Daria Gosek-Popiołek:

Studenci i studentki polskich uczelni artystycznych alarmują: jesteśmy pomijani i ignorowani przez rządzących!
Specyfika studiów artystycznych sprawia, że często trafiają na nie osoby, które skończyły już 26 lat. W związku z tym nie przysługują im ulgi studenckie ani podatkowe, nie mogą również skorzystać ze stypendiów i zapomóg finansowych oferowanych przez ich uczelnie. Są zdani na siebie, a w dobie epidemii, gdy ośrodki kultury i teatry – w których najczęściej zarabiali na życie – zostały zamknięte, pozostają bez środków do życia. Co prawda 18 maja wrócili na zajęcia praktyczne i rozpoczęli przygotowania do spektakli dyplomowych, ale pracują w ogromnym pośpiechu, stresie i niepewności. Ich debiuty na polskich scenach teatralnych stoją teraz pod jeszcze większym znakiem zapytania niż zazwyczaj – bo nawet gdy teatry się otworzą, to czy swoje nadszarpnięte, szczupłe budżety będą przeznaczać na realizację debiutanckich spektakli czy tytułów bardziej doświadczonych i bogatszych stażem reżyserów i reżyserek? Planowane cięcia budżetowe w kulturze pogarszają sytuację. W tym momencie przyszłość młodych artystów i artystek teatralnych jest poważnie zagrożona.
Dlatego studenci i studentki reżyserii i dramaturgii z całej Polski napisali list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Apelują o wsparcie finansowe dla uczelni oraz rozmowy na temat programów wsparcia debiutów teatralnych młodych artystów i artystek. Takie programy funkcjonują już w innych krajach UE, gdzie rządzący aktywnie współpracują z teatrami i uczelniami na stopie organizacyjnej i finansowej, umożliwiając wejście w obieg artystyczny.
Panowie Ministrowie! Polskie studentki i polscy studenci dramaturgii i reżyserii bardzo chcą godnie reprezentować nasz kraj na kulturalnej arenie międzynarodowej. Z całą mocą nabytych umiejętności, energii, talentu i pasji będą pracować i tworzyć polską sztukę. Najwyższa pora aby rząd czynem udowodnił, że docenia ich działania oraz chce aktywnie pomagać i poważnie rozmawiać o stanie i warunkach tworzenia polskiej kultury.
Obiema rękoma podpisuję się pod ich wezwaniem oraz dodatkowo wysyłałam interpelację do ministerstw w tej sprawie, aby nie było żadnego ryzyka, że rządzący zignorują głos młodych ludzi. Jeśli nie pomożemy im teraz, to nie będziemy mogli potem mieć pretensji, że nas opuszczą.
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Akademia Sztuk Teatralnych – Filia we Wrocławiu
Akademia Sztuk Teatralnych – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku
Samorząd Studencki AST Kraków


Źródło
Opublikowano: 2020-05-22 16:08:10