Wczoraj gruchnęła wiadomość, że antyaborcjoniści złożyli do sejmu wymaganą liczb

Aborcyjny Dream Team:


Wczoraj gruchnęła wiadomość, że antyaborcjoniści złożyli do sejmu wymaganą liczbę podpisów pod projketem, który ma nie tylko całkowicie zakazać aborcji ale też wprowadza nową definicje dziecka (tak, tak od poczęcia). Autorzy projektu straszą, że w ten sposób zakończą działania mafii aborcyjnej i zatrzymają aborcję – dobre sobie.

Pytacie nas od wczoraj – co można zrobić?
Wecie co ich najmocniej wkurza?
Wiecie co sprawia, że ich działania są śmieszne i nie mają żadnego sensu?

Wkurza ich, gdy jesteśmy razem ze sobą, gdy pomagamy sobie w aborcjach, gdy dzielimy się infomacjami, rozklejamy aborcyjne lepy, wkurza ich gdy mówimy publicznie o tym, że aborcja się dzieje. Wkurza i jednocześnie ośmiesza ich nasza aborcyjna solidarność.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji, 28 września, chcemy Wam zaproponować inny niż dotychczas sposób świętowania: aborcyjne coming outy!

Nie miałxś aborcji?
Nie chcesz mówić o niej publicznie?
Prosimy, nie zniechęcaj się i doczytaj do końca!
Mamy kilka pomysłów…

1️⃣ Powiedz o swojej aborcji
Zorganizuj wydarzenie, w ramach którego spotkacie się gdzieś w mieście i stworzycie bezpieczną przestrzeń dla osób, które będą chciały głośno opowiedzieć o swoich doświadczeniach! Wystarczy wziąć do rękę szczekaczkę lub mikrofon, głęboki wdech i… bez wstydu. Bez strachu. Powiedzieć: ja też miałam aborcję! Towarzyszyłam w aborcji. Kocham osobę, która miała aborcję.

2️⃣Przeczytaj o aborcji
Jeżeli z jakiegoś powodu uważacie, że mówienie o swoich aborcjach nie jest rozwiązaniem dla Was, przygotujcie aborcyjne historie, które odczytacie na żywo. Możecie spisać swoje i przekazać je komuś do przeczytania, zebrać opowieści znajomych lub skorzystać z tych: https://aborcyjnydreamteam.pl/category/historie/

3️⃣ A co, jeśli nie demonstracja?
Być może masz za sobą doświadczenie aborcji i chciałabyś, aby ktoś się o niej dowiedział, ale obecnie jest to niemożliwe (każdy powód do zachowania tego dla siebie jest okej!). Z pomocą przychodzi nowa odsłona partyzantki aborcyjnej. Dzięki jej pierwszej odsłonie rozpowszechniłyśmy numer telefonu do Aborcji Bez Granic (22 29 22 597!), który stał się najpopularniejszy w kraju zaraz po 112 i telezakupach Mango. Teraz pora na wykrzyczenie światu Twojej historii w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Wystarczy, że ją spiszesz, wydrukujesz, weźmiesz przyjaciółkę albo całą ekipę aborcyjnych osób partyzanckich i rozkleicie plakaty w swojej okolicy.
Wyobraź to sobie: Twój sąsiad czeka na autobus, czyta coming out początkowo nie wiedząc, co to jest i czyje to doświadczenie, ale w pewnym momencie orientuje się, że już nie ma odwrotu – ktoś właśnie opowiedział mu swoją aborcyjną historię. Jakaś nastolatka dowiaduje się dzięki Tobie, jak wygląda aborcja i że ciąża to jeszcze nie ostateczność. Niebinarna osoba z doświadczeniem przerwania ciąży dowiaduje się, że nie jest sama. Czyjaś mama widzi Twój tekst i postanawia o swojej aborcji opowiedzieć córce. Możesz zmienić aborcyjną rzeczywistość!

4️⃣ Wyoutuj się w social mediach
Wrzuć na swój profil grafikę, żeby oznajmić światu „miałam aborcję”, „jestem przyjaciółką aborcyjną” czy „kocham osobę, która miała aborcję”. Gotowe wzory: https://aborcyjnydreamteam.pl/…/zrob-aborcyjny-coming…/
Nie zapomnij oznaczyć postu tagiem #AborcyjnyComingOut

5️⃣ Co tylko zechcesz!
Możesz też podzielić się tym pomysłem z nami 🙂 A jeśli organizujesz wydarzenie powiedz nam o tym, chętnie je nagłośnimy!

Stygmatyzacja aborcji to negatywne przedstawianie osób, które poszukują informacji o aborcji, przerywają ciąże, świadczą usługi aborcyjne czy po prostu popierają aborcję. Powstrzymuje ona osoby od poszukiwania pomocy, której potrzebują, prowadzi też do zwiększenia liczby niebezpiecznych zabiegów.

Jesteśmy głęboko przekonane, że przeciwdziałanie stygmatyzacji aborcji jest tak samo ważne, jak polityczny lobbing i próby zmiany prawa, to też odczarowanie tematu, zdjęcie piętna z aborcji normalnie, bez tabu, bez dramatu.

Udokumentowane działania możesz oznaczyć #AborcyjnyComingOut – znajdźmy się tego dnia, poczujmy solidarność i poznajmy nasze historie.

Dołącz Aborcyjny coming out | Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji
__
Zdjęcie w tle Agaty Kubis z dołożonym przez nas różowym filtrem


Źródło
Opublikowano: 2021-09-23 13:30:02

Wyrok Trybunału Przyłębskiej dla prawicy to ZA MAŁO. Dziś środowiska konserwatyw

Razem:


Wyrok Trybunału Przyłębskiej dla prawicy to ZA MAŁO. Dziś środowiska konserwatywne i anty-choice złożyły projekt ustawy, dzięki któremu każde przerwanie ciąży będzie traktowane jak zabójstwo.

To nieludzki i barbarzyński projekt.

Co możesz zrobić?
👉 Podpisz się pod inicjatywą Legalna aborcja. Bez kompromisów, dzięki której barbarzyńskie prawo aborcyjne w Polsce może zostać złagodzone!
👉 Dołącz do nas!


Źródło
Opublikowano: 2021-09-22 16:16:35

Gdy pod koniec marca pro zaczęło zbierać podpisy pod swoją ustawą o całkowitym

Aborcyjny Dream Team:


Gdy pod koniec marca pro zaczęło zbierać podpisy pod swoją ustawą o całkowitym zakazie aborcji i karaniu osób, które jakkolwiek są zaangażowane w aborcje czy przerywają własne ciąże to Katarzyna Wężyk napisała ten artykuł i zapytała jedną z nas o opinie. Przypominamy dziś ten tekst, bo podpisy zebrane, czytanie projektu się odbędzie w ciągu najbliższych miesięcy. Czyli czeka nas znowu ciekawa jesień.

N. Broniarczyk: Mam poczucie, że nic tak ich nie wyprowadza z równowagi, jak solidarność aborcyjna, pomoc wzajemna i nasze działania. To nie pierwszy raz, gdy jesteśmy na ich tapecie: płodobusy z naszymi wizerunkami ciągle jeżdżą po kraju i nie ma tygodnia, żebyśmy nie były bohaterkami jakiegoś artykułu na ich stronie. Byłyśmy już mafią aborcyjną, zorganizowaną grupą przestępczą, lobby, a nawet kultem. Nie wiem, czy jesteśmy impulsem dla ich najnowszego pomysłu, ale wiem, że chodzi o pogłębianie stygmatyzacji aborcji. O potępienie, wstyd i szerzenie przekonania, że aborcja jest czymś, za co ma nas spotkać kara. Ważne, żebyśmy się bały pomagać sobie nawzajem i bały się aborcji.

Według Broniarczyk ustawa podzieli los poprzednich obywatelskich projektów zastrzeżenia prawa aborcyjnego: wyląduje w zamrażarce. – PiS nigdy samodzielnie nie proponowało kryminalizacji aborcji. Jeśli już pojawili się posłowie z takimi pomysłami, to zazwyczaj z Solidarnej Polski albo dochodziło do rozłamu, jak w 2007 roku, gdy Marek Jurek opuścił partię. Pamiętajmy też, że karanie osób za ich własne aborcje jest bardzo niepopularne – tylko około 8 procent Polek i Polaków popiera takie rozwiązanie. Dużo więc zależy od motywacji rządzących, ale też od społeczeństwa i jego nastawienia wobec aborcji. Myślę, że jesteśmy o wiele dalej niż w 2016 roku, a to wtedy właśnie pomysł karania za aborcje wyprowadził setki tysięcy osób na ulice. Niech tylko fundacja Pro z politykami spróbują to głosować – zrobimy im tu drugą Argentynę. I to nie tylko poprzez ogólnokrajowe protesty, ale też rozbudowywanie sieci przyjaciółek w aborcjach. Już teraz nie nadążamy z odpisywaniem wszystkim chętnym, które chcą się zaangażować. W Argentynie było tak samo.

Po każdej nieudanej próbie liberalizacji prawa do aborcji sieć Socorristas, czyli ratowniczek aborcyjnych, rosła – zapewnia.
I dodaje: – Państwo te 28 lat temu umyło ręce od jakiejkolwiek odpowiedzialności i umywa je dalej. Mamy w ADT już naprawdę dosyć tańczenia, jak nam zagrają działacze antyaborcyjni. My robimy aborcje i w niej pomagamy, a ona dzieje się niezależnie od ilości podpisów, ustaw czy tego, co mówi ksiądz, czy jakiś polityk.

Cały artykuł https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26925968,dozywocie-za-aborcje-kolejna-proba-importu-salwadoru-nad-wisle.html


Źródło
Opublikowano: 2021-09-22 13:35:38

W najbliższą niedzielę 26 września odbędzie się referendum aborcyjne w San Marin

Aborcyjny Dream Team:


W najbliższą niedzielę 26 września odbędzie się referendum aborcyjne w San Marino. Trwa kampania referendalna o haśle „Vota Si” czyli „Głosuj na Tak”.

Aktualnie San Marino jest jednym z ostatnich miejsc w Europie w którym funkcjonuje zakaz aborcji. Za aborcję w San Marino grozi kara od trzech do sześciu lat więzienia. Osoby, które potrzebują aborcji podróżują do Włoch i tam przerywają ciążę również często poza formalnym systemem ochrony zdrowia, bo choć we Włoszech aborcja jest legalna, to klauzula sumienia jest mocno nadużywana w ramach publicznej ochrony zdrowia. Taka podróż z zabiegiem kosztują od 1500 do 2000 euro.

W ciągu ostatnich dwóch dekad podejmowano próby legalizacji aborcji, ale wszystkie zostały odrzucone przez kolejne w większości konserwatywne rządy. San Marino rządzi Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna blisko związana z kościołem katolickim. Partia rządząca alepuje o głosowanie przeciwko legalizacji aborcji.

W niedzielę San Marino będzie decydować, czy zezwolić na aborcję do 12 tygodnia ciąży. Po dwunastym tygodniu zabieg byłby dozwolony tylko wtedy, gdy życie osoby w ciąży jest zagrożone lub jeśli występują nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Jak to możliwe, że przy braku poparcia ze strony rządu zorganizowane jest referendum?

Zebrano ponad 3000 podpisów na poparcie referendum, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wymaga tego prawo.

Działaczki feministyczne mają nadzieję, że wysoki poziom poparcia dla legalizacji aborcji przełoży się na zwycięstwo 26 września.

San Marino trzymamy za Was gorąco kciuki ❤✊
Nie uważamy, że referendum w sprawie tak personalnej i jakby nie było dość intymnej było dobrym pomysłem, (bo niby dlaczego większość społeczenstwa ma decydować o tym, czy Ty masz rodzić?) ale też rozumiemy potrzebę podjęcia wszelkich prób zapewnienia osobom potrzebującym aborcji dostępu do niej.

Dlatego Vota Si!

[opis grafiki: logo kampanii na żółtym tle napis fioletowy: vota si]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-21 13:37:29

A dziś w Duży Format reportaż Joanny Strzałko o aborcji w Polsce. Znajdziecie w

Aborcyjny Dream Team:


A dziś w Duży Format reportaż Joanny Strzałko o aborcji w Polsce. Znajdziecie w nim informacje o rzeczywistości aborcyjnej, o naszej całej sieci #AborcjaBezGranic która tworzymy wspólnie z Kobiety W Sieci- aborcja po polsku Aborcja Polska – Women Help Women Abortion Support NetworkAbortion Network Amsterdam Ciocia Basia ✊🏼❤️✊🏼 o tym jak każdego dnia działamy, by zapewniać bezpieczną aborcję. Dzięki tej międzynarodowej solidarności każdego dnia co najmniej 3 osoby z Polski wyjeżdżają na zabieg do zagranicznej kliniki, a kolejne 90 przyjmuje tabletki aborcyjne we własnych mieszkaniach. Aborcja się dzieje każdego dnia! Zachęcamy Was do przeczytania tego artykułu ⬇️

Kinga Jelinska: Po orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej czterokrotnie wzrosła liczba maili i telefonów do Women Help Women (WhW) w Holandii – mówi Kinga Jelińska, współzałożycielka organizacji, która wysyła m.in. do Polski tabletki do aborcji farmakologicznej (mifepriston i misoprostol) oraz udziela informacji, jak przeprowadzić zabieg. – Miesięcznie odpowiadamy na parę tysięcy pytań. Taki jest skutek uboczny tego wyroku. A statystyki pokazują, że co trzecia Polka miała lub będzie miała aborcję. To dzieje się non stop wśród naszych koleżanek, matek, sióstr. Osoby, które się do nas zwracają o pomoc, prosimy o darowiznę – 75 euro. Te pieniądze idą do wspólnej skarbonki – na sprawne funkcjonowanie naszego serwisu, a także na wsparcie osób, których na te tabletki nie stać. Są takie miesiące, że co druga zgłaszająca się osoba ma kłopoty finansowe. Na dziś jesteśmy w stanie im pomóc, ale nie wiem, co będzie za jakiś czas.

Całość: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,27581720,aborcja-w-berlinie-lub-londynie-polki-jada-12-godzin-autobusem.html

Wspierajcie bezpieczne aborcje⬇️
https://abortion.eu/pl#support


Źródło
Opublikowano: 2021-09-20 13:27:31

W Razem Zagranica spędziliśmy ekscytujący zeszły weekend w ramach #latozrazem! W

Razem:


W Razem Zagranica spędziliśmy ekscytujący zeszły weekend w ramach #latozrazem! W Brukseli odwiedziliśmy europarlamentarzystę Partii Pracujących Belgii ( PTB / PVDA ) Marc Botenga wraz z naszymi gośćmi – posłem Maciej Konieczny i członkiem Zarządu Krajowego Razem Bartosz Grucela. Razem Zagranica reprezentowała Zofia Malisz – Razem.
Z Markiem rozmawialiśmy o sukcesach wyborczych jego partii. PTB/PVDA to jedyna partia działająca na terenie całej Belgii – a więc i Flandrii i Walonii. To partia lewicowa, która przeszła niemal cudowną transformację – z małej i dogmatycznej w popularną i prawdziwie masową. Ich sekret: konkrety, otwartość i praca u podstaw.
O tym jak wierny i zaangażowany ma elektorat mogliśmy przekonać się na Festiwalu Solidarności – ManiFiesta w Oostende, wydarzeniu muzyczno-politycznym organizowanym co roku przez PTB/PVDA, na którym reprezentowaliśmy Razem w „Wiosce Międzynarodowej”.
Zofia Malisz zabrała głos w imieniu polskich kobiet w czasie debaty o prawach reprodukcyjnych.
W niedzielę w centrum Brukseli zbieraliśmy podpisy pod Legalna aborcja. Bez kompromisów. W gronie członkiń i członków Razem Zagranica przybyłych z Francji, Holandii, Belgii i Szwecji rozmawialiśmy też o przyszłości lewicy, o tragediach dziejących się na wschodniej granicy UE.

Więcej zdjęć i wrażeń z #LatozRazem w Belgii, informacje o okręgu i jego działaniach znajdziecie na profilu Razem Zagranica.
Zdjęcia z festiwalu dzięki uprzejmości ManiFiesta.

Źródło
Opublikowano: 2021-09-19 13:33:14

Pewnie niektóre z was pamiętają, że 1 września zmieniło się prawo aborcyjne w Te

Aborcyjny Dream Team:


Pewnie niektóre z was pamiętają, że 1 września zmieniło się prawo aborcyjne w Teksasie w USA. Pomimo tego, że w całym USA aborcja jest legalna za sprawą wyroku Sądu Najwyższego z 1973 roku do co najmniej 12. tygodnia ciąży, nowe prawo z Teksasu zakłada, że aborcja może być wykonana tylko do czasu wykrycia bicia serca u płodu. To oznacza, że po 6 tygodniu nie można przerywać ciąży w Teksasie. 6 tydzień ciąży to około 2 tygodnie po planowanej miesiączce – tak, słusznie zapewne myślicie – to bardzo mało czasu na ewnatulane działania obejmujące potwierdzenie ciąży, proces decyzyjny, znalezienie kasy na zabieg (w USA aborcja jest płatna około 500$), znalezienie lekarza_rki która wykona zabieg.

Od 1 września, czyli od tej fatalnej zmiany trwa szeroka akcja informacyjna o tym, że są fundusze aborcyjne, które pomagają opłacić wyjazd i koszt zabiegu w sąsiednim stanie. Coraz częściej mówi się też o tabletkach do aborcji. Dziś pojawił się ciekawy głos lekarza ginekologa, który na łamach Washington Post przyznał się do złamania nowego prawa. Postanowiłyśmy przetłumaczyć częściowo głos dr Alana Braida, żeby pokazać, że personel medyczny powinien myśleć przede wszystkim o potrzebach pacjentek_pacjentów. Często czytamy w prasie wywiady z polskimi ginekologami_ginekolozkami, którzy twierdzą, że polskie prawo wiąże im ręce i nic nie mogą zrobić. Biorąc pod uwagę to, że to ich praca, że też funkcjonują w opresyjnym systemie, że często mają rodziny na utrzymaniu, to mimo to chciałybyśmy, że polscy ginekolodzy i ginekolożki chociaż trochę eksperymentowali ze swoimi pozycjami, zobaczyli, że też mają prawo (wg nas obowiązek!) zmieniać ten system od środka, że swoje poglądy wobec aborcji powinni zostawiać poza gabinetami. Publikujemy głos tego amerykańskiego lekarza, bo może będzie dla kogoś inspiracją⬇️

Alan Braid
Dlaczego złamałem opresyjne teksańskie prawo antyaborcyjne?

1 lipca 1972 roku byłem świeżo po ukończeniu szkoły medycznej University of Texas i rozpocząłem rezydenturę z zakresu położnictwa i ginekologii w szpitalu w San Antonio. W tamtych czasach aborcja była w Teksasie nielegalna — chyba że psychiatra stwierdził, że kobieta ma skłonności samobójcze. Gdy kobieta miała pieniądze, kierowaliśmy ją do klinik w Kolorado, Kalifornii lub Nowym Jorku. Reszta musiała sobie radzić sama. Niektóre osoby podróżowały do Meksyku.
W tamtym roku w szpitalu widziałem, jak trzy nastolatki umierają z powodu nielegalnej aborcji. Nigdy ich nie zapomnę. Kiedy jedna z nich trafiła na izbę przyjęć, jej pochwa była wypełniona szmatami. Zmarła kilka dni później z powodu masywnej niewydolności narządowej, spowodowanej sepsą.
W szkole medycznej w Teksasie uczono nas, że aborcja jest integralną częścią opieki zdrowotnej. Kiedy Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade w 1973 roku, uznając aborcję za prawo konstytucyjne, umożliwiło mi to wykonywanie pracy, do której zostałem przeszkolony.

Przez następne 45 lat — nie licząc dwóch lat mojej nieobecności — praktykowałam ginekologię/położnictwo w Teksasie, przeprowadzając wymazy cytologiczne, badania ciążowe; porody (asystowałem przy poradach ponad 10 000 dzieci; i zapewniałem opiekę aborcyjną w klinikach w Houston i San Antonio, w Oklahomie.

W tym miesiącu wszystko się zmieniło. Nowe prawo w Teksasie, znane jako S.B. 8, praktycznie zakazało aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Zamknęło to około 80 procent usług aborcyjnych, które świadczymy. Każdy, kto podejrzewa, że ​​naruszyłem nowe prawo, może mnie pozwać o co najmniej 10 000 dolarów. Mogą również pozwać każdego, kto pomaga osobie uzyskać aborcję po przekroczeniu nowego limitu, w tym również kierowcę, który przywozi pacjentkę do mojej kliniki.
Dla mnie to znowu rok 1972.

I dlatego rankiem 6 września przeprowadziłem aborcję. Kobieta była w pierwszym trymestrze, ale przekroczyła już nową prawną granice czyli 6. tydzień.
Zrobiłem to ponieważ miałem obowiązek opieki nad tą pacjentką, tak jak robię to w stosunku do wszystkich pacjentów, i dlatego, że ma ona podstawowe prawo do otrzymania tej opieki.
W pełni rozumiem, że mogą wystąpić konsekwencje prawne.

Chociaż nigdy nie pytamy, dlaczego ktoś przyszedł do naszej kliniki, osoby często nam same to mówią. Kończą szkołę albo mają już trójkę dzieci, są w przemocowym związku, albo po prostu to nie jest dobry czas. Większość osób mam już dzieci. Większość z nich ma od 18 do 30 lat. Wiele z nich zmaga się z problemami finansowymi – ponad połowa kwalifikuje się do jakiejś formy pomocy finansowej od nas.
Kilka razy w miesiącu jakaś osoba zwierza się, że potrzebuje aborcji, ponieważ została zgwałcona. Czasami zgłasza to na policję; częściej nie.

Jeszcze przed zmianą z 1 września Teksas miał jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w kraju. Obejmowało ono 24-godzinny obowiązkowy okres oczekiwania do namysłu pomiędzy wizytami, co oznacza, że ​​osoba musiała odbyć co najmniej dwie wizyty w naszej klinice. Obowiązkowe USG. W przypadku nieletnich wymagana zgoda rodziców, chyba że uzyskają zgodę sądu.

A jednak, pomimo tych ograniczeń, zawsze byliśmy w stanie świadczyć troskliwą opiekę do ustawowego limitu 22 tygodni. Oznaczało to zatrudnienie większej liczby pracowników_pracownic, wszystko trwało dłużej, ale dawaliśmy radę.
Do 1 września.

Od 1 września większość naszych pacjentek jest w zbyt zaawansowanej ciąży, aby kwalifikować się do opieki aborcyjnej. Mówię im, że możemy przeprowadzić zabieg tylko wtedy, gdy nie możemy zobaczyć aktywności serca płodu w trakcie USG, które zwykle pojawia się po około sześciu tygodniach.

Napięcie jest nie do zniesienia, gdy te osoby leżą, czekają i boją się, że usłyszą ten dźwięk.
Jeśli wykryjemy aktywność serca, musimy skierować je do innego stanu. Jedna z moich aktualnych pacjentek ma 42 lata. Ma czworo dzieci, trójka z nich ma mniej niż 12 lat. Poradziłem jej, zeby pojechała na zabieg do Oklahomy. To dziewięć godzin jazdy w jedną stronę. Wyjaśniłem, że możemy pomóc w finansowaniu. Powiedziała mi, że nie może jechać, nawet jeśli załatwilibyśmy jej prywatny odrzutowiec. „Kto zajmie się moimi dziećmi?” zapytała mnie. „A co z moją pracą? Nie mogę wziąć wolnego.”
Rozumiem, że wykonując aborcje wbrew nowemu prawu podejmuję osobiste ryzyko, ale jest to coś, w co mocno wierzę.
Mam córki, wnuczki i siostrzenice. Uważam, że aborcja jest istotną częścią opieki zdrowotnej. Spędziłem ostatnie 50 lat lecząc i pomagając pacjentkom. Nie mogę po prostu usiąść i patrzeć, jak wracamy do 1972 roku.

[zrzut ekranu z new york times]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-19 12:21:05

Nieustannie zbieramy podpisy poparcia pod projektem ustawy Legalna aborcja. Bez

Razem:


Nieustannie zbieramy podpisy poparcia pod projektem ustawy Legalna aborcja. Bez kompromisów!

Od pewnego czasu widać nas wyraźniej dzięki naszym tablicom. Wczoraj z takim oznaczeniem można nas było znaleźć Razem w Warszawie na rogu ulicy Francuskiej i Walecznych, a dzisiaj od 17:00 do 19:00 na Placu Wilsona, w pobliżu metra.

Od najbliższego tygodnia podpisy składać będzie można także w każdy wtorek od 16:00 do 18:00 w naszym biurze przy ulicy Nowy Świat 27/1.

Miło będzie Was poznać, do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2021-09-18 11:16:31

Kto nas już troszkę zna, ta i ten wie, że lubimy wątki aborcyjne w filmach i ser

Aborcyjny Dream Team:


Kto nas już troszkę zna, ta i ten wie, że lubimy wątki aborcyjne w filmach i serialach. Jeśli chodzi o polskie ekrany, to niestety nie jest dobrze. Aborcja w polskich serialach i filmach zazwyczaj… się nie wydarza pomimo intencji i zapowiedzi. Najczęściej bohaterki ronią naturalnie (czyli los ratuje je przed tą „dramatyczną decyzją) albo rozmyślają się w ostatniej chwili – uciekają z gabinetów, albo pod wpływem widoku jakiegoś noworodka zmieniają decyzje i czeka je szczęśliwe macierzyństwo usłane różami. Jeśli już do aborcji dojdzie to bohaterka albo umiera albo dotyczy to tylko jednoznacznie negatywnych bohaterek.

Ale dziś mamy dla Was inny przykład i to z polskiego serialu 🎉

„Na Wspólnej”. Bracia. Jeden, Paweł, ma żonę (Beatę) i starają się o dziecko (szanse nikłe, bo mężczyzna jest praktycznie bezpłodny, konieczny jest dawca). Drugi od niedawna ma dziewczynę, Anię. Poznali się na odwyku, ponieważ oboje są hazardzistami. Po kilku miesiącach znajomości dziewczyna zachodzi w ciążę. Emil bardzo się cieszy, natychmiast informuje rodzinę, która – oczywiście – też się cieszy. Jedynie Ania sprawia wrażenie niezadowolonej z tego szumu wokół ciąży.

Któregoś dnia ma miejsce kolejne świętowanie radosnej nowiny. Ania przychodzi spóźniona. Podczas jej nieobecności bracia ustalają, że kupią wspólny dom, żeby mieszkać blisko i żeby ciocia, która ma pełną gotowość opiekowania się nowym członkiem rodziny, była zawsze pod ręką. Dziewczyna nie potrafi dalej udawać radości. Oświadcza zebranym, że dziecka nie będzie. Jak to? „Usunęłam”.

Tłumaczy, że para zna się od paru miesięcy, oboje wychodzą z nałogu i to po prostu nie ma sensu, nie jest to moment ani na dziecko, ani na wspólne domy i wszystko to, co zostało zaplanowane.

Nie przeprasza, nie tłumaczy się, wręcz jest zdziwiona, że urodzenie dziecka w takiej sytuacji może się komuś wydawać dobrym pomysłem.

Para rozstaje się w smutku i milczeniu. Emil przeżywa swoją stratę (ma przecież prawo), chodzi pijany pod sklepy z wózkami, płacze itp. Beata zaś histerycznie wykrzykuje „jak można nie chcieć, jak ja tak bardzo chcę”, ewidentnie bierze tę aborcję do siebie. Traktuje tę sytuację w kategoriach niesprawiedliwości. Żadne z nich jednak nie adresuje swoich żali do Ani. Ania już dawno odjechała taksówką.

Brzmi dobrze, co nie? Nam się podoba i chcemy więcej takich abo doświadczeń w serialach i filmach!

A tu znajdziecie nasz (już trochę stary) artykuł o aborcji w serialach z polecajkami fajnych wątków aborcyjnych przez nasze osoby znajome 🖤 https://aborcyjnydreamteam.pl/2020/05/aborcja-w-filmach-i-serialach/

I uprzedzając od razu komentarze, które zawsze się przy tego typu postach pojawiają – tak, wiemy, że w Sex Education jest fajna abo historia- piszemy o tym w artykule 🖤

[opis grafiki: na różowym tle zdjęcie bohaterki serialu na wspólnej z dymkiem w którym jest treść: dziecka nie będzie. Na dole napis: aborcja bez stygmy w „na wspólnej”]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-18 10:17:37

Możecie wierzyć lub nie, ale wrzesień jest miesiącem aborcyjnej dumy

Aborcyjny Dream Team:


Możecie wierzyć lub nie, ale wrzesień jest miesiącem aborcyjnej dumy 💥💚

Dlaczego wrzesień?

28 września na całym świecie aktywistki, działaczki, feministki gromadzą się, by wspólnie zaakcentować potrzebę i konieczność dostępu do bezpiecznej i darmowej aborcji. Od lat przez Chile, Meksyk, Irlandię, Columbię, Argentynę, Salwador i wiele wiele innych przechodzą wielkie marsze z tej okazji. Piękne, taneczne, głośne. Trzy lata temu do tego grona dołączyła Warszawa za sprawą Marsz dla bezpiecznej aborcji a dwa lata temu po raz pierwszy Malta.

Co warto zrobić we wrześniu by zaakcentować potrzebę bezpiecznej aborcji?

Już podpowiadamy!

💥⚡Nosić dumnie przypinki aborcyjne!
💥⚡Rozklejać wlepki i uprawiać #partyzantkaaborcyjna
💥⚡Rozpowszechniać informację o bezpiecznej aborcji gdzie się da! Na przystankach autobusowych, na chodnikach kredą!
💥⚡ Podpisywać się pod ustawą Legalna aborcja. Bez kompromisów i zachęcać inne osoby do podpisywania się!
💥⚡ Mówić o swojej aborcji – nie musi być publicznie, można zacząć na głos do siebie, do lustra ❤ jak mówi stare polskie przysłowie 😉 „nie możesz mnie zawstydzić moją aborcją, jeśli ja się jej nie wstydzę” ❤
💥⚡ Wspierać się nawzajem w aborcjach!
💥⚡ Słuchać podkastu Coś na A!
💥⚡ Czytać zina o demedykalizacji aborcji i antykoncepcji napisanego przez Kolektyw Dzień Po ⬇https://aborcyjnydreamteam.pl/2021/09/kolektyw-dzien-po-samopomoc-i-diy-nowy-zin/
💥⚡ 28 września z okazji Dnia Bezpiecznej Aborcji zorganizować jakąś akcję w swojej lokalnej społeczności np połączoną ze zbiórką podpisów pod ustawą (patrz wyżej:))
💥⚡ śledzić profile fajnych proabo graficzek np Kaja Kochnowicz <3 💥⚡ i dużo dużo dużo innych rzeczy - dopisujcie w komentarzach <3 [Na zdjęciu możecie zobaczyć na różowym tle napis: wrzesień miesiącem aborcyjnej dumy i zdjęcia: osoba w maseczce z napisem: aborcja bezpieczna, lokalna i dostępna, przypinki z napisami: miałam aborcje, kocham osobę, która miała aborcję. Osoba w bluzie PRO ABO, osoba z torbą z napisem: aborcja w twoich rękach, osoba z tatuażem na ręku: aborcja w sercu.]

Źródło
Opublikowano: 2021-09-15 10:53:05

Bo nie mogę,

Aborcyjny Dream Team:


Bo nie mogę,
Bo nie teraz,
Bo się boję,
Bo mnie nie stać na dziecko,
Bo mam za małe mieszkanie,
Bo sypie mi się związek,
Bo właśnie wylali mnie z pracy,
Bo mam już dziecko/dzieci,
Bo to ciąża z gwałtu,
Bo płód ma wady,
Bo nie chcę,

⬆️Wszystkie te powody i tysiące innych są tak samo ważne i wystarczające⬆️

Nie ma złych i dobrych powodów, tak samo nie ma złych i dobrych aborcji. Wszystkie są dobre jeśli są nasze.

Nie musisz mieć wystarczająco dobrego powodu, nie musisz „zasłużyć”, nie musisz się tłumaczyć.

[opis grafiki: na różowo-fioletowo-szarym tle napis: „Bo nie chcę” to wystarcząco dobry powód do aborcji]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-13 19:16:31

To wspaniałe jak osoby wspierają się w aborcjach a Ty też możesz być przyjaciół

Aborcyjny Dream Team:


To wspaniałe jak osoby wspierają się w aborcjach 😍 a Ty też możesz być przyjaciółką aborcyjną!

Wspieranie się i pomaganie drugiej osobie w aborcji nie jest co do zasady nielegalnym pomocnictwem. Możemy:

✊ informować się o możliwościach przerwania ciąży i doradzać drugiej osobie, która szuka rozwiązania i nie wie, co robić
✊ wskazać wiarygodne źródło, podać numer do Aborcji Bez Granic, powiedzieć o działalności ADT, Kobiety W Sieci- aborcja po polsku, grup w innych krajach
✊ być w kontakcie bezpośrednim czy telefonicznym z osobą, która bierze tabletki, zawieźć ją do lekarza
✊ dać osobie pieniądze, umówić wizytę, jechać z nią na aborcję za granicę

Jedynym ryzykownym zachowaniem jest zamówienie DLA INNEJ OSOBY tabletek. To wszystko.

Nie damy sobie wmówić, że jako przyjaciółki w aborcjach jesteśmy przestępczyniami…

Niestety – tak działa kryminalizacja i stygma aborcyjna, więc musimy się liczyć z tym, że jeszcze jakiś czas będą próbować nam to wmawiać nie tylko przeciwnicy, ale także osoby teoretycznie sojusznicze 🙁

A my róbmy swoje. Robimy DOBRO ❤️

Pozdrowienia dla przyjaciółek aborcyjnych! 👩‍❤️‍👩✊

Chcesz się doedukować w kwestii aborcji, żeby lepiej pomagać? Zajrzyj:
✅ https://aborcyjnydreamteam.pl/wp-content/uploads/2019/12/potrzebujesz_aborcji_zin.pdf
✅ https://consult.womenhelp.org/page/377/questions-and-answers
✅ forum www.maszwybor.net

[screen wiadomości „hej, zaczęło się leci krew, czuje się dobrze, są ze mną przyjaciółki, piję ulubiony sok, ból brzucha identyczny jak podczas miesiączki, ilość krwi póki co też :)” w tle zdjęcie dwóch dziewczyn]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-13 08:48:05

Salwador w kontekście aborcji kojarzy się bardzo jednoznacznie – całkowity zakaz

Aborcyjny Dream Team:


Salwador w kontekście aborcji kojarzy się bardzo jednoznacznie – całkowity zakaz, bardzo surowe kary więzienia – nawet 40 lat za przerwanie ciąży, aborcja czy poronienie zrównane z morderstwem. Ale Salwador powinien kojarzyć nam się z czymś jeszcze – czyli z niezwykłymi grupami feministycznymi, które nieprzerwanie od wielu lat próbują wydostać z więzień ukarane osoby. Na zdjęciu możecie zobaczyć trzy kobiety w momencie opuszczenia więzienia, kiedy ich kary zostały przerwane. Teodora del Carmen Vásquez, Evelyn Hernández i Imelda Cortez niedawno zostały uniewinnione i stało się to dzięki zaangażowaniu ruchów feministycznych i międzynarodowemu nagłośnieniu ✊🏼

Dziś o 16.00 w kinotece w Warszawie w ramach Millennium Docs Against Gravity pokaz filmu „Salwador. Piekło kobiet” a po pokazie ciekawa debata z udziałem Teodory del Carmen. Do zobaczenia!


Źródło
Opublikowano: 2021-09-11 12:34:41

Dosłownie trzy dni temu pisałyśmy Wam o tym, że Sąd Najwyższy w Meksyku jednogło

Aborcyjny Dream Team:


Dosłownie trzy dni temu pisałyśmy Wam o tym, że Sąd Najwyższy w Meksyku jednogłośnie uznał kary za aborcje za niekonstytucyjne a już dziś kolejna przełomowa decyzja dotycząca aborcji 💚 Minionej nocy meksykański Sąd Najwyższy orzekł, żeembrion i płód nie mają tych samych praw co jednostka ludzka. Ochrona życia od poczęcia jest sprzeczna z konstytucją i musi ustąpić przed prawami osób narodzonych.

Mają tempo ⚡ co nie?

Korzystając z okazji, chcemy przybliżyć Wam klika pojęć, które używane są zamiennie, a nie powinny, bo wprowadza to chaos i szerzy przekonanie, że za sprawą wyroku Meksyk ma już legalną i dostępną aborcję. Nie jest to prawdą i już tłumaczymy dlaczego:

💥Czy zmiany dotyczą całego Meksyku?

Nie. Mimo, że decyzja została wydana przez federalny Sąd Najwyższy dotyczy ona wprost tylko stanu Coahuila.

💥Czy wyrok oznacza legalizację aborcji?

Nie. Nie ustanowiono żadnego prawa, na mocy którego aborcja stałaby się częścią świadczeń medycznych w całym Meksyku. Nadal aborcja bez podawania przyczyny jest legalnie oferowana wyłącznie w 4 stanach – Miasto Meksyk, Oaxaca, Velacruz i Hidalgo.

💥Czy wyrok oznacza dekryminalizację aborcji?

Nie do końca. Nie zmieniono prawa, na mocy którego aborcja w tym stanie jest przestępstwem. Sąd nie ma takich uprawnień.

💥Czy wyrok oznacza depenalizację aborcji?

W praktyce prawdopodobnie tak. Na mocy tej decyzji należy się spodziewać, że osoby przerywające swoją ciążę i osoby pomagające innym nie będą karane.

Sąd Najwyższy orzekł bowiem, że prawo kryminalizujące aborcję w stanie Coahuila jest niekonstytucyjne i nie należy skryminalizować osób które przerywają własną ciążę i pomagają innym osobom w nielegalnych aborcjach. W praktyce może to oznaczać natychmiastowe zaprzestanie karania oraz działania zmierzające do zmiany przepisów i faktyczną dekryminalizację. Można też się spodziewać, że inne stany również uznają tę decyzję za wiążącą i nie będą czekać na zaskarżenie własnych przepisów, tylko podejmą decyzje zmierzające do zmian już teraz.

💥Jak aktualnie wygląda dostęp do aborcji w Meksyku?

Na 32 stany tylko 4 aborcja jest dopuszczalna do 12 tygodnia ciąży. Te stany to Mexico City, Oaxaca, Higaldo i Veracruz. W pozostałych 28 aborcja jest zakazana i groziła za nią kara więzienia dla osoby, która przerwała ciąże. Pomimo opresyjnego prawa w całym Meksyku od dawna działa sieć pomocowa zapewniająca osobom w niechcianych ciążach bezpiecznej aborcji, albo poprzez transport do stolicy, albo dostarczanie im mizoprostolu, leku powszechnie używanego do wywołania skurczy macicy. W stolicy działa fundusz aborcyjny Fondo Maria, który pomaga opłacić dojazd do kliniki. W Guanajuato działa najstarsza i najdłużej działająca organizacja – Las Libres- wspierająca osoby przed, w trakcie i po aborcji farmakologicznej.

Więcej możecie przeczytać tutaj⬇

Meksyk: koniec z karaniem za aborcję

[Opis grafik:
1. Na zielonym tle napis: Aborcja nie jest już przestępstwem w Meksyku, ale czy to oznacza, że będzie dostępna?
2. Na zielonym tle napis: „dekryminalizacja” i przekreślony znak równości „legalizacja” i przekreślony znak równości „dostęp”]Źródło
Opublikowano: 2021-09-10 14:26:45

Uwaga polecajka

Aborcyjny Dream Team:


Uwaga polecajka 📢

W najbliższą sobotę w ramach Millennium Docs Against Gravity film i debata warte zobaczenia!

SALWADOR. PIEKŁO KOBIET

sobota, 11 września | 16:00 | Kinoteka 1

Debata: Do czego prowadzi zakaz aborcji? Kiedy państwo nie chroni, a ściga

30 lat więzienia za poronienie, zakaz przerwania ciąży z gwałtu, stygmatyzacja. Brzmi jak piekło? To realia Salwadoru, gdzie aborcja jest zakazana i ścigana przez państwo. W tych realiach niesłusznie skazane kobiety szukają sprawiedliwości. Wspierają je ludzie z całego świata, wstrząśnięci tym barbarzyństwem. Jak doszło do tak potwornej sytuacji i zwyrodnienia systemu? Do czego prowadzi niemal całkowity zakaz aborcji? Gdzie jest Polska na tej niebezpiecznej drodze i jak temu przeciwdziałać? Porozmawiamy o ekstremizmie, mechanizmach opresji, ale też o harcie ducha, siostrzeństwie i sile solidarności.

W debacie prowadzonej przez Karolinę Domagalską wezmą udział: Teodora del Carmen Vásquez (bohaterka filmu), Miko Czerwiński (Amnesty Polska), Celina Escher (reżyserka)
https://mdag.pl/18/pl/warszawa/event/Debata%253A-Do-czego-prowadzi-zakaz-aborcji%253F-Kiedy-panstwo-nie-chroni%252C-a


Źródło
Opublikowano: 2021-09-09 19:11:08

O 16.00 pod Dworcem Wileńskim zbieramy podpisy pod projektem ustawy Legalna abor

Magdalena Biejat:

O 16.00 pod Dworcem Wileńskim zbieramy podpisy pod projektem ustawy Legalna aborcja. Bez kompromisów, razem z działaczkami i działaczami Razem w Warszawie.

O 17.00 spotkacie Anna-Maria Żukowska na Patelni przy Metrze Centrum!

Do zobaczenia!

#legalnaaborcjabezkompromisów


legalnaaborcjabezkompromisów

Źródło
Opublikowano:

Magda żeby dodać Wam otuchy opisała swoją historię w zasadzie od razu po aborcji

Aborcyjny Dream Team:


Magda żeby dodać Wam otuchy opisała swoją historię w zasadzie od razu po aborcji ❤️ Dziękujemy za zaufanie i wspieranie innych osób w doświadczeniu aborcji!

Cała historia Magdy ⬇

Tego właśnie chciałam.

Ty też możesz podzielić się swoją historią ⬇
https://aborcyjnydreamteam.pl/twoja-historia/


Źródło
Opublikowano: 2021-09-09 08:57:42

Kiedy w Polsce koleżanka prezesa Kaczyńskiego obdziera Polki z ich podstawowych

Razem:

Kiedy w Polsce koleżanka prezesa Kaczyńskiego obdziera Polki z ich podstawowych praw, to w Meksyku Sąd Najwyższy gwarantuje je kobietom. Wczoraj zdecydowano, że karanie za przerwanie ciąży jest niezgodne z konstytucją Meksyku.

I tak będzie też w Polsce!

Możesz nam pomóc w zbiórce podpisów pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów. Musimy zebrać ich 100 000, aby był procedowany w Sejmie. Więcej informacji o tym, jak złożyć podpis, znajdziesz w pierwszym komentarzu!

Źródło
Opublikowano:

Wiemy, że dla wielu z Was czekanie jest najgorsze. To zrozumiałe. Ale warto pocz

Aborcyjny Dream Team:


Wiemy, że dla wielu z Was czekanie jest najgorsze. To zrozumiałe. Ale warto poczekać na prawdziwe leki niż zamówić coś od handlarza, z piękną stroną internetową obiecującą dostawę juz następnego dnia. Ostatnio znowu dostajemy sporo wiadomości od oszukanych osób przez handlarzy – albo nic nie przychodzi, albo podróbki albo sam misoprostol (to akurat dobra opcja, ale sposób przyjmowania samego miso jest nieco inny niż zestawu). W konsekwencji często kończy się i tak dłuższym czekaniem, bo po braku przesyłki albo nieudanej próbie tabletkami od handlarzy trzeba zamawiać zestaw z wiarygodnego źródła. Często czytamy w wiadomościach, że osoby straciły kupę kasę a zostały z niczym 💔

Tabletki od Aborcja Polska – Women Help Women ostatnio przychodzą zazwyczaj w ciągu 7-10 dni. Warto poczekać żeby mieć bezpieczną, skuteczną aborcję. Czekając na przesyłkę warto zarejestrować się na forum Kobiety W Sieci- aborcja po polsku maszwybor.net i poczytać setki historii prawdziwych osób, które tak jak Wy czekały na swoje przesyłki i przyjmowały tabletki 💜

[opis grafiki: zrzut ekranu z wiadomością o treści: przyszły! Jutro biorę pierwszą. Popłakałam się ze szczęścia. W końcu czuję, że ja to ja, nie wyobrażam sobie co za radość mnie czeka gdy będzie po wszystkim]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-08 18:05:41

Hejo, mamy dla Was wspaniałą wiadomość z Meksyku

Aborcyjny Dream Team:


Hejo, mamy dla Was wspaniałą wiadomość z Meksyku 💚✊🏼

Sąd Najwyższy jednogłośnie uznał kary za aborcje za niekonstytucyjne! Wyrok ten otwiera ścieżkę do dekryminalizacji aborcji w całym kraju 🎉 Na 32 stany tylko 4 aborcja jest dopuszczalna do 12 tygodnia ciąży. Te stany to Mexico City, Oaxaca, Higaldo i Veracruz. W pozostałych 28 aborcja jest zakazana i grozi za nią kara więzienia dla osoby, która przerwała ciąże.

W całym kraju jest aktualnie prowadzonych ponad 4,600 postępowań wobec osób, które nielegalnie przerwały ciąże. Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego daje nadzieje, że te postępowania zostaną umorzone i nikt nie trafi do więzienia.

Wyrokowi Sądu Najwyższego towarzyszy oczywiście zielona fala na ulicach. Radość wzbudziły też argumentacje sędziów. Margarita Ríos Farjat (jedna z sędzi) powiedziała: „To, o co państwo musi zadbać, to zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego”. Z kolei przewodniczący Sądu Najwyższego Meksyku Arturo Zaldívar: “Kryminalizacja aborcji najdotkliwiej dotyka najbiedniejszych kobiet, tych które są najbardziej marginalizowane, zapomniane i dyskryminowane. Zbrodnią jest karanie ludzi za to, że są biedni.”

Nasze koleżanki z Las Libres, organizacji która pomaga w bezpiecznych aborcjach ale też próbuje uwalniać osoby osadzone w zakładach karnych za aborcje od lat mówią wprost: w więzieniach siedzą te osoby, które przerwały ciąże i nie było je stać na dobrą_ego adwokatkę_a. Las Libres w swoim raporcie o kryminalizacji aborcji w Meksyku opisywały sytuacje sprzed kilku lat, w których wsadzanie biednych osób do więzień za aborcje było elementem „oczyszczenia środowiska mieszkalnego”.

Mamy wielką nadzieje, że wczorajszy wyrok zakończy te dramaty i gratulujemy wszystkim feministycznym grupom z Meksyku, które od lat pomagają w aborcjach i walczą o dekryminalizację!

Aborto libre! 💚

Ps – z „dedykacją” dla Przyłębskiej

[opis grafiki: zrzut ekranu z theguardian.com z napisem po angielsku: sąd najwyższy z Meksyku wydaje wyrok o tym, że kary za aborcje są niezgodne z konstytucja. Do artykułu dodane jest zdjęcie osób trzymających zielone chustki]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-08 08:02:54

Przykra sprawa

Aborcyjny Dream Team:


Przykra sprawa 😝

Ps – Aborcja to nie debata. Aborcja to nie pogląd. Aborcja to doświadczenie.

[opis zdjęcia: zrzut ekranu z Onetu z treścią: Największy w Polsce baner z treściami pro-life zniszczony.
Największy w Polsce baner z treściami pro-life, umieszczony na autostradzie A2 w pobliżu Grodziska Mazowieckiego, został zniszczony. – Jeżeli mamy możliwość wyrażania swoich poglądów, to dlaczego niektórym odbiera się do tego prawo – ubolewa ks. Rafał Jarosiewicz, twórca inicjatywy i znany ewangelizator.]


Źródło
Opublikowano: 2021-09-07 20:12:47

Kolektyw Dzień Po przygotował dla Was niesamowite cudeńko

Aborcyjny Dream Team:


Kolektyw Dzień Po przygotował dla Was niesamowite cudeńko 🖤

Zin “Samopomoc i DIY. Opór i oddolne strategie odzyskiwania kontroli nad własną płodnością oraz zdrowiem seksualnym” jest już do pobrania! Znajdziecie w nim herstiorie odkrycia poronnego działania misoprostolu przez Brazylijki oraz opowieść o mifepristonie, który został wynaleziony przez przypadek przez chemika… i do dziś pozostaje w szponach koncernów farmaceutycznych i podlega silnej regulacji, choć wszystkie badania pokazują, że jest bardzo bezpieczny!

Myślicie, że aborcję zawdzięczamy medycynie? Nic bardziej mylnego!

Aborcja była, jest i będzie – jest dużo starsza niż prawo czy medycyna! A jak to było z tą antykoncepcją? Dlaczego niektóre tabletki antykoncepcji awaryjnej są na receptę a inne już nie? Jaki związek z tym ma kapitalizm, rynek farmaceutyczny i patriarchat?

Koniecznie bierzcie się za lekturę i rozpowszechniajcie info o kolektywie Dzień Po i ich najnowszym ZINIE

Link do pobrania ⬇️
https://aborcyjnydreamteam.pl/wp-content/uploads/2021/09/zin_dzienpo-1.pdf


Źródło
Opublikowano: 2021-09-07 09:21:30