Razem Wrocław:

[ad_1]
Czy Polska i Hiszpania są do siebie podobne? Czy Razem może powtórzyć sukces Podemos i z partii o kilkuprocentowym poparciu stać się siłą walczącą o wyborcze zwycięstwa?

We wstępie do środowego spotkania Jan Świeczkowski z wrocławskiego Razem opowiedział o historii hiszpańskiej transformacji i narodzinach dwupartyjnego systemu na hiszpańskiej scenie politycznej. Nakreślił również podobieństwa między przemianami politycznymi i gospodarczymi w Polsce i w Hiszpanii.

Najbardziej ożywiona dyskusja rozgorzała jednak wokół Podemos. Omówiliśmy ideowe oraz organizacyjne korzenie partii, która w ciągu dwóch lat stała się pretendentem do przejęcia władzy. Z wypowiedzi uczestników i uczestniczek wynikało, że warto się uczyć od Podemos. Musimy jednak pamiętać, że przekładanie rozwiązań skutecznych w Hiszpanii na polskie warunki może nie być skuteczne.

Kolejnymi tematami była struktura wewnętrzna Podemos, a także jej strategia komunikacji. Razem jest partią o znacznie bardziej rozwiniętej demokracji wewnętrznej niż Podemos – to jeden z wniosków ze spotkania.

Pod koniec przyjrzeliśmy się możliwym scenariuszom koalicyjnym. Języczkiem u wagi prawdopodobnie będzie centrolewicowa PSOE. Od tej właśnie partii będzie zależało, czy utrzyma się stary porządek, czy może nowa lewica – Podemos i ruchy społeczne – dostanie szansę na poprawę sytuacji obywateli i obywatelek Hiszpanii.

Przypomnijmy, że wybory do hiszpańskiego parlamentu odbędą się już w najbliższą niedzielę.






[ad_2]

Źródło
Opublikowano: 2016-06-24 15:30:01