Takie teksty zawsze bolą. „To jest sala operacyjna, minutę, może dwie po odw

Robert Maślak

Takie teksty zawsze bolą.
„To jest sala operacyjna, minutę, może dwie po odwiezieniu do OIT dziecka, które wykrzyczało swoją rozpacz…
Pracę skończyliśmy pół godziny po północy, teraz pracę zaczął zespół OIT. Nikt mi nie wmówi, że kilka godzin pracy zespołów pogotowia, SOR, anestezjologii, chirurgii i ortopedii, oraz radiologii i laboratorium (lekarze, pielęgniarki, anestetyczki, instrumentariuszki, ratownicy, technicy elektroradiologii, diagności laboratoryjni, pracownicy stacji krwiodawstwa, salowe), bardziej się opłaca niż dobrze zorganizowana pomoc psychologa i psychiatry.
Dziś się udało, ale czy dziecko przeżyje – okaże się, a czy jak przeżyje to będzie sprawne – zobaczymy.
Nie, to… More

Robert Maślak, profile pictureNo photo description available.

Źródło
Opublikowano: 2021-02-23 02:25:53

Myśliwi w Lesie Mokrzańskim. Walczymy o zatrzymanie wycinki drzew Lesie Mokrza

Robert Maślak

Myśliwi w Lesie Mokrzańskim. Walczymy o zatrzymanie wycinki drzew Lesie Mokrzańskim (Wrocław Leśnica). Przy okazji sprawdzania, co dzieje się w tym lesie, trafiamy też na takie miejsca. Na polanie nęcisko z resztkami kolb kukurydzy, obok rowu w którym żerują bobry, ślady krwi po zabitym dziku. W błocie odbicie głowy, nawet ucha. Kilkadziesiąt metrów dalej ambona myśliwska. A na drzewie fotopułapka z anteną, więc jej właściciel otrzymał smsa, że weszliśmy w jej zasięg i jesteśmy nagrani. Tak więc mają stały monitoring, czy zwierzęta przychodzą na nęcisko.
Profil inicjatywy – Ratujmy Las Mokrzański

Robert Maślak, profile pictureMay be an image of outdoorsMay be an image of nature and treeMay be an image of bird, tree and nature

Źródło
Opublikowano: 2021-02-22 21:50:13

Pomnik Jana Szyszki? Przecież już taki jest – postawiła go na chwilę Partia Ra

Robert Maślak

Pomnik Jana Szyszki? Przecież już taki jest – postawiła go na chwilę Partia Razem i jest wyjątkowo trafny (foto) 😃. A na poważnie, taki wniosek został złożony do gminy Uście Gorlickie (małopolskie). Wnioskodawcy chcą 2 metrowy postument postawić w Parku Zdrojowym w Wysowej Zdrój. Jako powód podaje się, że Szyszko kiedyś odwiedził Wysową 😃 . Zbigniew Ludwin, wójt gminy twierdzi, że wniosek zostaje bez rozpoznania, ale dochodzą głosy, że nadleśniczowie i wnioskodawcy naciskają. Mieszkańcy organizują protest w niedzielę, uruchomili też petycję. Szczegóły: https://www.halogorlice.info/wiadomosci/23743,mieszkancy-sa-przeciwni-postawieniu-pomnika-szyszki-w-wysowej-w-niedziele-zapraszaja-na-spacer-parkowymi-alejkami

Robert Maślak, profile pictureMay be an image of 1 person, monument, outdoors and text that says '@ JANOWI SZYSZCE WDZIĘCZNI DEWELOPERZY DRWALE'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-20 01:45:54

Mróz i śnieżyce najbardziej dotknęły Teksas, ale przecież nie tylko. Ucierpiał

Urszula Kuczyńska

Mróz i śnieżyce najbardziej dotknęły Teksas, ale przecież nie tylko. Ucierpiał też m.in. Oregon, gdzie ponad 300 000 gospodarstw domowych i punktów handlowych straciło dostęp do energii elektrycznej.

Jednym z nich okazał się duży supermarket w Portland. W związku z przerwą w dostawie prądu, mnóstwo produktów uległo rozmrożeniu i załoga dostała polecenie się ich pozbyć. Śmietniki na tyłach sklepu wypełniły się zdatnymi do spożycia mrożonkami, nabiałem i sokami, więc na miejscu pojawiła się grupa ochotników pracujących w tzw. „warming centres” – miejscach, gdzie ci, którzy ucierpieli mogą się zagrzać i mogą coś zjeść. Bo bez prądu płyta indukcyjna ani mikrofalówka w domu nie działa.

I… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of text that says 'Portland Portland police officers 'guarding' Fred Meyer dumpsters as residents seek discarded food Updated Feb 18, 2021; Posted Feb 2021 19 Portlanders gather erishable foods from dumpster'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 22:46:06

Dramat ptaków w USA. Atak zimy, także w najcieplejszych regionach – w niektóry

Robert Maślak


Dramat ptaków w USA. Atak zimy, także w najcieplejszych regionach – w niektórych częściach Teksasu temperatura w ciągu doby spadła z +20 oC do -15.. Ostatnia taka zima była tam w 116 lat temu. Ponad 5 mln ludzi bez prądu i ptaki, których łapki przymarzają do płotów i metalowych przedmiotów lub umierają na ziemi, często pod progami domów, gdzie szukają ciepła. Ludzie próbują pomagać, dokarmiają, niektórzy zabierają ptaki do domu, ogrzewają. Ten film zmontowalem z 25 filmików, które różne osoby umieściły w ciągu ostatnich 3 dni na TikToku. Ostatnie zdjęcie przedstawia karmnik dla kolibrów z zamarzniętym nektarem i wodą z cukrem.
W jednym z azyli dla dzikich zwierząt w Teksasie zamarzł jeden z… More


Źródło
Opublikowano: 2021-02-19 16:40:13

Bardzo potrzebna inicjatywa! Skala bezmyślnych wycinek w ostatnich latach jes

Urszula Kuczyńska

Bardzo potrzebna inicjatywa!
Skala bezmyślnych wycinek w ostatnich latach jest absolutnie przerażająca. Każde drzewo jest cenne i czasem trzeba poświęcić jedno, czy dwa dla naszego bezpieczeństwa, ale nie po to, by budować ścieżki rowerowe, nie po to, by betonować rynki miast, nie po to, by kilkusetletnie buki z Puszczy Karpackiej szły na zapałki a Puszcza Białowieska na pellet.

W obliczu bezprzykładnej dewastacji polskiej przyrody inicjatywa społeczna FOTA4Climate postuluje natychmiastowe wprowadzenie moratorium na wycinanie drzew na terenie całego kraju oraz równie pilne rozpoczęcie sejmowych prac legislacyjnych zmierzających do skutecznej prawnej ochrony drzew, lasów i zadrzewień jako elementu krytycznej infrastruktury państwa decydującej wprost o bezpieczeństwie i życiu wszystkich obywateli Rzeczpospolitej.

Pragniemy stworzyć szeroki front organizacji pozarządowych, gremiów naukowych oraz obywateli na rzecz zmiany obowiązującego prawa. Front, który przedstawi organom władzy wykonawczej i ustawodawczej propozycje radykalnych, ale niezbędnych korekt. Prosimy… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of 5 people, people standing, tree, outdoors and text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-18 23:44:09

Dzień kota. W poprzednim poście zdjęcia Zuzy i Wojtka, które takie dni mają prze

Robert Maślak


Dzień kota. W poprzednim poście zdjęcia Zuzy i Wojtka, które takie dni mają przez cały rok. A tu Żabcia, której jestem wujkiem 😉, a która tyle szczęścia nie miała. Mogłem wziąć na siebie część pracy związanej ze sterylizacją, koszty, ale z trzecim kotem w mieszkaniu nie dam rady. Wciąż miliony kotów pozostaje bezdomnymi, żyją na działkach, w piwnicach, na ulicy. Miejsce kota domowego jest w domu. Nie tylko dlatego, że koty zabijają ptaki, ssaki, jaszczurki, ale też dlatego, że same cierpią bez opieki weterynaryjnej, z głodu, narażone na wypadki i choroby. Szkoda, że nie potrafimy sobie poradzić z tym problemem.
🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈🐈‍⬛🐈


Źródło
Opublikowano: 2021-02-17 23:13:36

W Australii, Papui Nowej Gwinei i na przyległych wyspach żyje ponad 60 gatunkó

Robert Maślak


W Australii, Papui Nowej Gwinei i na przyległych wyspach żyje ponad 60 gatunków kangurowatych, z czego ponad 10 gatunków jest zagrożonych wymarciem.
Sześć gatunków jest przedmiotem polowań, mięso i skóry sa eksportowane do ponad 50 krajów świata. Rocznie zabija się ok. 2 mln zwierząt. Populacja szacowana jest na 45 mln.
Organizacje praw zwierząt sprzeciwiają się polowaniom. Wiele kangurów pada jako ofiary wypadków na drogach i w czasie pożarów. Młode, które przezyja trafiaja czasem do ośrodków rehabilitacji.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-16 19:45:07

Film, który nie pozwala zasnąć. Mieszkańcy podkarpackiej wsi, przerywają zmowę

Robert Maślak


Film, który nie pozwala zasnąć. Mieszkańcy podkarpackiej wsi, przerywają zmowę milczenia i mówią o zbrodniach Polaków na Polakach wracających z przymusowych robót z Niemiec. Grabieni, mordowani, nigdy nie docierali do domów.
Na razie film jest pokazywany na festiwalach, wkrótce będzie szeroko dostępny.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-16 16:33:16

Wolna puma w Patagonii – bez kolczatki, bez obroży. Próba polowania na gwanak

Robert Maślak


Wolna puma w Patagonii – bez kolczatki, bez obroży.
Próba polowania na gwanako i wspaniały bieg przez góry.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-16 06:51:16

UWAGA: BLACKOUT Na szczęście nie u nas. W zeszłym roku śmiałam się z kalifo

Urszula Kuczyńska

UWAGA: BLACKOUT

Na szczęście nie u nas.

W zeszłym roku śmiałam się z kalifornijczyków, którzy w pogoni za mrzonką 100% OZE wyłączyli jądrówkę i naładowali swój system indywidualną, niestabilną fotowoltaiką tak mocno, że doszło do dłuższych przerw w dostawie energii na rozległych obszarach. Produkcja z fotowoltaiki – ups! – zupełnie się bowiem rozjeżdża z godzinami szczytowego zapotrzebowania. Kalifornię długo ratował import z innych stanów, ale wzrost zapotrzebowania latem 2020 oznaczał, że tam energii na eksport nie było.

Teraz, zdecydowanie mniej wesoło jest w Teksasie. Ogromna część stanu jest pozbawiona dostaw prądu w związku z atakiem zimy. Zapotrzebowanie w ostatnich dniach… More

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of map and text

Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 22:57:09

„Niech się ludzie chociaż zaczną zastanawiać”… Nie mam dużych wymagań, tylk

Robert Maślak„Niech się ludzie chociaż zaczną zastanawiać”… Nie mam dużych wymagań, tylko żeby żyć bez krzywdzenia zwierząt…Mam 93 i nie mam na co umrzeć”

Reżyseria Julia Rogowska, zdjęcia Patryk Kin.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 21:17:35

Hołownia łowi w parlamencie. W PO złowił senatora Jacka Burego, który tak mówi

Robert Maślak

Hołownia łowi w parlamencie. W PO złowił senatora Jacka Burego, który tak mówił o „Piątce dla zwierząt” – Ta ustawa to ubój rytualny polskiego rolnictwa, morduje polską przedsiębiorczość. Dziś do Ruchu Hołowni przystąpiła posłanka Paulina Henning-Kloska. Szymon Hołownia deklaruje się jako obrońca zwierząt.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 15:06:45

Deszczowa pogoda, więc najlepiej spędzić ją razem w łóżku.Zuza może przy okazj

Robert Maślak


Deszczowa pogoda, więc najlepiej spędzić ją razem w łóżku.Zuza może przy okazji realizować swoją nieposkromioną potrzebę lizania Wojtka. On jest bardziej powściągliwy.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 14:53:31

Kolektyw „Wilczyce” ogłasza mobilizację. „Piły Precz Od Lasów”

Robert Maślak

Jedne z najcenniejszych lasów w Europie idą pod piły. Lasy w Bieszczadach to nie tylko bogactwo przyrody, ale też funkcja wodochronna – magazynują wodę, gdy jest jej dużo. Czas chronić starodrzew! Brawo Wilczyce!

Robert Maślak, profile picture

Kolektyw „Wilczyce” ogłasza mobilizację. „Piły Precz Od Lasów”

Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 12:59:39

Wstępne wyniki pierwszych w Polsce badań wpływu fajerwerków na ptaki. Jak poda

Robert Maślak

Wstępne wyniki pierwszych w Polsce badań wpływu fajerwerków na ptaki. Jak podaje Fundacja Szklane Pułapki łącznie zebrano 310 ankiet: 210 ze spacerów noworocznych, 100 ze spacerów kontrolnych – śmierć 80 ptaków można wiązać z fajerwerkami. Tekst: https://oko.press/zabojczy-sylwester-2020-pierwszy-polski-raport-o-smiertelnosci-ptakow/

P.S.Teksty w OKOpress są bezpłatne, wystarczy się zarejestrować, a potem logować.

Robert Maślak, profile pictureMay be an image of bird, outdoors and text that says 'Tabela 2. Gatunki ptaków stwierdzane podczas spacerów. gatunki ptaków bażant czapla siwa spacer kontrolny spacer noworoczny razem dziÄ™cioł duży dzwoniec gawron gołąb gołąbmiejski krzyżówka 23 30 kwiczoł nieoznaczony potrzeszcz 21 2 24 modraszka sikory 17 konkretnego gatunku) 18 sójka sroka 20 21 zimorodek 4 razem'

Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 08:28:04

Tygrys znakuje teren.

Robert Maślak


Tygrys znakuje teren.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-15 01:57:16

W Walentynki – wielu wzruszeń i radości z miłości, niezależnie kogo kochacie.

Robert Maślak


W Walentynki – wielu wzruszeń i radości z miłości, niezależnie kogo kochacie. A jeśli wybieracie życie w pojedynkę, to też dużo radości. Na filmie poruszające przemówienie Jorge Mejia, ojca Andresa na ślubie syna: Jesteśmy bardzo różnorodną rodziną, dziś mamy bardzo oryginalny ślub, mojego syna i od teraz mojego drugiego, nowego syna. Kochamy się, kochamy i akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy. Wiele osób mówiło mi – Jak udało ci się przezwyciężyć tę sytuację – ja nie musiałem niczego przezwyciężać. Jest moim synem, jest moim ciałem, jest moją krwią, jest moją dumą, a dla mnie moje dzieci są najświętszą i najdroższą rzeczą, jaką Bóg mi dał. Jedyne, co chcę powiedzieć, to że życzę im… More


Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 18:44:07

Batagur trivittata, nazywany po polsku birmańskim żółwie rzecznym, to jeden z

Robert Maślak


Batagur trivittata, nazywany po polsku birmańskim żółwie rzecznym, to jeden z nielicznych gatunków kręgowców uratowanych przez wymarciem. Do czasu aż Birma (obecnie Mjanma) była krajem zamkniętym wydawało się, że wymarł całkowicie. W 2001 roku do rąk Stevena G. Platta, herpetologa z Wildlife Conservation Society, od jednego z rolników trafił pancerz po skonsumowanym żółwiu. W tym samym czasie jeden żywy osobnik został kupiony przez amerykańskiego hodowcę w sklepie zoologicznym w Hong Kongu. Było zatem pewne, że gatunek nie wymarł całkowicie. Zaraz potem Geraldowi Kuchlingowi z Australii udało się uzyskać zgodę rządu Mjanma na ekspedycję. W stawie jednego z buddyjskich klasztorów znalazł… More


Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 16:16:20

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarcz

Urszula Kuczyńska

Są Walentynki, więc robię fajne rzeczy zamiast wdawać się w internetowe utarczki z ideologami Energiewende na naszym polskim podwórku.
Te „fajne rzeczy” oznaczają, że przygotowuję prezentację, do której szukałam zdjęć elektrowni jądrowych na świecie.
Znalazłam bardzo dużo … własnych – w tym zdjęcia z wyjazdu na Tajwan, do przyjaciół, w 2014 roku.
Urządziliśmy sobie skuterkami wycieczkę do Wanli, dzielnicy Tajpej, na jedną z najpiękniejszych plaż północnej części wyspy znanej jako Isla Formosa.
Przy tej plaży stoi największa elektrownia jądrowa Tajwanu – Guosheng, która zasila stolicę kraju i o wiele więcej.
Pomalowana na pastelowy zielony kolor, bardzo ładnie wpisuje się w wiecznie zamglony krajobraz porośniętych podzwrotnikową roślinnością wzgórz.
Jak się dobrze przyjrzycie, na ich szczytach zauważycie słupy podtrzymujące linie wyprowadzające moc z elektrowni.
Guosheng sobie stoi, nie przeszkadza, ani nie szkodzi nikomu: ani plażowiczom, ani surferom, którzy Wanli odwiedzają bardzo licznie z uwagi na doskonałe warunki do szaleństw na desce.
Pięknej niedzieli Wam życzę!

Urszula Kuczyńska - z energią, profile pictureMay be an image of cloud and nature

Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 15:12:23

Puszczyk mszarny (Strix nebulosa). Jedna z najdłużej żyjących sów (20-40 lat)

Robert Maślak


Puszczyk mszarny (Strix nebulosa). Jedna z najdłużej żyjących sów (20-40 lat) występująca na północy Europy, Azji i Ameryki Północnej. Sporo większa od pospolitego puszczyka, ale mniejsza od puchacza. Osiadła. W okresie karmienia młodych (czerwiec) aktywna także w dzień. Gniazduje często w starych gniazdach innych ptaków, czasem na ziemi. W odróżnieniu od innych sów, oczyszcza zajęte gniazdo i wyściela gałązkami, mchem.
Po II wojnie światowej gatunek zalatujący do Polski, głównie z Białorusi do Puszczy Białowieskiej. Pierwszy rozród w Polsce odnotowano w 2010 r. na Polesiu Lubelskim. Szacuje się, że na terenie kraju gnieździ się 10 do kilkunastu par, głównie w Lasach Sobiborskich i Włodawskich. Sporadycznie spotykany w innych częściach Polski. Charakterystyczną cechą jest stosunkowo mała płochliwość i bardzo aktywna obrona gniazda – stąd w przypadku obrączkowania młodych w gnieździe wskazany jest udział kilku osób i ubranie chroniace przez atakami.


Źródło
Opublikowano: 2021-02-14 09:53:47