No więc rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych, tj. zwolnił osoby do 26 roku życia z podatku od wynagrodzeń. Teraz to mł

Tomasz Markiewka:

No więc rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych, tj. zwolnił osoby do 26 roku życia z podatku od wynagrodzeń. Teraz to młodym zostanie więcej w kieszeni, bo nie będzie ich okradało podatkami, nie? Tylko co się okazuje. Pracownicy firmy gastronomicznej żalą się na money.pl, że po reformie rządowej pracodawca po prostu obniżył im pensje i dalej zarabiają tyle, ile mieli przed ulgą podatkową. Zysk z reformy popłynął do kieszeni pracodawców, a nie pracowników.

Jakiś rok temu wyśmiewałem się z wizji dobrego/złego pracodawcy. Kiedy przedstawia pomysł zwiększenia podatków dla wielkich korporacji, to ludzie krzyczą, że to głupota, bo te firmy i tak odbiją to sobie albo na pracownikach, albo na konsumentach, więc ostatecznie na lewicowych pomysłach ucierpią zwykli ludzie. To jest wizja złego pracodawcy. Ale jak wolnorynkowy ortodoks rzuca propozycję, żeby obciąć podatki dla tych samych korporacji, to pojawia się entuzjazm, że tak, że przecież zaoszczędzone przez te korpo skapną na nas wszystkich, bo pójdą na inwestycje, podwyżki, innowacje, rozruszanie gospodarki, itp. Nagle zakłada się, że ten sam zły pracodawca, który miał przerzucać koszty podatkowe na innych, okaże się wielkim dobrodziejem, który chętnie podzieli się zyskami. Byle nie okradało za pomocą podatków.

Otóż w toku rozwoju cywilizacji zrozumieliśmy prostą rzecz. Pracodawca ma systemową przewagę nad pracownikiem i ZAWSZE będzie starał się ją wykorzystać. Niezależnie od tego, komu obniżymy albo komu podwyższymy podatki, pracodawca – szczególnie, gdy jest potężną korporacją – będzie starał się ustawić grę pod siebie. Dlatego pracownicy potrzebują związków zawodowych, praw pracowniczych i instytucji państwowych, które będą te prawa egzekwowały.

Nie ma sensu uginać się przed złym pracodawcą, nie ma sensu liczyć na gest dobrego pracodawcy – trzeba tworzyć mądre prawa i ich bronić. A nie iść, tak jak nasz rząd, demagogiczną drogą obniżania lub zwalniania z podatków.

Źródło
Opublikowano: 2020-02-20 16:50:59