Praca w poznańskim Amazonie niebezpieczna dla zdrowia! Wyśrubowane normy narażają pracowników i pracownice na urazy psychologiczne i fizyczne!

W ramach toczącego się przed poznańskim Sądem Rejonowym procesu sądowego niezależny biegły sądowy do spraw BHP, inż. Jarosław Łucki, zbadał warunki w magazynach Amazon w podpoznańskich Sadach. W sporządzonej po badaniu opinii wskazuje, że zmuszeni do pracy ponad dziesięć godzin pracownicy przechodzą dziennie ok. 20 kilometrów szybkim tempem bez możliwości odpoczynku. Pracownice w ramach dwóch krótkich przerw nie są w stanie dojść do toalety – na niektórych piętrach nie ma ich w ogóle, na innych są oddalone kilkadziesiąt metrów od stanowisk pracy. Na każdym poziomie jest po jednym krześle do odpoczynku dla ok. 480 osób na każdej zmianie. Krzesło jest monitorowane i otoczone żółtą linią – żeby nikt przypadkiem nie przysiadł na nim zbyt długo. „Człowiek nie jest w stanie bez dodatkowej przerwy pracować non stop 10,5 godziny na dobę przez 4 dni w tygodniu, chodząc 20 km w wymuszonym tempie jej wykonywania” – pisze w opinii biegły.

Pracownicy i pracownice są zmuszane do w coraz bardziej rygorystycznych normach, dokręcanych co miesiąc, bez względu na wiek, stan zdrowia czy fakt pracy w godzinach nocnych. Jeżeli pracują zbyt wolno kierownicy bombardują ich żółtymi i czerwonymi światłami, od których dostają zawrotów głowy. Jednak zdaniem rzeczniczki Amazona, Marzeny Więckowskiej, wszystko jest w porządku, bo „jak każdy pracodawca Amazon ma oczekiwania dotyczące wydajności pracy.” Wszystko w myśl maksymy szefa tej globalnej korporacji, Jeffa Bezosa, według którego w Amazonie trzeba pracować „ciężko, długo i szybko”.

Polski Amazon ma długą historię łamania praw pracowniczych – niezgłaszane wypadki w pracy, zmuszanie do nadgodzin, łamanie obietnic dotyczących norm pracy, złośliwe utrudnianie działania związków zawodowych. Polska i Wielkopolska nie mogą być dłużej źródłem taniej siły roboczej dla zachodniego koncernu, który wykorzystuje luki w polskim prawie, żeby maksymalizować swoje zyski ze sprzedaży towarów na rynkach zachodnich. Dość harówki ponad ludzkie siły!

Partia Razem już dwa lata temu wyrażała solidarność z pracownikami i pracownicami Amazona, dołączając do protestu organizowanego przez OZZ Inicjatywa Pracownicza w grudniu 2015 r. przeciwko skandalicznym warunkom oraz niskim płacom.

Postulujemy skrócenie tygodniowego czasu do 35 godzin i zwiększenie uprawnień Inspekcji Pracy, żeby pracownicy i pracownice Amazona mogli czuć się godnie, a nie jak tryby w maszynie, w której tracą zdrowie i która wyciska ich do cna.


Źródło
Opublikowano: 2018-02-03 09:40:16