Podczas tegorocznych obchodów krakowskiej krwawej wiosny okręg krakowski Razem, Krakowski Chór Rewolucyjny i zaprzyjaźnione organizacje przygotowały rekonstrukcje wydarzeń. Szliśmy przez i opowiadaliśmy historię pracowników zakładów cukierniczych i przemysłowych, którzy w 1936 r. wobec głodowych pensji upomnieli się o i zaprzestanie wydłużania czasu pracy, a także zażądali przywrócenia zwolnionych związkowców.

Niektórzy z nich przypłacili to życiem.

Przypomnieliśmy, że mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy narażając swoje życie, zdrowie, zatrudnienie, dobrobyt swój i swoich bliskich walczyli o godną płacę, lepsze warunki zatrudnienia i wolne związki zawodowe. Mamy obowiązek pamiętać, że 8 godzin pracy, urlopy zdrowotne, powszechny do służby zdrowia i emerytur to nie jest coś co zostało nam dane – to coś, co zostało wywalczone.

drugie przypomnieliśmy, że jeżeli o te prawa się nie walczy, są one systematycznie zabierane. Co z tego, że mamy w konstytucji gwarantowane prawa do zrzeszania się w związki zawodowe, jeżeli pracodawcy czują się bezkarni i za zakładanie związków lub zrzeszanie się w nich zwalniają z pracy. Co z tego, że mamy zapisy w Kodeksie Pracy mówiące o tym, że pracujemy 8 godzin dziennie, mamy prawo do urlopów zdrowotnych i wypoczynkowych, że mamy prawo do pensji minimalnej – jeżeli pracodawcy ze złamaniem prawa zatrudniają nas na umowach śmieciowych i pozbawiają nasz wszystkiego tego, co ruch związkowy i pracowniczy wywalczył.

Dlatego pamiętajmy o tych co walczyli i zorganizujmy się, abyśmy mogli upomnieć się o realizację naszych praw, Pora przywrócić pracy godność. Razem.


Źródło
Opublikowano: 2016-03-26 20:37:25