Robert Maślak


Jak szybko ośmieszyć kraj? Przepis podaje polski rząd i Ministerstwo Środowiska.
Najwięksi truciciele patronami szczytu klimatycznego w Katowicach COP24! Sam Bełchatów, który jest największym trucicielem w Europie, to 40 mln ton CO2, 3 tony rtęci i 1200 zgonów rocznie.Przedstawiciele 195 państw będą zapewne ucieszeni obradami w jednym z najbardziej zatrutych krajów świata, gdzie szef jednego z patronów mówi: „chcemy na międzynarodowym forum umocnić nasz wizerunek jako największego producenta węgla koksowego i koksu”.

Obrady szczytu rozpoczynają się w poniedziałek. Do Katowic przyjadą delegacje 195 państw, które w 2015 r. podpisały porozumienie paryskie. Jego cel to powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury, by świat uniknął katastrofy klimatycznej, która grozi nam z powodu emisji gazów cieplarnianych pochodzących w 80 proc. ze spalania paliw kopalnych. Tymczasem wybrani przez rząd PiS partnerzy szczytu są jednymi z głównych w Polsce emitentów dwutlenku węgla, metanu, tlenków siarki, azotu i rakotwórczego benzenu. To Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron, Polska Grupa Energetyczna oraz PGNiG.

Wśród partnerów największy truciciel Europy

Tylko elektrownia Jaworzno należąca do grupy Tauron wypuszcza do atmosfery 6 mln ton CO2 rocznie. Elektrownia Łaziska (również Tauron) – 4 mln ton CO2. To i tak niewiele w porównaniu z największym trucicielem Europy – należącą do PGE elektrownią Bełchatów, która również partneruje szczytowi, a jednocześnie emituje rocznie niemal 40 mln ton dwutlenku węgla i 3 tony rtęci. Opublikowany dwa lata temu raport „Europe’s Dark Cloud” alarmował, że Bełchatów rocznie przyczynia się do blisko 1,2 tys. przedwczesnych zgonów.

Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka w rozmowie z „Wyborczą” przekonuje, że polskie spółki węglowe są jednymi z wielu partnerów szczytu, a ponadto przechodzą transformację, by być bardziej przyjazne środowisku. Ale Daniel Ozon, prezes JSW, pochwalił się prawdziwym powodem, dla którego jego firma zdecydowała się na partnerstwo: – Chcemy na międzynarodowym forum umocnić nasz wizerunek jako największego producenta węgla koksowego i koksu, czyli niezbędnych składników do produkcji stali i rozwoju nowoczesnego, w tym niskoemisyjnego, przemysłu oraz innowacyjnych technologii przyszłości.

JSW była właścicielem zamkniętej we wrześniu koksowni Dębieńsko. Mieszkańcy miejscowości Czerwionka-Leszczyny, w której działała przez lata, skarżyli się na choroby wywołane emitowanym przez koksownię benzenem. W dalszym ciągu pod szyldem JSW działa kilka innych koksowni w Polsce.
Protestują ekolodzy

Wyborem partnerów oburzone są zagraniczne media, ekolodzy i aktywiści walczący o czyste powietrze. „Uzależniona w 80 proc. od energii opartej na węglu polska powoduje, że ten jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej” – wytyka w depeszy francuska agencja AFP.

Maciej Grabowski, były minister środowiska, posunięcie rządu nazywa delikatnie „przekornym”: – Z punktu widzenia kierunku, w którym idzie świat, kreujemy się na hamulcowego.

Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace na Europę Środkową i Wschodnią: – Wybór partnerów biznesowych pokazuje intencje polskiego rządu. Sponsorzy napędzają dyskusję, której celem jest zaprzeczenie temu, że zmiany klimatu spowodowane są działalnością człowieka. W dużej mierze są to spółki, które same odpowiadają za te zmiany. Jeśli przewodniczący szczytowi budzi takie wątpliwości, stawia sukces szczytu pod znakiem zapytania.
Rewolucyjna propozycja dla Europy

Tymczasem Komisja Europejska wiezie na szczyt w Katowicach prawdziwą bombę. Chce przekonać świat, że do końca tego półwiecza europejska może być neutralna dla klimatu bez narażania jej na szwank. – Proponujemy, aby Europa stała się pierwszą dużą gospodarką świata, która do 2050 r. będzie neutralna dla klimatu – ogłosił w środę w południe Miguel Arias Canete, komisarz do spraw polityki klimatycznej i energetycznej. Neutralna, czyli taka, która pochłania tyle samo gazów cieplarnianych, ile emituje. Kluczowe jest ograniczanie emisji z energetyki, przemysłu czy rolnictwa.

Jakie stanowisko zajmie Polska wobec propozycji Komisji? Krzysztof Tobiszowski, wiceminister energii, nie skomentował wczoraj unijnego dokumentu, zaznaczając, że jego resort musi się w niego wczytać.

http://wyborcza.pl/7,75398,24223108,rzad-wybral-partnerow-szczytu-klimatycznego-w-katowicach-sa.html

Rząd wybrał partnerów szczytu klimatycznego w Katowicach. Są wśród nich najwięksi truciciele środowiska w Europie

Źródło
Opublikowano: -11-29 10:45:49