Robert Maślak


Dla Gazety Wyborczej – dlaczego startuję do Sejmu.
Robert Maślak, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, nr na liście: 13. Biolog, adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, społecznie zaangażowany w działania na rzecz równości, ochronę przyrody i prawa zwierząt.
Dlaczego chce pan zostać posłem?
Chcę zostać posłem, aby zająć się konkretnymi sprawami, które stworzą warunki dla aktywności społeczeństwa otwartego, równościowego i tolerancyjnego, w którym każdy, niezależnie od koloru skóry, płci, wieku, wykształcenia, sytuacji ekonomicznej, stanu zdrowia czy orientacji psychoseksualnej, może czuć się bezpiecznie.

Dlaczego wrocławscy wyborcy mieliby zagłosować akurat na pana?

Od 33 lat jestem mieszkańcem Wrocławia, tutaj pracuję, znam problemy miasta i okolic i wiem, co zrobić, aby ten region był jeszcze bardziej innowacyjny, przyjazny i bezpieczny dla ludzi, z poszanowaniem walorów przyrodniczych i praw zwierząt, czym zajmuję się zawodowo i społecznie od wielu lat.

Czym chce się pan zajmować w Sejmie? Proszę podać jeden projekt ustawy, który chciałby zgłosić w nowym Sejmie

W Sejmie chcę zabiegać o przepisy dotyczące likwidacji smogu, ochrony zwierząt przed okrucieństwem, ochrony przyrody, przeciwdziałania zmianom klimatu, na rzecz praw człowieka, związków partnerskich, równego dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej, opieki nad seniorami i dobrej edukacji, likwidacji przywilejów Kościoła. Jako pierwszy chciałbym zgłosić projekt dotyczący wsparcia dla samorządów w walce ze smogiem – obecne regulacje osiągną swoje cele za 15-30 lat – nie stać nas na powolne działania w sytuacji, gdy we Wrocławiu rocznie umiera z powodu smogu 1000 osób, a tysiące osób choruje.
2019.

Co będzie miał Wrocław z pana obecności na Wiejskiej?

Będę wspierał Wrocław w ramach dolnośląskiego zespołu parlamentarnego, podpisałem Pakt dla Wrocławia, w którym zobowiązałem się do działania na rzecz stworzenia we Wrocławiu centrum innowacji, aktywności na rzecz czystego powietrza, podwyższenia standardów opieki medycznej, lepszej edukacji, rewitalizacji i wsparcia mieszkalnictwa komunalnego, poprawy komunikacji publicznej nie tylko w ramach miasta, ale całej aglomeracji.

Jak w skali miasta/regionu/kraju walczyć z ocieplaniem klimatu?

Potrzebna jest szybka redukcja emisji dwutlenku węgla – na poziomie miasta i regionu pomogą w tym edukacja ekologiczna i sprawna komunikacja publiczna. W skali kraju – konieczne jest szybkie odejście od energetyki opartej na węglu na rzecz źródeł niskoemisyjnych z wykorzystaniem słońca i wiatru.

Jak sobie poradzić – w mieście i kraju – z narastającym nacjonalizmem?

Z jednej strony, konieczna jest nowoczesna edukacja szkolna, ale także prowadzona dla dorosłych, którą mogłoby wspierać zaproponowane przez lewicę „Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii” z siedzibą we Wrocławiu, z drugiej strony, skuteczna walka służb państwowych z aktami przemocy motywowanymi ksenofobią i rasizmem, a oprócz tego ograniczanie stref biedy – bo skrajne ruchy często znajdują zwolenników w środowiskach, w których dominują frustracja i brak perspektyw życiowych.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25223653,wybory-parlamentarne-2019-robert-maslak-chce-walczyc-ze-smogiem.html


Źródło
Opublikowano: 2019-09-23 18:14:30