Ignacy Daszyński we Wrocławiu jest kojarzony jedynie z ulicą jego imienia i przystankiem na rogu tejże. Na lekcjach historii niewiele (albo nawet wcale!) mówi się o roli, jaką odegrał w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918. Jego słowa mogłyby spokojnie być cytowane na Czarnych Protestach i na manifestacjach żądających godnych warunków pracy. W październiku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Daszyńskiego. Z tej okazji zwróciliśmy się do Rady Miasta Wrocławia o upamiętnienie tego wielkiego Polaka tablicą. Oto treść naszego wniosku:

Ignacy Ewaryst Daszyński jako wielki patriota i demokratyczny socjalista łączył walkę o niepodległość Polski z pracą na rzecz powszechnego prawa wyborczego, dostępnej i nowoczesnej edukacji oraz godnych warunków pracy i uczciwych wynagrodzeń. Był konsekwentnym obrońcą polskiego prawa do samostanowienia, a jednocześnie szanował podobne dążenia innych narodów i zabiegał o tolerancję dla mniejszości. W czasach zaborów, konfliktów militarnych pierwszych dekad XX wieku i międzywojennych autorytaryzmów Daszyński odznaczył się odwagą w walce zbrojnej i poświęceniem w cywilnej działalności patriotycznej, zawsze jednak stawiając dobro Rzeczypospolitej ponad doraźnymi interesami politycznymi. Dla polskich działaczy na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce, a zatem na obszarze ówczesnej Rzeszy Niemieckiej, stanowił najwyższy autorytet etyczny i realne wsparcie w ich dążeniach wolnościowych. Jego postawa wpisuje się w najlepsze tradycje polskiej demokracji, a dla współczesnych Polek i Polaków może być cennym przykładem zaangażowania w sprawy publiczne oraz wzorem służby społecznej.
Zgodnie z art. 18 ustawy z 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446) do wyłącznych właściwości Rady Miasta Wrocławia należy podejmowanie uchwał w sprawie upamiętnienia w przestrzeni miejskiej ważnych postaci i faktów historycznych. Biografia Ignacego Daszyńskiego, premiera, wicepremiera i marszałka Sejmu RP, jednego z twórców niepodległej Polski, a przede wszystkim prawdziwego patrioty, który całe życie poświęcił dla Ojczyzny i walki o poprawę bytu najbiedniejszych, całkowicie spełnia kryteria określone w rzeczonej ustawie oraz zasady troski o pamięć narodową, przyjęte w naszym kraju i mieście, dlatego zwracamy się z wnioskiem o uhonorowanie Jego pamięci tablicą o treści:

„Ignacemu Daszyńskiemu,
współtwórcy odrodzonej Rzeczypospolitej,
zasłużonemu dla niepodległości, demokracji i praw społecznych w Polsce
w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci
Mieszkańcy i Rada Miasta Wrocławia”

[Grafika: W tle zdjęcie Ignacego Daszyńskiego oraz zdjęcie tłumu na przedwojennej ulicy. Tekst: "Wniosek o upamiętnienie Ignacego Daszyńskiego we Wrocławiu." poniżej: "Wierzę głęboko, że uświadomienie, tylko organizacja społeczeństwa, tylko dobrobyt masy pracującej, tylko godność obywatelska i walka prowadzona środkami godziwymi i prawnymi mnożą siły społeczeństwa wewnątrz państwa, a za granicą budzą zaufanie i wzmacniają nasz kredyt." Poniżej podpis Ignacego Daszyńskiego.]


Źródło
Opublikowano: 2016-11-02 11:06:05