Gigantyczna dysproporcja pomiędzy osiągnięciami kobiet i mężczyzn w szachach jes

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Gigantyczna dysproporcja pomiędzy osiągnięciami kobiet i mężczyzn w szachach jest jednym z czołowych argumentów na rzecz domniemanej wyższości intelektualnej tych drugich. Czy kobiety po prostu są słabszymi zawodnikami i trzeba to przyjąć z godnością?

Pisze Agnieszka Pietrzak

https://rownosc.eu/czy-kobiety-potrafia-grac-w-szachy/

Źródło
Opublikowano: 2022-06-18 07:30:52

Już jest nowy numer kwartalnika #Równość – PIENIĄDZE Lada dzień trafi do Księgar

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Już jest nowy❤️❗️ numer kwartalnika #Równość – PIENIĄDZE💸❗️ Lada dzień trafi do ❤️Księgarni Ogniwo, ale już teraz możesz pobrać go z naszej strony www. W numerze znajdziesz aż 12 tekstów.
Na początek 👉Mateusz Merta wytłumaczy, „Jak PKB pożera nasz świat” i czy musimy tak usilnie się tego wskaźnika trzymać. 👉Anna Górska z Zarządu Partii Razem wyjaśnia z kolei, dlaczego „WIBOR należy zlikwidować”. W numerze przeczytasz również 👉 rozmowę na temat kas zapomogowo-pożyczkowych (KZP) z Magdaleną Madzią – przewodniczącą zarządu jednej z nich oraz Dariuszem Lamek-Kochanowskim – członkiem KZP. Z zapożyczaniem się trzeba być ostrożnym, niestety znamy zbyt wiele historii, kiedy pożyczka doprowadziła do osobistych dramatów, o czym pisze 👉Barbara Słania w „Balladzie o pieniądzach”.
👉Magdalena Okraska sprawdza „Czy w Polsce da się „siedzieć na socjalu”?”, a 👉Katarzyna Gasparska krytykuje alimenciarzy, którzy okradają własne dzieci nie tylko z pieniędzy i nie bez pomocy innych. 👉Adrianna Zipper pisze o jednym z większych wyzwań współczesnego świata – rosnących nierównościach. Czy uda się przekonać najbogatszych, że ich majątek może pomóc uratować świat?
👉Paweł Miech w tekście „Drukowanie pieniędzy jest okay, jeśli nie drukujesz ty” podważa ogólnie przyjętą teorię o konieczności „spinania się” budżetu i w przystępny sposób przedstawia Nowoczesną Teorię Monetarną (MMT). W tym numerze tłumaczymy sporo skrótów – były już WIBOR, KZP, MMT, a teraz czas na NFT. W artykule 👉 Niezbyt Fajne Towarzystwo, czyli czym jest NFT? Dariusza Jakubowskiego znajdziecie odpowiedź na pytanie, co to takiego. 👉 Roman Rostek przybliża nam temat zarządzania algorytmicznego i wyjaśnia, dlaczego psuje ono pracę.
Zastanawiasz się, jak trafić na listę najbogatszych Polaków?👉 Bartosz Klimas opowiada o największych karierach finansowych lat 90., o tym, kto zyskał na wolnym rynku i jak się to skończyło. I na koniec wisienka na torcie: Marzenia o pieniądzach 👉Marty Stożek – tekst wcale nie o pieniądzach, tylko o tym, czego rzeczywiście nam potrzeba.
Zapraszamy do lektury, a przy okazji dziękujemy wszystkim osobom, które pracowały nad tym numerem❤️
👉 https://rownosc.eu/numery/


Źródło
Opublikowano: 2022-06-15 10:12:35

Dziewczyny, na trybuny! – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Wstawiony, spocony, wulgarny z emocji, owinięty drużynowymi barwami facet – to nadal powszechny widok na polskich (i nie tylko) obiektach sportowych. Jednak coraz częściej są na nich także kobiety. Wcale nie tylko dlatego, że przyszły dla towarzystwa. Dziewczyny po prostu kibicują, jeśli… mają trochę wolnego czasu.
Pisze Anka Górska
https://rownosc.eu/dziewczyny-na-trybuny/

Dziewczyny, na trybuny! – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-06-02 13:28:00

ZBLIŻA SIĘ KOLEJNA WYSTAWA KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


ZBLIŻA SIĘ KOLEJNA WYSTAWA KSIĄŻNICY CIESZYŃSKIEJ

➡️ W czwartek, 9 czerwca 2022 r. o godz. 14.00 w galerii Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 nastąpi otwarcie wystawy „Tadeusz Reger w życiu prywatnym i publicznym”. Ekspozycja zorganizowana została w odpowiedzi na przypadającą w roku bieżącym 150 rocznicę urodzin Tadeusza Regera i stanowi próbę syntetycznej ilustracji najważniejszych wątków z jego życia zarówno osobistego jak i publicznego.

➡️ Tadeusz Reger nazywany często „obrońcą ludu pracującego”, mimo iż nie pochodził ze Śląska Cieszyńskiego, związał się z tym regionem na niemalże pół wieku. Niegdyś doskonale znany, jednocześnie poważany jak i budzący kontrowersje, zdaje się być dla współczesnych cieszyniaków postacią zapomnianą, a przecież począwszy od 1894 r. szerzył idee socjaldemokratyczne wśród robotników Śląska Cieszyńskiego. Reger był też jedną z tych postaci ruchu socjalistycznego, dzięki którym robotnicy Śląska Cieszyńskiego poczuli się związani z polskością. Cytując wspomnienia jednego z anonimowych robotników – „Tow. Reger, on pierwszy śmiało możemy rzec, otwarł nam oczy, nauczył nas najpierw, że jesteśmy ludźmi […], a potem powiedział nam także, że jesteśmy Polakami […]”.

➡️ Autorka wystawy, Agnieszka Laskowska, zorganizowała ją w oparciu o zgromadzoną w Książnicy Cieszyńskiej Bibliotekę Tadeusza Regera. Celem ekspozycji jest przypomnienie sylwetki Tadeusza Regera, postaci istotnej z punktu widzenia tutejszego ruchu socjalistycznego i narodowego przez pryzmat obiektów reprezentatywnych dla całości jego spuścizny oraz księgozbioru. Działalność Tadeusza Regera ujęta została w kilkanaście wątków tematycznych, które ilustrują główne obszary jego działań. Tadeusz Reger został zatem przedstawiony jako działacz socjalistyczny, narodowy, kulturalno-oświatowy, a także legionista, parlamentarzysta, publicysta oraz redaktor. Tworząc wystawę o Tadeuszu Regerze, nie sposób było także pominąć informacji o jego zainteresowaniach, rodzinie, przyjaciołach czy też osobistych dramatach. Szerzej na ten temat na: https://kc-cieszyn.pl/tadeusz-reger-w-zyciu-prywatnym-i-publicznym/.


Źródło
Opublikowano: 2022-06-02 12:05:23

Dziś 1 czerwca, Dzień Dziecka – jak co roku towarzyszyły mu obrady Sejm Dzieci i

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Dziś 1 czerwca, Dzień Dziecka – jak co roku towarzyszyły mu obrady Sejm Dzieci i Młodzieży.

Na stoisku parlamentarnego klubu Lewicy, na które po obradach przybywały młode osoby, uczestniczące w wydarzeniu nie mogło zabraknąć numerów naszego kwartalnika. Bardzo cieszy nas zainteresowanie młodzieży nasza redakcją.

Równość współtworzą także właśnie młode osoby. Jako redakcja odważnie patrzymy w przyszłość, nie boimy się poruszać tematów i kwestii, od których zależeć będzie przyszłość dzieci i młodzieży.

Życzymy dobrej lektury i gratulujemy występów!
Źródło
Opublikowano: 2022-06-01 21:22:12

Lewicowe stadiony – czy inna piłka nożna jest możliwa? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Środowiska kibicowskie w Polsce są powszechnie kojarzone ze skrajną prawicą, nacjonalizmem czy wręcz neofaszyzmem. W wyobraźni społecznej dominuje obraz polskiego futbolu, w którym na wielu stadionach rządzi mafia wytatuowanych swastykami i krzyżami celtyckimi (często obok symboli Polski Walczącej) łysych brutali zaangażowanych w różnego typu działalność przestępczą. Czy jest to jednak obraz prawdziwy i aktualny? pisze Dariusz Jakubowski

https://rownosc.eu/lewicowe-stadiony-czy-inna-pilka-nozna-jest-mozliwa/

Lewicowe stadiony – czy inna piłka nożna jest możliwa? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-05-26 13:23:43

Mugolski quidditch, czyli jak literatura wpływa na współczesny sport – rozmowa z Weroniką Kapłon – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Grupa czarodziejów i czarodziejek latających na miotle, których celem jest wygranie meczu, powłóczyste szaty, kibice na trybunach, magiczny klimat – tak wyglądało to w filmowej wersji Harry’ego Pottera. Książkowy pierwowzór ma jednak swoją kontynuację nie tylko w kinematografii. W rozmowie z Weroniką Kapłon, kapitanką drużyny Kraków Dragons, udowadniamy, że quidditch uprawiany jest w świecie rzeczywistym. Co więcej: nawet w Polsce!

https://rownosc.eu/mugolski-quidditch-czyli-jak-literatura-wplywa-na-wspolczesny-sport-rozmowa-z-weronika-kaplon/

Mugolski quidditch, czyli jak literatura wpływa na współczesny sport – rozmowa z Weroniką Kapłon – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-05-17 13:03:33

Równe prawa, to wspólna sprawa!

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Równe prawa, to wspólna sprawa! 🚩🏳️‍🌈

Takich wydarzeń jak Marsze Równości nie omijamy. Byliśmy na Pierwszym Marszu w Bielsku-Białej, będziemy też na Drugim, który odbędzie się 3 lipca 2022 r.

Nasze zaangażowanie w walkę o równe prawa dla każdego i każdej bez różnicy, niech ilustruje zdjęcie, na którym Katarzyna Gasparska – Naczelna Redaktorka #Równość oraz Magda Biejat – posłanka na Sejm trzymają w rękach numer Kwartalnika wydany wraz z osobami budującymi Tęczowe Podbeskidzie https://rownosc.eu/category/rownosc/page/2/

Organizatorzy Drugiego Marszu Równości potrzebują wsparcia finansowego.
👉Link https://zrzutka.pl/7vpfds?fbclid=IwAR3eWN4f0kvR1kScnxubNv6anAwjwT8eUocKi8gNwsDCkO-VFf_W3waYOmY
Zachęcamy do wpłaty i już się cieszymy, że spotkamy się na ulicach Bielska-Białej. Do zobaczenia.


Źródło
Opublikowano: 2022-05-16 09:39:16

Gramy w klasy? Peerelowskie zabawy podwórkowe – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Podwórka peerelowskich osiedli z wielkiej płyty były we wspomnieniach ich najmłodszych mieszkańców jak świat w pigułce – centrum życia towarzyskiego, miejscem uprawiania sportu i zabawy. Na podwórkach nie tylko spędzało się czas wolny, tu po prostu wiodło się życie – pisze Agnieszka Lamek-Kochanowska.

https://rownosc.eu/gramy-w-klasy-peerelowskie-zabawy-podworkowe/

Gramy w klasy? Peerelowskie zabawy podwórkowe – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-05-07 21:52:52

#SocjaliściCzytająSocjalistycznąPrasę Kwartalnik Równość trafił też do rąk Włodz

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

#SocjaliściCzytająSocjalistycznąPrasę Kwartalnik Równość trafił też do rąk Włodzimierz Czarzasty podczas 1 Majowego, robociarskiego Święta Pracy✊🚩
Gorąco polecamy nowy numer #Równości o sporcie ⚽♟️ Numer znajdziecie na naszej stronie www oraz w zaprzyjaźnionych punktach i bibliotekach na Śląsku Cieszyńskim.SocjaliściCzytająSocjalistycznąPrasę,Równości

Źródło
Opublikowano: 2022-05-02 11:07:29

O równości w sporcie z z Bestiami Rugby: Poliną Danilevich i Magdaleną Koroną ro

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


O równości w sporcie z z Bestiami Rugby: Poliną Danilevich i Magdaleną Koroną rozmawia Mateusz Trzeciak


Źródło
Opublikowano: 2022-04-25 19:03:48

Prawdziwy koszt naszych ubrań – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Wypuszczanie kolejnych kolekcji z zawrotną prędkością, przystępność cenowa i pogoń za modnymi ubraniami – taki jest współczesny przemysł odzieżowy. Aby sprostać tym wymaganiom, moda w coraz większym stopniu opiera się na taniej sile roboczej. Ile kosztują pracowników twoje upolowane na promocji dżinsy? Czy twój ulubiony sweter jest poplamiony krwią?

Pisze Adrianna Zipper.

https://rownosc.eu/prawdziwy-koszt-naszych-ubran/

Prawdziwy koszt naszych ubrań – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-02-21 14:21:26

Przemysł odzieżowy jest groźny dla środowiska. Jak to zmienić? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Produkcja odzieży nie jest dziś przyjazna dla środowiska. Jej ślad węglowy jest wysoki. Ubrań produkujemy więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a jednocześnie są one noszone krócej niż dawniej, zaś ogromna część z nich szybko trafia do koszów na śmieci, a następnie na wysypiska. Czy przemysł odzieżowy może być przyjazny dla planety?
https://rownosc.eu/przemysl-odziezowy-jest-grozny-dla-srodowiska-jak-to-zmienic/

Przemysł odzieżowy jest groźny dla środowiska. Jak to zmienić? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-02-14 13:32:41

„Ubrania to tak naprawdę jedynie 10% tego, co sprzedajemy” – rozmowa z Dorotą Sanecką, założycielką Lewackiej Szmaty – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Około pięć lat temu, w drodze na grzyby, wstąpiłam z moim mężem na targowisko miejskie po kalosze. Zobaczyłam na nim potworną ilość patriotycznych rzeczy – dresy z symbolem Polski Walczącej na nogawce, wizerunki wyklętych huzarów itd.

Zaczęłam się wtedy zastanawiać: jak to możliwe, że żyję w kraju, w którym co 5 minut ktoś na ulicy życzy mi śmierci jako „wrogowi ojczyzny”, a ja czuję się zupełnie osamotniona, bo nie mam swojej reprezentacji?

Mówi Dorota Sanecka z Lewacka Szmata

https://rownosc.eu/ubrania-to-tak-naprawde-jedynie-10-tego-co-sprzedajemy-to-tylko-nosnik-idei-rozmowa-z-dorota-sanecka-zalozycielka-lewackiej-szmaty/

„Ubrania to tak naprawdę jedynie 10% tego, co sprzedajemy” – rozmowa z Dorotą Sanecką, założycielką Lewackiej Szmaty – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-02-09 15:13:46

Krawat do sukienki – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Nie da się ukryć, że ekspresja jest niezwykle istotnym elementem składowym nas samych. Przybiera ona różne formy, nie zawsze dla każdego zrozumiałe. Wśród społeczności osób LGBT+ ta właśnie ekspresja odgrywa szczególną rolę, mającą często na celu zwrócenie na siebie uwagi, lecz częściej po prostu wyrażenie siebie – pisze Janek Gębala.

https://rownosc.eu/krawat-do-sukienki/

Krawat do sukienki – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-02-02 15:13:51

Pracownice włókiennictwa z Bielska-Białej nie zagościły na kartach historii. Były… i jakoś zniknęły. Czas przywrócić o nich pamięć. – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


„Robotnicy i Towarzysze” – tak zwracano się do robotników zakładów włókienniczych w Bielsku w odezwie związanej ze strajkiem w 1906 r. „Robotnice” pojawiły się tylko w jednym zdaniu, choć to one stanowiły połowę pracowników bielskiego włókiennictwa (a i tak jedynie ruch robotniczy podnosił kwestię ich równouprawnienia). Dlaczego więc znikły z tej historii?

PIsze Dariusz Zalega Zbuntowany Śląsk

https://rownosc.eu/pracownice-wlokiennictwa-z-bielska-bialej-nie-zagoscily-na-kartach-historii-byly-i-jakos-zniknely-czas-przywrocic-o-nich-pamiec/

Pracownice włókiennictwa z Bielska-Białej nie zagościły na kartach historii. Były… i jakoś zniknęły. Czas przywrócić o nich pamięć. – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-01-25 13:40:33

Kultura nagości w NRD – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Co niesie za sobą brak ubioru? Czy nagość musi być uwikłana w kontekst erotyczny czy jednak może się od niego uwolnić? Jak z tematem nagości radzili sobie mieszkańcy kraju, którego na współczesnych mapach już nie znajdziemy, i dlaczego stał się on właśnie w tej społeczności takim fenomenem? Pisze Adam Konieczny
https://rownosc.eu/kultura-nagosci-w-nrd/

Kultura nagości w NRD – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-01-18 19:34:39

W poszukiwaniu mitycznego 75B – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Niestety dobrze dobrany stanik to wciąż luksus, którego sobie często odmawiamy. Alfabet staników nie kończy się na D ani nawet na G, choć można mieć takie wrażenie, gdy przegląda się ofertę większości sieciówek i bazarów – pisze Barbara Słania

https://rownosc.eu/w-poszukiwaniu-mitycznego-7

W poszukiwaniu mitycznego 75B – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-01-10 20:38:10

Rozmiary to tylko cyfry. Czy ubrania plus size będą normą? – Równość

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Mamy różne rozmiary. Różnimy się na wiele sposobów, w tym również nasze ciała mają różne wymiary. Jednak ktoś kiedyś określił, jakie wymiary są typowe, a my chyba zapomnieliśmy powiedzieć „sprawdzam” i od dawna nie wprowadziliśmy w rozmiarówkach ubrań zmian – pisze Katarzyna Gasparska.

https://rownosc.eu/rozmiary-to-tylko-cyfry-czy-ubrania-plus-size-beda-norma/

Rozmiary to tylko cyfry. Czy ubrania plus size będą normą? – Równość

Źródło
Opublikowano: 2022-01-03 14:38:51

Już jest nowy numer Równości do pobrania ZA DARMO na naszej stronie www.rownosc.

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:


Już jest nowy numer Równości do pobrania ❗️ZA DARMO❗️ na naszej stronie www.rownosc.eu
A w nim piszemy Co nosimy❓🎉 Ubranie 👚👖 z jednej strony spełnia podstawową funkcję ochronną ❄️, z drugiej strony poprzez ciuchy możemy wyrażać siebie 👖👗 O tym przeczytacie w naszym numerze. Ubrania mogą nas ograniczać, ale możemy się również nimi bawić i przełamywać pewne stereotypy. Nasz młody redaktor Janek Gębala pisze o tym w swoim tekście Krawat do sukienki 👗👔 Odzież życząca śmierci to wybór jednych, a ubrania od Lewackiej Szmaty – sklepu internetowego – może być odpowiedzią tych drugich. Wywiad z jedną z założycielek lewackaszmata.pl Dorotą Sanecką ⬅️ znajdziecie w „Równości”, a przeprowadził go Paweł Goliński. Mały spoiler – w sprzedaży sklepu są już ubrania z drugiego obiegu! A dlaczego drugi obieg jest tak ważny, dowiecie się z artykułu Pawła Miecha🌱 Skoro jesteśmy przy ciemnej stronie tej branży, to jeśli jesteście ciekawe i ciekawi warunków pracy przy produkcji odzieży, zajrzyjcie do artykułu Adrianny Zipper🧵🧶 Z kolei Dorota Olko przeanalizuje kilka 📺 programów telewizyjnych pod kątem klasowości w ubiorze i wizerunku. To nie wszystko: Katarzyna Gasparska i Barbara Słania piszą w najnowszym numerze o rozmiarach staników i o samych piersiach oraz szerzej o problemie związanym z rozmiarówkami👙 Chyba zaskoczymy was też tekstem Adama Koniecznego, który postanowił człowieka rozebrać i napisać tekst o kulturze nagości w NRD🤽‍♂️. Mamy dla was także dwie perełki historyczne. O włókniarkach przeczytacie w tekście Dariusza Zalegi, a o bielskim stroju dowiecie się więcej od Kamila Czaińskiego.
Miłej lektury❗️


Źródło
Opublikowano: 2021-12-31 08:59:15

Zapraszamy na spotkanie wokół nowego numeru czasopisma „Równość”. O ekologicznyc

Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

Zapraszamy na spotkanie wokół nowego numeru czasopisma „Równość”. O ekologicznych aspektach przemysłu odzieżowego, podejściu do ubioru w różnych klasach społecznych, nagości a nawet rozmiarówkach staników rozmawiać będą Dorota Olko i Dorota Sanecka, dyskusję poprowadzi Karolina Rostkowska.

Źródło
Opublikowano: 2021-12-30 14:55:48