Razem Wrocław:

[ad_1]
? Petycja o nadanie imienia Róży Luksemburg ? skwerowi obok więzienia przy ul. Kleczkowskiej na którym to skwerze stoi Pomnik Ofiar Faszyzmu

150 lat temu w Zamościu urodziła się Róża Luksemburg, wybitna intelektualistka i polityczka. Najbardziej znana, obok Marii Skłodowskiej-Curie, Polka na świecie.

Jej wrocławski epizod rozpoczął się 22 lipca 1917 roku. Uwięziona bez wyroku sądu, szesnaście miesięcy spędziła w pruskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. W tym okresie napisała cenione „Listy z więzienia” i głośny artykuł „Rewolucja rosyjska”, ostrzegający przed bolszewicką dyktaturą. Uwolniona 9 listopada 1918 roku wygłosiła porywające przemówienie z balkonu wrocławskiego ratusza.
Róża Luksemburg była działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej i współtwórczynią Socjaldemokracji Królestwa Polskiego. Uczestniczyła w warszawskich wydarzeniach Rewolucji 1905 roku, za co trafiła do carskiego więzienia.
Latami szykanowana przez władze carskie i pruskie, zaciekle krytykowana przez Lenina i Stalina, zginęła z rąk niemieckich nacjonalistów w styczniu 1919 roku

Swoje dramatycznie przerwane życie Róża Luksemburg poświęciła walce o wolność myślenia. Głosiła pacyfizm. Sprzeciwiała się imperializmowi i kolonializmowi. Broniła praw pracowniczych i praw kobiet. Jej dzieła także współcześnie inspirują ruchy równościowe, alterglobalistyczne i klimatyczne.

Z więziennej celi Róża Luksemburg patrzyła na posępny budynek zakładu karnego i zielone wierzchołki drzew rosnących na pobliskim skwerze. Tuż obok więzienia przy Kleczkowskiej jest bezimienny skwer, na którym stoi Pomnik Ofiar Faszyzmu. Jako intelektualistka o światowej renomie, polska i niemiecka działaczka lewicowa oraz jedna z pierwszych ofiar rodzącego się faszyzmu Róża Luksemburg zasługuje na upamiętnienie. Apelujemy do Rady Miejskiej Wrocławia i Komisji Nazewnictwa Ulic TMW, by ten wrocławski skwer nosił jej imię.


[ad_2]

Źródło
Opublikowano: 2021-03-05 11:10:59