Wolność, równość, aborcja na życzenie! Dyskusja z udziałem Karoliny Duźniak z

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Wolność, równość, aborcja na życzenie! Dyskusja z udziałem Karoliny Duźniak z Tęczowego Podbeskidzia (Bielsko-Biała), Ani Tereszko z Queerowego Maja (Kraków) i Barbary Biskup z Prowincji Równości (Kielce). Prowadzenie: Magda Dropek


Źródło
Opublikowano: 2020-12-05 13:54:01

O murach, solidarności i złotym tabernakulum – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Gdyby bieda choć trochę lepiej się ubierała, ładniej pachniała, miała przyjemniejsze oblicze i mogła się prezentować tak, jak ludzie z gali charytatywnej, na którą lubisz uczęszczać lub oglądać w telewizji, to mógłbyś stanąć po jej stronie. Te świecące suknie, pięknie wystrojone kobiety, przystojni mężczyźni w drogich garniturach, szczytny cel – tak miło, że aż chce się pomóc.

Pisze Adam Konieczny

https://rownosc.eu/o-murach-solidarnosci-i-zlotym-tabernak…/

O murach, solidarności i złotym tabernakulum – Równość

Rzeczywistość, mająca często mało wspólnego z różowymi okularami, przez które lubimy na siebie spoglądać, pozostaje brutalna – solidarność jest papierowa

Źródło
Opublikowano: 2020-12-03 22:17:51

W dyskusji wezmą udział Joanna Wowrzeczka i Dariusz Zalega. Spotkanie poprowad

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


W dyskusji wezmą udział Joanna Wowrzeczka i Dariusz Zalega. Spotkanie poprowadzi Szymon Czyżyk


Źródło
Opublikowano: 2020-12-02 19:05:35

W nowej, wyremontowanej Spółdzielnia Ogniwo , są do wzięcia bezpłatne numery k

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

W nowej, wyremontowanej Spółdzielnia Ogniwo , są do wzięcia bezpłatne numery kwartalnika #Równość. Numer specjalny, poświęcony Tadeuszowi Regerowi również tam znajdziecie. Tymczasem zapraszamy 2 grudnia o godz. 19.00 na spotkanie online. Informacje o wydarzeniu na stronie stowarzyszenia. Siła!

Równość

Źródło
Opublikowano: 2020-12-01 15:35:10

Równość – REGER, czasopismo, kwartalnik, pismo

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Najnowszy, specjalny numer Równości jest już dostępny! Cały numer poświęciliśmy potężnemu socjaliście Tadeuszowi Regerowi, patronowi Stowarzyszenia – wydawcy kwartalnika. Dawno nie pisano i nie przypominano Regera, postanowiliśmy to nadrobić. O tak ważnej postaci na Śląsku Cieszyńskim nie możemy zapominać!

Dzięki numerowi specjalnemu dowiecie się, że Reger kilometry, które dzieliły miejscowości na Śląsku Cieszyńskim przemierzał na rowerze, nosił kapelusz z dużym rondem oraz pelerynę, a także interesował się kulturą japońską. W numerze piszemy o fenomenie domów robotniczych, o stowarzyszeniu Siła, w której ślubowano wierność ideałom wolności i równości oraz o wojnie polsko-czechosłowackiej, podczas której socjaliści i robotnicy z bronią w ręku stawali w pierwszym szeregu. Przeczytacie tu również o Śląsku Cieszyńskim, miejscu istniejącym na mapie, ale pozbawianym pamięci.

Jest to numer wyjątkowy, mamy w nim tekst napisany w gwarze cieszyńskiej, ale także teksty napisane przez historyków (Dariusza Zalegę, Daniela Korbela, Szymona Czyżyka oraz Lidię Szkaradnik) aktywistów i młodzież. Znajdziecie w nim wywiad z Adrianem Zandbergiem oraz solidny kawał historii naszego pisma. Cały numer kwartalnika ubarwia wyjątkowa grafika Marka Chmiela.

Numer specjalny możecie zakupić na allegro, link poniżej. Znajdziecie w tym numerze kilkanaście naprawdę świetnych tekstów i grafik. O Regerze nie możemy zapomnieć!

PS. Po lekturze napiszcie, co się wam najbardziej podobało, a czego zabrakło?

https://allegro.pl/…/rownosc-reger-czasopismo-kwartalnik-pi…

Równość – REGER, czasopismo, kwartalnik, pismo

Kup teraz na Allegro.pl za 3 zł – Równość – REGER, czasopismo, kwartalnik, pismo z miasta BIELSKO-BIAŁA. Stan: nowy. Allegro.pl – Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!

Źródło
Opublikowano: 2020-11-30 12:19:00

Posełki – 8 pierwszych parlamentarzystek – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

W Sejmie Ustawodawczym (1919-1922) znalazło się 8 kobiet, ale sytuacja ta była tak nietypowa, że Józef Piłsudski zaczął przemowę od słów: „Panowie posłowie!”, jakby nie zauważając obecności pań w ławach. A kobiety? Zamiast poddawać się i uginać pod naporem kpin, „posełki”, bo tak je początkowo nazywano, wzięły się ostro do pracy.

Pisze Władysława Magiera. 28 listopada minęła 102 rocznica praw wyborczych Polek.

https://rownosc.eu/poselki-czyli-8-pierwszych-parlamentarz…/

Posełki – 8 pierwszych parlamentarzystek – Równość

W Sejmie Ustawodawczym (1919-1922) znalazło się 8 kobiet, ale sytuacja ta była tak nietypowa, że Józef Piłsudski zaczął przemowę od słów: „Panowie posłowie!”, jakby nie zauważając obecności pań w ławach. A kobiety? Zamiast poddawać się i uginać pod naporem kpin, „posełki…..

Źródło
Opublikowano: 2020-11-29 13:25:39

Bogactwo biedą stoi – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Żeby uwolnić się od biedy, jesteśmy gotowi przez większość swojego życia wstawać bladym świtem, gotować się do ciężkiej i wielogodzinnej pracy bez pytania o jej sens, z poświęceniem własnego zdrowia i spędzając w niej dużą część swojego życia. W codziennej ucieczce z biedy lub przed powrotem do niej przepuszczamy przez palce wszystko, co ważne w naszym życiu.

Pisze Bartosz Migas

https://rownosc.eu/bogactwo-bieda-stoi/

Bogactwo biedą stoi – Równość

Żeby uwolnić się od biedy jesteśmy gotowi przez większość swojego życia wstawać bladym świtem, gotować się do ciężkiej i wielogodzinnej pracy bez pytania o jej sens, z poświęceniem własnego zdrowia i spędzając w niej dużą część swojego życia

Źródło
Opublikowano: 2020-11-28 16:38:10

Zjednoczone Królestwo Biedy – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Wielka Brytania, jedna z największych światowych potęg gospodarczych, ma ogromny problem społeczny, jakim jest ubóstwo. Wysokie czynsze w Londynie powodują, że główne brytyjskie miasto staje się miejscem, w którym bieda dotyka aż 25% populacji.

Zjednoczone Królestwo Biedy – Równość

O Londynie można mówić nie tylko jako o stolicy państwa, lecz także jako stolicy brytyjskiej biedy

Źródło
Opublikowano: 2020-11-25 17:13:02

Już jest! Już przyjechał z drukarni! W sobotę premiera numeru specjalnego kwar

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Już jest! Już przyjechał z drukarni! W sobotę premiera numeru specjalnego kwartalnika Równość. Jak widzicie, poświęciliśmy go patronowi naszego Stowarzyszenia, Tadeuszowi Regerowi✊
#SocjaliściCzytająSocjalistycznąPrasę #TadeuszReger #Siła! #ŚląskCieszyński #socjalizm #PPS #PPSDSocjaliściCzytająSocjalistycznąPrasę,TadeuszReger,Siła,ŚląskCieszyński,socjalizm,PPS,PPSD

Źródło
Opublikowano: 2020-11-24 13:50:59

Nacjonalizm będzie się wzmacniał. Chiny po pandemii – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Po epidemii mamy w Chinach większe przyzwolenie społeczne na zbieranie danych o obywatelach. Władza mówi: „Jesteśmy w stanie uchronić was przed chorobą, przed tym koszmarem, który ma miejsce w Stanach i w Europie, bo możemy was monitorować”.

Mówi Joanna, Polka mieszkająca w Szanghaju.

https://rownosc.eu/nacjonalizm-bedzie-sie-wzmacnial-chiny-…/

Nacjonalizm będzie się wzmacniał. Chiny po pandemii – Równość

Oficjalna narracja mówi jednak, że epidemia to już przeszłość, że daliśmy radę, że uporaliśmy się z nią, zaufaliśmy władzy, wypełnialiśmy jej zalecenia i udało nam się pokonać wirusa

Źródło
Opublikowano: 2020-11-20 16:27:06

Na antenie Polskiego Radia Katowice 103.0 Fm Agnieszka Lamek-Kochanowska oraz Sz

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Na antenie Polskiego Radia Katowice 103.0 Fm Agnieszka Lamek-Kochanowska oraz Szymon Kania mówili o celach statutowych Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera, o dalszych planach, a także o polskich przedwojennych socjalistach i socjalizmie – postępowej myśli w dziejach Polski. Mówiliśmy również o biedzie, której poświęciliśmy najnowszy numer kwartalnika #Równość.

#socjalizm #PPS #PPSD #TadeuszReger #IgnacyDaszyński #SilniSocjaliścu #radiokatowice #Równość
socjalizm,PPS,PPSD,TadeuszReger,IgnacyDaszyński,SilniSocjaliścu,radiokatowice,Równość

Źródło
Opublikowano: 2020-11-19 13:09:56

Dyskusja z udziałem Magdaleny Okraski i Katarzyny Dudy. Prowadzenie: M

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Dyskusja z udziałem Magdaleny Okraski i Katarzyny Dudy. Prowadzenie: Mateusz Trzeciak


Źródło
Opublikowano: 2020-11-17 20:01:54

Każdy z nas może w pewnym momencie znaleźć się w tarapatach– rozmowa z Szymonem Kanią – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Każdy i każda z nas może w pewnym momencie znaleźć się w tarapatach. Prawie żadna z osób pomieszkujących na dworcu nie planowała, że się na nim znajdzie – mówi Szymon Kania w rozmowie z Agnieszką Lamek-Kochanowską.

Każdy z nas może w pewnym momencie znaleźć się w tarapatach– rozmowa z Szymonem Kanią – Równość

Należy pamiętać, że każdy i każda z nas może w pewnym momencie znaleźć się w tarapatach. Prawie żadna z osób pomieszkujących na dworcu nie planowała, że się na nim znajdzie.

Źródło
Opublikowano: 2020-11-16 21:11:22

Bezrobocie jako źródło cierpień – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

W Niemczech zasiłek dla bezrobotnych stanowi 60% wynagrodzenia pobieranego przed utratą pracy. Więcej – 67% poprzedniego wynagrodzenia – przysługuje bezrobotnemu wychowującemu dziecko. Bardzo podobne zasady obowiązują w Belgii, gdzie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 60% wynagrodzenia, ale nie więcej niż 2671,37 euro miesięcznie. W krajach Unii Europejskiej normą jest powiązanie zasiłku dla bezrobotnych z ostatnio pobieraną pensją – ale nie w Polsce. W tej kwestii daleko nam do zagranicznych standardów.

Pisze Katarzyna Duda

https://rownosc.eu/bezrobocie-jako-zrodlo-cierpien/

Bezrobocie jako źródło cierpień – Równość

W Niemczech zasiłek dla bezrobotnych stanowi 60% wynagrodzenia pobieranego przed utratą pracy. Więcej – 67% poprzedniego wynagrodzenia – przysługuje bezrobotnemu wychowującemu dziecko. Bardzo podobne zasady obowiązują w Belgii, gdzie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 60% wynagrodzenia, ale…

Źródło
Opublikowano: 2020-11-10 11:32:17

Chleba i podpasek! O ubóstwie menstruacyjnym – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Przeciętna kobieta przechodzi w swoim życiu od 350 do 450 miesiączek, a Polka na środki higieniczne wydaje łącznie 20–30 tys. zł.

Ubóstwo menstruacyjne polega na ograniczonym dostępie do środków higienicznych podczas okresu z powodów ekonomicznych. Według danych UNICEF i WHO dotyczy ono ok. 500 mln kobiet na całym świecie – tylu kobiet nie stać na comiesięczny wydatek na podpaski.

Dostęp do produktów higienicznych związanych z menstruacją jest prawem każdej kobiety!

Pisze Agnieszka Lamek-Kochanowska

https://rownosc.eu/chleba-i-podpasek-o-ubostwie-menstruacy…/

Chleba i podpasek! O ubóstwie menstruacyjnym – Równość

Dostęp do produktów higienicznych związanych z menstruacją jest prawem każdej kobiety!

Źródło
Opublikowano: 2020-11-07 19:38:38

Ciepła zupa w akcie protestu – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Już od 10 lat rozdajemy ciepłe posiłki na ulicach Bielska-Białej. Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) jest oddolną inicjatywą społeczną wymierzoną w politykę rządów, obecny system społeczno-ekonomiczny oraz militaryzację prowadzącą do rozwiązywania problemów poprzez konflikty zbrojne i wojny. Akcja ma wymiar globalny, a w Polsce obejmuje kilkanaście miast. Formą protestów jest rozdawanie posiłków roślinnych każdej osobie, która jest chętna je zjeść.

https://rownosc.eu/ciepla-zupa-w-akcie-protestu/

Ciepła zupa w akcie protestu – Równość

Już od 10 lat rozdajemy ciepłe posiłki na ulicach Bielska-Białej. Z naszej pomocy korzystają głównie osoby w trudnej sytuacji materialnej i dotknięte kryzysem bezdomności. Kiedy wybuchła epidemia, bez wahania zdecydowaliśmy o kontynuowaniu akcji, która miała kończyć się wraz z nastan…

Źródło
Opublikowano: 2020-11-03 13:11:07

Dzisiaj, 31 października obchodzimy 84 rocznicę śmierci Ignacego Daszyńskiego –

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Dzisiaj, 31 października obchodzimy 84 rocznicę śmierci Ignacego Daszyńskiego – pierwszego premiera niepodległej Polski. Postaci wybitnej, działacza PPS, długoletniego posła, najpierw do parlamentu austriackiego, a następnie do sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Był również marszałkiem sejmu i pierwszym premierem Tymczasowego Rządu Ludowego w Lublinie, wreszcie założycielem i prezesem Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (TUR).

W Śląsku Cieszyńskim upatrywał doskonały grunt pod krzewienie socjalistycznych idei. Jak wspominał Emanuel Chobot – Daszyński często uczestniczył w życiu lokalnego ruchu robotniczego, a w 1900 roku wspierał strajki górników z okręgu Ostrawsko-Karwińskiego,

Daszyński nierzadko bywał także w Bystrej Śląskiej jako kuracjusz Sanatorium Przeciwgruźliczego. Zmarł tam w nocy z 30 na 31 października 1936 roku, z piątku na sobotę. Trumnę z jego ciałem żegnało wielu robotników z Bielska, Białej.i Lipnika.

W poniedziałek o 6 rano, okrytą sztandarem partyjnym, trumnę wysłano samochodem do Krakowa. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim
Źródło
Opublikowano: 2020-10-31 19:33:13

„Piętno Dudziarskiej” – o warszawskim getcie mieszkaniowym. Rozmowa z Dominikiem Puckiem – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Wyobraź to sobie: nie dość, że mieszkasz w tzw. dupie świata, to jeszcze jakiś artysta z zewnątrz wizualizuje ci na bloku czarną dziurę, a następnie zwozi autokarami wycieczki spod Pałacu Kultury, żeby zza szyby mogły podziwiać getto. Nie wiem, co musieli mieć w głowach pomysłodawcy tej akcji.

Mówi Dominik Pucek w rozmowie z Michałem Pytlikiem.

https://rownosc.eu/pietno-dudziarskiej-o-warszawskim-getci…/

„Piętno Dudziarskiej” – o warszawskim getcie mieszkaniowym. Rozmowa z Dominikiem Puckiem – Równość

Wyobraź to sobie: nie dość, że mieszkasz w tzw. dupie świata, to jeszcze jakiś artysta z zewnątrz wizualizuje ci na bloku czarną dziurę

Źródło
Opublikowano: 2020-10-31 09:21:06

Dyskusja o zdrowiu psychicznym podczas katastrofy ekologicznej. Spotkanie z ud

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Dyskusja o zdrowiu psychicznym podczas katastrofy ekologicznej. Spotkanie z udziałem Magdaleny Budziszewskiej i Weroniki Kałwak. Prowadzenie: Joanna Grzymała-MoszczyńskaŹródło
Opublikowano: 2020-10-29 18:03:19

Dlaczego istnieje bieda? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Niektórzy uwielbiają przypisywać człowiekowi sprawczość i wolną wolę, które mają powodować, że może on stać się kimkolwiek tylko zapragnie. A prawda jest taka, że jesteśmy biedni, bo splot czynników ekonomicznych, społecznych i strukturalnych czuwa nad tym, byśmy nigdy nie uciekli z zaklętego kręgu…

More

Dlaczego istnieje bieda? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2020-10-29 14:36:03