OZZ Inicjatywa Pracownicza:

Kilka wspaniałych rad od Komisja NGO OZZ Inicjatywa Pracownicza (fragment artykułu z naszego Biuletynu):

Nasza reko­men­da­cja wypływa wła­śnie z tej, zna­nej ruchowi pra­cow­ni­czemu (a także innym ruchom spo­łecz­nym dążą­cym do sys­te­mo­wej zmiany) od dawna prawdy, że pod­sta­wo­wym zale­ce­niem dla słab­szych uczest­ni­ków gry spo­łecznej jest: orga­ni­zuj­cie się!

Bądźmy soli­darne i soli­darni z kole­żan­kami i kole­gami z pracy, gdy znajdą się w kon­flik­cie z prze­ło­żo­nymi.

Wes­przyjmy tych, któ­rzy – mimo obawy o ostra­cyzm śro­do­wi­skowy i trud­no­ści w zna­le­zie­niu kolej­nej pracy – opo­wia­dają publicz­nie o pato­lo­giach.

Soli­da­ry­zujmy się z innymi gru­pami zawo­do­wymi, bo kie­dyś będziemy potrze­bo­wać ich wspar­cia. Pamię­tajmy też o pra­cow­ni­kach i pra­cow­ni­cach z innych kra­jów, zwłasz­cza poza­eu­ro­pej­skich, gdzie czę­sto­kroć warunki pracy są zna­cząco gor­sze, a szansa prze­­cia się do świa­do­mo­ści spo­łecznej jesz­cze mniej­sza.

Ujaw­niajmy swoje zarobki i warunki zatrud­nie­nia, pamię­ta­jąc, że aby tę „sto­wa­rzy­sze­niową siłę prze­tar­gową” zbu­do­wać musimy zneu­tra­li­zo­wać poten­cjal­nie kon­flik­to­genne kwe­stie w zespole.

Doma­gajmy się fak­tycz­nej demo­kra­cji w naszych miej­scach pracy. Nie­które orga­ni­za­cje poza­rzą­dowe na swo­ich sztan­da­rach mają hasła zwią­zane ze zwięk­sze­niem par­ty­cy­pa­cji spo­łecznej, nie­które reali­zują pro­jekty na rzecz wspó­łudziału oby­wa­teli i oby­wa­te­lek w życiu publicz­nym – niech sto­wa­rzy­sze­nie lub fun­da­cja będzie tym miej­scem, gdzie pro­ces ten ma swój począ­tek. Dążmy do przy­wró­ce­nia idei sto­wa­rzy­sze­nia, gdzie naj­wyż­szą wła­dzą jest walne zebra­nie człon­ków i człon­kiń, a zarząd jest podmio­tem, który wdraża decy­zje. Zmie­rzajmy do tego, aby­śmy jako pra­cow­nicy i pra­cow­nice miały fak­tyczny wpływ na nasze miej­sce pracy – zarówno w aspek­cie warun­ków pracy, celów stra­te­gicz­nych, jak i mery­to­rycz­nych zadań reali­zo­wa­nych przez orga­ni­za­cję.

Korzy­stajmy z przy­słu­gu­ją­cych nam praw pra­cow­ni­czych – wywal­czyły je dla nas poko­le­nia dzia­ła­czy i dzia­ła­czek. Doma­gajmy się ade­kwat­nej płacy za wyko­ny­waną pracę, umów eta­to­wych na czas nie­okre­ślony, respek­to­wa­nia prawa do czasu wol­nego, god­nych i bez­piecz­nych warun­ków pracy. A gdy to zawie­dzie – odważmy się arty­ku­ło­wać nasze inte­resy. W razie potrzeby możemy także zgła­szać sprawy do Pań­stwo­wej Inspek­cji Pracy (PIP), Woje­wódz­kich Sta­cji Sani­tarno-Epi­de­mio­lo­gicz­nych lub do wła­ści­wych miej­scowo sądów pracy i ubez­pie­czeń spo­łecz­nych.

Ale przede wszyst­kim włączmy się w szer­szy ruch na rzecz zmiany, zakła­dajmy komi­sje zakła­dowe, mię­dzy­za­kła­dowe i regio­nalne, wstę­pujmy do już ist­nie­ją­cych komi­sji śro­do­wi­sko­wych. „Soli­dar­ność naszą bro­nią”, to nie hasło, to też sku­teczna stra­te­gia zmiany w mocno spre­ka­ry­zo­wa­nym świe­cie NGO.

Pra­cow­nicy i pra­cow­nice III sek­tora – orga­ni­zuj­cie się!

Cie­szymy się, że pod­jęto bada­nie warun­ków pracy w orga­ni­za­cjach poza­rzą­do­wych. To kwe­stia, która doty­czy 28 tys. orga­ni­za­cjii ponad 100…

Źródło
Opublikowano: 2016-09-28 07:27:00