Marcelina Zawisza:

Pacjenci po przeszczepach są szczególnie narażoną na choroby zakaźne grupą – przyjmują leki immunosupresyjne, które mogą obniżać odporność, są narażeni na ciężki przebieg oraz jego konsekwencje do śmierci włącznie.

Transplantologia w Polsce od wielu lat niedomaga, warto więc zapytać jak funkcjonuje w pandemii – pacjenci przed przeszczepem również w tym ciężkim okresie oczekują na przeszczepienie organów.

Do mojego biura poselskiego pisze dużo osób, które czekają na przeszczep lub są po przeszczepie i drżą o swoje życie i zdrowie.

Dlatego na komisji zdrowia w sprawie informacji Ministra Zdrowia na temat sytuacji pacjentów chorych na inne choroby niż -19, zadałam następujące pytania:

Ile wykonano przeszczepów w 2020? Jak to się miało do danych z 2019?

Ilu było do tej pory w 2020 zmarłych dawców na mln mieszkańców?

Jak rząd poradził sobie z dostępnością dializ po wydzieleniu stacji dla pacjentów dodatnich?

Ile zawiszono lub zamknięto oddziałów tranplantacyjnych na rzecz oddziałów covidowych?

Czy chorzy po transplantacji mają możliwość bezpłatnego wykonania badań, w tym poziomu leku immunosupresyjnego w miejscu zamieszkania pacjenta?

Czy pacjenci po przeszczepach (a może nawet i wszystkim grupom wysokiego ryzyka, jak np. w trakcie chemioterapii itp.) mogą korzystać ze wszystkich przywilejów/ułatwień, które przysługują naszym seniorom, jak choćby "okienko zakupowe"?

Czy zagwarantowano pacjentom po przeszczepach dostęp do szczepionek na grypę?

Czy będą brani pod uwagę w pierwszej kolejności przy szczepieniu COVID?

Czy zapewniono pacjentom po przeszczepach refundację środków ochrony indywidualnej?

Ze względu na ilość pytań oraz fakt, że ministerstwo nie było przygotowane z tego zakresu, zostanie zwołana dedykowana komisja zdrowia, na której będziemy omawiać sytuację transplantologii w czasie pandemii koronawirusa!


Źródło
Opublikowano: 2020-11-19 13:19:30