Daria Gosek-Popiołek:


Rzeki to nasz skarb narodowy. Zachowanie ich dzikiego charakteru, przywrócenie go (przez renaturyzację) tam, gdzie jest to możliwe, odstąpienie od przekształcania rzek w drogi służące transportowi wodnemu, rezygnacja z dewastujących je inwestycji (jak Siarzewo czy Myscowa- Kąty – to nasze najważniejsze działania na najbliższe lata, o ile oczywiście nie chcemy pozostawić Polski suchej i wyjałowionej przyszłym pokoleniom.

Ale temat rzek, chronienia zasobów wodnych, choć kluczowy – nie budzi zainteresowania. Nie dość się o tym pisze i za rzadko się o tym mówi. Dlatego co roku @Cecylia Malik, @Bartolomeo Koczenasz, CSW Wiewiórka iewiórka i wiele innych grup organizuje Wodną Masę Krytyczną.

W tym roku tematem Masy Krytycznej była rabunkowa eksploatacja przyrody – tratwy i łodzie nawiązywały do wycinki Puszczy Karpackiej, niszczenia siedlisk ryb, regulowania i betonowania rzek, betonozy w polskich miastach. Wiele łódek było też po prostu zabawnych – jak nasz krakowski Evergreen, który na szczęście Wisły nie zablokował.

Od 10 lat Wodna Masa Krytyczną przypomina, że możemy w Wiśle pływać. Uświadamia, jak ważne i potrzebne są nam rzeki. I pokazuje, że zaangażowanie społeczne, akcje ekologiczne mogą być piękne, mądre, zabawne.






Źródło
Opublikowano: 2021-06-20 14:45:01