Maciej Szlinder


Na zaproszenie myPolitics miałem okazję rozmawiać o ostatnich wydarzeniach w ramach cyklu #PodsumowanieTygodnia. Mówiłem m.in. o pomyśle uznania bitcoina jako środka płatniczego przez Salwador. Poniżej kilka faktów i argumentów. Zapraszam do dyskusji!

₿ Uznanie przez Salwador bitcoina za legalny środek płatniczy oznacza, że nie tylko przedsiębiorstwa są zobligowane do uznawania płatności w bitcoinach (o ile jest to możliwe technicznie), ale można także płacić podatki przy użyciu tej kryptowaluty.

₿ Salwador w kwestii polityki pieniężnej nie jest krajem porównywalnym do Polski czy wielu innych państw, ponieważ od 2001 r. nie posiada własnej waluty. Nie jest suwerennym emitentem pieniądza, jego walutą jest dolar amerykański. Oznacza to, że Salwador ma znacznie mniejsze możliwości prowadzenia polityki pieniężnej (a także fiskalnej). Kraj ten jest obecnie zależny od dolara, a teraz chce się uzależnić dodatkowo od bitcoina.

₿ Eksperyment jest pewnego rodzaju akcją marketingową zagrywką prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, który próbuje odwrócić uwagę od palących problemów swojego kraju, jakimi są ubóstwo i nierówności. Bukele do tej pory wsławił się raczej autorytarnymi skłonnościami, skrajnymi poglądami nt. aborcji (popiera zakaz nawet w wypadku gwałtu czy zagrożenia życia kobiety), a także gonieniem za technologicznymi modami i nowościami – Bukele wydaje rozporządzenia za pomocą twittera i nie odrywa się od mediów społecznościowych. Uznanie bitcoina za prawny środek płatniczy w Salwadorze jest zatem kolejną z ekstrawaganckich, propagandowych ruchów przywódcy tego kraju.

₿ Kryptowaluty są niezwykle niestabilne, cechują się bardzo dużą zmiennością. Ułatwiają także legalizację dochodów z czarnego rynku. Nie są wolne od oszustw, manipulacji czy nielegalnego obrotu papierami wartościowymi. W dodatku protokół samego bitcoina skonstruowany jest w sposób, który wymaga olbrzymich nakładów energetycznych (porównywalnych do gospodarek takich krajów jak Holandia, czy Argentyna), co jest problematyczne z perspektywy katastrofy klimatycznej.

A co Wy uważacie o tej decyzji?


Źródło
Opublikowano: 2021-06-17 15:19:12