Aborcyjny Dream Team:


Aborcja to nie jest brzydkie słowo.
Aborcja to aborcja.
Aborcja to dobro publiczne i kwestia sprawiedliwości społeczno-ekonomicznej. Aborcja to zabieg medyczny.
Powinien być dostępny dla wszystkich osób, które go potrzebują.

Na całym świecie każdego dnia osoby decydują się na aborcję.
Także w czasie, kiedy to czytasz.
Jedna na cztery ciąże kończy się aborcją. Mimo to, przekazywana na ten temat aborcji wiedza jest bardzo często niedokładna i stygmatyzująca przerywanie ciąży.
Przeciwdziałanie stygmatyzacji aborcji jest samo ważne, jak walka o zmianę prawa.

Dlaczego?

Stygmatyzacja aborcji powstrzymuje osoby od poszukiwania pomocy, której jej potrzebują, prowadzi też do zwiększenia liczby niebezpiecznych zabiegów.
Stygmatyzacja osób z doświadczeniem aborcji może mieć wiele negatywnych konsekwencji i być bardzo bolesne. Postrzeganie aborcji jako zła i piętnowanie osób, które przerwały ciążę sprawia, że nie mówimy o swoim doświadczeniu. Pomimo statystyk świadczących o powszechności aborcji, to właśnie przez stygmatyzację, przerwanie ciąży wydaje się być czymś, co dzieje się daleko od nas i nie dotyczy osób, które znamy.

Stygmatyzacją jest życie w społeczeństwie, które ciągle mówi o aborcji, ale nigdy nie daje nam przestrzeni, byśmy mówiły o swoim własnym doświadczeniu. Gdy tylko pojawi się głos wymykający się z narracji wielkiego dramatu, od razu pojawiają się dyscyplinujące upomnienia, przypominające nam, jak po własnej aborcji mamy się czuć.

Jak pokonać stygmatyzację aborcji?
Poniżej proponujemy kilka sposobów:
1. ABORCJA – powiedz to słowo. Po prostu zacznij je mówić.
2. Fakty, fakty, fakty. Tylko fakty.
3. Nie oceniaj!
4. Kij w mrowisko – reaguj na stygmatyzację.
5. Eksperymentujmy z prawdą – jeśli masz doświadczenie aborcji, to możesz spróbować o nim opowiedzieć. Na przykład nam ?

? Kierra Johnson (była szefowa amerykańskiej organizacji Unite Reproductive & Gender Equity, URGE) powiedziała „jesteśmy gotowi_e mówić śmiało, jasno i pozytywnie o aborcji. Nie o zdrowiu reprodukcyjnym ani o prawach kobiet, które są oczywiście ważne, ale są też zbyt często używane jako eufemizmy aborcji”

Zacznijmy mówić to słowo!
Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji, który już w ten poniedziałek jest świetną okazją do tego, by zacząć mówić o aborcji głośno i odważnie ❤️


Źródło
Opublikowano: 2020-09-26 12:49:51