OZZ Inicjatywa Pracownicza:


7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia. Dla organizacji członkowskich Międzynarodowej Związkowej Sieci Solidarności i Walk jest to dzień walki. Obecny kontekst zdrowotny, w który jesteśmy uwikłani i uwikłane od roku, przypomina nam, że nie jest to czas na konsensulane celebracje, które pozorują, że każdy i każda walczy o prawa do zdrowia dla wszystkich: niezależnie czy są związkowcami, czy pracodawcami; osobami korzystającymi z ochrony zdrowia czy zarządzającymi nią; osobami broniącymi praw zdrowotnych na całym świecie, czy akcjonariuszami koncernów farmaceutycznych.

Wraz z pandemią COVID-19 i pracownice służby zdrowia znaleźli/znalazły się w bardzo skomplikowanej sytuacji: ich warunki pracy były bardzo trudne, personel niewystarczający, infrastruktura słaba i niedofinansowana, polecenie i kontr-polecenia często wydawane w warunkach toksycznej hierarchii, brak zaopatrzenia… To efekt polityki zdrowia publicznego, która rzadko dbała o publiczne, ale raczej priorytetyzowała interesy ekonomiczne akcjonariuszy firm farmaceutycznych i prywatnych klinik. Najbogatsze kraje zagarnęły więcej dawek szczepionek, niż potrzebują, aby zaszczepić całą swoją ludność: i kolonializm są nadal obecne! Izrael już masowo zaszczepił swoją populację, jednocześnie blokując wejście szczepionek do Palestyny… Mówiliśmy już rok temu, że pandemia COVID-19 nie jest kapitalistycznym planem, ale kapitaliści są odpowiedzialni za jej przedłużenie, czas trwania i dramatyczne konsekwencje w skali globalnej. Co więcej, wykorzystali ten kontekst, by wprowadzić dalsze ograniczenia naszych wolności, podczas gdy środki podejmowane w celu ochrony zdrowia były niewystarczające (tak aby nie została zniszczona, to jest, aby kapitalistów dalej rosły bez ryzyka) i często niespójne.

Mimo to, i pracownice służby zdrowia prowadzili liczne walki. Odzwierciedla to przede wszystkim ich zdolność do organizowania się w miejscu pracy: to nie komentatorzy polityczni i właścicieli firm ratowali życia! Na całym świecie odbywały się strajki i demonstracje. Pracownicy i pracownice szpitali byli/były na pierwszej linii, w tym pielęgniarki oraz wszystkie inne kobiety, które w nich pracują. Każdego dnia walczą o poprawę warunków pracy (czas pracy, personel, wynagrodzenie…). Mówiąc ogólniej, walczą o to, aby było powszechnym prawem, do którego wszystkie i wszyscy mamy dostęp. Spośród formułowanych postulatów, pierwszy odnosi się do zawieszenia patentów na szczepionki, tak aby stały się dobrem publicznym, a nie towarem dla zysku mniejszości; a drugi do interwencji firm produkujących szczepionki. Są to środki, które mogą utorować drogę do społeczeństwa, w którym potrzeby ludzkie staną się naprawdę priorytetem.

Organizacje członkowskie Międzynarodowej Związkowej Sieci Solidarności i Walk wspierają wszystkie inicjatywy, które odbędą się 7 kwietnia w wielu krajach. Niech i pracownice wspólnie z użytkownikami podejmują wszelkie decyzje dotyczące branży ochrony zdrowia!

– Komunikat International Labour Network of Solidarity and Struggles (Międzynarodowej Związkowej Sieci Solidarności i Walk), do której należy OZZ Inicjatywa Pracownicza.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-07 08:40:56