Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera:

121 lat temu, 24 czerwca 1897 roku, w Cieszynie ukazał się pierwszy numer polskiego pisma socjalistycznego, organu PPSD „Równość” – pisma poświęconego sprawom zawodowym, społecznym i politycznym „ludu pracującego”. Gazetę „Równość” powołał do życia Tadeusz Reger, było to pierwsze na Śląsku pismo socjalistyczne.

Początkowo „Równość” wychodziła jako dwutygodnik, w czasie wielkiego strajku powszechnego górników w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, wydawana była jako dziennik, od 1901 r. ukazywała się trzy lub dwa razy w miesiącu. Nakład pisma wynosił od 1 200 do 2 400 egzemplarzy.

Od początku istnienia, „Równość” drukowano w Cieszynie, z czasem w Bielsku, a w końcu w Morawskiej Ostrawie. Wydawcą i redaktorem naczelnym „Równości” był Tadeusz Reger. W czasie stanu wyjątkowego w Galicji (1898) i zamknięcia gazet robotniczych, „Równość” kolportowano także w Krakowie. W treści pisma Reger wysunął na czoło walkę o pozyskanie przez proletariat drogą możliwie najlepszych ustaw znaczącego wpływu na życie w kraju i państwie, a więc poprzez reformę wyborczą do rad gminnych, sejmu krajowego i parlamentu.

„Równość” broniła interesów ekonomicznych i politycznych klasy robotniczej oraz chłopstwa, demaskowała egoizm klasowy właścicieli fabryk i kopalń, krytykowała rolę kleru zwalczającego ruch robotniczy.

Czy istnieje szansa, aby i dzisiaj „Równość” było wydawane?


Źródło
Opublikowano: 2018-06-24 09:29:02