Paulina Matysiak:

[ad_1]
Pierwszym aktem w Polsce, który wprowadził obowiązkowe ubezpieczenie pracowników na wypadek choroby, był dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 11 stycznia 1919 roku. Od dnia jego wydania mija dziś 102 lat. Historycy jednak za początek ubezpieczeń uznają datę 19 maja 1920 roku, wtedy to w naszym kraju została wydana ustawa dotycząca tych samych praw.

Obowiązkowe ubezpieczenie gwarantowało pracownikom i ich rodzinom:
– pomoc lekarską,
– leczenie szpitalne,
– zasiłek chorobowy.

Przepisy wprowadzane w następnych latach rozszerzyły zapisy o ubezpieczenie:
– na wypadek braku pracy,
– pracowników umysłowych,
– na wypadek niezdolności do pracy lub śmierci w wyniku wypadku przy pracy, lub choroby zawodowej.
24 października 1934 roku powstał zaś ZUS.
Dziś Powszechne Ubezpieczenie zdrowotne powinno być zapewnione wszystkim ludziom, którzy potrzebują opieki lekarskiej, na jak najwyższym możliwym poziomie, w taki sposób aby nie musieli oni wybierać między swoim zdrowiem a artykułami pierwszej potrzeby.

Powszechna podstawowa opieka zdrowotna jest najważniejszym celem, który powinny osiągnąć wszystkie kraje i regiony świata. Powinna być również udzielana w taki sposób aby nie przysparzała trudności finansowych, dostępna w momencie jej nagłej i długoterminowej potrzeby, i jak najbliżej osoby potrzebującej.

W Polsce system opieki zdrowotnej od lat ma trudności ze swoim funkcjonowaniem. W szczególny sposób uwydatniła to wciąż utrzymująca się pandemia. Zawsze należy pamiętać, że każda i każdy z nas zasługuje na możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej. Bez względu na kraj pochodzenia i problemów, z jakimi się boryka.


[ad_2]

Źródło
Opublikowano: 2021-01-11 18:00:01