Maja Staśko:


41% dzieci doświadcza przemocy z strony bliskich dorosłych. 41%. Prawie połowa krzywdzonych przez dorosłych dzieci.

Co trzecie dziecko doznało ze strony bliskich dorosłych przemocy fizycznej, a co piąte – przemocy psychicznej. Sprawcami najczęściej byli rodzice.

Ponad połowa dzieci (57%) padła ofiarą przemocy rówieśniczej, w tym zwłaszcza przemocy fizycznej, ale i psychicznej, napaści zbiorowej ze strony rówieśników, znęcania się i przemocy na randce.

Co piąty nastolatek w wieku 13–17 lat miał obciążające doświadczenie seksualne obejmujące seksualną, werbowania do celów seksualnych w internecie lub ekshibicjonizm.

7% w wieku 13–17 lat doświadczyło wykorzystania seksualnego.

Co szósty polski nastolatek okaleczał się, a 7% podjęło próbę samobójczą. Znacznie częściej zachowania autodestrukcyjne występowały wśród dziewczyn – co czwarta okaleczała się, a co dziesiąta próbowała się zabić.

Dzieci, które doświadczyły przemocy znacznie częściej okaleczały się i próbowały odebrać sobie życie.

Z badań wynika, że osoby wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie, w dorosłym życiu z większym prawdopodobieństwem ponownie doświadczają wykorzystywania.

A systemowe wsparcie wciąż jest niewystarczające. W prawie połowie badanych Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem dziecko w ogóle nie ma możliwości skorzystania z wizyty psychiatrycznej ani pomocy w nauce.

W Polsce nie istnieje jedna instytucja, której wyłącznym zadaniem byłaby ochrona dzieci przed konsekwencjami doświadczonej przemocy i wsparcie w trakcie procedur sądowych. Taką rolę przyjęły na siebie Centra Pomocy Dzieciom.

Centra Pomocy Dzieciom prowadzone przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę to miejsca, do których mogą trafić dzieci po doświadczeniu wykorzystywania seksualnego, przemocy lub będące w trakcie procedur sądowych.

Funkcjonują w Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Głogowie i Białymstoku.

Centra oferują zarówno terapię indywidualną dla dzieci, jak i grupę wsparcia dla ich rodziców. Dzieci otrzymują specjalistyczną pomoc pod jednym dachem: psychologiczną, prawną i miejsce przyjaznego przesłuchania dzieci uczestniczących w procedurach karnych.

[Dane z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę]






Źródło
Opublikowano: -06-01 12:18:13