Paulina Matysiak:


🌍⚖ Dziś Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar.

Został on ustanowiony przez ONZ w 2010 r. w celu:

a) oddania:

– czci pamięci ofiarom systematycznego łamania praw człowieka i propagowanie znaczenia prawa do prawdy i sprawiedliwości,

– hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie lub stracili je w walce na rzecz promowania i ochrony praw człowieka,

b) uznania w sposób szczególny ważność arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero z Salwadoru, który został zamordowany w dniu 24 marca 1980 za potępianie łamania praw człowieka w stosunku do najsłabszych grup społecznych.

Ujawnienie poważnych naruszeń praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego wspiera i zachęca do zadośćuczynienia oraz rekomendowania reform instytucji dopuszczających się nadużyć. Jednak raporty organizacji takich jak Amnesty International czy Human Right Watch nie pozostawiają złudzeń – co roku tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci pada ofiarą wojen, handlu ludźmi, tortur, okaleczeń, porwań czy innych naruszeń praw człowieka uświęconych tradycją lub uznawanych przez prawo.

jako przykład w Polsce podaje tajne więzienia CIA, o których wciąż pamiętają mieszkańcy Starych Kiejkut oraz Warmii i Mazur.

Pogłoski o istnieniu więzień pojawiły się w 2005 r., jednak polskie władze im zaprzeczały. Dziś wiadomo już, że rząd ukrywał prawdę. W 2014 r. ogłoszono wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że zarzuty skarżących dotyczące ich przetrzymywania i torturowania na terenie Polski (w Starych Kiejkutach) są prawdziwe. Polska współpracowała z Amerykanami, zezwalając im m.in. na korzystanie z polskiej przestrzeni powietrznej i zabezpieczając operacje CIA od strony logistycznej, mimo iż wiedziała o poważnych naruszeniach praw człowieka.

Sprawiedliwości i przestrzegania Praw Człowieka nie da się uzyskać bez nagłaśniania ich łamania!


Źródło
Opublikowano: 2021-03-24 09:00:01