczeństwo: Suma danin publicznych jest potwornie wysoka dla najgorzej zarabiających, śmiesznie niska dla bogatych, a ostatnie trzydzieści lat to kreowanie oligarchii na modłę rosyjską (co jest oczywiste, gdy porówna się ewolucję nierówności po 1989 roku) oraz cięcie podatków dla najbogatszych partii społeczeństwa – a co za tym idzie, dociążanie gorzej zarabiających, bo ktoś musi zapłacić za utrzymanie dobra wspólnego.(1)

Dlatego tym bardziej miło słyszeć o tym, że nasz niemiłościwie panujący rząd zamierza przynajmniej spróbować się zmierzyć z wyzwaniem wprowadzenia nowych podatków w Polsce (jezukomunizm.gif, bo jak wiemy, komunizm to rozsądne podatki obciążające najlepiej zarabiających). Oczywiście, "eksperci" już podnieśli larum i płaczą na łamach lib-mediów, że to prześladowania "właścicieli mieszkań".

Czy rzeczywiście PiS zamierza rozkułaczać właścicieli mieszkań? Zabierać lokale i redystrybuować je? Kolektywizować kredytobiorców, którzy spłacają kredyt na swoje własne mieszkanie? Typowy libek spojrzy na nagłówek i zgodzi się, a następnie rzuci się wściekle pisać na Twitterze, jak to JEZU KOMUNA TU panuje i zaraz skolektywizują jego niemyte gacie z przyległościami.

Ktoś nieco bardziej kumaty przeczyta cały tekst i zauważy standardową dla lib-mediów manipulację: Nie chodzi o wszystkich właścicieli mieszkań, a niewielką grupę superbogatych: Podatek transakcyjny jak w Irlandii, jeśli zakupisz od 10 nieruchomości wzwyż w ciągu ostatnich 12 miesięcy, rozwinięcie podatku od przychodów z budynków, oraz opodatkowanie kapitalistów dysponujących pięcioma lub więcej mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem.

No i oczywiście jest to okraszone "eksperckimi" wynurzeniami, straszącymi plagą kupowania na tzw. słupy (co generalnie powinno być absolutnie zdelegalizowane), oraz, uwaga, że przy takich podatkach spekulanci zniechęcą się do kupowania kolejnych mieszkań pod wynajem tudzież flipping, i popyt spadnie.

Mordo. Nie mamy magistra z szamanizmu finansowego, pardon, ekonomii, ale dla nas jest oczywiste, że jest to ficzer, a nie bug. Celem podatków jest między innymi wpływanie na sytuację w kraju i zniechęcanie do patologicznych zachowań, jak wykupywanie mieszkań, by zostać pasożytem, pardon, RENTIEREM, żyjącym z kamienicznictwa. Bo to jest właśnie sytuacja, która wykreowała się w Polsce: Przez de facto likwidację publicznego programu budownictwa mieszkaniowego wytworzyła się warstwa nowych kamieniczników, żerujących na ludziach pracujących i generujących PKB.

Znamienne jest to, że "eksperci" zupełnie nie potrafią wyjść poza wąziutkie ramy myślenia, że "prywatne = dobre, państwowe = złe", a rozwiązanie problemu kamienicznictwa to dla nich, uwaga, rozwinięcie kamienicznictwa w Polsce i zachęcanie Polaków w "inwestowanie" w mieszkania pod wynajem.(2)

Zapewne na tym etapie ktoś się spyta "ale co jest złego w inwestowaniu pod wynajem"?

Nie ma tego problemu, jeśli jest to działanie kolektywne, np. w formie spółdzielni, gdzie zysk z wynajmu idzie na rozwój bazy lokalowej (w Niemczech takie działają prężnie, wiemy, bo sami byliśmy członkami). Problemy zaczynają się, gdy mówimy o jednostkach, dla których "inwestycja w wynajem" oznacza de facto dążenie do rentierstwa, czyli zarabiania na cudzej pracy samemu nie wnosząc niczego.

Osobną kwestią jest bardzo medialny ostatnio pomysł 50% podatku od nadmiernych zysków, mający objąć koncerny energetyczne (które w dobie kryzysu inkasują obleśnie wysokie zyski, żerując na wojnie rosyjsko-ukraińskiej i kryzysach) oraz duże przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników.

I tutaj pytanie, jak przedstawiają to najpopularniejsze lib-media?

Jeśli zgadliście, że otwarcie kłamiąc i przemilczając kryterium wielkości, to kwalifikujecie się do nagrody "bardziej uważnego, niż 99% Polaków komentujących w necie". Propozycja podatku od nadmiarowych zysków, obliczanego według marży z last 2018, 2019, i 2021 – 2020 pominięty, bo pandemiczne lockdowny – ma objąć na obecnym etapie wyłącznie duże przedsiębiorstwa zatrudniające więcej, niż ćwierć tysiąca pracowników. Według raportu PARP za 2019 roku, jest ich w Polsce niecałe cztery tysiące.(3)

Oczywiście, "wielkie korporacje mogą zapłacić większy podatek od zysków" niespecjalnie się sprzedaje, oraz nie służy popieranej przez lib-media opcji politycznej, więc trzeba kreatywnie wykorzystać fakty, by nastraszyć czytelnika, że PiS już idzie rozkułaczyć KAŻDE przedsiębiorstwo, a nie tylko gigantów stanowiących ~0.2% liczby przedsiębiorstw w kraju.(4)

Nie mamy wątpliwości, że "dziennikarze" kłamią z rozmysłem, bo zwyczajnie chcą wyrobić normy klikalności oraz wspomóc partię, której sprzyjają – a zatajanie kluczowych i niewygodnych faktów to w końcu standardowy element propagandy.

Drugorzędnym celem jest utrzymywanie fikcji, w ramach której interes społeczeństwa jest tożsamy z interesem klasowym bogatych kapitalistów. Jeśli oni zyskują, to zyskuje także społeczeństwo – a w szczególności miliony zarabiające na zyski kapitalistów, które przecież pewnego dnia same mogą stać się tymi kapitalistami!

Oczywiście, nie jest to powiedziane otwarcie, buduje się to poprzez ckliwe wywiady z Grażyną Kulczyk, inspirujące historie oligarchów, co to zastali Polskę pocztową, a zastawili paczkomatową, czy właśnie sensacyjne "hit pieces" wymierzone w plany rządu, by przekonać takiego Jana czy Janinę, zastawiających dom pod rozwój firmy, że zaraz ich potraktują tak samo jak gigantyczne korporacje.

A że trzeba skłamać, by osiągnąć taki efekt?

Cóż, w wojnie klasowej nie bierze się jeńców, a prawda jest jej pierwszą ofiarą.

No dobra, to tyle piania. Czas na problemy. Główny problem w całym tym układzie?

Za te podatki bierze się Sasin. Ten sam, który przepierdolił miliony na wybory kopertowe, które się w końcu nie odbyły, oraz odpowiada za szereg kompromitujących "osiągnięć" tego rządu, w tym budowę bloku w Ostrołęce, która rozwijała się w tak dynamicznym tempie, że nastąpiła (nie)planowa rozbiórka i wycofanie bloku jeszcze zanim go uruchomiono.

Więc staramy się patrzeć na to optymistycznie, ignorując fakt, iż bierze się za to Sasin – więc może się okazać, że nagle nam przyjdzie zapłacić podatki za bogatych, w naturze, której to forma nie nadaje się do cytowania, gdy Wielki Zu patrzy.

Obraz: Toż to Van Gogh, mości panie!


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Taka zabawna obserwacja: Zauważyliście, że gdy w sztuce starożytnej pojawiają si

Sztuczne Chwasty:

Taka zabawna obserwacja: Zauważyliście, że gdy w sztuce starożytnej pojawiają się kobieta i mężczyzna, to archeolodzy, historycy, wszelkiej maści naukowcy zaraz deklarują, że to na pewno było małżeństwo – ale gdy tak samo przedstawia się dwóch mężczyzn albo dwie kobiety, to zaraz słyszymy o przyjaciołach albo „nieznanej relacji”?

Nie trzeba jednak sięgać do starożytności orazi pikantnych relacji Achillesa i Patroklusa, by mieć to jak na widelcu. Wystarczy sięgnąć po Chopina i Tytusa Wojciechowskiego, oraz zawartość listów tego pierwszego do tego drugiego.

„Najdroższe życie moje”
„Ciebie tylko kocham”
„Prześlij mi pocałunek, najdroższy kochanku”

Polscy naukowcy:

„Byli przyjaciółmi, nie?”

(ostatnio mamy intensywne dni w pracy, więc mniej chwastowania, postaramy się nadrobić)

History shown through the lens of one perspective leaves out the truths of the past.
Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Cechą charakterystyczną ery globalnego kapitalizmu i realnego cyberpunka, w któr

Sztuczne Chwasty:

Cechą charakterystyczną ery globalnego kapitalizmu i realnego cyberpunka, w którym wszechmocne korporacje depczą prawa człowieka w świetle jupiterów i jeszcze dostają za to nagrody – często za społeczną odpowiedzialność – są tzw. relacje paraspołeczne (parasocial interactions). Możecie nie rozpoznawać terminu, ale na pewno rozpoznacie to zjawisko: Ogólnie rzecz biorąc, to jednostronny związek, w którym dana osoba jest przekonana o istnieniu głębszej więzi z drugą, najczęściej sławną osobą.

Coś co swego czasu było uznawane za fenomen szkolny (kto nie był fanatykiem zespołu/gry/filmu/klubu piłkarskiego, ten niech podniesie w komentarzach rękę i nazwiemy go kłamcą), cechę charakterystyczną okresu dojrzewania, stało się niepokojąco powszechne w dobie mediów aspołecznych, gdy z jednej strony kontakt ze sławami jest możliwy jak nigdy dotąd, a z drugiej… No a z drugiej to "kontakt", w którym rozmawiasz głównie sam z sobą, a w najlepszym przypadku ze stażystą wynajętym do pisania postów na social mediach.

Ujawniło się to z rzadko spotykaną mocą przy okazji kopnięcia Eli Windsor w kalendarz (która, nawiasem mówiąc, pozostała bezużytecznym rojalsem, niezależnie od ilości fajnych zdjęć z corgi, jakie pływają w necie), gdy okazało się, że tysiące, jeśli nie miliony traktowało ją jako swoją prawie przyjaciółkę, chociaż nigdy jej osobiście nie spotkało – bo nie mogło, ze względu na odizolowanie bogatej klasy panującej od zwykłych śmiertelników – co prowadziło do niemalże krwawej zemsty i na pewno serii gróźb karalnych. Także pod naszym postem, gdy ośmieliliśmy się zwrócić uwagę, że śmierć rojalsa jest nieistotna, a faktyczne problemy nie są obecne w mediach na podobną skalę.*

Z naszej perspektywy te paraspołeczne relacje to objaw atomizacji i rozkładu społeczeństw. Wraz z agonią prawdziwych wspólnot – celowo wyłowywaną przez korporacje, dążące do zastąpienia tożsamości opartej na wartościach do tożsamości opartej na konsumpcji – będziemy naturalnie dążyć do wypełnienia powstałej funkcji. Patologiczne wzdychanie do bogaczy i bronienie ich na forum publicznym jest ersatzem tej wspólnoty, wypełnia potrzebę znaczenia.

W końcu jak bronisz miliardera na Fejsie, to prawie jakbyś swojego kumpla bronił, prawda?

Oczywiście, nie jest to proces, który zaczął się wczoraj. Pojęcie "parasocial relationships" pojawiło się już w 1956 roku, a wraz z rozwojem mass mediów i triumfem międzynarodowego turbokapitalizmu – oraz celowym niszczeniem tradycyjnych wspólnot, jak związki zawodowe, spółdzielczość, czy oddolne działania wolontariackie – proces tylko przybrał na sile. Trwa on zresztą intensywnie do dzisiaj, wystarczy otworzyć taki GazWyb, czy inne libkowe medium, w którym intensywnie ociepla się wizerunek bogaczy oraz sprzedaje się ich partykularne interesy jako tożsame z twoimi.

Bo wiesz, taki koleś od Inpostu to prawie taki sam facet jak ty, tyle że z firmą i tendencją do wytaczania ludziom pozwów na setki tysięcy złotych, by zamknąć krytyków i stłamsić wolność słowa w zarodku. Albo taki Bosak, może i pierdoła bez osiągnięć, ale za to bogaty dzięki swoim patronom.

I niestety ogromna ilość ludzi się na to nabiera, wypełniając pustkę w swoim życiu lojalnością i poświęceniem wobec postaci promowanych w mediach, przekonana o tym, że ich dzielna walka z odstępcami od wiary w kapitalizm na Fejsie to rzeczywiste działanie na rzecz przyszłości ludzkości.

Drodzy nabrani, oni się z was zwyczajnie śmieją. Jesteście dla nich biednymi frajerami, którzy myślą, że ich miłość do marki coś znaczy.

W sumie znaczy. Kasę na koncie.

Obraz: ?

* – Jak udowodnił Sir Terry Pratchett, monarchia podróżuje z prędkością nadświetlną i rojals na tron zawsze się znajdzie, więc jest to pozycja zarówno bezużyteczna, jak i bezsensowna, bo jedyną kwalifikacją jest bycie odpowiednim plemnikiem w odpowiedniej komórce jajowej.


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Tak a propos naszego pytania o memy vs. sztukę – czasami spotykasz takie rzeczy,

Sztuczne Chwasty:

Tak a propos naszego pytania o memy vs. sztukę – czasami spotykasz takie rzeczy, że nie jesteś w stanie wymyślić niczego bardziej zjadliwego. Tak… Tak po prostu.

Po prostu patrzysz, przecierasz oczy ze zdumienia i po chwili dociera do ciebie, że to nie jest żart. To rzeczywistość.
Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty

Dystopijne opowieści były, cholera, ostrzeżeniem, a nie drogowskazem czy planem

Sztuczne Chwasty:

Dystopijne opowieści były, cholera, ostrzeżeniem, a nie drogowskazem czy planem do wykonania. Z jednej strony mamy gigantyczny postęp technologiczny i coraz sprawniejsze sieci neuronowe (nie szafujemy określeniem sztuczna inteligencja) pozwalające na zdumiewające osiągnięcia, z drugiej dramatyczne nierówności majątkowe pozwalające tylko nielicznym na pełne dyskontowanie tego postępu.

Z jednej strony wzrost poziomu życia i dostatku, z drugiej narastająca katastrofa ekologiczna, która dosłownie wysuszyła do cna ogromne połaci chociażby Europy (kto widział Loarę, którą można przejść suchą stopą, ten wie o co chodzi) i zabija tysiące poprzez fale potwornych upałów.

Z jednej strony większość z miliardów obywateli tego globu jest częścią globalnej wioski i możemy spokojnie porozmawiać w czasie rzeczywistym z ludźmi z drugiego końca świata i razem tworzyć np. fundacje czy zarabiać. Z drugiej, odradza się faszyzm i brutalne walki ideologiczne, które przecież miały swego czasu odejść do lamusa.

Przykłady można wyliczać bez końca, ale w sumie najbardziej upiornym uczuciem jest to, gdy włączasz sobie takiego Deus Exa i czasami łapiesz się na tym, że to wszystko jest jakieś takie… Znajome.

Tylko cyberimplantów brak.

Obraz: Zuzanna, Auguste Levêque


Źródło: Sztuczne Chwasty
Więcej w kategorii: Sztuczne Chwasty