Wielki krok na Malcie!

Aborcyjny Dream Team:


Wielki krok na Malcie!

Marlene Farrugia niezależna posłanka przedstawiła dziś projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji na Malcie.

„To absolutnie nie ma sensu” – powiedziała Farrugia – „że kobieta poszukująca autonomii, interwencji medycznej, zamiast pomocy, zostaje uznana za przestępczynię i doświadcza potępienie”.

Debata trwała kilka godzin a Farrugia musiała odpowiedzieć na wiele pytań. Jedno z nich dotyczyło tego czy jest jest za „obroną życia”. Odpowiedź brzmiała:
„Nie widzę konfliktu między pro-life i pro-choice. Dla mnie ten podział między pro-life i pro-choice powstał po to, by nas podzielić. Cel powinien być jeden: umożliwić prawdziwy wybór, by kobiety wreszcie mogły wyznaczać przebieg swojego życia na różnych jego etapach”

Malta jest jednym z nielicznych krajów na świecie i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który całkowicie zakazuje przerywania ciąży i jednocześnie kryminalizuje osoby, które ją robią.

Dzisiejsze wystąpienie Marlene Farrugii to dla wielu spore zaskoczenie- jeszcze w 2011 roku wystąpiła przeciwko legalizacji rozwodów w referendum a w kwestii przerywania ciąży wyrażała raczej antyaborcyjne opinie.

Projekt ustawy, którą przedstawiła dziś Farrugia, wzywa do dekryminalizacji aborcji i zapewnienia, że ​​żadna osoba ani personel medyczny nie będzie karany „za wybór dotyczący ich zdrowia medycznego i / lub zapewnienie pomocy medycznej. Taka kryminalizacja jest dyskryminująca”.

Projekt nowelizacji wzywa do skreślenia art. 241 ust. 1 kodeksu karnego, który zakazuje „spowodowania poronienia”, za co osobom przerywającym własne ciąże grozi kara do trzech lat więzienia.

Jak to zwykle bywa, ustawa ustawą, kodeks karny kodeksem, a praktyka praktyką. Od 2000 roku trzy osoby zostały oskarżone o aborcję a rocznie ciąże przerywa ok 400 osób. Maltańska ustawa aborcyjna ma zatem funkcje głównie straszaka.

Pomimo antyaborcyjnego prawa, dosyć konserwatywnego społeczeństwa i dominującego katolicyzmu debata dotycząca aborcji nabrała tempa w ciągu ostatnich dwóch lat. Powstało wiele feministycznych grup, które starają sie odczarować temat aborcji. W lutym 2019 roku na Maltę dotarł Abortion Support Network, który pomaga osobom stamtąd przerwać ciąże. Dodatkowo również w 2019 roku, 28 września, odbył się tam pierwszy marsz z okazji Dnia Bezpiecznej Aborcji organizowany przez Young Progressive Beings. 🌈🖤

Kochane osoby z Malty – trzymamy za Was mocno kciuki! Wspólnie któregoś dnia wydostaniemy się z tego antyaborcyjnego gówna. Promise!

[opis grafiki: W tle stolica Malty Valletta i napis żółtym kolorem- Malta: projekt dekryminalizujacy aborcję zaprezentowany w parlamencie]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 22:07:39

Ula jest w ciąży z bliźniakami syjamskimi, których nigdy nie da się rozdzielić.

Aborcyjny Dream Team:


Ula jest w ciąży z bliźniakami syjamskimi, których nigdy nie da się rozdzielić. Poród grozi uszkodzeniem macicy i krwotokiem wewnętrznym. Lekarze poinformowali kobietę, że nic nie mogą zrobić. To niejedyny taki przypadek – ze strachu przed prokuraturą lekarze coraz częściej ryzykują zdrowiem kobiet.

Edyta pokechała na zabieg aborcji do Hiszpanii z pomocą Aborcji Bez Granic. Edyta była po operacji tętniaka, brała leki, które spowodowały, że nie miała miesiączki. O tym, że jest w ciąży, zorientowała się w czwartym miesiącu. Lekarz neurolog stwierdził, że ciąża nie jest zagrożeniem dla Edyty, ale porodu kobieta może nie przeżyć.

Mai odmówiono nawet wykonania badań prenatalnych, choć po wstępnych badaniach wiadomo było, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. Kobieta kilka lat starała się o zajście w ciążę. W 18 tygodniu ciąży okazało się, że płód ma niedomkniętą czaszkę, a Mai grozi zakażenie. Kobieta się załamała. Psychiatra stwierdził ciężki kryzys psychiczny, podczas konsylium lekarskiego orzekł, że ciąża nie powinna być dalej kontynuowana. Ale szpital odmówił wykonania zabiegu aborcji, uznając, że przed zakażeniem ochroni Maję codzienny monitoring i sprawdzanie stanu jej zdrowia fizycznego. Co ze stanem psychicznym? Lekarze zaproponowali rozmowę z psychologiem i hospicjum perinatalne. Maja wyjechała na zabieg za granicę.

To są prawdziwe historie i realne skutki decyzji trybunału z 22 października 2020 roku. Polecamy artykuł Dominiki Wantuch, ale też ostrzegamy, że zawiera on trudne historie 💔
⬇️
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,27072849,zakaz-aborcji-nie-tylko-w-przypadku-wad-plodu-lekarze-odmawiaja.html

Jutro w sejmie odbędzie się wydarzenie organizowane przez Wanda Nowicka we współpracy z Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. My też tam będziemy i opowiemy jak aktualnie wygląda dostęp do aborcji, gdzie się ją robi, ile taka aborcja za granicą kosztuje. Możecie oglądać online tutaj ⬇️
https://fb.me/e/54znVzHv2


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 17:27:31

Aborcyjne doświadczenia są tak różne, jak osoby, które je mają. Mało tego,

Aborcyjny Dream Team:


Aborcyjne doświadczenia są tak różne, jak osoby, które je mają. Mało tego, osoby z doświadczeniem kilku aborcji mogą potwierdzić, że nie dwóch takich samych aborcji, tak samo jak nie ma dwóch takich samych porodów czy poronień.

To jak się czujemy przed, w trakcie i po zależy od wielu czynników, np. od tego czy mamy wsparcie, czy mamy pieniądze, w jakim punkcie życia akurat jesteśmy, czy to nasza samodzielna decyzja, czy musimy trzymać tę decyzję w sekrecie.

Wpływ ma też rodzaj aborcji: może to być przecież aborcja farmakologiczna w domu, albo wyjazd za granice. Wszystkie te okoliczności mają znaczenie.

Aborcja może być trudna i łatwa jednocześnie, albo tylko trudna czy tylko łatwa. Możemy przeżywać ją na wiele sposobów albo wcale. Trudne może być poszukiwanie rozwiązania: pieniędzy, wsparcia, bezpiecznych możliwości a samo przerwanie ciąży może być łatwe. Albo inaczej: możemy mieć tabletki aborcyjne w szufladzie schowane na wszelki wypadek, a gdy przyjdzie co do czego, to emocje biorą górę i pojawiają się pytania, wątpliwości. To mogą być bardzo różne doświadczenia i wszystkie są ważne.

Tymczasem zewsząd słyszymy, że „aborcja to zawsze coś tam”, „aborcja jest taka i owaka” ale debata publiczna czy polityczna niestety nie wiele ma wspólnego z aborcyjną rzeczywistością. Dlaczego? Bo stygmatyzacja aborcji zamyka nam usta, a politycy i tak nie chcą nas słuchać💔

[opis ilustracji: na fioletowym tle różowy napis: dla niektórych osób decyzja o aborcji jest prosta i szybka. Dla innych emocjonalna i trudna. Dla większości osób to doświadczenie leży gdzieś po środku]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-12 10:03:57

Wiele osób próbuje nam wmawiać, że przerywając ciąże jesteśmy nieodpowiedzialne

Aborcyjny Dream Team:


Wiele osób próbuje nam wmawiać, że przerywając ciąże jesteśmy nieodpowiedzialne albo egoistyczne. Miłość do siebie samej, dbanie o siebie i swoje życie, zajęcie się sobą, słuchanie siebie i postępowanie w zgodzie ze sobą, to nie jest egoizm.

W historiach, które nam wysyłacie, w prowadzonych rozmowach, często słyszymy od Was, że aborcja była decyzją, która pomogła Wam rozpocząć nowy etap w życiu, poznać lepiej siebie i bliskie osoby, które Was wspierały. Zdarza się, że piszecie nam o tym, że możliwość przerwania niechcianej ciąży była pierwszą decyzją, która pomogła Wam podjąć następne, dzięki którym żyje Wam się lepiej.

Dziękujemy Wam za te historie i za zaufanie!
Pamiętajcie, że wszystkie historie są ważne i warte usłyszenia ❤

Czekamy na więcej!
Historie możecie zostawiać tu ⬇️

Opowiedz swoją historię

[opis grafiki: na tle z różowych i pomarańczowych chmur fioletowy napis: aborcja to dla wielu osób zadbanie o siebie i początek nowego, lepszego życia]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 16:19:20

Każda osoba potrzebująca aborcji powinna mieć do niej dostęp

Aborcyjny Dream Team:


Każda osoba potrzebująca aborcji powinna mieć do niej dostęp

🖤bez opóźnień
🖤bez osądu
🖤bez konieczności zadłużania się

Zgadasz się?
Podaj dalej!

Osąd, terminy do kiedy można, limity czasowe, pieniądze, przymusowe konsultacje psychologiczne – to wszystko są bariery w dostępie do aborcji – niestety bardzo często zapisane w ustawach aborcyjnych.

Po co są te bariery? Komu to potrzebne? Komu przeszkadza to, że mogłybyśmy przerwać ciąże tedy, kiedy tego potrzebujemy? Bez zbędnej zwłoki, bez stygmatyzacji, bez lęku, bez wydawania ogromnych sum pieniędzy.

Te bariery to oznaki kontroli nad nami, nad naszym życiem, ciałem, nad naszą autonomią.

[opis ilustracji: na różowym tle napis: Każda osoba potrzebująca aborcji powinna mieć do niej dostęp
bez opóźnień
bez osądu
bez konieczności zadłużania się ]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-10 07:28:28

Czy wiecie, że mamy konto na TikToku? Ba! Mamy nawet dwa fundacja odpowiedzialn

Aborcyjny Dream Team:


Czy wiecie, że mamy konto na TikToku? Ba! Mamy nawet dwa ☺️ fundacja odpowiedzialna za płodowozy też wie i postanowiła zrobić nam reklamę w swoim neswleterze 😀
co prawda wieje tam grozą i jesteśmy nazwane bandytami, ale wieść się niesie!

Obserwujcie naszego tiktoka! Jest wesoło 🎉

Konto główne⬇️
@aborcyjnydreamteam
https://vm.tiktok.com/ZMeqXykBq/

Konto zapasowe⬇️
@adt_proabo
https://vm.tiktok.com/ZMeqXrRjA/

[opis ilustracji: zrzut ekranu na którym jest fragment newslettera fundacji pro. Treść: mowa o aplikacji TikTokz jest to obecnie trzecia najpopularniejsza aplikacja w Polsce, w której najliczniejszą grupę stanowią dzieci i młodzież w wieku 14-15 lat. Jeśli chodzi o płeć to aż 90% korzystających z tiktoka w Polsce to modę dziewczęta. Właśnie dlatego na TikToku prężnie rozwija się profil zorganizowanej grupy przestępczej, która pośredniczy w nielegalnym handlu pigułkami poronnymi. Aborcyjni bandyci zdobyli już na polskim TikToku ponad 30 000 regularnych fanów, a ich wpisy doczekały się aż 260 000 polubień. Na jednym z krótkich filmików zatytułowanym „co jest potrzebne do aborcji w domu” aborcyjni przestępcy udzielają wskazówek na przykładzie różowego domku dla lalek – ulubionej zabawki wielu małych dziewczynek. Polskie dzieci dowiadują się z niego, ze do aborcji potrzebne są pigułki oraz dostęp do toalety- wszystko w kolorystyce i stylu jaki obecnie dominuje u dzieci i bardzo młodych dziewcząt. Nagranie obejrzano ponad 160 000 razy. To jednak nie wszystko. Na innych filmikach udostępnionych dzieciom przez aborcyinych przestępców na polskim
TikToku można zobaczyć Natalię Broniarczyk, która występuje na różowym tle w przebraniu kotka. Obok jej uśmiechniętej twarzy pojawiają się hasła: nie mogę mieć teraz dziecka potrzebuje aborcji. Nie chce tej ciąży, potrzebuje aborcji. Nie muszę się tłumaczyć. Potrzebuje aborcji]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-07 09:42:36

Musimy powiedzieć, że zupełnie nie rozumiemy dlaczego tak wiele osób ciagle rośc

Aborcyjny Dream Team:


Musimy powiedzieć, że zupełnie nie rozumiemy dlaczego tak wiele osób ciagle rości sobie prawo do decydowania o życiu innych. Te wszystkie komentarze od niby sojuszników o antykoncepcji, myśleniu przed czy „to już przesada” są naprawdę beznadziejne.

Co przesadnego jest w tym, że chce zdecydować o tym jak będzie wyglądać moje życie, jak będzie funkcjonować moja rodzina?
Co przesadnego jest w tym, że można wyjść z takiej sytuacji jak niechciana ciąża.

Serio! Apelujemy o radykalna empatię. Wyobraź sobie taka sytuacje. Twoja przyjaciółka jest w niechcianej ciąży i przychodzi do ciebie po wsparcie.
Jest to dla ciebie bliska osoba – zależy ci na jej szczęściu.

Co jej mówisz?

a) trzeba było myśleć przed
b) czemu nie stosowałaś antykoncepcji?
c) cokolwiek zdecydujesz to jest ok.

Prawidłowa odpowiedz zawierająca empatię i uznanie podmiotowości tej osoby jest tylko jedna.

Czy to takie trudne? Zacznijmy myśleć i mówić o aborcji w kontekście doświadczeń. Wam tez może przytrafić się niechciana ciąża, też możecie potrzebować kiedyś wsparcia i empatii.

Aborcja to coś więcej niż światopoglądowa debata na fejsie w komentarzach, w sejmie czy telewizji. Aborcja to nasze doświadczenia i nasze dezycje.

[Opis grafiki: dłoń trzymająca test ciążowy z dwiema kreskami. Napis: to co stanie się dalej jest wyłącznie decyzją osoby wykonującej test]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-06 16:49:33

OKO.press zapytało respondentki_respondentów czy decyzja TK zakazująca aborcji

Aborcyjny Dream Team:


OKO.press zapytało respondentki_respondentów czy decyzja TK zakazująca aborcji sprawiła, że aborcji nie ma. I uwaga, niespodzianka, suprise suprise, tylko 5% badanych osób uważa, że aborcji jest teraz mniej. Aż 58 proc. badanych twierdzi, że nadal przerywamy ciążę – na przykład za granicą. Dużo, bo aż 23 proc. nie zna odpowiedzi.

No to może czas przypomnieć nasze ostatnie dane, a te 28 % niech się dowie, że⬇️

💎Przez ostatnie 6 miesięcy grupy działające w ramach Aborcji Bez Granic pomogły tysiącom osób z Polski w dostępie do aborcji.

💎597 osób mogło przerwać ciążę w zagranicznej klinice w drugim trymestrze.

💎Wsparcie finansowe wyniosło ponad 420 tysięcy złotych. Łącznie z pomocy Aborcji Bez Granic skorzystało ponad 17 tysięcy osób.

💎597 osób skorzystało ze wsparcia całej inicjatywy Aborcja Bez Granic w organizacji aborcji w drugim trymestrze w zagranicznej klinice.

💎Łącznie ze wszystkich 597 osób, które zgłosiły się do organizacji wchodzących w skład Aborcji Bez Granic 163 osoby ujawniły informacje o występowaniu wady płodu. Aborcja w Holandii i Anglii jest dostępna na życzenie, dlatego osoba nie ma potrzeby podawać powodu do aborcji.

💎Na infolinię Aborcji Bez Granic zadzwoniło niemal 6,5 tysiąca osób szukających informacji i dostępu do aborcji. Łącznie z infolinią Aborcji Bez Granic było 6,993 połączeń telefonicznych w sprawie zapytań o aborcję.

Link do artykułu na oko press ⬇️
https://oko.press/po-wyroku-tk-polki-przestaly-przerywac-ciaze-sondaz-ipsos/

[opis grafiki: zrzut ekranu ze strony oko press i treść: Magdalena Chrzczonowicz, 5 maja,2021, Tylko 5 proc. wierzy, że po wyroku TK Polki nie przerywają ciąży. Sondaż OKO.press bez złudzeń.
Czy po wyroku TK Przyłębskiej kobiety przestały przerywać ciążę? 58 proc. respondentów uważa, że Polki nadal to robią, tyle że nielegalnie lub za granicą. Tylko 5 proc. wierzy w skuteczność zakazu]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 20:06:38

Uwielbiamy, gdy piszecie do nas po swoich aborcjach najczęściej są to wiadomośc

Aborcyjny Dream Team:


Uwielbiamy, gdy piszecie do nas po swoich aborcjach 🖤 najczęściej są to wiadomości pełne ulgi 🥰

Takie wiadomości bardzo pomagają innym osobom, które właśnie przygotowują się do aborcji i często są pełne obaw.

Aborcji towarzyszą skurcze o różnym natężeniu i mogą one powodować uczucie bólu, ale nie wszystkie osoby utożsamiają ból ze skurczami. Wiele osób mówi, że bolało jak przy miesiączce, jeszcze inne osoby twierdzą, że bolą trochę bardziej. Znamy też osoby, które mówią, że prawie nie bolało czy wręcz nie bolało.

Pamiętamy wiadomość od osoby, która napisała nam „boli, ale czuję się wspaniale” i nie zdziwiło nas to 🙂 Można odczuwać dyskomfort fizyczny i jednocześnie wielką ulgę, że właśnie uwalniamy się od niechcianej ciąży.

Aborcja farmakologiczna przebiega bardzo różnie, bo różne sposoby na radzenie sobie ze stresem czy bólem mamy my. Różnie reagujemy na leki, różnie odczuwamy ból.

Z bólem w trakcie aborcji można radzić sobie na różne sposoby. oto kilka z nich⬇

Ciepło 🌡
Użyj poduszki grzewczej, butelki z ciepłą wodą lub termoforu- połóż go sobie na brzuch. Temperatura powinna być wystarczająco wysoka, aby złagodzić skurcze – ale uważaj, żebyś nie poparzyła skóry! Możesz też wziąć długi gorący prysznic, ale nie zalecamy kąpieli, ze względu na ryzyko infekcji. Ciepły napój typu gorąca herbata, gorące kakao, herbata miętowa i herbata imbirowa mogą być naprawdę pomocne.

Rozpraszanie uwagi 🎧
Oglądaj swoje ulubione programy lub filmy, czytaj książkę, graj w gry, słuchaj relaksującej muzyki lub rozmawiaj ze znajomym przez telefon czy internet. Spróbuj odwrócić uwagę od skupiania się wyłącznie na bólu.

Pozycje 🍤
Połóż się na boku i zwiń ciało (jak krewetka), aby złagodzić pewien dyskomfort. Od czasu do czasu zmieniaj pozycje. Kiedy ból nieco ustąpi, wstań i trochę pochodź, aby pomóc ciału pozbyć się skrzepów i tkankę. Staraj się być chociaż trochę w ruchu.

Pozytywne nastawienie 🧘
Uważamy, że to też jest bardzo ważne! Staraj się zaufać swojemu ciału i pozwól mu się przez to poprowadzić. Pamiętaj, że ten ból jest tymczasowy i że jesteś w stanie przez niego przejść. Codziennie tysiące osób przechodzi przez to doświadczenie. Bardzo ważne jest wsparcie emocjonalne – jeśli nie masz nikogo, kto może udzielić Ci wsparcia to pamiętaj, że jesteśmy. Niezastąpione jest też tutaj forum Kobiety W Sieci- aborcja po polsku maszwybor.net na którym możesz porozmawiać z osobami, które mają za sobą doświadczenie aborcji.

Leki 💊
Ibuprofen, paracetamol, ibuprofen, pyralgina, ketonal to często stosowane i pomocne lek łagodzące ból. Weź ten, który najlepiej się u Ciebie sprawdza i zażyj go zgodnie z instrukcją.
📍NIE BIERZ no-spy czy innego leku rozkurczowego.

Przed samą aborcją pomocna może być lista niezbędnych rzeczy, na której powinny znaleźć się⬇

🌷zapas podpasek,
🌷środki przeciwbólowe
🌷ciepły koc w razie dreszczy,
🌷termofor lub butelka z ciepłą wodą,
🌷coś do picia, ewentualnie coś lekkiego do jedzenia.

🥙🥤Przed i w czasie aborcji możesz jeść i pić (picie jest bardzo ważne w przypadku silnego krwawienia!). Pamiętaj jednak, że jednym ze skutków ubocznych mogą być wymioty, więc lepiej żeby posiłek był lekki.
❌Nie pij alkoholu.

[Opis grafiki: tło w słoneczniki a na nim wklejony zrzut wiadomości o treści „naprawdę łatwo poszło a od wczoraj już nie krwawię, gdyby nie skutki uboczne przy tabletkach bym się czuła jedynie jakbym okres dostała, najgorsze były tw dreszcze i bóle głowy, a tak jak okres normalnie ❤️”]


Źródło
Opublikowano: 2021-05-05 14:39:56

Niezmiennie bawi nas jak polscy politycy ze swoją antyaborcyjna obsesją próbują

Aborcyjny Dream Team:

Niezmiennie bawi nas jak polscy politycy ze swoją antyaborcyjna obsesją próbują wpłynąć na zagraniczne władze. Doprawdy paradne to jest, jak bardzo oni są zacietrzewieni w tym zmuszaniu nas do kontynuacji ciąży i porodów. Co następne mają w planach gdy plan ekspansji polskiego prawa antyaborcyjnego na kraje sąsiednie nie zadziała?
Dozór elektorniczny czy może zamknięte granice dla osób mogących zajść w ciąże w wieku reprodukcyjnym?

Jeśli ktoś z Was kochane osoby zna kogoś tam na tej politycznej górze, to proszę przekażcie im od nas słowa: jesteście żałośnie śmieszni.

A my na przekór temu polecamy Wam czym prędzej dzielić się informacjami o niezawodnej Ciocia Czesia, która pomaga nam w dostępie do aborcji w Czechach.
Niech odpowiedzią na te absurdy będzie szerzenie kontaktu do Ciotki Cześki 🖤

Kontakt ⬇️
💌ciocia_czesia@riseup.net

Kasa na aborcje w Czechach ⬇️
💰https://zrzutka.pl/ykc4uf

[opis zdjęcia: zrzut ekranu z fanpejdza Cioci Czesi. Fioletowe tło z beżową błyskawicą. Nazwa Ciocia Czesia. ]

We are constantly entertained by how Polish politicians with their anti-abortion obsession are trying to influence foreign authorities. It really is parade how intensified they are in this forcing us to continue pregnancy and childbirth. What are the next ones in their plans when the plan to expansion Polish anti-abortion law into neighbouring countries doesn't work?
Electoral supervision or maybe closed borders for people likely to get pregnant in reproductive age?

If any of you lovely people know someone up there on this political mountain, please give them the words from us: you are pathetically ridiculous.

And in spite of this, we recommend you to share information about the reliable @[103501431563833:274:Ciocia Czesia], which helps us access abortion in the Czech Republic.
Let the answer to these absurdities be to spread contact to Aunt Cze śka 🖤

Contact ⬇️
💌ciocia_czesia@riseup.net

Money for abortion in Czech Republic ⬇️
💰https://zrzutka.pl/ykc4uf

[photo description: screenshot from auntie Czech's fanpy. Purple background with beige lightning. The name Auntie Czesia. ]

Translated


Źródło
Opublikowano: 2021-05-04 18:20:17

Jak podają media, polska ambasada w Pradze domagała się od czeskiego ministerst

Aborcyjny Dream Team:

Jak podają media, polska ambasada w Pradze domagała się od czeskiego ministerstwa zdrowia, by ograniczono dostępność do aborcji dla osób z Polski. Czeski rząd nie zamierza się podporządkować.

Według tygodnika „Respekt” Antoni Wręga, zastępca polskiego ambasadora w Pradze, 10 marca napisał list do ówczesnego czeskiego ministra zdrowia Jana Blatnego. Wyraził w nim zastrzeżenia wobec przepisów dotyczących przerywania ciąży, którymi zajmuje się obecnie czeski Senat. Nowe przepisy mają uprościć przeprowadzanie aborcji w Czechach przez osoby pochodzące z innych krajów.

A teraz najlepsze: nasz dyplomata Antoni Wręga w liście skierowanym do rzadu czeskiego protestuje przeciwko takim rozwiązaniom… z myślą o Polkach. 🤯🤯🤯

Hej gamonie! Małe przypomnienie: polskie prawo działa w Polsce, a Polska nie jest wszędzie. Na szczęście.

Ciocia Czesia tam też nieźle wymiata, także „powodzenia” polski rządzie.

Link do artykułu⬇️
https://wyborcza.pl/7,75399,27043207,pis-zakazal-aborcji-w-…

[Opis zdjęcia: zrzut ekranu z wyborczej. Na zdjęciu przylebska i kaczynski. Tytuł artykułu: PiS zakazał aborcji w Polsce, teraz chce zakazać w Czechach,Bartosz T. Wieliński 2 maja 2021 | 15:44]

According to the media, the Polish embassy in Prague demanded from the Czech Ministry of Health to restrict accessibility to abortion for people from Poland. The Czech government is not going to comply.

According to the weekly ′′ Respect ′′ Antoni Wr ręga, the deputy Polish ambassador in Prague, wrote a letter to the then Czech Minister of Health Jan Blatny on 10 March. He expressed reservations about the law on termination of pregnancy, which is currently being dealt with by the Czech Senate. The new regulations are meant to simplify the conduct of abortion in the Czech Republic by people from other countries.

And here's the best: our diplomat Antoni Wr gaga, in a letter addressed to the Czech government, protesting against such solutions… with the view of Poles. 🤯🤯🤯

Hey nerds! A small reminder: Polish law works in Poland and Poland is not everywhere. Luckily.

@[103501431563833:274:Ciocia Czesia] rocks pretty good there too, also ′′ good luck ′′ Polish government.

Link to the article ⬇️
https://wyborcza.pl/7,75399,27043207,pis-zakazal-aborcji-w-polsce-teraz-chce-zakazac-w-czechach.html

[Photo description: screenshot of the election. In the photo, adhesive and kaczynski. Article title: PiS banned abortion in Poland, now it wants to ban in the Czech Republic, Bartosz T. Wieli ński May 2, 2021 | 15:44]

Translated


Źródło
Opublikowano: 2021-05-03 06:58:46

#AborcjaBezGranic ma nową stronę

Aborcyjny Dream Team:

#AborcjaBezGranic ma nową stronę

Wiecie jakie organizacje poza ADT wchodzą w skład Aborcji Bez Granic? 🤔 Uda Wam się wymienić wszystkie w komentarzu?

Możecie to sprawdzić pod adresem AborcjaBezGranic.pl🧐

[filmik to screen ze strony Aborcji Bez Granic, na którym widać nazwę, logo i napis: Udzielamy informacji, wsparcia i finansowania osobom w Polsce, które potrzebują aborcji – w Polsce za pomocą tabletek poronnych lub za granicą.
poniżej ruszająca się strzałka skierowana w dół]

#AbortionBezGranic has a new page ✨

Do you know what organizations besides ADT are part of Abortion Without Borders? 🤔 Will you be able to list all of them in the comments?

You can check it at AbortionBezGranic. pl 🧐

[the video is a screen from the Abortion Without Borders website, where you can see the name, logo and inscription: We provide information, support and funding to people in Poland who need abortion – in Poland using miscarriage tablets or abroad.
below moving arrow directed down]

Translated


AborcjaBezGranic

Źródło
Opublikowano: 2021-05-02 19:45:22

Kochane osoby!

Aborcyjny Dream Team:

Kochane osoby!
Czy wiecie, że kilkudniowe opóźnienia w miesiączce to nie jest coś szczególnie niezwykłego ☺️ zwłaszcza jeśli jesteś w okresie dojrzewania płciowego?
Na opóźnienia mają wpływ również: stres, dieta, podróże czy przemęczenie.
Jeśli podejrzewasz, że opóźnienie może wynikać z powodu ciąży, to zrób test 🩸
Wiemy, że czekanie na miesiączkę dla wielu osób jest ogromnym stresem 😕
Pamiętajcie jednak, że nie jesteście same! Możecie na nas liczyć ❤️

[opis zdjęcia: scena teleturnieju z amerykańskiego serialu Golden Girls. Prowadzący zadaje pytanie- dokończy zdanie: lepiej późno niż?
Blanche i Doroty wciskają guzik i odpowiadają – w ciąży!”

Loved ones!
Did you know that a few days delay in menstruation is not something particularly unusual ☺️ especially if you are during gender maturation?
Delays are also affected by stress, diet, travel or exhaustion.
If you suspect the delay may result from pregnancy then take the test 🩸
We know that waiting for menstruation for many people is a lot of stress 😕
Remember, however, that you are not alone! You can count on us ❤️

[photo description: game show scene from American Golden Girls series. The host asks the question – will finish the sentence: better late than?
Blanche and Dorothy push the button and answer – during pregnancy!"

Translated


Źródło
Opublikowano: 2021-05-01 07:03:26

KASA NA PODPASKI | zrzutka.pl

Aborcyjny Dream Team:

Bardzo wspieramy te inicjatywę i chcemy Was zachęcić do wspierania też ❤️✊🏼

Za Różowa skrzyneczka⬇️

Jeśli menstruujecie, pewnie znacie to nerwowe przeszukiwanie wszystkich kieszonek w torebce w poszukiwaniu podpaski. I błagalne szeptanie do koleżanki z nadzieją, że może ona jest przygotowana na krwistą niespodziankę. Bo niech ta rzuci kamieniem, której okres nigdy nie zaskoczył pojawieniem się „nie na czas”.

Nas zaskoczył. Każdą. I to nie raz. Zaskoczył w pociągu, w kawiarni, w pracy, na randce. I za każdym razem wymuszał uaktywnienie hiperkreatywności, determinowanej strachem przed publicznym paradowaniem z wielką, czerwoną plamą na pupie. W publicznych toaletach powstają najbardziej nieprawdopobne pomysły na zwiększenie chłonności szarego papieru, mówię Wam.

A teraz wyobraźcie sobie, że menstruujecie i jesteście w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Co miesiąc macie wielki żal do ciała, że skazuje Was na dodatkowy wydatek. Regularny, jednorazowy, lądujący po kilku godzinach w śmieciach.

Albo wyobraźcie sobie, że nie macie codziennego, bezpośredniego dostępu do bieżącej wody. Albo do ustronnego miejsca, w którym komfortowo możecie zadbać o swoje ciało i jego higienę.

Łzy nam się cisną do oczu i najgorsze przekleństwa do ust.

Jako Różowa Skrzyneczka ŻĄDAMY od władz naszego kraju umożliwienia nam godnej menstruacji. Żądamy RZETELNEJ EDUKACJI, WALKI ZE STYGMATYZACJĄ i dostępu do BEZPŁATNYCH ŚRODKÓW HIGIENICZNYCH na czas menstruacji w przestrzeni publicznej naszego kraju.

A dopóki władze naszego żądania nie spełnią, obiecujemy działać oddolnie i angażować w to również Was, bo to Wy tworzycie sprawczą skalę tych działań.

I dziś Was mocno potrzebujemy! Zrzućmy się na podpaski! Wyślemy je do domów dziecka, do zakładów karnych i do szkół. Podzielimy się nimi również z tymi z Was, które i którzy tego potrzebują! Jeśli nie stać Cię na podpaski, napisz do nas. Wyślemy Ci je, z miłością, bez stygmy.

SPOŁECZNEGO ZBIERANIA NA PODPASKI CZAS START! ZRÓBMY TO!

https://zrzutka.pl/jr4e2c

We are very supportive of this initiative and we want to encourage you to support it too ❤️✊🏼

Here's to @[114917613385786:274:Różowa skrzyneczka] ️ ️

If you're menstruating, you probably know this edgy search of all pockets in your purse for a pad. And begging whispering to my friend hoping maybe she's prepared for a bloody surprise. Because let this one throw a rock, whose period never surprised by the appearance of ′′ not on time ".

He surprised us. Every one of them. And more than once. Surprised on the train, at the cafe, at work, on a date. And every time he forced the activation of hyper-creativity determined by fear of public parading with a big red spot on the ceiling. The most unbelievable ideas for increasing gray paper absorption are being created in public toilets, I tell you.

Now imagine menstruating and being in a very difficult economic situation. Every month you have great body grief that it sentences you to an additional expense. Regular, disposable, landing after a few hours in the garbage.

Or imagine not having daily direct access to running water. Or to a private place where you can comfortably take care of your body and its hygiene.

Tears are pressing against our eyes and the worst curses to our lips.

As a Pink Box, WE DECLARE from the authorities of our country to allow us to menstruate worthy. We demand RETEL EDUCATION, FIGHT AGAINST STIGMATISATION and access to FREE HIGIENIC MEASURES for menstruation in our country's public space.

And until the authorities of our demand meet, we promise to act grassroots and involve you in it too, because you are the one who creates the efficient scale of these actions.

And today we need you badly! Let's throw ourselves on the pads! We will send them to children's homes, to criminal establishments and to schools. We will also share them with those of you who need it! If you can't afford pads, message us. We will send them to you, with love, without stigma.

SOCIAL COLLECTION FOR PASSES TIME! LETS DO IT!

https://zrzutka.pl/jr4e2c

Translated

KASA NA PODPASKI | zrzutka.pl

Jeśli menstruujecie, pewnie znacie to nerwowe przeszukiwanie wszystkich kieszonek w torebce w poszukiwaniu podpaski. I błagalne szeptanie do koleżanki z nadzieją, że może ona jest przygotowana na krwistą niespodziankę. Bo niech ta rzuci kamieniem, której okres nigdy nie zaskoczył pojawieni…

Źródło
Opublikowano: 2021-04-30 07:58:43

Na koniec dnia taka wiadomość z Ekwadoru kilkadziesiąt minut temu ichniejszy Tr

Aborcyjny Dream Team:


Na koniec dnia taka wiadomość z Ekwadoru 💚 kilkadziesiąt minut temu ichniejszy Trybunał Konstytucyjny uznał, że karanie osób przerywających własną ciążę, gdy powstała ona na skutek przemocy seksualnej jest niezgodne z konstytucją. W praktyce oznacza to rozluźnienie bardzo surowych przepisów.

Ekwador miał (i ciagle niestety będzie miał, bo zmiana jest częściowa) jedno z najsurowszych praw antyaborcyjnych na świecie. Aborcja była możliwa tylko w przypadku zagrożenia życia i gdy na skutek gwałtu w ciąże zaszła osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Za każdy przypadek przerwania ciąży poza wyżej wymienionymi groziły 2 lata więzienia dla osoby przerywającej ciąże. Od dziś osoby, które zaszły w ciąże na skutek przemocy będą miały prawo do aborcji- oby to prawo działało w praktyce!

Zmiana ta jest szczególnie ważna dla młodych osób – każdego roku w Ekwadorze 2 tysiące nastolatek rodzi dzieci, a ponad 80% z nich zaszło w ciąże na skutek gwałtu.

Grupy feministyczne świętujące właśnie na ulicach podkreślają, że to pierwszy sukces długiej walki. Niech to będzie krok w kierunku całkowitej dekryminalizacji aborcji.
Trzymamy kciuki i unosimy pieści w górę💚

[opis zdjęcia: pięść uniesiona w górę z zieloną chustką zawiązaną na nadgarstku na tle miasta]


Źródło
Opublikowano: 2021-04-29 00:00:28

Spotkanie z Kasią Wężyk wokół jej książki Aborcja Jest

Aborcyjny Dream Team:


Spotkanie z Kasią Wężyk wokół jej książki Aborcja Jest


Źródło
Opublikowano: 2021-04-28 20:03:56

Katarzyna Wężyk w swojej książce „Aborcja jest” dała głos osobom, które mają doś

Aborcyjny Dream Team:Katarzyna Wężyk w swojej książce „Aborcja jest” dała głos osobom, które mają doświadczenie aborcji, bo to my- osoby, które przerwały ciążę – mamy największe pojęcie o tym jak ta aborcja wygląda i czym ona jest.

W ostatnim rozdziale Katarzyna Wężyk pyta osoby z aborcyjnymi doświadczeniami, czym dla nich jest aborcja. Dla nas to jeden z najbardziej wzruszających fragmentów książki.

Widzimy się i słyszymy dziś o 20.00 na naszym fanpejdżu. Pamiętacie, że będzie konkurs i proabo nagrody?

[opis zdjęcia: na żółtym tle zdjęcie strony z książki „Aborcja jest” z treścią:
„Poprosiłam je o dokończenie zdania: „aborcja jest…”

Agata:- OK, to po pierwsze. A po drugie, jest potrzebna. Bo jak sobie myślę, jak wyglądałoby moje życie, gdybym jej nie zrobiła, to dopiero jest koszmarna wizja. Dzieci powinny rodzić się, bo są chciane i z miłości, a nie z ideologicznej niechęci do aborcji.

Zosia:- Przyszło mi do głowy błogosławieństwo. Bo tak samo jak ciąża może być stanem błogosławionym, tak jej przerwanie bywa błogosławieństwem.

Marta: – Dla mnie było po prostu dobrą decyzją, dla innych osób – przede wszystkim ich własną decyzją.

Nikita: odzyskaniem kontroli nad własnym ciałem.

Anna:- wyborem kobiety.

Ewa:- moją decyzją.

Karolina:- częścią życia.

Danuta:- wyzwoleniem.

Ida:- normalna.

Maja:- ulgą.

Anita: po prostu jest. I chyba z dostrzeżenim tego faktu wszyscy mają największy problem. A może zróbmy tak, żeby się nawzajem nie krzywdzić.”

Źródło
Opublikowano: 2021-04-28 09:57:36

„Polki i Polacy nie powtarzają już bezrefleksyjnie narracji Kai Godek i podobnyc

Aborcyjny Dream Team:„Polki i Polacy nie powtarzają już bezrefleksyjnie narracji Kai Godek i podobnych do niej działaczy. Przeciwnie – strona pro-choice odzyskuje język debaty. Kobiety coraz mniej boją się mówić o aborcji. Wciąż nie doczekaliśmy się naszego „Manifestu 343”, ale coraz bardziej zagłuszamy głos religijnych fundamentalistów i wspierających ich dziadersów” mówi Katarzyna Wężyk, autorka książki „Aborcja jest”, a my jutro będziemy też o tym rozmawiać 🖤

Przypominamy, że w trakcie rozmowy będzie konkurs – a do wygrania nie lada gratka, bo fajne proabo rzeczy – koszulka „aborcja jest ok” i flagi „abortion” od niezwykłej Vivy Ruiz twórczyni Thank God For Abortion. Kasia Wężyk przygotowała pytania, na które będzie można odpowiedzieć w trakcie naszego spotkania. Kto odpowie poprawnie, ta zgarnie proabo nagrodę! Odpowiedzi na pytania są w książce, zatem macie jeszcze czas na lekturę 😉

A tymczasem przypominamy wywiad z Katarzyną Wężyk w Krytyka Polityczna
⬇️
https://krytykapolityczna.pl/kraj/paulina-januszewska-katarzyna-wezyk-aborcja-jest-wywiad/

Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 20:41:20

Kto jeszcze nie czytała książki „Aborcja jest” , niech nadrabia, bo jutro o 20.0

Aborcyjny Dream Team:Kto jeszcze nie czytała książki „Aborcja jest” , niech nadrabia, bo jutro o 20.00 na naszym fp spotkanie z Katarzyna Wężyk a w czasie spotkania będzie konkurs!

Do wygrania będą koszulki „Aborcja jest ok” oraz spektakularna flaga od naszej ukochanej artystki Vivy Ruiz z Thank God For Abortion. 🎉🎉🎉 macha się nią doskonale!

Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Zapraszamy!

Link do spotkania⬇️
https://www.facebook.com/events/454192822510322/

[opis zdjęcia: Viva Ruiz na tle baneru z napisem „thank god for abortion” z flagą z napisem „abortion”w ręce]

Źródło
Opublikowano: 2021-04-27 09:20:02

„Jeśli żałujesz swojej aborcji, mam nadzieję, że odnajdziesz spokój i pogodz

Aborcyjny Dream Team:

„Jeśli żałujesz swojej aborcji,
mam nadzieję, że odnajdziesz spokój i pogodzisz się z tą decyzją.
Ale prawda jest taka, że prawa
nie tworzy się zakazując rzeczy,
których ludzie mogą żałować.
Gdyby tak było to nie istniałyby salony fryzjerskie, małżeństwo i jagermeister”

Lizz Winstead


Źródło
Opublikowano: 2021-04-26 21:50:44

Dziś jest Dzień Widoczności Lesbijek

Aborcyjny Dream Team:


Dziś jest Dzień Widoczności Lesbijek 👩‍❤️‍💋‍👩👩‍👩‍👦‍👦

Lesbijki też mają aborcje.
Mają seks nie tylko z kobietami cispłciowymi, ale także z trans kobietami, z którymi mogą zachodzić w ciąże (wiele osób trans nie przechodzi operacji narządów płciowych).

Orientacja seksualna jednak nie musi być tożsama z praktykami seksualnymi. Lesbijki mogą mieć dobrowolny seks z cis mężczyznami.

Doświadczają również przemocy seksualnej ze strony cis mężczyzn.

Lesbijki zachodzą w ciąże. I mogą decydować o tym, żeby mieć aborcje. Potrzebują do niej dostępu.
#NieJesteśSama

UWAGA: wyłączamy możliwość komentowania posta ze względu na to, że stał się dla wielu osób okazją do ujawniania transfobii. Nie godzimy się na to i nie chcemy, aby osoby trans i sojusznicze czytały na naszym profilu obraźliwe dla siebie treści.

[opis zdjęcia: dwie dziewczyny, jedna całuję drugą w policzek, ta całowana uśmiecha się. Zdjęcie pokryte fioletowym filtrem i żółty napis: lesbijki tez potrzebują aborcji ]


Źródło
Opublikowano: 2021-04-26 09:41:20