Marcelina Zawisza:


Ustawa o świadczeniach rodzinnych wyróżnia dwie formy pomocy finansowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnością: świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.

Jeśli osoba stała się zależna przed ukończeniem 18 roku życia, jej opiekunowi przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Wypłacane jest w wysokości płacy minimalnej, nie obowiązuje kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia.

Kiedy niepełnosprawność powstała w dorosłym życiu, opiekunowi wypłacany jest specjalny zasiłek opiekuńczy. Jego wysokość to jedynie 620 zł. Dodatkowo wymagane jest spełnienie niskiego kryterium dochodowego na poziomie 764 złotych netto na osobę.

Nie brzmi w porządku, że różnicuje się świadczenie pod kątem tego, kiedy została nabyta niepełnosprawność?

Niekonstytucyjność tego rozwiązania stwierdza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 (Dz.U. 2014 poz. 1443), w którym czytamy, że Art. 17 ust. 1b Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, 1623 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 559 i 567) w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Pytałam Ministrę Rodziny i Polityki Społecznej, kiedy w końcu prawo zostanie dostosowane do tego wyroku, ale w odpowiedzi na interpelację nie znalazłam żadnej, nawet orientacyjnej daty, a jedynie zapewnienia, że to kwestia istota.

Co więcej w ostatnim akapicie odpowiedzi czytamy, że „…ewentualne wprowadzenie zmian zgłaszanych przez środowiska osób niepełnosprawnych w warunkach przyznawania świadczeń opiekuńczych, w tym dotyczących kwestii aktywności zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych pobierających świadczenie pielęgnacyjne, będzie możliwe do zrealizowania po wcześniejszym uregulowaniu kwestii podstawowej dla kształtu systemu świadczeń opiekuńczych, tj. ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego w oparciu o zreformowane orzecznictwo o niepełnosprawności.”

Więc uregulujcie w końcu tę podstawową kwestię!

Państwo powinno wspierać swoich obywateli i obywatelki w stopniu umożliwiającym co najmniej godne życie. 620 zł ile wynosi obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy, to zdecydowanie za mało.

Z pocieszających wieści, w odpowiedzi pada jedna data. Do 15 sierpnia bieżącego roku dowiemy się, czy nastąpi tego świadczenia. Wynika to z obowiązku weryfikacji kwoty co 3 lata, a ostatnia miała miejsce w 2018 r.


Źródło
Opublikowano: 2021-04-21 08:36:12