Paulina Matysiak:


Jak wygląda obecna sytuacja rodziców, którzy doświadczyli straty ciąży w wyniku poronienia lub martwego urodzenia? Ta kwestia jest tematem pierwszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży! Odbędzie się ono już 23 listopada!

Powstanie zespołu zainicjowałam dzień przed Dniem Dziecka Utraconego, po tym jak z agendy obrad Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zdjęty został punkt projektu o zniesieniu wymogu określenia płci dziecka martwo urodzonego! Obecnie należy do niego 14 posłanek. Jestem jego przewodniczącą a wiceprzewodniczącymi są posłanki Monika Rosa i Anna Maria Siarkowska.

Na posiedzenie zaprosiłam przedstawicielki i przedstawicieli:
▫ fundacji: Fundacja Rodzić po Ludzku, Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, i Fundacja Matecznik
▫ panią mecenas Katarzyna Łodygowska matkaprawnik.pl, która zabierze głos jako strona społeczna
▫ Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Obywatelskich

Według danych w Polsce w latach 2017-2019 każdego roku około 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a około 40 tys. ciąż zakończyło się poronieniem. Urodzenie martwego dziecka to dla wielu rodziców ogromna tragedia, a obecny stan prawny nie pomaga w żaden sposób w tym okresie. Wręcz go utrudnia. W przypadku narodzin martwego dziecka, aby uzyskać akt urodzenia z odpowiednią adnotacją, należy wskazać płeć dziecka. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe przy oględzinach lekarza. W takim przypadku wymaga się od rodziców przeprowadzenia kosztownych badań genetycznych, które nie są finansowane przez państwo.

Zespół ds. Rodziców w Dostępie do Świadczeń po Stracie Ciąży powstał, aby podjąć działania na rzecz wypracowania rozwiązań ułatwiającym rodzicom po stracie ciąży otrzymanie gwarantowanych świadczeń i ułatwienie otrzymania niezbędnych dokumentów.


Źródło
Opublikowano: 2021-11-22 09:56:53