Chcemy świata, w którym każda ciąża jest ciążą chcianą!

26 września to Światowy Dzień Antykoncepcji. Obchodzimy go, by promować upowszechnianie rzetelnej wiedzy o antykoncepcji. Po to, by – tylko młodzi – ludzie mogli podejmować świadome, odpowiedzialne decyzje co do swojej seksualności i zdrowia.

Z uwagi na brak rzetelnej edukacji seksualnej w Polsce wiedza o różnych metodach antykoncepcji oraz liczba osób je stosujących jest niska. Płacimy za to jako społeczeństwo zwiększonym odsetkiem nastoletnich ciąż, niechcianymi ciążami i podziemiem aborcyjnym (wynikającym z bardzo restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej) oraz zwiększonym ryzykiem wzrostu zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.

W 2017 roku PiS zlikwidował do antykoncepcji awaryjnej bez recepty, co pogorszyło sytuację wielu polskich kobiet.

Antykoncepcja to tylko sprawa prywatna, ale też kwestia polityczna. Jako sposób zapobiegania ciąży i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest częścią zdrowia seksualnego. Państwo i samorządy powinny aktywnie chronić zdrowie Polaków i Polek – niestety, wszystkie dotychczasowe ekipy rządzące nie robiły tego, ulegając naciskom Kościoła Katolickiego.

Przy okazji Światowego Dnia Antykoncepcji przedstawiamy postulaty, które będziemy realizować na poziomie sejmiku wojewódzkiego:

– Darmowe prezerwatywy w instytucjach publicznych takich jak czy placówki ochrony zdrowia;

– Tworzenie placówek konsultacyjnych, które prowadzących dyżury dla osób zainteresowanych tematami związanymi z edukacją seksualną;

– Kampanie społeczne dot. profilaktyki nastoletnich ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową, antykoncepcji i zdrowia seksualnego.

[ przedstawiają kandydatki do sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Partii Razem, Barbarę Grobler i Wiktorię Aleksandrę Barańską, podczas konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji w Krakowie oraz Samuela Nowaka i Monikę Szymańską w Chrzanowie]





Źródło
Opublikowano: 2018-09-26 15:49:00