Maciej Szlinder


#czegonierozumiejąliberałowie?
Na przykład tego, skąd bierze się w ludziach gotowość do podejmowania ryzyka i dlaczego socjalne jest w tym procesie kluczowe.

Tłumaczyłem ten związek Ryszardowi Petru w trakcie programu Andrzeja Morozowskiego Tak Jest TVN24. Głównym tematem był bezwarunkowy i rozpoczęty w tym miesiącu niemiecki program pilotażowy tego rozwiązania.

Ale dzisiaj chcę skupić się na bezpieczeństwie ekonomicznym. Dlaczego jest tak ważne?

Otóż socjalne, bezpieczeństwo ekonomiczne jest właśnie tym, co skłania do ryzyka. Jeżeli wiem, że podejmując ryzykowną decyzję, jaką jest np. założenie własnej działalności gospodarczej, czy starania o podjęcie lepszej pracy, mogę wylądować z niczym w razie niepowodzenia mojego planu, to ja trzy razy się zastanowię, wezmę tę pierwszą lepszą pracę, która jest mi oferowana. Badania, które dotyczyły dochodu podstawowego i podobnych świadczeń, pokazywały, że ludzie są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Mając podstawowe bezpieczeństwo są też często bardziej aktywni ekonomicznie i społecznie.

Jest dokładnie odwrotnie niż twierdzi pan Petru – potrzebujemy bezpieczeństwa, żeby móc właśnie ryzykować. Na śmieciowym, elastycznym rynku pracy tak ochoczo promowanym przez liberałów i wprowadzanym w naszym kraju od lat 90’ powszechną sytuacją staje się ciągła niepewność. Gdy boimy się przyszłości, gdy nasze życie jest pełne niepewności, za co przeżyję w przyszłym miesiącu, mniej chętnie podejmujemy odważne decyzje, rzadziej szukamy wartościowej pracy odpowiadającej naszym kompetencjom, rzadziej znajdujemy czas na rozwijanie umiejętności, rzadziej podejmujemy swoje własne inicjatywy gospodarcze. Bierzemy te prace, które są dostępne, bo musimy przetrwać. Tracimy na tym jako jednostki i traci na tym całe społeczeństwo.

Musimy postawić na ekonomiczne Polek i Polaków! 💪

To była ciekawa rozmowa. Możecie ją odsłuchać na stronie TVN24 (link w komentarzu).


Źródło
Opublikowano: 2021-06-21 13:13:56