Paulina Matysiak:

[ad_1]
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jego celem jest podkreślenie wagi zapewnienia wszystkim ludziom opieki zdrowotnej na jak najwyższym możliwym poziomie w taki sposób aby nie musieli oni wybierać między swoim zdrowiem a artykułami pierwszej potrzeby.

Według Światowej Organizacji Zdrowia powszechna podstawowa opieka zdrowotna jest najważniejszym celem, który powinny osiągnąć wszystkie kraje i regiony świata. Powinna być ona udzielana w taki sposób aby nie przysparzała trudności finansowych, dostępna w momencie jej nagłej i długoterminowej potrzeby i jak najbliżej osoby potrzebującej.

Szczególnie w dobie pandemii wiemy, że tak nie jest. Szacowane jest, że co najmniej połowa światowej populacji nie otrzymuje świadczeń zdrowotnych, których potrzebuje, zaś około 100 milionów ludzi musi mierzyć się ze skrajnym ubóstwem spowodowanym koniecznością ponoszenia z własnej kieszeni wydatków na opiekę zdrowotną.

W Polsce system opieki zdrowotnej od lat ma trudności ze swoim funkcjonowaniem. Głównym tego powodem jest fakt, że mamy jeden z najniższych wskaźników PKB w skali całej Unii Europejskiej. Skutkuje to utrudnionym dostępem do lekarzy, szczególnie specjalistów, niewystarczającą jakością świadczeń (szczególnie poziomem śmiertelności przy powikłaniach pooperacyjnych) i emigracją kadry medycznej i okołomedycznej. Plusem systemu naszej opieki zdrowotnej jest to, że jest ona publiczna, dzięki podatkom i współdzieleniu kosztów leczenia.


[ad_2]

Źródło
Opublikowano: 2020-12-12 10:15:00