Magdalena Biejat:

[ad_1]

Dzisiaj Porozumienie Rezydentów zorganizowało protest pokazujący, że zaniedbania w ochronie zdrowia realnie odbijają się na pacjentach. Nigdy nie było dobrze, ale dziś jest już bardzo źle. Nasze zdrowie się pogarsza, pacjenci przedwcześnie umierają z powodu postępujących zaniedbań. W Polsce na zabiegi medyczne trzeba czekać najdłużej w całej UE: na operację zaćmy czy wstawienie endoprotezy czeka się ponad rok, podczas gdy w Holandii kolejka trwa niewiele dłużej niż miesiąc. Kolejki do specjalistów to między innymi efekt tego, że brakuje pielęgniarek i lekarzy. Ich liczba jest najmniejsza w całej Unii. Co można z tym zrobić?

➡️Proponujemy zwiększenie publicznego finansowania w opiece zdrowotnej do 6,8% PKB do 2022 roku i do 7,2% PKB do 2024 roku.

➡️Chcemy zwiększyć liczbę lekarzy poprzez ułatwienie młodym lekarzom kształcenia w deficytowych specjalizacjach i uproszczenie podejmowania pracy w Polsce lekarzom z zagranicy.

➡️Zapewnimy godne wynagrodzenia we wszystkich zawodach medycznych. Czas zacząć inwestować w pielęgniarki czy ratowników medycznych, których praca jest niezbędna do tego, żeby zadbać o nasze zdrowie i życie.

➡️Wprowadzimy całodobowe usługi telemedyczne, dzięki czemu pacjenci będą mogli samodzielnie rozwiązać proste problemy zdrowotne lub otrzymać skierowanie do specjalisty.

➡️Stworzymy dodatkowy system certyfikacji lekarzy. Z mniejszymi problemami zdrowotnymi pacjenci nie będą musieli udawać się do specjalisty. Po uzyskaniu certyfikatu lekarz otrzyma uprawnienia do wypisywania recept na leki specjalistyczne, zlecania specjalistycznych badań laboratoryjnych czy wystawiania zaświadczeń o chorobach przewlekłych i niepełnosprawności.

Zdjęcie ze strony Porozumienie Rezydentów OZZL


[ad_2]

Źródło
Opublikowano: 2019-09-12 10:36:36