Paulina Matysiak:


▪️Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin, czyli święto ustanowione przez ONZ, którego celem jest pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny. A niestety musimy przyznać, że tych problemów jest bardzo wiele. Brakuje miejsc w żłobkach, tylko z pozoru dostępna jest bezpłatna i powszechna edukacja, a problem z przemocą domową nie jest przez państwo odpowiednio rozwiązywany.

▪️Przede wszystkim państwo powinno zabezpieczać realizację usług opiekuńczych dla wszystkich obywatelek i obywateli. Zapewnienie właściwej opieki osobom, które jej potrzebują, powinno być zadaniem nie tylko dla rodziny, ale także instytucji publicznych. Dlatego konieczna jest rozbudowa sieci publicznych placówek opiekuńczych, którymi w przypadku dzieci są przede wszystkim żłobki i przedszkola. Nie może być tak, że do odpowiedniej opieki związany jest z dużymi kosztami i przez to jest niedostępny dla milionów Polek i Polaków.

▪️Żłobki oraz przedszkola publiczne powinny być dostępne dla każdego potrzebującego opieki dziecka! Przyjmuje się, że do sprawnego funkcjonowania jeden żłobek publiczny powinien przypadać na minimum cztery tysiące i jedno przedszkole publiczne na jeden tysiąc mieszkańców oraz – co równie ważne – powinien zostać zapewniony transport do tych placówek. Co więcej żłobki i przedszkola powinny być otwarte 12 godzin na dobę ze względu na różne godziny pracy rodziców czy opiekunów. Oczywiście to powinno odbywać się z uwzględnieniem przestrzegania czasu pracy nauczycieli zawartego w karcie nauczyciela i innych przepisach określających długość pracy opiekunki w żłobku. Młodzi rodzice powinni mieć wybór i dotyczy to nie tylko tych mieszkających w dużych miastach, ale także tych z małych miejscowości i wsi.

▪️Jeśli chodzi o problem przemocy domowej, to konieczne jest stworzenie odpowiedniej liczby ośrodków interwencji kryzysowej dostępnych przez całą dobę dla osób dotkniętych przemocą domową, a także wprowadzenie edukacji równościowej i antyprzemocowej na wszystkich stopniach edukacji. Dodatkowo ofiarom przemocy należy zapewnić pełną opiekę psychologiczną, prawniczą i zawodową. I co teraz jest niezwykle aktualne – należy przestrzegać przyjętej przez Polskę konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

▪️Najwyższy czas wprowadzić także pełną równość małżeńską niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej małżonków.

▪️Inna polityka rodzinna jest nie tylko możliwa, ale i konieczna!


Źródło
Opublikowano: 2020-05-15 13:23:30